• Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

  Türkiye Cumhuriyeti Sağlık sektörüne önem veren sosyal devlet anlayışı ile faaliyet gösterir. Sağlık sektöründe yapılmış olan atılımlarda dünyada üst sıralarda yer alan Türkiye geniş Sağlık Ocağı ağı sayesinde milyonlarca kişiye sağlık hizmeti verilir. Neredeyse her mahallede bulunan, sağlık ocaklarında faaliyet gösteren aile hekimleri sayesinde milyonlarca hasta hastanelere gitmeye ihtiyaç duymadan aile hekimlerine giderek ihtiyaçlarını giderebilmektedir.


  Mahallelerde bulunan sağlık ocaklarında görev yapan aile hekimleri mahallede bulunan kişi sayısına göre artış veya azalış gösterir. Mahallede yaşayan kişi sayısı fazla ise görev yapan aile hekimlerinin sayısı da fazla olur.

  Kendimizi ve aile bireylerimizi emanet etmiş olduğumuz aile hekimi maaşları ne kadar? Aile hekimlerinin almış olduğu ücret 5 kalemden meydana gelir. Bunlar;

  1 Aile hekiminin sistemine kayıt olmuş kişiler için ödenecek ücret birimi,
  2. Bulunan dönem içerisindeki sosyal ekonomik gelişmişlik durumu ve düzeyi göz önüne alınarak verilen ücrettir.
  3. Aile hekiminin çalıştığı aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezindeki giderler için verilen ücret,
  4. Gezerek yapılan sağlık hizmetleri giderleri için ödenen ücret.
  5. Aile hekim kişiye tetkik yaparken ve kişi için malzeme kullanırken yapacağı giderler göz önünde bulundurularak verilen ücret aile hekiminin maaşını oluşturmaktadır.

  Aile Hekimleri Maaşları Ne Kadardır?

  Görevine yeni başlamış olan bir aile hekimi maaşları ne kadar?Aile hekimi ortalama olarak 4500 lira ile 5 bin lira arasında maaş alır. Bu ücreti hasta başı ücretler de eklenecektir. Hasta başı ücretler görev yapılan mahallenin nüfusuna göre değişiklik gösterir.Aile hekimlerinin maaşları yansıyacak olan ek ödemeler; çocuk sayısı, kıdemi, evli ise eşinin çalışıp çalışmaması durumları da göz önüne alınır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Aile Hekimi Maaşlarında Yapılan Kesintiler Nelerdir?

  Aile hekimi maaşları ne kadar? Aile hekiminin yukarıda belirtmiş olduğumuz kalemler maaşını belirler. Aile hekimleri maaşlarını alırlarken 2, 3, 4 ve 5. kademeden damga vergisi haricinde hiçbir kesinti ile karşı karşıya kalmazlar.

  İlk sırada belirtmiş olduğumuz birinci kalem olan aile hekiminin sistemine kayıt olmuş kişiler için ödenecek hizmet ücretinden bazı kesintiler yapılmaktadır. Bu kalemde yapılan 2 adet kesinti bulunur. Bu kesintiler;

  • Gelir vergisi kesintileri
  • Damga vergisi kesintileri
  • Sosyal Güvenlik prim kesintileri

  Aile hekimlerinin maaşlarından %15’lik bir dilimden başlamak kaydı ile gelir vergisi kesintisi yapılır.Maaşlardan 16 oranında Sosyal Güvenlik primi maaş kesintisi yapılır.Binde 6 oranında ise damga vergisi kesintisi yapılır.

  Aile Hekimi Sisteme Kayıt Olan Kişiler İçin Ne Kadar Ücret Alır?

  • Aile hekimi sözleşmeli olarak çalışan personel sisteme kayıtlı olan Kişi sayısına bakılmadan ilk 1000 kişi üzerinden -bu kişi uzman ise- 2000 lira ücret alır.
  • Aile hekimi maaşları ne kadar? Kadrolu olarak çalışan uzman tabip ya da tabip olan aile hekimi için sisteme bakılmaksızın kayıtlı olan 1000 kişi üzerinden 1500 TL ücret alır. Uzman tabip ya da tabip olan aile hekimi için 1000 kişi üzerinde sisteme kayıtlı olmuş her bir kişi için 1 lira ücret ödemesi ekstra olarak yapılır.
  • Muayenesi olmayan bakanlık tarafından gönderilmiş olan uzman tabip ya da tabip unvanı ile çalışan aile hekimi sisteme kayıt olmuş her bir kişi üzerinden 40 kuruş ödeme alır.
  • Muayenesi bulunan bakanlık tarafından görevlendirilmiş uzman ya da tabip unvanı ile çalışan aile hekimi sisteme kayıt olmuş Her bir kişi için 20 kuruş ücret ödemesi alır.
  • Sisteme kayıt olan kişi sayısı 4 binden fazla olur ise fazla olan kısım için aile hekimlerine hiçbir ücret ödemesi yapılmaz.

  Aile Sağlığı Merkezi Giderlerinin Aile Hekiminin Maaşına Yansıması

  • Aile hekimi maaşları ne kadar? Sözleşmeli olarak çalıştırılan aile hekimlerinin hizmetlerini vermiş olduğu yaşam alanlarının kirası, suyu, yakıtı, elektrik ücreti, telefon ücretleri, internet ücretleri, temizlik, sıhhi tesisat, büro malzemeleri, kaloriferci – kapıcı parası, personel ücretleri gibi bütün giderleri maaşına yansır. Giderlerin hepsi yani yüzde yüzü ödenir.

  Sosyo –  ekonomik gelişmişlik düzeyi aile hekimlerinin maaş ücretlerine nasıl yansır?

  • Sözleşmeli olarak çalıştırılan aile hekimlerinin çalıştırılmış olduğu bölgedeki sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyi baz alınarak maaşlarına ekstra ücret ödemesi yapılır.
  • Aile hekimi maaşları ne kadar? Ekstra ücret ödemesi yapılırken kalkınmada öncelikli olan yöreler cetveli esas alınarak uygulama yapılır.
  • Kalkınmada öncelikli olan yörelerin sayıları düşük olduğundan dolayı Her aile hekimi ödenecek olan bu ücreti alamayabilir.

  Tetkik ve sarf malzemesi giderleri aile hekimlerinin maaşlarına nasıl yansır?

  • Sözleşmeli olarak çalıştırılmakta olan aile hekimlerinin yaptıracakları tetkikler idarelerin göstermiş olduğu laboratuvarda yaptırılmalıdır. Daha sonra aile hekimlerinin maaşlarına belge karşılığında gider kadar ücret ödemesi yapılır.
  • Aile hekimi maaşları ne kadar? Aile hekimleri tarafından belgelendirilmemiş olan hiçbir tetkik ve malzeme giderleri için ücret ödemesi yapılmaz.
  • Tetkik ve sarf malzemesi giderleri için maaşa yapılacak ödeme tutarı 3120 lirayı yani tavan ücretin yüzde yüzünü geçmez.

  Aile hekimlerinin tavan ücretleri                                    

  Aile hekimi maaşları ne kadar?Aile hekimlerinin almış olduğu maaşlar tavan ücretin 6 katını aşmaz. Rakamsal olarak bakıldığında 18 bin 720 lira üzerinde maaş alan aile hekimi yoktur. Detaylı bir inceleme yapıldığında hiçbir aile hekiminin 18 bin 720 lira rakamına ulaşma şansı bulunmaz.

  Diyetisyenler Ne Kadar Maaş Alıyor?

  Nikah Memuru Maaşları Ne Kadar

  Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?  tıkla sorunu sor

  Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın