• 2018’in Vergi Harçları ve Cezaları


  2018 yılı yaklaştıkça 2018 yılına ait yeni düzenlemeler de hayata geçirilmektedir. Bu noktada son dönemlerde en çok gündeme gelen konu 2018’in vergi harçları ve cezaları konusudur. Bu doğrultuda 2018 yılı itibariyle harç ve cezalara belirli bir oranda zam yapıldığı da bilinmektedir. Bunun yanı sıra 2018 yılı itibariyle vergilere dahi belirli oranda zam yapıldığı da bilinmektedir. 2018 yılında ehliyet harçlarında, pasaport harçlarında ve değerli kağıtlarda bir zam yapıldığı bilinmektedir. Bu noktada belirli oranda yapılan bu zamlar ile pasaport harçlarının ve ehliyet harçlarının fiyatlarının arttığı da bilinmektedir. Bunun yanı sıra 2018 yılı itibariyle vergi ve trafik cezalarına da belirli bir oranda zam yapıldığı bilinmektedir.


  2018’in vergi harçları ve cezaları konusunda ufak bir araştırma yapıldığında bu sene bir önceki yıla göre daha fazla oranda bir zam yapıldığı görülmektedir. 2018 yılı itibariyle harç ve cezaların yüzde 14. 47 oranında zamlandığı bilinmektedir. Bu doğrultuda yaşanılan bu artışın motorlu taşıtlar vergisinde ehliyet harçlarına, pasaport harçlarından trafik cezalarına kadar çok geniş kapsamlı bir etki alanına sahip olduğu da bilinmektedir. Pek çok farklı kalemde yaşanılan bu artış esasında geçen seneye göre çok daha fazla olmaktadır. Bu kapsamda harç ve cezalara gelen zamdan sonra ortaya çıkan yeni ücretler şu şekildedir;

  • 1 yıllık pasaport harcı; 193. 5 lira
  • 3 yıllık pasaport harcı; 633. 4 lira
  • Ehliyet harcı; B sınıflar için 477 lira
  • Motorlu taşıtlar vergisi; 1300 cc altı araçlarda yüzde 15 diğerlerinde ortalama yüzde 25 zam
  • Özel iletişim vergisi; cep telefonlarında 54. 6
  • Kırmızı ışıkta geçme cezası; 236 lira
  • Alkollü araç kullanma cezası; 258 lira
  • Emniyet kemeri takmamak; 110 lira
  • Çevre ve temizlik vergisi; yüzde 7. 2 oranında zam yapılacak

  Yukarıda sıralanan bilgiler ışığında 2018’in vergi harçları ve cezaları konusunda pek çok farklı yorumun yapılması mümkün olmaktadır. Öncelikle yapılan bu artışların miktarının fazla olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle trafik cezalarındaki artışın, vatandaşları trafik kurallarına riayet etme konusunda daha hassas davranmalarını sağlama yönünde olumlu katkı sunduğunu söylemek mümkün olabilmektedir. Bu durum ise doğal olarak vatandaşın can ve mal güvenliğinin korunması noktasında önemli bir kazanım olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra cezalardaki bu artışın vatandaşların bütçelerini olumsuz yönde etkileyeceğini de söylemek mümkün olmaktadır. Zira yurt dışına çıkmayı hedefleyen bir vatandaş 2018 yılı itibariyle daha fazla pasaport harcı ödemiş olacak. Keza bu durum ehliyet almak isteyenler içinde geçerli olan bir durum olarak karşımız çıkmaktadır. Çünkü 2018’in vergi harçları ve cezaları konusunda yaşanılan artıştan ehliyet harçları da kendine düşen payı almış durumdadır.

  2018’in vergi harçları ve cezaları söz konusu olduğunda aklımıza pek çok farklı konu gelmektedir. Zira 2018’in vergi harçları ve cezaları dendiğinde pek çok farklı unsurdan söz etmek mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda trafik cezalarından vergi cezalarına, pasaport harçlarından ehliyet harçlarına ve özel iletişim vergisinden motorlu taşıtlar vergisine kadar pek çok farklı unsurdan söz etmek mümkün olmaktadır. 2018 yılı itibariyle sıralanan bütün bu alanlara zam geldiği bilinmektedir. Bu yeni düzenlenen zamların Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girdiği de bilinmektedir. En son yapılan düzenlemeler ile cep telefon ile internete girmekten evde internet hizmetlerine varıncaya kadar pek çok farklı hizmete de zam yapılma olasılığı artmaktadır.
  tıkla sorunu sor

  2018’in Vergi Harçları ve Cezaları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın