ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

En Ucuz Kasko Fiyatları 2018

En Ucuz Kasko Fiyatları 2018
14.10.2017

Kasko araçlarınızı herhangi bir kaza, yanma veyahut çalınma gibi durumlarda koruma altına alabilmeniz için oldukça önemli bir uygulama. Kasko yaptırarak bir nevi aracınızın güvenliğini sağlamış olursunuz, olası bir olumsuzlukta kasko şirketi zararınızı karşılar. Önümüzde ki seneye yaklaştığımız şu günlerde kasko fiyatlarının akıbeti ise şimdiden merak konusu olmuş durumda. Araç sahipleri şimdiden en ucuz kasko fiyatlarına bakmaktalar.

Standart Kasko Teminatları Nelerdir?

Standart bir kasko hizmetinde birden fazla teminat genellikle hizmetinize sunulur. Hareket halinde veya aracınız durur vaziyetteyken sizin tarafınızdan veya karşı taraftan çarpma eylemi gerçekleştiğinde kaskonuz oluşan zararı karşılamakla yükümlüdür. Aynı zamanda aracınızın çalınması yahut kazası gibi durumlarda aracın içinde bulunan radyo, telefon ve benzeri ürünlere gelecek zararda kasko teminatınızın içinde bulunur. Standart bir kasko hizmeti aracınızın ehliyeti kadar önemlidir. Aracın yaşayacağı bilimum sorunlara karşı standart bir kasko teminatı oldukça işinize yarayacaktır. Eğer kaskonuz yoksa aracınızın yaşayabileceği sorunlar için mutlaka yola çıkmadan önce bir kasko şirketi ile görüşmelisiniz.

Kasko da Ek Hizmetler

Eğer standart kasko hizmetini yeterli bulmuyorsanız kaskonuza ek maddelerde ekletebilirsiniz. Teminata eklenebilecek, hastalık veyahut yaralanma gibi durumlarda sigortalının uygun kuruma nakli gibi eklentiler ile kasko güvencenizi iyice donatabilirsiniz. Bu şekilde ek teminatlar ile kasko yaptıracağınız şirket ile detaylı bir biçimde görüşebilirsiniz. Yaptıracağınız ek teminatlar ile güvenliğinizi oldukça artırabilirsiniz. Eğer standart bir kasko teminatı size yetmiyor ise özel olarak ek teminatlar ekletmeniz sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Trafik Sigortası Ve Kasko

Zorunlu trafik sigortası ile kasko sıkça karıştırılan iki kavram. Zorunlu trafik sigortasını her yıl muhakkak düzenli olarak yaptırmak zorundasınız. Trafik sigortasını yaptırmadığınız taktirde aracınız tespit edilirse, trafiğe çıkamazsınız. Zorunlu sigortanızı yaptırmış iseniz bile kaskonuzu yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü kasko her türlü güvenlik probleminde aracınızdan sorumludur. Ancak trafik sigortası kasko görevi görmez. Trafik sigortasının amacı yaşayacağınız olası bir durumda karşı tarafın yaşam güvenliğini ve sağlığını güvence altına almaktır. Aracınızın güvenliği için ise kasko yaptırmanız gerekiyor. Trafik sigortası sadece yaralanma gibi durumlarda hizmet sağlarken kasko yaptırmanız durumunda aracınızla ilgili bir çok hakkı da satın almış oluyorsunuz. Çalınma, aracı hasara uğratacak derece de bir kaza, aracın yanması veya ağır hasarlanması veya aracın çalınması gibi durumlarda size yardımcı olacak hizmet kasko hizmetidir.

Neden Kasko Yaptırmalıyız

Eğer bir araca sahipseniz aracınıza kasko yaptırmanız, karlı havada kar lastiği kullanmanız kadar önemlidir. Oluşabilecek herhangi bir olumsuzlukta kasko sigortanız sizin yardımınıza yetişecek bir elçi gibidir. Aracınızın olağan bir kaza yaşaması, çalınması, yanması gibi durumlarda kasko sigortanız aracınız için endişe duymamanızı sağlayacaktır. Böyle bir durumda yeni bir otomobil almak yerine kasko yaptırmanız aracınızın güvenliği için oldukça önemlidir. Otomobilinizin seyahat esnasında yaşayacağı bir arıza, veya anlık kazalarda ihtiyacınız olan şey araç kaskosu olacak. Eğer bir araç sahibiyseniz ve bir kaza nedeniyle veya çalınma gibi durumlarda yenisini almak istemiyorsanız başvurmanız gereken ilk yol muhakkak kasko yaptırmak olacaktır. Standart bir kasko veya ek seçeneklerle donatılmış bir kasko hizmeti otomobilinizin güvenliği adına biçilmiş kaftan gibi görünüyor.

Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Bir aracın değeri kasko için bir fiyat belirleme de önemli olsa da tek belirleyici bu değildir. Bütün otomobillere ait fiyatlar, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanan kaskonun değeri listesinden alıntılanarak yapılır. Bunlara ek olarak ise aracın kendisine özel eklemeler de fiyata eklenir ve bu şekilde bir fiyat listesi çıkartılır. Bunlara ek olarak ise, teminatlar, hasarsızlık indirimleri gibi belirlemeler yapılır. Standart kasko teminatlarında yangın, çarpma ve çarpılma, çalınma gibi durumlarda kasko teminatı verilir. Hasarsızlık teminatı ise sigorta döneminde aracın sorun yaşamaması durumunda yapılan indirimdir. Bir diğer indirim sebebi ise, aracınızda alarm ve benzeri hırsızlığa karşı caydırıcı ekipman mevcutsa, yaptıracağınız kaskoda da buna binayen indirime gidilir. Bir diğer fiyat belirleyici unsur ise aracınızın yaşı. Aracınızın modeline göre de fiyatlar da belirleme yapılır. Tüm bu detaylar yaptıracağınız kaskonun fiyatını belirleme de önemli unsurlar olarak göze çarpıyor.

Araç Kasko Değeri

Her aracın kendine ait bir kasko değeri bulunur. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin 1987’den bu yana yayınladığı değer listesi aracın kasko değerini belirler. Yılın her ayında güncellenen ve son 15 yıla ait araçların listesini kapsayan araç kasko değeri listesi tüm araçların üretim yılı, modeli ve cinsi gibi bir çok detaya yer veriyor. Otomobil sahiplerinin kasko yaptırmadan önce araç kasko değerlerini mutlaka kontrol etmeleri gerekmektedir. Araç kasko işlemi aracınızı aldığınız an yaptırmanız gereken oldukça elzem bir işlemdir. Zira aracınızı aldığınız andan itibaren güvenliğinden sorumlusunuz ve ancak kasko yaptırdığınız taktirde yaşayacağınız olası bir sorunda aracınızı koruma altına almış olursunuz. Araç kasko değerlendirmenize ek olarak ise araca yaptırdığınız ek ilaveler de belirli oranlarda kasko değerini yükseltebilir. Öte yandan yayınlanan liste motorlu araçlar vergisi içinde baz alınıyor. Kasko yaptırmadan önce mutlaka aracınızın kasko değerini kontrol ederek daha sonra kasko şirketiniz ile görüşünüz.

Kışın Kasko Daha Önemli

Kaskonuz eğer imkanınız varsa ve önemli bir gereklilik olarak aracınızı aldığınız an yaptırmanız gereken en önemli husus. Ancak eğer kasko yaptırmadıysanız kış mevsiminde kaskonun çok daha önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Kış aylarında otomobiller yaz aylarına oranla çok daha fazla sorun yaşamaktadırlar ve bu nedenle kaskonun önemli bir hayli artıyor. Yollar yağmur ve kar nedeniyle çoğu zaman kötü durumda oluyor ve araçlar kışın çok sık arızalanabiliyor. Bir kaza yaşamasanız dahi aracın arızalanma durumunda tamirine ödeyeceğiniz para muhtemelen kaskoya ödeyeceğinizden çok daha fazla olacak. Kışın kaza oranlarının da bir hayli arttığını düşünürsek, eğer hala kasko yaptırmadıysanız bir an önce aracınız için bir kasko sigortası yaptırmanız gerekiyor. Kasko zorunlu değil ancak otomobil güvenliği açısından ehliyet kadar gerekli bir ihtiyaç.

Kasko Poliçesi Ve Yanlış Bilgi

Kasko yaptırırken doldurduğunuz poliçe, araç kaskonuz için büyük önem taşımakta. Unuttuğunuz veya yanlış girdiğiniz bir bilgi kötü sonuçlar doğurabilir. Poliçe satın aldığınız da verdiğiniz bilgilerin tümüyle doğru olması, olası bir sorunda önem taşır. Eğer bilgi yanlışsa olası bir sorun halinde tazminat dahi alamayabilirsiniz ve kasko yaptırmanızın da bu durumda hiç bir anlamı kalmamış olur. Böyle durumlar yaşamamak adına kasko poliçenize oldukça dikkat edin ve her konuda mutlaka destek almayı ihmal etmeyin.

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Araclarda hasarsızlık indirimi kullanıcı için oldukça faydalı bir uygulamadır. Trafikte kurallara uyarak aracını kullanan ve düzenli olarak kaskosunu yaptıran sürücülere adeta verilmiş bir ödül gibidir. Hasarsızlık süreleri dikkate alınarak %30’dan %70’e varan muazzam hasarsızlık indirimleri mevcut. Hasarsızlık indiriminden yararlanmak için temel koşul aracın herhangi bir şekilde hasara uğramamış olmasıdır. Buna aracın içinde ki radyo, telefon ve benzeri eşyalar da dahildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.