Genel

2019 Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

2019’da aile hekimi maaşı ortalama olarak 4 Bin 500 TL ve 5 Bin 500 TL arasında değişmektedir. Aile hekimi maaşları yoğun nüfusu olan ve daha az nüfusu olan bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Öte yandan aile hekimlerinin ödemelerine yansıtılan çocuk sayısı, hekimlerin hizmet süresi ve evli olup olmaması gibi detaylara göre aile hekimi maaşları değişmektedir. Aile hekimi olarak göreve başlayan doktorlar; görev yaptığı yetki alanı ile kısıtlı olarak maaş almaktadır. Bundan dolayı da her aile sağlığı merkezinde görev alan hekimin maaşı aynı olmamaktadır. Ancak en düşük ve yüksek aile hekimi maaşları şu şekildedir:


 • En düşük aile hekimi maaşı 4 Bin 500 TL,
 • Maksimum aile hekimi maaşı ise 19 Bin TL olarak belirlenmiştir.

Aile Hekimi Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Aile hekimi maaşları hekimlerin aylık kesintileri, ne kadar yoğun nüfuslu bir alanda görev aldıkları gibi detaylara göre belirlenmektedir. Aile hekimleri maaşlarından damga vergileri kesilmektedir. Gelir vergisi ve damga vergisi ile beraber sosyal güvenlik prim kesintileri de meydana gelmektedir. Bu kesintiler toplam maaşın yüzde 15’i olacak şekilde yapılmaktadır. Bunun yanı sıra aile hekimi maaşlarında 16 oranında da sosyal güvenlik prim kesintisi yapılmaktadır. Öte yandan binde 6 oranında ise damga vergisi yapılmaktadır. Aile hekimi maaşları kesintiler çıktıktan sonra 5 Bin TL ve 5 Bin 500 TL arasında değişmektedir. Bunun dışında maaşlara hasta başı ücretler de ilave edilmektedir. Buna göre aile hekiminin alacağı maaşlar belirlenmektedir.

Aile Hekimleri Ne Kadar Maaş Alır?

Aile hekim maaşı 2019 senesinde hasta başına ve hasta yoğunluğuna göre değişmektedir. Aile hekimleri; tıp fakültesini başarıyla tamamlanmış olan doktorlardır. Bu fakültenin tamamlanmasından sonra 3 sene süren eğitim programlarına katılmak gerekmektedir. Bu programı tamamlayan uzmanlar, aile hekimi olmayan hak kazanır. Göreve ilk kez başlayacak olan aile hekimleri ise 4 Bin 500 TL maaş ile işe başlamaktadır. Kademeler ilerledikçe 5 Bin 500 TL’ye kadar maaşlar yükselmektedir. Bunun dışında hekimin hasta başı ücretleri ve görev yaptıkları mahallenin yoğunluğuna göre ücretler değişkenlik göstermektedir. Buna göre:

 • Eğer aile hekimi sözleşmeli olarak görev alıyorsa, sisteme kayıt olan kişi sayısına bakılmadan 1000 kişi üzerinden ücret almaktadır. Bu kişi uzman statüsünde ise 2 Bin TL ekstra ücret almaktadır.
 • Kadrolu şekilde çalışan uzman hekimler ise; bin kişi üzerinden 1.500 TL almaktadır. 1000 kişi üzerinde sisteme kayıtlı olan hasta sayısına göre ise hasta başına 1 TL ücret ödenmektedir.
 • Muayenesi olan bakanlık tarafından görev almış uzman hekimler ise; aile hekim sistemine kayıt olmuş her hasta çin 20 kuruş ödeme almaktadır.

Aile hekimlerinin maaşları ise bu ücretler ile sınırlı olmamaktadır. Bu ücretlerin yanı sıra aile hekiminin yaşadığı bölgedeki ortalama kiralar, elektrik ücretleri gibi bütün masraflar da maaşlarına ortalama olarak yansıtılmaktadır. Ancak maaşların maksimum oranı bulunmaktadır. Bu oranın standart maaşı geçmesi mümkün değildir.

Aile Hekimi Maaşlarına Zam

Aile hekim maaşına zam Ocak 2019 tarihinde yapılmıştır. Buna göre:

Sponsorlu Bağlantılar


 • Ocak 2019 tarihi itibari ile aile hekimleri tüm ekstra ücretler ile beraber minimum 7 Bin TL ödeme almaktadır. Bu ücretler net maaşı göstermemektedir.
 • A Sınıfında görev alan bir aile hekimi ise ek ücret ve döner sermaye ile beraber 16 Bin TL kadar maaş alabilmektedir.
 • Uzman bir aile hekimi ise bu maaşlara ek olarak 1.750 TL ödeme almaktadır. Ancak tüm aile hekimleri aynı maaşı almamaktadır. Hekimin çocuklu ya da bekar olması gibi etkenler maaşları etkileyen bir detaydır.

Uzman Aile Hekimi Maaşı Ne Kadar?

Uzman aile hekimi maaşları mahallelerde bulunan sağlık ocaklarında görev alan doktorlara ödenmektedir. Aile hekimleri; mahallede bulunan kişi sayısına göre maaş almaktadır. Eğer mahallede yaşayan kişi sayısı yoğun ise, aile hekiminin aldığı hasta başına maaşları değişmektedir. Aile hekimlerinin maaşları 5 faktöre göre belirlenmektedir. Bunlar:

 • Aile hekiminin maaşları sisteme kayıtlı olan kişilere ödenecek olarak ücret birimlerine göre hesaplanmaktadır.
 • Dönemin sosyal ve ekonomik durumu baz alınarak, enflasyon oranlarına göre her sene maaşlara belirli oranda zam yapılmaktadır.
 • Aile hekimlerinin görev aldığı aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezinin giderleri de hekim maaşlarını belirlemektedir.
 • Gezerek yapılan sağlık hizmetleri için de belirli bir tutar ödenmektedir.
 • Aile hekiminin tetkik yaparken kişi için kullanacağı malzeme ve giderler de göz önünde bulundurulmaktadır.

Tüm bu detaylar dikkate alınarak aile hekiminin alacağı maaşlar belirlenmektedir.

Göreve Yeni Başlamış Aile Hekimi Maaşları Nelerdir?

Göreve yeni başlayan aile hekimi maaşları ortalama olarak dört bin ve beş bin beş yüz TL arasında değişmektedir. Bu ücretler hasta başı alınan ücretlere göre de değişmektedir. Aile hekimlerinin maaşlarına yansıyacak olan ek ödemelerin dışında; çocuk sayısı, kıdem sayısı, eşin çalışıp çalışmadığı gibi tüm unsurlar etkili olmaktadır. Öte yandan maaşlar çeşitli kesintilere de uğramaktadır. Bu kesintiler ise:

 • Gelir vergisi kesintileri
 • Damga vergisi kesintileri
 • Sosyal güvenlik prim kesintileri yapılmaktadır.

Bu kesintiler maaşa maksimum yüzde 15 oranında etki etmektedir. Maaşlardan yüzde 16 oranında Sosyal Güvenlik primleri kesintileri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra maaşlarda binde 6 oranlarında ise damga kesintisi yapılmaktadır.

Uzman Aile Hekimi Maaş Hesaplama

Aile hekimi maaş hesaplama uzman hekimin sözleşmeli ya da kadrolu olup olmadığına göre değişmektedir. Sözleşmeli olarak görev alan aile hekimlerinin çalıştıkları bölgedeki sosyal ekonomik gelişmişlik düzeyleri de hesaba katılmaktadır. Aile hekimi maaşları ödemeleri yapılırken, nüfus ve hasta yoğunluğuna da dikkat edilmektedir. Bunun dışında sözleşmeli olarak görev alan aile hekimlerinin hizmet verdiği bölgenin kirası, suyu, elektrik ve su ücretleri gibi tüm giderler maaşlara yansımaktadır. Bu ödemeler maaşların yüzde 10’undan kesilebilmektedir. Sözleşmeli olarak görev alan aile hekimlerinin yapacakları tetkikler ve kullanılan malzemeler de maaşlara belge karşılığında gider ücreti olarak maaşa yansıtılmaktadır.

Aile Hekimi Nasıl Olunur?

Aile hekimi olmak için kişinin yüksek öğretim kurumunda tıp eğitimini tamamlamış hekimlerdir. Tıp eğitimini tamamlayan kişiler 3 senelik bir aile hekimliği eğitimi almaktadır. Bu eğitimleri başarılı şekilde tamamlayan kişiler ise beş bin TL maaş almaktadır. Bu ücretlerin yanı sıra hasta sayısına bağlı olarak da ek ücretler verilmektedir. Sözleşmeli şekilde görev yapan kişilerin ise bin hastayı muayene etmesi durumunda ekstra 2 Bin TL almaktadır. Eğer hekim kadrolu olarak çalışıyor ise kayıtlı olan bin kişiyi muayene ederek ekstra bin 500 TL almaktadır.

Aile Hekimleri En Fazla Ne Kadar Maaş Alır?

Aile hekimi en fazla maaşı 19 Bin TL olarak belirlenmiştir. Bu üst limitin doldurulması halinde, aile hekiminin daha fazla ücret alması söz konusu değildir. Aile hekimleri için en büyük avantaj ise devlet tarafından ekstra ödemeler yapılmasıdır. Kira, faturalar, elektrik ve su faturası oranlarına göre maaşlara ek ücret yansıtılmaktadır. Ancak bu ek ücretler ile beraber bu maaş oranları maksimum 19 Bin TL olmaktadır.

Diyetisyenler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Nikah Memuru Maaşları Ne Kadar

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı