Haberler

Emeklilere Çifte Zam Mı Geliyor?

bireysel emeklilik devlet desteği sorgulama

Her yıl olduğu gibi 2017 yılında da emekliler zam haberi duymak istiyor. Bu konu ile ilgili gelişmeler de yaşanarak her gün yeni bir haber çıkıyor. Milyonlarca emeklinin gözü de enflasyon farkından ortaya çıkacak olan yeni zam haberlerinde… Peki ya Emeklilere Çifte Zam Mı Geliyor?

Emekli maaşlarına zam gelip gelmeyeceği, gelirse bu zammın kaç TL olacağı merak ediliyor. Beklenen zammın Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ortaya çıkacak olması da gözleri bu aylara dikti. Hem SSK hem Bağ-kur hem de memur emeklisi olan kişilerin maaşları değişecek gibi gözüküyor.

Enflasyon Farkı Ne Kadar Olacak?

11.5 milyon emekliye sahip olan ülkemizde Temmuz zammını etkileyecek olan enflasyon verileri gün yüzüne çıkmaya başladı. İlk üç aylık enflasyonun %4.34 çıkması ile birlikte zam tahminleri de yükseliş gösterdi. Memur emeklisi olan ve toplu sözleşme kapsamında Temmuz ayında %4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon oranının %3’lük oranı aşması ile birlikte gelecek zam heyecan yaratıyor. Ocak ve Mart aylarında ortaya çıkan enflasyonun %4.34 oranında olması ile birlikte şu anlık görünen fark %1.34 ve emekliler de buna göre zam alacak.

Elbete ilk 6 aylık dönemin ikinci 3 aylık kısmında ortaya çıkacak olan enflasyon değerleri ile birlikte bu durum değişkenlik gösterecek olsa da büyük bir değişiklik olması beklenmiyor. Üstelik bu fark azalabileceği gibi daha da fazla artabilir. İkinci 3 aylık döneme göre de emeklilerin fazladan alacağı zam belli olacak.

Emekliler İçin 3 Önemli Fırsat

Prim gün eksiği sebebi ile emekli olamayan kişilere yeni fırsatlar doğuyor. Stajyerlik döneminde çalışılan günlerin de sigortalılık süresine eklenmesi ile birlikte emeklilik yaşını dolduran fakat prim eksiği sebebi ile emekli olamayan kişiler için yeni bir çalışma yapılıyor. Ayrıca 2008 yılından önce oda ve vergi kaydı olmasına rağmen Bağ-kur’lu yapılmamış olan kişiler için de bir çözüm aranıyor. SGK başkanı olan Mehmet Selim Bağlı, bu konular ile ilgili çalışmaların yapıldığını ve önümüzdeki günlerde çözüleceğini dile getirdi.

Emekliye Ucuz Ev

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi yani bilinen adı ile TOKİ, emekli bireyleri ev sahibi yapmak için seferber oldu. Bu konu ile ilgili olarak da sosyal konut projelerinden %25 oranında kontenjan ayrılması ve talep projeleri şeklinde iki farklı yöntem bulan TOKİ, bu  sene birçok emekliye ayda ortalama 300 TL’Lik taksitler ile ev sahibi olma fırsatını sunuyor. 2017 yılında TOKİ tarafından yapılacak olan 65.000 sosyal konutun %25’i emekli bireyler için ayrılacak. Böylelikle 2017 yılında yapılacak olan 16.250 evin emeklilere ayrıldığı da ortaya çıkıyor. Projeler hayata geçirildikçe başvuruların alınacağı ve başvuru sayısının konut sayını aşması halinde de emeklilere kura hakkı sunulacağı söylendi. Bu kuralarda emekli bireylere çifte şans sunulacak ve ilk kuradan sonuçsuz ayrılan kişilere diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte bir kez daha kuraya girmesine imkan verilecek.

TOKİ Başvuruları

TOKİ, bu yıl valiliklerden gelen talepler ile birlikte projelerini yapmaya devam ediyor. Bu tür konut projeleri için başvurular ise TOKİ resmi internet sitesi üzerinde yer alan Emeklilere Özel bölümünden yapılıyor. Bu sayfa üzerinden proje ve başvuru tarihleri ile ilgili bilgi almak mümkün. Başvuru ve satış işlemleri ise Halk Bankası ve Ziraat Bankası aracılığı ile yapılıyor. Başvurularda emekli olunduğuna dair belge ya da emekli kimlik kartı yeterli oluyor. Başvurularda dernek üye şartı da aranmıyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir