• 2019 SGK Yurtdışı Borçlanma Ne Kadar ?

  SGK 2019 yurtdışı borçlanma hesaplaması Türk vatandaşlarının yurt dışında geçirmiş oldukları süreler dahilinde yapılmaktadır. Vatandaşlar yurtdışında kaldıkları süre kadar olan zaman dilimi için borçlanarak erken emekliye ayrılma fırsatına sahip olmaktadır. Yurtdışından ülkelerine kesin dönüş yapan vatandaşlarımız yurtdışında geçirdikleri süreye tekabül eden miktarda borçlanma yapabilmektedir. Yurtdışı borçlanması yapan kişiler prim gün sayılarına eklenen ödemeler ile erken emekliliğe kavuşma şansına sahip olurlar.


  Yurtdışı borçlanmaları vatandaşların yurtdışında geçirdikleri süreler için hesaplanan prim miktarlarını Sosyal Güvenlik Kurumuna isteğe bağlı olarak ödedikleri ve erken emekli olmaya hak kazandıkları önemli bir fırsattır. Yurtdışı borçlanması yapan vatandaşlar erken emekliye ayrılarak yurtdışı borçlanmasının faydalarından yararlanabilirler.

  Yurtdışına Yaşayanlara Emeklilik Hakkı

  Yurtdışında yaşanan süreler için vatandaşlara emeklilik hakkı verilmesi SGK tarafından sağlanmaktadır. Türk vatandaşları yurt dışında yaşamış oldukları süreleri SGK ya belgeleyerek isteğe bağlı ödemelerini kuruma gerçekleştirebilirler. Yurt dışında yaşanılan süreler üzerinden yapılacak hesaplamalarda prim tutarları isteğe bağlı olarak ödenmekte ve yurtdışından dönüş yapan vatandaşlar erken emekliye ayrılmaktadır. Yurtdışında geçen sürelerin borçlanma kapsamına dahil edilmesi için gerekenler şunlardır;

  • Yurtdışında yaşanılan zaman içerisindeki sigortalılık süreleri
  • Sürelerin içerisinde ya da sonunda bir yıla kadar olan işsizlik süreleri
  • Yurtdışında ev kadını olarak geçirilmiş olan süreler olmaktadır.

  Yurtdışında yaşanılan sürede ev hanımlarının medeni hali dikkate alınmadan sigortalılık harici geçirilen süreleri geçerli olmaktadır.

  Yurtdışı Emeklilik Şartları

  Yurtdışı borçlanma şartları emeklilik için başvurularda önemli olmaktadır. Yurtdışı borçlanması yaparak emekliye daha erken ayrılmak isteyen vatandaşlarda aranan şartlar şunlardır;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • C. vatandaşı olmak gerekir.
  • Türk vatandaşlığından çıkmış olan kişiler vatandaşlıktan çıkmadan önceki sürelerde ve ev hanımlığı sürelerinde borçlanabilirler. Belirtilen durum Mavi Kartlı vatandaşlar içinde geçerli olmaktadır.
  • İkamet edilen ya da çalışılan yurtdışı adresinin Türkiye ile Sosyal Güvenlik sözleşmesi olan ülkelerde olması gerekir.
  • Yapılacak olan başvurularda istenen evrakların eksiksiz tam olarak hazırlanması ve yazılı olarak istekte bulunulması gerekir.

  Yurtdışı Emeklilik Başvurusu

  Emeklilik yurtdışı başvuruları Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılmaktadır. Türkiye’de kayıdı bulunan vatandaşlar başvurularını kayıtlı oldukları SGK’ya mevcut bir kayıdı bulunmayan vatandaşların ise başvurularını herhangi bir SGK’ya yapmaları gerekir. Gerekli şartlara uyum sağlayarak başvuruda bulunan vatandaşlar SGK yurtdışı emeklilik için borçlanmalarını yaparak daha erken emekli olmaya hak kazanırlar. Kuruma yapılan başvurularda vatandaşların şahsen müracaat etmesi gerekmektedir.

  Yurtdışı Borçlanması İçin Gerekli Evraklar

  Yurtdışı emeklilik başvurusu belgeleri temin edilerek Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılan başvurular geçerli olmaktadır.  Yurtdışı borçlanması için yapılacak başvurularda istenen belgeler şunlardır;

  • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
  • Yurtdışı hizmeti için borçlanma talebi başvuru formu
  • Yurtdışı borçlanma beyan ve taahhütname belgesi
  • Ev hanımlığı süresi borçlanmaları için resmi kurumdan alınması gereken ikametgâh
  • Çalışma ve işsizlik maaş süreleri onaylı hizmet belgesi

  Yurtdışı Emeklilik Hesaplama

  Yurtdışı borçlanma hesaplaması sigortalıların ya da hak sahiplerinin prime esas günlük kazançları üzerinden yapılmaktadır. Yurtdışı emeklilik hesaplamaları prime esas olan günlük kazancın alt ve üst sınırı arasında olacak şekilde kendince belirlenen günlük kazancın %32 oranı üzerinden yapılmaktadır. Hesaplama yapılırken borçlanma yapılacak dönemin geçerli prim tutarına göre alt ve üst sınır belirlenmektedir.

  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan hesaplamalar sonucu belirlenen prim borçlarının tebliğ edildiği tarih baz alınarak 1 aylık süre zarfında ödenmesi gerekmektedir. Bir aylık süre zarfında hesaplanan prim ödemelerini yapmayan vatandaşlar için herhangi cezai bir yaptırım uygulanmaz. Ancak primi ödenmeyen süreler hizmetten sayılmamakta ve vatandaşın başvurusunu yeniden yapması gerekmektedir.

  2019 Yurtdışı Borçlanması

  Yurtdışı borçlanması 2019 yılında ilgili kanuna göre yurtdışında yaşayan vatandaşların faydalanması ve daha erken emekliye ayrılması için devam etmektedir. 2019 yılı yurtdışı borçlanması birden fazla sayıda yapılabilir ve her borçlanma için yeniden başvuru yapılması gerekir. İlk başvuruda yurtdışı sürelerinin bir kısmı için borçlanan vatandaşlar daha sonra yurtdışında geçirdikleri sürenin kalanı için borçlanma başvurusunda bulunabilmektedir.

  Yurtdışı borçlanması yaparak emekliye ayrılmak için yurtdışında geçirilen sürenin tamamını kullanmak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Emeklilik için ihtiyaç duyulan süre kadar borçlanma yapılması ve ihtiyaç süresi dahilinde prim ödenmesi emekliye ayrılmak için yeterli olmaktadır. Örneğin; Yaşlılık aylığı almak için 2 aylık bir süreye ihtiyacı olan vatandaşın yurtdışında geçirdiği sürenin 60 günlük kısmı için borçlanma yapması ve isteğe bağlı ödenen prim ile yaşlılık aylığının bağlanması mümkün olmaktadır.

  Yurtdışı borçlanma uygulamasının emeklilik tarihleri üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını fark eden ya da farkı sebeplerle prim ödemelerini geri almak isteyen vatandaşlar herhangi bir şekilde ödemelerini geri alamazlar. Bu nedenle işlem yapmak isteyen vatandaşların işlem öncesinde durumlarını iyice gözden geçirerek ve araştırarak başvuru yapmaları doğru olmaktadır.

  SGK Yurtdışı Borçlanması Günlük Ne Kadar

  Yurtdışı borçlanmaları günlük tutarı emeklilik taleplerinin 01.Ocak.2019 tarihi itibarı ile yapılması durumunda 2019 yılı yurtdışı emeklilik borçlanması tatarları üzerinden yapılmaktadır.

  Yapılan talepler 31.Aralık.2018 tarihine kadar yapılmış ise yapılan hesaplamalar 2018 yılı üzerinden olmaktadır. Yurtdışı borçlanmalarına günlük olarak hesaplanan tutarlar şu şekildedir;

  • 2018 yılında geçerli olan günlük en düşük tutar 21,65 TL., günlük en yüksek tutar 162,00 TL. olmaktadır.
  • 2019 yılında geçerli olan günlük en düşük tutar 27,28 TL., günlük en yüksek tutar 204,65 TL. olmaktadır.

  Yurtdışı Borçlanma 3600 Gün

  3600 gün ile yapılan yurtdışı borçlanmaları ilk çalışmaya başlanılan ülkeler ile bağlantılı olmaktadır. Çalışmaya başlama tarihinin ilki 08.09.1999 tarihinde Türkiye’de ya da;

  • Slovakya, Makedonya, Lüksemburg,
  • KKTC, KEBEK
  • Kanada,
  • İsviçre, Hollanda, Hırvatistan,
  • Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek,
  • Belçika, Azerbaycan, Avusturya,
  • Arnavutluk ve Almanya ülkelerinden birisinde olması gerekir.

