Haberler

SGK Prim Ödeme Tarihi Değişti Mi?

Malulen Emeklilik İtiraz Dilekçesi Örneği

Bugünlerde en çok merak edilen konulardan biri de özellikle işveren ve mali müşavirleri ilgilendirmekte olan SGK bildirgesi ve muhtasarın birleştirmesi konusu. Ayrıca bu birleşim ile birlikte akla gelen sorulardan biri de “SGK Prim Ödeme Tarihi Değişti Mi?” sorusu oluyor. Gelin merakınızı giderelim.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Nedir?

Veri dairelerine verilmekte olan muhtasar beyanname ile SGK’ya verilmekte olan aylık prim hizmet belgelerinin birleştirmesi ile birlikte ortaya çıkan belgeye muhtasar ve prim hizmet beyannamesi denmektedir. Bu iki belgenin birleşmesi ile birlikte ortaya tek bir belge çıkmıştır. Burada kesilen vergilerin matrah ile birlikte sigortalı kişiye ait olan sigorta primleri ile kazançlarının toplanması ve prim ödeme gün sayılarının gönderilmesi ile alakalı olan beyanname olarak da tanımlanmaktadır.

Beyan Süresi ve Ödeme

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi adı altında beyanı gerçekleşen vergi kesintileri ile hizmet bilgileri ve sigortalı kişilere ait olan esas kazanç bilgiler için ayrı ayrı tahakkuk fişi düzenlenir.

Beyannamelerin gönderiminde herhangi bir değişiklik olmamak ile birlikte ilgili ayı takip eden ayın 23. gününde saat 23.59’a kadar gönderilmesi gerekir. Hesaplanacak olan sigorta ve vergi primleri, beyannamenin verileceği ayın 26. gününe kadar ödenmelidir.

Bugüne kadar tahakkuk etmiş olan ve takip eden ayın sonuna dek ödenen primler 1 Haziran 2017 tarihinden itibaren Kırşehir şehrinde uygulanmaya başlayacaktır. Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile beyanı gerçekleşen belgenin ay sonunda ödenecek olan SGK primleri artık beyan edilen ayın 26. gününde ödenecektir.

Bu durumu bir örnek ile ifade etmek gerekirse; 1 Haziran 2017 tarihinden itibaren iki işçisi olan ve ilk defa Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi verecek olan ve Kırşehir şehrinde bir iş sahibi olan işveren bir önceki aya ait prim hizmet bildirgesinin tahakkukunu 30 Haziran 2017 tarihine kadar ödemelidir. Fakat Muhtasar ve SGK prim hizmet bildirgelerinin birleştirilmesi sebebi ile bu belgenin yeni adı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi olmuştur. Bu ad ile 23 Temmuz 2017 tarihine kadar tahakkuk edecek olan ödemenin de 26 Temmuz 2017 tarihine dek ödenmesi gerekir. Bu örnek ile birlikte anlaşılabileceği gibi artık muhtasar ve prim hizmet beyanname tahakkukları ayın sonunda değil 26. gününde ödenecektir.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Ne Zaman Uygulanacak?

Bu beyanname ilk olarak pilot şehir olarak seçilmiş olan Kırşehir’de 1 Haziran 2017 tarihinden itibaren başlayacak olsa da 1 Ocak 2018’den itibaren zorunlu olarak tüm şehirlerde uygulanmaya başlayacaktır.

Üçer Aylık Muhtasar beyanname Veren İşverenler Nasıl Bildirecek?

18 Şubat 2017 tarihinde yayınlanmış olan tebliğe göre artık SSK kapsamında sigortalı olarak çalışan fakat muhtasar beyannamesini üçer aylık dönemlerle veren kişilere aylık bildirim zorunluluğu gelmiştir. Fakat SSK kapsamında sigortalı çalıştırmayıp üçer aylık sürelerde beyannamesini gerçekleştirenler yine aynı şekilde üçer aylık dönemlerle beyanname vermeye devam edecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir