ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Zamlı Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar Oldu?

2023 Zamlı Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar Oldu?
11.07.2023

2023 güncel aile hekimi maaşları miktarı; kıdeme, görev yapılan bölgeye göre değişiklik gösterir. Ayrıca getirilen puanlama sistemi de aile hekimlerinin maaşları üzerinde etkili olur. Aile hekimi, Türkiye’de birinci basamak sağlık hizmetini vermekle yükümlü olan sağlık personelleridir.

Tıp fakültesini başarıyla tamamlayan doktorlar, talep etmeleri halinde aile hekimi olarak görev yapabilir. Aile hekimi maaşları, uzman hekimlerle kıyaslandığında daha düşüktür. Özellikle göreve yeni başlayan aile hekimleri, daha düşük maaş alır. Kıdem arttıkça ise maaşta belirli bir oranda artış söz konusu olur.

Aile hekimi olmak isteyen kişilerin, bir eğitim sürecinden geçmesi gerekir. Bu eğitim sonunda doktorlara aile hekimliği yapabileceklerine dair sertifika verilir. Bunun yanı sıra aile hekimliği bir uzmanlık alanı olarak da okunabilir. Aile hekimi uzmanı olarak eğitimlerini tamamlayanların aile hekimlerine göre bazı avantajları vardır.

Aile hekimi uzmanları arasında maaş farkı söz konusu olabilir. Aynı zamanda tercih sürecinde de uzmanlara bazı haklar tanınır. 

2023 Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

2023 aile hekimliği 1/4 maaşları için belirlenen en düşük tutar 37.162 TL olarak belirlendi. Ancak bu tutarın üzerine çıkılması mümkündür. Örneğin, doktorun kıdem süresi 25 yılın üzerindeyse 48 bin TL ve üzeri ödeme alabiliyor.

Puanlama sistemine göre maaş artışının sağlanması söz konusu olabilir. Aylık olarak belirlenen puanlar; toplum sağlığı merkezinin bulunduğu yerin nüfusuna göre şekillenir. Nüfusu fazla olan yerlerde aile hekimleri çok sayıda hasta bakmak zorunda kalır.

Aile hekiminin bekâr olması durumunda maaşına herhangi bir fark uygulanmaz. Ancak evli olması durumuna göre maaşta artış söz konusu olur. Bu artış eşi çalışmayan aile hekimleri için daha fazladır. Aynı zamanda çocuğu olan aile hekimleri için daha fazla bir artış öngörülür.

Henüz mesleğe yeni başlayan hekimler de alt sınırdan ödeme alırlar. Bu durum meslekte daha fazla zaman geçirdikçe değişikliğe uğrar. Kıdemdeki artış oranında maaşlar da artar. Aile hekimi maaşları yapılacak diğer yan ödemelere göre de şekillenir.

Aile Hekimi Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Aile hekimi maaşlarını etkileyen faktörler oldukça fazladır. Bu noktada görev yapılan şehirler, bakılan hasta sayısı gibi çok sayıda ayrıntıdan bahsetmek mümkündür.

Genel hatlarıyla maaşı etkileyen nedenler şöyle sıralanabilir:

 • Sistemdeki kayıtlara göre muayene edilen hasta sayısı
 • Maaşlar üzerinden yapılan çeşitli kesintiler
 • Maaşlara uygulanan dönemsel zamlar
 • Aile hekimliği merkezleri için yapılan harcamalar
 • Meslekte çalışma süresi
 • Puan sistemine göre hesaplanan toplam puan
 • Muayene sırasında kullanılan malzemeler için hesaplanan tutar
 • Evlilik, eşin çalışma durumu, çocuk sayısına göre yapılan ödemeler

Yukarıda sıralanan faktörler, aile hekimlerinin aldığı maaşlar üzerinde belirleyici rol oynar. Bazı aile sağlığı merkezlerine normal hastanelerden daha fazla hasta gelmektedir. Bir şehirde mahalleden mahalleye bile hasta yoğunluğu değişebilir. Aile hekimlerinin yoğunluklarının maaşa yansımasının nedeni de budur.

Yoğun bir bölgede çalışan doktorların maaşlarına uygun oranda artış yansıtılır. Bunun yanı sıra hekimlerin toplum sağlığı merkezlerinde kullanılacak malzemeleri de tedarik etmesi gerekir. Bu malzemelerin parasal değeri tutarında doktorlara maddi destek sağlanır.

2023 Pratisyen Aile Hekimi Maaşları

2023 pratisyen aile hekimi maaşları 33.750 TL – 37.500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Pratisyen hekimler, uzmanlık eğitimi almamış tıp fakültesi mezunlarıdır. Uzmanlık almak istemeyen ya da farklı bir sebeple pratisyen hekimlik yapmak isteyenler olabilir.

Pratisyen hekimler, talep etmeleri halinde aile hekimi olarak çalışabilir. Bunun için ilk etapta belirli bir eğitimden geçmeleri gerekir. Eğitimlerini tamamlayanlar, ihtiyaç olan bölgeler arasından tercih yapar. Bu tercih sonucuna göre bir toplum sağlığı merkezinde çalışmaya başlarlar.

Pratisyen hekimler, ilk işe başladıkları dönemde maaşları düşüktür. Zamanla maaşlarında artış söz konusu olur. Çok kalabalık bir bölgede görev yapan pratisyen aile hekimlerinin maaşları nispeten daha yüksektir.

2023 Uzman Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar Oldu?

2023 uzman aile hekimi maaşları, 41.000 TL civarındadır. Burada hekimin çalıştığı bölge önemlidir. Uzmanlıktan dolayı uygulanan fark haricinde bölge farkı da söz konusuysa maaştaki artış fazladır.

Uzman aile hekiminin kıdemi de maaş tutarını etkiler. 25 yılın üzerinde kıdemi olanların maaşı 55 bin TL’yi geçebiliyor. Uzman hekimler, 3 yıllık bir uzmanlık eğitimi sonunda mesleğe başlar.

Uzmanların önemli bir avantajı da zorunlu hizmetlerinden sonra tercih önceliklerinin olmasıdır. Uzmanlara öncelik verildiği için istenilen şehrin ve bölgenin seçilmesi mümkün olur.

En Düşük ve En Yüksek Aile Hekimi Maaşları

En düşük ve en yüksek aile hekimi maaşları arasında ciddi farklılıklar vardır. Bu farklılıklar kıdeme, çalışılan bölgeye göre değişiklik gösterir. En düşük maaş 34,100 TL’dir. En yüksek maaş ise 42.750 TL’i bulabilmektedir.

Verilen tutarlar daha da artabilir. Çünkü hekimler, sağlık merkezlerinin giderlerini de karşılamaktadır. Yaptıkları giderler ise devlet tarafından maaşlarına yatırılır. Bunun yanı sıra hekimler için farklı görevlendirmelere ilişkin ek ödemeler de söz konusu olabilir.

Almanya’da Aile Hekimi Maaşları 2023

Almanya’da aile hekimi maaşları, Türkiye’deki gibi değişkendir. Aylık ortalama maaşın 4.900 ve 6.400 Euro arasında olduğu söylenebilir. Bu maaşlar, stajyer doktorlar için geçerlidir. Uzmanlar ise 11.800- 26.000 Euro arasında değişen ücretler alır.

Almanya’daki doktor maaşları, Türkiye ile kıyaslandığında bir hayli fazladır. Bunun yanı sıra çalışma şartları da daha rahattır. Bu nedenle Türkiye’den birçok hekim Almanya’da çalışmanın yollarını araştırmaktadır.

Aile Hekimi Yerinde Sağlık Hizmetinde Ek Ödeme Var mı?

Aile hekimi yerinde sağlık hizmetinde ek ödeme vardır. Aile hekimleri teşviklerden ve ek ödemelerden yararlanabilir. Hekimlere bir ödüllendirme niteliğinde ödemeler yapılmasına karar verilmiştir.

Bu kapsamda yapılacak ödemeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Daha önce ihtar almamış aile hekimlerine tavan ücretin %42’si tutarında ödeme yapılır.
 • İhtar puanı 1-10 arası olanlara 1 ay; 11-20 arası olanlara 2, puanı daha fazla olanlara 3 ay ödeme yapılmayacaktır.
 • Günlük muayene sayısı 41-50 arasında ise tavan ücretin %10’u
 • Muayene miktarı 51-60 ise tavan ücretin %21’i
 • 61-75 muayene sayısı, tavan ücretin  %31’i
 • 76 ve daha fazla muayenede tavan ücretin %42’si ödenir.

Aile Hekimi Maaşlarında Sağlık Ocağı Giderler Etkili Mi?

Aile hekimi maaşlarında sağlık ocağı giderleri etkilidir. Aile hekimleri sağlık ocağının ihtiyaçlarını kendileri karşılar. Yapılan harcamaların tutarı, maaşlarına eklenerek ödenir. Böylece alacakları maaşta artış söz konusu olur.

2023 Emekli Aile Hekimi Maaşı Ne Kadar?

2023 emekli aile hekimi maaşı uzman olup olmamasına göre değişiklik gösterir. Uzman hekimler, emekli olduklarında 15.400 TL civarında maaş alır. Normal aile hekimlerinin emekli maaşı ise daha düşük olabilir. 2023 güncel aile hekimi maaşları ilerleyen dönemlerde uygulanacak zamlara göre artacaktır.

Zamlı Hemşire Maaşları Ne Kadar Oldu

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar

Yorumlar

 1. Abdalkarim Aljamal dedi ki:

  31 ocak 2020 görev aile hekimi olarak hizmet aldım

 2. Abdalkarim Aljamal dedi ki:

  Ankara Nallıhan Çayırhan entegre Aile Sağlık Merkezinde E sınıf Filistinli Aile hekimi maaşı ne kadar olabilir 3çocukl eşi ev hanımı

 3. Muhammet dedi ki:

  Yeni Tıp Fakültesinden mezun olan bir aile hekimi ne kadar maaş alır ve aynı zamanda uzman aile hekiminin maaşı ne kadardır son olarak aile hekimi maaşı min max ne kadar net maaş alıyor? her sene aile hekimine zam geliyor mu ???

  1. Murteza dedi ki:

   Sen doktor olma bence