  Son çalışma sürelerini ise Türkiye’de SSK’lı olarak geçirilmiş olan vatandaşlar 3600 gün borçlanarak yaş şartını da sağlarlarsa 3600 gün üzerinden emekliye ayrılmaya hak kazanır.

  SGK Yurtdışı Borçlanma Sorgulama

  Yurtdışı borçlanmalarında yapılan sorgulama işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine gidilmelidir. İl müdürlüklerinden bizzat yapılabilecek sorgulamalar dışında telefon ile sorgulama yapılması mümkün olmaktadır. Telefon ile yapılacak sorgulamalarda Alo 170 hattının aranması gerekir.

  SGK ile ilgili tüm sorgulama işlemlerini Alo 170 hattı üzerinden gerçekleştirmek oldukça kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. www.alo170.gov.tr adresine giriş yapan vatandaşlar online olarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve canlı destek alarak konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirler. Canlı destek hattı 7/24 SGK ile ilgili tüm sorularınız için hizmet vermektedir.

  Yurtdışı borçlanması için başvuruda bulunan vatandaşlar teslim ettikleri evrakların takibini online olarak yapabilirler. Yurtdışı borçlanması evrak takip sorgulaması yapan vatandaşların izlemesi gereken adımlar şunlardır;

  • https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine giriş yapılmalıdır.
  • Açılacak olan sayfada istenen bilgiler ise T.C. kimlik numarası ve evrak teslim tarihi olacaktır.
  • İstenen bilgilerin girişi yapıldıktan sonra ‘evrak ara’ yazılı butona tıklanması gerekir.

  Online sistem bu işlemler sonunda ilgili evrakların durumunu görüntüleyecektir. Online olarak yapılan sorgulamalar ile ilgili evrakların detaylarını net olarak görerek incelenebilir. Başvuru yapmak için evraklarını teslim etmiş olan vatandaşlar dosyalarının ilerleyişini online olarak kolay ve hızlı bir şekilde takip edebilirler.

  SGK Prim ve Borç Ödeme

  15 Yıl ve 3600 gün ile Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

  Sigorta Durum Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?  tıkla sorunu sor

  2019 SGK Yurtdışı Borçlanma Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. SENGÜL Eryılmaz dedi ki:

   Merhaba 1978 doğumluyum ve kasım 2000 yılı girişli SSK san 1729 gün çalışmışlığım var 2007 den bu yana Almanya’da yaşıyorum iki çocuk annesiyim henüz doğum borçlanması yapmadım ve herhangi bir borçlanma yapmadım 01.08.2019 sonra nasıl bir yol izlemeliyim Bağ-Kur’a düşmeden nasıl emekli olabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim

  2. Dilek dedi ki:

   Merhaba,Ben 1975 doğumluyum.1992 yılında Almanyaya geldim.O zamandan beri evhanımı olarak Almanya’da ikamet etmekteyim.1993 yılında 18 yaşımı doldurduğum için o tarihten itibaren borclanabiliyorum.Başvuru dilekçesinin 11. maddesinde hangi seneye kadar yazmam gerekli onu tam olarak anlayamadım.5600 günü doldurduğum tarihimi yoksa 20 yılı doldurduğum tarihimi?Eğer 5600 günün tarihini yazarsam 15.5 yıl oluyor.20 yılı tamamlamış olmuyorum.İnşallah tam olarak anlatabilmisimdir.Şimdiden teşekkür ederim.

  3. Yeliz dedi ki:

   Merhaba, Almanya Berlin de yasiyorum..yurtdisi borclanma islemlerini nereden yapabilirim..

  4. Emine dedi ki:

   Merhaba
   Ben Eylul 1978 dogumluyum. Turkiye’de hic calismadim. Yurtdisinda ev hanimligi yapiyorum. 2018 yilindan itibaren amerikada sigortali calisiyorum. Turkiye’den emekli olabilir miyim? Olabilirsem toplu prim miktari ne olur?

  5. Burçak bektaş dedi ki:

   Kktc sigorta mı turkiye ye getirip burada devam ettirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor birde ne kadar ödemem gerekiyor

  6. Koray dedi ki:

   Selam,1979 dogumluyum %100 engelli raporluyum
   Almanyada 20 yil calisip emekli oldum.
   Türkiyede emekli olabilmem icin sartlari söylerseniz sevinirim

  7. Abdullah Aksu dedi ki:

   Merhabalar,
   2008-2012 yılları arasında Pakistan’da çalıştım ve bu döneme ait biraz SSK’ya para yatırdım. Bu parayı geri almak istiyorum. Çünkü emekliliğime uzun süre var.

