• 2018 – SGK Borç Ödeme

  Ülkemizde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na insanların farklı alanlarda ödemeler yapması gerekmektedir. Bunların büyük kısmını sigorta primleri oluştururken bunların dışında da ödemeler yapılmakta ve buradan hizmetler almaktadır. Alınan hizmetler sağlık alanı başta olmak üzere emeklilik ve ilgili alanlardadır. İnsanların emekli olması için gereken sigorta primleri yapılan mesleğe göre farklı şekillerde ödenmektedir. İşçiler ve memurların sigorta primleri işveren tarafından ödenirken BAĞKUR sistemine bağlı olanlar ise primlerini kendileri yatırmak zorundadır. Bunun dışında sağlık güvencesi olmayan kişilerin bu hizmeti alabilmek için Genel Sağlık Sigortası primi ödemesi gerekmektedir. Burada bahsedilen ve bunun dışındaki birçok alan 2018 – SGK borç ödeme işlemi yapılmakta hizmetlerin kesilmemesi sağlanmaktadır.


  2018 – SGK Borç Ödeme ve Ödenmesi Gereken Miktarlar

  Ocak ayının başında asgari ücretin belli olmasıyla birlikte pek çok alandaki ücretler yeniden hesaplanmış ve kamuoyuna duyurulmuştur. Bunların arasında BAĞKUR primleri de yer almaktadır. Yapılan düzenlemeye göre 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında ödenmesi gereken BAĞKUR primleri şu şekildedir:

  • Esnaf ve şirket ortaklarının ödemesi gereken sigorta primi 700,17 TL olup borcun düzenli ödenmesi durumunda ilgili yasa gereğince %5 indirim yapılmakta ve 598,70 TL olmaktadır.
  • İsteğe bağlı BAĞKUR primi yatıranların ödemesi gereken miktar ise 649,44 TL olup bunu ödeyenlere %5 indirim yapılmamaktadır.
  • Tarım/Çiftçi BAĞKUR primi ise 583,48 TL olup düzenli 2018 – SGK borç ödeme yapılması durumunda %5 indirim yapılmakta ve ödenmesi gereken miktar 498,91 TL olmaktadır.

  BAĞKUR primi yatıran kişilerin aylık ödemeleri gereken prim miktarı yukarıda yer almaktadır. 2018 – SGK borç ödeme işlemlerinin önemli bir kısmını BAĞKUR ödemeleri tutmaktadır. Çünkü SSK’lı olan kişilerin sigorta primlerini işverenleri yatırırken emekli sandığına bağlı olan memurların sigorta primlerini ise devlet tarafından ödenmektedir. Bundan dolayı bu iki gruba bağlı olan kişiler primlerini yatırmak için uğraşmamaktadır. Fakat buna rağmen özellikle SSK’lı işçiler yatırılan primleri takip etmeleri gerekmektedir. Çünkü nadir de olsa bazı işverenler bu konuda gereken özeni göstermemekte ya da kötü niyetli davranmaktadır. Kötü niyetli davranan işverenler sigorta primlerini eksik ödeyebildiği gibi hiç ödemediği zamanlar da olmaktadır. Bundan dolayı işçilerin gereken takibi yaparak böyle bir durum olması halinde gereken yerlere başvuru yapması gerekmektedir.

  İşverenlerin ödemesi gereken miktar 2018 yılı itibariyle zamlanmış ve en düşük miktar 761,06 TL olmuştur. 2018 – SGK borç ödeme işleminin düzenli yapılması halinde bu ücret için de %5 indirim uygulanmakta ve ödenmesi gereken miktar 559,58 TL olmaktadır. Bu ücretleri işçiler değil işverenler yatırmakta olup işçilerin yapması gereken sadece bunların takibidir. Bunun dışında düzenli bir işi olmayan kişilerin kendileri de SSK için prim ödemesi yapabilmektedir. Özellikle orman ve mevsimlik işçiler bu yasadan yararlanmakta ve kendi primlerini yatırabilmektedir. Ek 5 tarım sigortasından yararlanmak için gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekildedir:

  • SGK üzerinden emekli maaşı almıyor olmak
  • Sigortalı bir işte çalışmıyor olmak
  • Süreksiz olarak orman işçiliği ya da gündelikçi olarak çalışmak

  Ek 5 tarım sigortası 2018 – SGK borç ödeme işlemi yapmak isteyen kişilerin ödemesi gereken tutar 583,48 TL’dir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 – SGK Borç Ödeme Nereden Yapılmaktadır?

