• 2018 – SGK Yurtdışı Borçlanma Ne Kadar


  Ülkemizdeki insanların bir kısmı belli dönemlerde yurtdışındaki farklı ülkelere giderek oralarda çalışmakta ve daha sonra ülkeye geri dönmektedir. Bu kişiler yurtdışında oldukları dönemde sigorta primi yatıramadıkları için devlet tarafından söz konusu dönemi borçlanmalarına ve bu şekilde o döneme ait sigorta primlerini yatırmalarına imkan sağlanmaktadır. Bu imkandan yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi ve daha sonra belirlenen miktarın ödenmesi gerekmektedir. Yurtdışı borçlanması yapabilmek için ödenmesi gereken miktarlar asgari ücrete göre değişiklik göstermektedir. Asgari ücretin kısa süre öncesinde zamlanarak 1603 lira olmasından dolayı yurtdışı borçlanması için ödenmesi gereken ücretler de değişmiştir. 2018 – SGK Yurtdışı borçlanma ne kadar sorusu bundan dolayı merak edilen sorular arasında bulunmaktadır.


  2018 – SGK Yurtdışı Borçlanma Ne Kadar ve İstenen Şartlar Nelerdir?

  2018 – SGK Yurtdışı borçlanma ne kadar sorusundan önce bu borçlanmayı yapabilmek için gerekli olan şartların bilinmesi gerekmektedir. Yurtdışı borçlanması yapmak Türkiye’de emekli olabilmeye katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla Türkiye’de emekli olma niyetinde olan kişilerin bu borçlanmayı yapması gerekmektedir. Türkiye’de 4/a (SSK) kapsamında sigorta primi yatırmış olan kişiler yurtdışı borçlanmasından yararlanabilmektedir. Ayrıca anlaşmalı 18 ülkede sigorta başlangıcı olan kişiler de yurtdışı borçlanması yapabilmektedir. Söz konusu ülkeler Arnavutluk, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İsviçre, Kanada, Kebek, KKTC, Slovakya, Makedonya ve Lüksemburg’dur. Bu ülkelerde sigorta başlangıcı olanlar da yapılan anlaşma gereği yurtdışı borçlanması yapabilmektedir.

  2018 – SGK Yurtdışı borçlanma ne kadar sorusunun cevabı her sene olduğu gibi bu senede değişmiştir. Buna göre borçlanma yapılacak olan en düşük miktar günlük 21,64 liradır. Bunun altındaki bir miktar ile borçlanma yapılması mümkün değildir. Borçlanma yapılan tutar isteğe bağlı olarak artırılabilmektedir. Borçlanma yapmak isteyen kişiler günlük en fazla 162,32 lira ödeyebilmektedir. Ödenen miktarın fazla olması alınacak olan emekli maaşını doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı elinde imkanı olan kişiler genellikle yüksek seviyelerden borçlanma yapmaktadır. Günlük olarak ödenen miktarın dışında da emekli maaşını etkileyen faktörler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Türkiye’deki ilgili kanunun zaman içinde geçirdiği değişimdir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  2018 – SGK Yurtdışı Borçlanma Ne Kadar ve Emekli Maaşına Etkisi Nedir?

  2018 – SGK Yurtdışı borçlanma ne kadar konusu alınacak olan emekli maaşını etkilemektedir. Borçlanma yapılan sürenin ne zaman olduğu çok önemli bir husus olup emekli maaşlarını doğrudan etkilemektedir. Borçlanma yapılan hizmetin tamamının 2000 yılından önce olması alınacak olan emekli maaşlarının daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Böyle durumda olanların maaşları genellikle 1400 lira ile 1700 lira arasında değişim göstermektedir. Borçlanma yapılan hizmetin bir kısmı 2000 yılından önce bir kısmı da 2000 yılı ile 2008 arasında ise bu durum emekli maaşının bir miktar düşmesine neden olmaktadır. 2000 yılından sonraki süreler için yapılan borçlanmalar maaşın düşmesine neden olmaktadır. Bu durum olan kişilerin maaşları ise genellikle 1300 lira ile 1500 lira arasında değişmektedir. Borçlanılan sürenin 2008’den sonra olması ise emekli maaşının daha da düşmesine neden olmaktadır. Bu durumda bulunan kişilerin aldıkları maaş ise ortalama 1100 lira 1300 lira arasında değişim göstermektedir. 2018 – SGK Yurtdışı borçlanma ne kadar sorusunun cevabı emekli maaşına etkisini bu şekilde göstermektedir.

  Yurtdışı borçlanması yapılarak ev hanımları da emekli olabilmektedir. Yurtdışında bulunan ve herhangi bir sigorta girişi bulunmayan ev hanımları yurtdışı borçlanması yaparak emekli olabilmektedir. Fakat söz konusu durumun hesaplamaları ve işlemleri daha farklıdır. Bundan dolayı takibinin daha özenli yapılması gerekmektedir. 2018 – SGK Yurtdışı borçlanma ne kadar konusunda kişiler 3600 gün ile de emekli olabilmektedir. Bunun için sigorta girişinin 08.09.1999 olması ya da borçlanma yapılarak ilk giriş tarihinin bu noktaya çekilmesi gerekmektedir. Bu şart sağlandıktan sonra 3600 gün ve 15 yıllık sigortalılık süresi tamamlandığında emekli olunabilmektedir. Söz konusu şartlar sağlanarak emekli olabilmek için kadınların 58, erkeklerin ise 60 yaşında olması gerekmektedir.

  2018 – SGK Yurtdışı borçlanma ne kadar konusundaki bir diğer husus ise borçlanma sorgusunun nasıl yapılacağı ile ilgilidir. Fakat sorgulama yapabilmek için ödemenin yapılması ve hizmet dökümüne işlenmesi gerekmektedir. Bu noktadan sonra ise e-devlet şifresi ile siteye girerek sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun dışında sorgulama yapabilmek için ilgili devlet dairesine bizzat gidip personelden bilgi almak gerekmektedir. 2018 – SGK Yurtdışı borçlanma ne kadar konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Fakat ülkemizde uygulanan SGK kanunun sık değişmesinden dolayı dönemsel olarak farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca söz konusu borçlanmayı yapabilmek için bazı belgelerinde ilgili kuruma verilmesi gerekmektedir. Bu belgeler yurtdışında çalışıldığını gösteren evraklardır. Bu evraklarda farklı yerlerden temin edilebilmektedir.

  Yurtdışı borçlanması hakkının verilmesi sayesinde çok sayıda kişi emekli olabilmiştir. Şuanda bile insanlar yurtdışına çalışmak için gitmeye devam etmekte olup bu sayı geçmişte çok daha fazlaydı. Bu kişilerin büyük kısmı Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine gitmiş ve bir kısmı oralara yerleşmiştir. Yerleşmeyip sadece çalışı dönen kişiler de olmuştur. Tüm bu kişiler yurtdışı borçlanması sayesinde emekli olabilmiş ya da prim ödenen gün sayılarına katkı yapmışlardır. Bundan dolayı söz konusu uygulama son derece faydalıdır. Daha fazla bilgi alabilmek için lütfen sitemizi ziyaret edin.

  YURT DIŞI BORÇLANMASI HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ



  tıkla sorunu sor

  2018 – SGK Yurtdışı Borçlanma Ne Kadar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mesude dedi ki:

   Babamin yurt disi emekli maasini nasil alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer ALmanyadan emekli ise kızları için 27 yaşına kadar eğitim görmesi şartı ile yetim maaşı verilmektedir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.