  8. Fatoş dedi ki:

   1976 doğumluyum, 1996 sigorta girişim var. 2001 dem itibaren 1560 4c çalışmışlığım var. 2005 yılından beri Hollanda da yaşıyorum. Kaç gün daha prim ödemeliyim? Kaç yaşında emekli olurum? Emekli maaşı hangi aralıkta olur? Şimdiden teşekkürler

  9. Ismail altintas dedi ki:

   Merhaba 30.03.1965.duğumluyum.1989.ağustos ayından beri.avusturyada yaşıyorum.ancak.1990.eylül.ayında.çalışmaya başladım ve 2003.eylül ayında.izinle avusturya vatandaşı oldum.1988.yılinda.türkiyede.30.40.günlük.öğretmen olarak sigortam var.yurtdışı.borçlanma ile emekli olma şansım varmı.bir an önce nasıl emekli olup.done bilirim.teşekkür ederim.

  10. Ismail altintas dedi ki:

   Merhaba.30.03.1965.doğumluyom.1988 yilinda türkiyede.30.günluk.memur olarak sigortam var.1989 agustosta avusturyaya geldim.09.1990.da calısmaya başladım.09.2003.de izinle avusturya vatandaşı.oldum.ne zaman emekli olabilirim.hemen dönüp emekli olmam mümkünmü.teşekkür ederim

  11. Ismail altintas dedi ki:

   Merhaba 30.03.1965 doğum tarihim.1988.yılında 45 gün ögretmen olarak sigortam var tahminim(emekli sandığı) 08.1989.yilinda avusturyaya geldim.ancak.eylul.1990.da çalışmaya başladım ve eylül 2003.tarihinde izinle vatandaşlıktan çıktim.mavi kartım var.halen çalısıyorum.emekli olup dönüş yapmak istiyorum.ne yapmam gerekir. Cok teşekkür ederim.

  12. Ismail altintas dedi ki:

   Merhaba mart 1965 doğumluyum.1988 yılinda Türkiyede 45 gunlük memur olarak sigortam var.1989.temmuz ayında avuusturyaya gittim.1990 eylülden .2003.eylüle kadar türk vatandaşı olarak 2003 ten sonrada.mavi kartlı.avusturya vatandaşı.olarak calısıyorum.borclanma sürem yeterlimi.ne kadar ödemem gerekiyor.hemen emekli olup dönmek istiyorum..en erken ne zaman emekli olabilirim.teşekkür ederim.

  13. Ismail altintas dedi ki:

   Merhaba 1965.mart dogumluyum.1989 ağustosta avusturyaya geldim.1990 eylul ayında calısmaya başladım.2003.eylül ayinda.izinle.vatandaşliktan çıkıp.mavi kart aldım.Türkiyede 1988.yılinda.45.gün.memur olarak.sigortam var.ne zaman emekli olabilirim ne kadar odemem gerekli. Teşekkür ederim.hemen dönüş yapıp emekli olma ihtimalim varmı.tekrar teşekkürler.

  14. murat dedi ki:

   merhaba.
   1972 doğumluyum.
   1993 yılında avusturyada 3ay sigortalı çalıştım.
   türkiyede ise 1056 gün sigorta günüm var.
   benim emekli olmak gibi bir şansım varmı.
   saygılarımla..

  15. sumer dedi ki:

   Merhaba
   Ben 11/05/1972 dogum;uyum.
   !986 Turkiyede sigorta girisim var.
   Turkiyede ki toplam odenmis prim gunum 1250 gundur.
   1999 senesinden itibaren hollanda da ikamet etmekte ve calismaktayim.
   Asgari ucretin 200/300 lirauzerinde emekli maas alabilmek icin gunluk primi kac liradan yatirmam lazim.
   Tesekkurler

  16. Katip ahmer tütüncü dedi ki:

   Merhaba
   Ben 20/04/1967 dogumluyum
   İlk sigorta giriş tarihim 01/06/1985 ve pirim sayım4100 20132016 tarihleri arasında oturum izniyle azerbeycanda yaşadım yanlız orda sigortam yoktu pasoport giriş çıkış ve oranın verdigi oturum belgeleriyle belgeleyenilirim emekli olabilmem Azerbeycanda bulundugum süreyi borçlanabilirmiyim
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Azerbeycanda bulunduğunuz dönemde çalışmanız olsaydı borçlanabilirdiniz. ancak çalışmadığınız için borçlanamazsınız.