  Yukarıda belirtilen primler 2018 – SGK borç ödeme işlemi ile kolay bir şekilde ödenebilmektedir. Ayrıca ödeme yapmak için birden fazla seçenek bulunmakta olup kişiler kendilerine en uygun ödeme yöntemlerini tercih edebilmektedir. Borç ödeme işleminin yapılacağı başlıca yerler şöyledir:

  • Sigorta primleri bütün PTT şubelerinden ödenebilmektedir. Bunun için nüfus cüzdanı ile gitmek yeterlidir.
  • Sigorta primleri için bir başka ödeme noktası ise bankalardır. SGK ile anlaşmalı olan bankaların tamamının şubelerinden bu ödeme yapılabilmektedir. Ayrıca yine anlaşmalı bankalardan bazıları ATM’lerinde bu hizmeti vermektedir. ATM’ye giriş yaptıktan sonra ödemeler bölümüne geçiş yapılması ve gerekli seçeneklerin seçilmesi ile sigorta primi ödemesi yapılmaktadır. Ayrıca internet bankacılığı üzerinden söz konusu ödemenin yapılması da mümkün olmaktadır. Yine gerekli olan yönlendirmeler sayesinde ödeme işlemleri gerçekleştirilmektedir.
  • Sigorta primleri için bir başka ödeme noktası e-devlet sitesidir. E-Devlet üzerinden verilen hizmetlerden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun olduğu bölüme gelinmesi gerekmektedir. Buradaki seçenekler arasından uygun olanın seçilmesi ile 2018 – SGK borç ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir.

  Yukarıda belirtilen şekillerde borç ödemesi yapılabilmektedir. Bu ödemeler nakit olarak yapılabileceği gibi kredi kartı ya da banka hesap kartı ile de yapılabilmektedir. Kişiler kendi durumlarına göre bunlardan bir tanesi tercih ederek ödeme yapabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan ödemelerden bir tanesi de genel sağlık sigortası primi olup son dönemde bu yöndeki ödemelerde artış olmuştur. Uzun bir süre önce yürürlüğe girmesine rağmen tam olarak oturması ve insanların anlaması uzun sürdüğünde bazı dönemlerde kısmi af uygulanmış ve borçların bir bölümü silinmiştir. Fakat son dönemde herkesi konuyu anlaması ve takip etmesinden dolayı ödemeler daha düzenli olmaya başlamıştır. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişilere devlet kişilerin maddi durumuna göre tamamen ücretsiz ya da aylık 60,7 TL’ye sağlık sigortası yapmaktadır. Bu sigortanın primi de diğer 2018 – SGK borç ödeme yöntemleri ile ödenebilmektedir. PTT, banka ve e-devlet üzerinden ödeme yapılabilmektedir.

  2018 – SGK Geriye Dönük Borçlanma

  2018 – En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar ?

  2018 – Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?  tıkla sorunu sor

  2018 – SGK Borç Ödeme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Selo dedi ki:

   Merhaba benim 12 bin TL bakır borcum var görünüyor 2017/2018 den peşin ödeme yapsam indirim olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 yılında çıkan yapılandırmada. eğer yapılandırmadan yararlanmadıysanız 2018 mayıs ayından önceki dönemler dondurulup silindi. Eğer canlandırıp ödemek istiyorsanız. Peşin ödeseniz de indirim olmaz.

  2. Ayse saime kaya dedi ki:

   Iyı gunler ben 60 yasındayım 1979 da ıse gırdım sonra evlendım 579 gun çalılmışlıyım var eşimden ayrıldım babamdan sgk baglanmıyor cunkı almanya dan emeklı oldugu ıcın ben sgk ya bas vurdum 2 dogum borclaması odemesı yaptım bunun ustune 5 sene calışmam ve prımlerın odenmesı durumunda 5 sene sonra emeklı olabılecegım soylendı ben ne yapmalıyım benı aydınlatırmısınız teşekkürle

  3. GÜL dedi ki:

   30/09/1998 yılında emekli sandığında öğretmen olarak göreve başladım.01/09/2016 tarihinde KHK ile ihraç oldum.17 yıl 11 ay görev yaptım. Hizmet sürem içerisinde 5940 gün pirim yatırıldı.Emekli olmam için normal yatırılması gereken ise pirim gün sayısı 5900 gündü.Pirim günüm doldu.Ancak hizmet süresi 25 yıl olması gerekliydi dolduramadık.Böyle devam ederse
   1-Emekli olmak için ne yapmalıyım.Emeklilik haklarım var mı.
   2-Bizde kıdem tazminatı hakkı var mı.

  4. Süleyman dedi ki:

   1966 doğumluyum 1982 Ssk girişim var 3500 günüm var ne zaman emekli olurum ? Teşekürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli olabilmek için en az 3600 günü doldurmalısınız. Bu durumda da 60 yaşında kısmi emekli olursunuz. Normal emeklilik için ise şartlarınız;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1980 ile 23.05.1982 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 46 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5075’dir.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1982 ile 23.11.1983 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 47 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5150’dir.

  Sorunuzu Yazın