Haberler

EYT’lilere Ödenecek Kıdem Tazmminatı Belli Oldu! Kalem Kalem Son Rakamlar

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmesinin ardından Meclis Genel Kurulu’na sevk edilen EYT yasasının kısa süre içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Milyonlarca kişiyi kapsayan EYT düzenlemesi kapsamında kıdem tazminatı ve diğer kalemlerde ne kadar ödeme yapılacağı sorusu ise merak ediliyor.

Aynı iş yerinde 1 yıldan uzun süre çalışanlar maaşa ek olarak kıdem tazminatı almaya da hak kazanıyor. Kime ne kadar ödeme yapılacağı ise merak ediliyor. Yapılan açıklamalara göre EYT kapsamında yer alan vatandaşların Mart ayında ilk maaşlarını almaları öngörülüyor.

EYT’LİLER NE KADAR KIDEM TAZMİNATI ALACAK?

EYT yasasının çıkmasına kısa bir süre kala EYT’lilere ne kadar kıdem tazminatı ödeneceği sorusu da araştırılmaya başladı. SGK’dan emekli olabilir yazısı alanlara işverenleri tarafından kıdem tazminatı ödemeleri yapılacak. İşverenlerin tümü bu ödemeleri yapmak zorunda.

Son işyerinde çalışılan her tam yıl için 30 günlük son brüt ücret üzerinden kıdem tazminatı hesaplanıyor. Kıdem tazminatında alt limit ise asgari ücret rakamına göre belirleniyor. 1 yıl için en yüksek tutar ise memur maaş katsayısına göre belirleniyor. İlk 6 ay için tavan tutar 19 bin 982,83 lira olarak hesaplanıyor.

EYT NE ZAMAN YASALAŞACAK?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilmesinin ardından EYT düzenlemesi Melis Genel Kurulu’na sevk edildi. Son aşamada Genel Kurul tarafından verilecek karar ile EYT yasalaşmış olacak. Salı günü yasalaşması beklenen EYT kapsamında ilk etapta 2 milyondan fazla vatandaşın EYT’den yararlanması bekleniyor.

EYT’LİLER İHBAR TAZMİNATI ALABİLECEK Mİ?

EYT düzenlemesi ile emekli olacaklar sadece kıdem tazminatından yararlanabilecekler. Emeklilik hakkı ile çalışma hayatının sonlandırılması halinde ihbar tazminatı ödenmiyor. Emeklilik dışında sözleşmenin feshedildiği durumlarda ihbar tazminatı devreye giriyor.

EYT ile emekli olacaklarda yaş şartı aranmıyor. 5000 – 5975 prim gün arası kademli prim şartı ve kadın ise 20, erkek ise 25 yıllık sigortalılık şartı aranıyor. EYT ile emekli olamayacakların da istifa ile kıdem tazminatı hakkı da mümkün hale geldi.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir