Genel

2020 Güncel Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

2020 yılında güncel aile hekimi maaşları; 5.500 TL ile 7.000 TL arasındadır. Aile hekimlerinin hizmet süreleri ve uzmanlıkları maaş tutarlarını belirlemektedir. Ayrıca görev yaptıkları merkezlerin aylık fatura tutarları da onların maaşlarının hesaplanması üzerinde etkili olmaktadır. Baktıkları hasta sayısına göre de maaşlarına ek olarak ödeme alabilmektedirler. Maaşlarından yapılan kesintiler ise toplamda %15 seviyesine kadar çıkabilmektedir.


Aile Hekimliği Uygulamasının Tanımı Nedir?

Türkiye’nin sağlık sektöründe yaptığı atılımlardan biri aile hekimliği uygulamasıdır. Bu uygulamanın esas amacı, hastanelerdeki yoğunluğun azalmasını sağlamaktır. Ayrıca bebeklerin ve çocukların sağlık kontrollerinin aksatılmaması ve hastanelere gidemeyecek durumda olan yaşlıların hizmet alabilmesi de amaçlanmaktadır. Bunun için her mahalleye toplum sağlığı merkezleri açılmıştır. Bu merkezlerde mahallenin nüfusuna göre belirlenen sayıda aile hekimi çalışmaktadır. Ayrıca hemşireler de bulunmaktadır.

Aile Hekimi Ne Demektir?

Aile hekimleri; kendilerine bağlı olan ailelerin sağlığından sorumlu olan sağlık kurumundaki hekimlere verilen isimdir. Mahalle ve semtlerde bulunan bu sağlık kuruluşlarındaki aile hekimlerinin her birine, o bölgedeki aileler atanmaktadır.

Aile Hekimlerinin Çalışma Şartları Nasıldır?

Aile hekimlerinin görev yerleri toplum sağlığı merkezleridir. Ülkenin farklı noktalarında, her mahalleye ait bir toplum sağlığı merkezi bulunmaktadır. Aile hekimlerinin bu merkezler içerisinde kendilerine ait bir odaları olmaktadır. Gelen hastaları bu odalarda muayene etmektedirler.

Muayene için gerekli malzemeler de bu odalarda bulunmaktadır. Bilgisayar, yazıcı, telefon gibi teknolojik donanımları da bulunmaktadır. Merkez içerisinde mutfak, tuvalet ve dinlenme odası gibi yerler bulunmaktadır. Bebek, çocuk, yetişkin, yaşlı olmak üzere gelen hastalarla mesai saatleri içerisinde ilgilenme sorumlulukları bulunmaktadır.

Aile Hekimlerinin Çalışma Saatleri Nasıldır?

Aile hekimleri; sabah 08:00’de mesaiye başlamaktadırlar ve akşam 17:00’da mesaileri bitmektedir. Pazartesiden cumaya kadar her gün çalışmaktadırlar. Aile hekimlikleri cumartesi günleri de açık olmaktadır. Ancak her hafta cumartesi günü dönüşümlü olarak tek bir aile hekimi görev yapmaktadır.

Aile hekimlerinin bir hafta içerisinde toplam çalışma süreleri 40 saat ile 45 saat arasında değişiklik göstermektedir. Günde 9 saat görev yapmaktadırlar ve Pazar günleri çalışmamaktadırlar. Resmi tatillerde ve dini bayramlarda çalışmadıkları gibi, normal çalışma süreleri içerisinde öğle yemeği ve çay için molaları bulunmaktadır.

Aile Hekimlerinin İş Tanımları Nelerdir?

Aile hekimlerinin sorumlulukları şunlardır:

 • Çalıştıkları merkezin temiz, düzenli ve güvenli bir yer olmasından sorumlu olmaktadırlar. Merkezin yönetimini sağlamalılardır.
 • Birlikte faaliyet gösterdikleri diğer personelleri denetlemekle ve onların daha huzurlu bir çalışma ortamına sahip olmaları aile hekimlerinin görevlerindendir.
 • Muayene için gelen vatandaşların en iyi hizmeti alması, iş tanımları arasındadır.
 • Kayıtlı vatandaşların aşı gibi koruyucu sağlık hizmetlerini almasından sorumludur.
 • Hastaların tedavileri, sağlık durumları ve kullanacakları ilaçlar ile ilgili bilinçlenmelerini sağlamalıdır.
 • Kendilerine kayıtlı olan hastaların evden çıkamayan, bakıma muhtaç yaşlılar olması durumunda; bu hastaların evlerine gitmeleri gerekmektedir.
 • Tanı koymak, tedavi sürecini planlamak, rehabilite çalışmalarını yürütmek gibi birinci basamak işlerden sorumludur.
 • Sağlık raporu yazmak, sevk belgesi düzenlemek ve reçete yazmak gibi iş tanımları vardır.
 • Hastaların toplum sağlığı merkezlerinden fayda sağlayamayacakları kadar komplike bir hastalıklarının olması durumunda; onları hastanelere yönlendirmek, aile hekimlerinin görevlerindendir.

Aile Hekimi Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Aile hekimi olmak isteyenlerin öncelikle lisans eğitimlerini tıp fakültesinde tamamlamaları gerekmektedir. Hazırlık olan tıp fakültelerinde 7 yıl ve hazırlık olmayan fakültelerde de 6 yıl eğitim gördükten sonra başarı ile mezun olmalılardır. Ardından 3 yıllık aile hekimliği eğitimleri başlamaktadır. Eğitimi başarı ile tamamlayanlar ise görevlerine aile hekimi olarak devam edebilmektedirler.

Aile Hekimlerinin Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Aile hekimlerinin aylıklarını belirleyen kriterler aşağıda sıralanmıştır:

 • Aile hekimliği sistemine kayıtlı olan ve muayene olmak için gelen kişilerin sayılarına göre ek ödemeler yapılmaktadır.
 • Ülkenin sosyal ve ekonomik durumuna bağlı olarak ve dönemin açıklanan enflasyon oranına göre aile hekimi maaşları
 • Aile hekiminin maaşını etkileyen durumlardan biri de görev yaptığı aile ve toplum sağlığı merkezinin giderleridir. Merkezin fatura ödemeleri ve diğer giderlerine göre hekimin maaşında değişiklikler olmaktadır.
 • Aile hekiminin eğer gezerek hizmet vermesini gerektiren durumlar oluşur ise, bu da maaşının tutarını etkilemektedir.
 • Aile hekimlerinin hastalarını muayene ederken ve tetkik yaparken kullanacağı malzemelerin, giderlerine göre aylığı değişiklik göstermektedir.

Aile Hekimlerinin Maaşlarındaki Kesintiler Neye Göre Belirlenir?

Aile hekimlerinin aylıklarından kesilenler şu şekildedir:

 • Gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.
 • Maaşlarının binde 6’sı oranında damga vergisi kesilmektedir.
 • Aldıkları aylıkların yüzde 16’sı sosyal güvenlik primi olarak kesilmektedir.

Uzman Aile Hekiminin Maaşını Arttıran Durumlar Nelerdir?

Uzman aile hekimlerinin maaşları bazı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Maaşların artabilmesi için oluşması gereken durumlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Aile hekiminin hizmet süresi ve uzmanlık seviyesi arttıkça, maaşı da artış göstermektedir.
 • Evli olan ve çocuğu olan aile hekimlerinin maaşları daha yüksektir. Çocuk sayısı ne kadar fazla ise, alacakları ek ödeme de o kadar fazladır.
 • Nüfus yoğunluğu fazla olan yerlerde görev yapan aile hekimlerinin maaşları diğerlerine göre daha yüksektir.
 • Gezici hekimlik şeklinde hizmet veren aile hekimlerinin maaşları daha fazla olmaktadır.

Aile Hekimleri Ne Kadar Maaş Alır?

Aile hekimlerinin aylık tutarları aşağıda verilmiştir:

 • Aile hekimliği eğitimini tamamlayarak yeni göreve başlayan bir hekim; en az 5.500 TL maaş almaktadır. Maaşı 5.000 TL ile 6.000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir.
 • Net maaşına ek olarak ek ödemeler alan bir aile hekimi; 2020 yılının ocak ayı itibari ile en az 7.000 TL maaş almaktadır.
 • A sınıfında görev alınması durumunda döner sermayeden pay ve ek ücret alınması ile beraber aylık tutarı 16.000 TL’yi bulmaktadır.
 • Uzman aile hekimleri net maaşa ek olarak 1.750 TL ek ödeme almaktadır.

Aile Hekimleri Hasta Başına Ne Kadar Ücret Alır?

Aile hekimlerine muayene ettikleri hasta başına yapılan ek ödemeler aşağıdaki gibidir:

 • Sözleşmeli olarak aile hekimliği yapan kişiler; sisteme kayıtlı olan kişi sayısı kaç olursa olsun 1.000 hasta üzerinden ek ödeme almaktadırlar. Uzman aile hekimlerine sözleşmeli olmaları halinde; 1.000 hasta için 2.000 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Kadrolu uzman aile hekimleri; sisteme kayıtlı olmasına bakılmaksızın, 1.000 hasta için 1.500 TL ödeme almaktadırlar. Ayrıca sisteme kayıtlı her hasta için de 1 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Bakanlık tarafından görevli olan uzman aile hekimlerinin sisteme kayıtlı olan muayene işlemlerinin her biri 20 kuruş olarak ücretlendirilmektedir.

Aile Hekimlerinin Alabileceği Maksimum Maaş Ne Kadardır?

Aile hekimi maaşlarının üst limitlerine bakıldığında; üst limit dolduran ve tam performans sergileyen uzman bir aile hekimi en fazla 20.500 TL maaş alabilmektedir. Devlet tarafından ekstra ödemeler yapıldığı için görev yaptıkları sürenin ve uzmanlıklarının artmasının yanı sıra baktıkları hasta sayısı ile de maaşlarını arttırabilmektedirler. Ek ödemeler ile beraber 20.500 TL’den daha fazla maaş alabilmeleri ise mümkün değildir.

Diyetisyenler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Nikah Memuru Maaşları Ne Kadar

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Ankara Nallıhan Çayırhan entegre Aile Sağlık Merkezinde E sınıf Filistinli Aile hekimi maaşı ne kadar olabilir 3çocukl eşi ev hanımı

 2. Yeni Tıp Fakültesinden mezun olan bir aile hekimi ne kadar maaş alır ve aynı zamanda uzman aile hekiminin maaşı ne kadardır son olarak aile hekimi maaşı min max ne kadar net maaş alıyor? her sene aile hekimine zam geliyor mu ???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu