ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Trafik Sigortası ve Kasko Enkaz Altında Kalan Aracın Deprem Hasarını Karşılıyor mu?

Trafik Sigortası ve Kasko Enkaz Altında Kalan Aracın Deprem Hasarını Karşılıyor mu?
21.02.2023

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük deprem sonrasında 11 ilde büyük bir yıkım yaşandı. Çok sayıda can kaybına neden olan ve birçok hasara yol açan deprem sonrasında evleri yıkılan ve araçları da hasar gören pek çok vatandaş ise bu hasarların nasıl karşılanacağını merak ediyor.

Evleri yıkılan pek çok vatandaş DASK kapsamında ödemelerini almaya başladılar. Ancak enkaz altında kalan ve depremden hasar gören araçların durumu ise merak ediliyor. Kasko ve trafik sigortasının ise söz konusu hasar alan araçlara yönelik araç sahiplerine ödeme yapıp yapmayacağı sorusu gündeme geldi.

TRAFİK SİGORATSI DEPREM HASARINI KARŞILAR MI?

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen büyük deprem sonrasında birçok ilde büyük hasarlar ve çok sayıda can kaybı meydana geldi. Önceki gün Hatay’da meydana gelen yeni bir depremde ise 3 can kaybı daha olduğu açıklandı. Barınma sorunları da bir yandan devam ederken araçları hasar görenler ise araçlarında kalmak için sigorta durumunu araştırmaya başladı.

Türkiye’deki araçların yüzde 3,1’i Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da bulunuyor. Depremden en fazla hasar alan söz konusu üç ilde 120 bini hasarlı, ağır hasarlı ve kullanılamaz durumda araç olduğu ifade ediliyor. Zorunlu trafik sigortası ise doğal afet zararlarını karşılamadığı belirtiliyor.

KASKO SİGORTASI DEPREM HASARINI KARŞILAR MI?

11 ilde büyük yıkıma ve hasarlara yol açan depremde en fazla hasar alan üç ilde kaskolu araç sayısı ise yüzde 15 civarında olduğu öğrenildi. Her kasko poliçesi doğal afet hasarlarını karşılamıyor. Eğer poliçe kapsamında doğal afetten kaynaklanan hasarlar bulunuyorsa yapılacak ekspertiz değerlendirmesi sonrasında araçların durumları ve poliçe kapsamında göre tamamı ödenebiliyor.

Zorunlu trafik sigortası doğal afet hasarlarını karşılamazken kasko sigortası ise bazı durumlarda karşılıyor. Ancak deprem bölgesinde araç hasarının en fazla olduğu yerlerdeki kasko oranın ise oldukça düşük olduğu ifade ediliyor. Bu kapsamda depremde araçları hasar gören birçok araç sahibinin doğal afetten kaynaklı bu zararlarına yönelik ödeme almaları mümkün olmayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.