  17. Alican dedi ki:

   Merhabalar Eşim 1966 dogumlu. 1997 yılında Almanya’ya geldi ve Almanya’da sigorta başlangıcı 1997. üç kız çocuğu Annesi (1990+1992+ve 1994) (türkiye doğumlu kızlarımız)

   23.02.2016 Yılında Türkiye’de 15 günlük sigortalı çalışması var. şimdi Yurtdışı borçlanması yaptırmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim. Eşim hangi şartlara tabii olacak? ne kadar gün prim ödemem gerekiyor, yanıtlarsanız çok memnun olurum. teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1997 yılından itibaren sigortalı sayılacak ve bu başlangıca göre emekliliği hesaplanacaktır. Yurt dışında yeterli süresi var ise emeklilik şartları;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1996 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dür.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.05.1998 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

    Bu süreleri borçlanarak emekli olabilir.

    Çok yoğun bir soru sirkülasyonumuz var. Gecikme için üzgünüz….

  18. Sali dedi ki:

   Merhaba,

   Hollandada %80-100 malulen emekli olanlar, SSK dan emekli olabilirmi?
   Ek bilgi: 60 yas uzeri ve Turkiye de calismisligi yok.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Türkiye den de emekli olabilme hakkınız var. Ancak Türkiye de de heyete girmeniz ve malullük durumunuzu ispatlamanız gerekmektedir. % 60 oranı sağlarsanız borçlanma yaparak emekli olunabilir.

  19. Ganime Güneş dedi ki:

   Bir soru daha sormak istiyorum…
   Annem ve babam 1989 yılında zorunlu göç nedeniyle Türkiye’ye gelmişler fakat başka sebeplerden dolayı Türkiye vatandaşı olamadan geri dönmüşler. (Muhacır kağıtları var) Bu yıl vatandaş oldular. Acaba bu şartlarda yurt dışı borçlanması yapabilirler mi?

  20. Ganime Güneş dedi ki:

   Pardon babamın Türkiye’de başlangıç tarihi 1989 yılı olacaktı.

  21. Ganime Güneş dedi ki:

   Annemin Türkiye’de sigorta başlangıcı 2013’de. (1800 prim gün sayısı) Bulgaristan’da ise 1985 yılında. (10 000 prim gün sayısı)
   Babamın Türkiye’de sigorta başlangıcı 2013’de. Bulgaristan’da ise 1985 yılında. (5000 prim gün sayısı)
   Şu anda annem 51 yaşında, babam ise 52 yaşında.
   Türkiye’de nasıl emekli olabilirler?
   Annemin yurt dışı borçlanması durumunda sigorta başlangıcı olarak hangi yıl kabul edilir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışı başlangıç tarihlerine göre hesaplama yapılacak ve bu durumda da emeklilik şartları aşağıdaki gibi oluşacaktır.

    Anneniz için,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.05.1986 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 42 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5075’dir.

    Babanız için;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

  22. Ali KIR dedi ki:

   Merhaba,Iyi günler. 59 Yasindayim.2000 Yilindan önce 27 yil Almanyada calismisligim var.VE halen calisiyorum.2000 yili öncesini baz alarak 3600 gün borclanabilirmiyim.saygilarimla….ALI KIR

  23. Sinan Galip dedi ki:

   Merhaba,
   2006 yilindan beri yurt disinda calismaya devam etmekteyim.
   Turkiyede calistigim sure icinde (1992-2006):
   Ilk sigortali olma tarihim 17-09-1992
   4A -Hizmet gun sayim 3643 (1992-2008 arasi) , Askerlik surem 243 gun
   Yurt disinda calistigim sure icinde :
   4B hizmet gun sayim -2 Yil 10 Ay 7 gun (2011-2014)-istege bagli odeme

   Emeklilik icin kalan gunlerimi Yurt disi borclanma olarak odemek istiyorum. 1-Kac gunluk odeme yapmam gerekli?
   2- Maksimum deger uzerinden hesaplanirsa kac TL’lik odeme yapmam gerekir ve bu borc taksitlendirilebilir mi?taksitlendirilirse maksimum kac takside bolunebilir?
   3- Buna gore emekli oldugumda yaklasik ne kadar bir emekli maasi alirim ?
   Cevaplayabilirseniz cok memnun olurum.

  24. Mesude dedi ki:

   Babamin yurt disi emekli maasini nasil alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer ALmanyadan emekli ise kızları için 27 yaşına kadar eğitim görmesi şartı ile yetim maaşı verilmektedir.

  Sorunuzu Yazın