emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

9 Milyon Emekliye İntibak Müjdesi!

9 Milyon Emekliye İntibak Müjdesi!
01.05.2017

Neredeyse 9 milyon sayıya ulaşmış olan emekliler için umutlar henüz bitmiş değil. 2000 yılı ve sonrasında emekli olmuş bireyler tarafından yapılan intibak talebi, Anayasa Mahkemesi’nin gündemine oturmuş durumda. Beklenen kararın çıkması ile birlikte ek zam durumu ortaya çıkacak. Peki ya durum tam olarak nasıl? Emekliler Derneği üyesi olan İbrahim Avcı, 2000 yılı ve öncesinde emekli olan kişilere yapılan intibak zammının, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara da yansıtılması için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yapmıştı. Yazımızın devamında bu başvurunun sonucunu ve “9 Milyon Emekliye İntibak Müjdesi!” ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz…

2000 Yılı ve Öncesi Aldı

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun yapılan bu başvuruya haklı bulması sebebi ile İbrahim Avcı, Ankara İş Mahkemesi’ne de dava açtı. Fakat Ankara İş Mahkemesi bu davayı reddetti. Davanın Yargıtay’a taşınması ile birlikte İş Mahkemesi tarafından verilen kararın onaylanmasının ardından İbrahim Avcı bu sefer de Anayasa Mahkemesi’ne bireysel olarak başvuru da bulunmuştu. Anayasa Mahkemesi ise önümüzdeki günlerde bu başvuruyu detaylı bir şekilde inceleyecek. Yüksek Mahkeme yalnızca 2000 yılı ve öncesinde emekli olmuş bireyler için intibak hakkı tanıyan yasa maddesini iptal ettiği takdirde zammın yolu da açılmış olacak.

355 Liraya Varan Zam!

Anayasa Mahkemesi’nin olumlu bir karar vermesi halinde bireylerin tek tek bireysel olarak dava açmasına gerek olmayacak ve verilen bu karar her bireyi kapsayacak. milyonlar emekli böylelikle 50 TL ve 335 TL arasında değişecek olan zamdan faydalanma fırsatını yakalayacak. 2000 yılı ve öncesinde emekli olmuş SSK’lı bireylere İntibak Yasası çıkartıldıktan sonra 2 milyondan fazla emekli birey 255 TL’ye kadar varan zamdan faydalanmıştı. Birtakım hataların sebebi ile maaşı eksik bağlandığı için bu kişilerin tespitinin yapılmasının ardından toplamda 22.000 TL’ye kadar ulaşan bir toplu ödeme yapılmıştı.

Haksızlıkların Giderilmesi Gerekiyor

Maaş hesaplamaları ve aylık bağlanma oranları arasında yer alan farkları giderilmesi bir yana emekli bireylerin beklediği çeşitli intibak konuları da bulunmuyor değil. SGK çatısı altında birleşmesine rağmen kurumlara göre farklı uygulamalar yapmaya devam edilmesi bireylerin haksızlığa uğraması ile sonuçlanıyor. Bağkur ve SSK’lı bireyler enflasyona göre yani önceden herhangi bir bilgileri olmadan zam beklerken memur emeklisi olan kişiler toplu sözleşmeler sayesinde her halükarda alacakları zammı garantilemiş oluyor. Bu nedenle yapılması gereken şeyin her emekli birey için toplu sözleşme ile zamların belirlenmesini sağlayan yeni bir sistemin kurulması.

Yorumlar

 1. Meskure dedi ki:

  Merhaba,
  2000 ylindan sonra emekli oldum ve emekli ayligimizin yanlis baglandigini ve bir kisinin yargitaydan olumlu cevap aldigini okudum.

  Kisisel basvurumu nereye ve nasil yaparak intibakin yapilmasini saglayabilirm.

  Simdiden degerli zamaniniz icin tesekkur ederim,

  Meskure Ozer

 2. MEHMET VAHDETTİN KARS dedi ki:

  2002 Yılında Bağ-Kurdan emekli oldum. Bağ-Kur yaklaşık 24 yıl. 12 ay yedek subaylık sürem Emekli Sandığı .. Fakat e-devlet te emekli sandığı hizmet sürem ve hiç bir kaydım gözükmüyor.Acaba hizmet birleştirme yapılmamış olabilir mi. Kesin bilgiyi nasıl öğrenirim. Bu durum emekli maaşımı etkiliyor mudur… TC 48037750420