emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK, SSK Prim ve Borç Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

SGK, SSK Prim ve Borç Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılır?

SGK, SSK prim ve borç ödeme işlemlerini; e-devlet, SGK uygulaması veya bankalar aracılığı ile yapabilmek mümkündür. Banka kartı veya kredi kartı ile SGK prim ödemesi yapılabilmektedir.

SGK, SSK Prim ve Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sisteminden prim borcu sorgulamak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Sisteme giriş yapabilmek için sağ üst köşede bulunan giriş yap butonuna tıklanması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı yöntemleri aracılığı ile kimlik doğrulaması yapılması istenmektedir. E-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapmak isteyenlerin PTT şubelerinden e-devlet şifresi almaları gerekmektedir. Kimlik belgesi ile herhangi bir PTT şubesine gidildiğinde 2 TL karşılığında şifre verilmektedir. Yurt dışında olanlar için ise; konsolosluklardan şifre temin edebilmek mümkündür.
 • Ana sayfada size nasıl yardım edebilirim yazan arama kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu yazılmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılabilecek işlemler listelenmektedir ve bu işlemler içerisinden Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama seçilmelidir.
 • Açılan sayfada prim borcu bilgileri yer almaktadır.

SGK, SSK Prim ve Borç Ödeme İle İlgili Nasıl Bilgi Alınır?

SGK ile ilgili prim konusunda bilgi alabilmek amacı ile Alo 170 hattının aranması gerekmektedir. Bu hat Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait bir hattır. İş Kanunu, işçi hakları, yasak kurallar ve prosedürler, emeklilik bilgileri, sigorta bilgileri, işe giriş tarihi, prim ödeme gün sayıları gibi birçok konuda sorgulama yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

SGK, SSK Prim ve Borç Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

SGK prim ve borçları ödeyebilmek için izlenebilecek yollar şu şekildedir:

 • E-devlet sistemi aracılığı ile ödeme yapılabilmektedir.
 • E-SGK üzerinden uygulamaya giriş yaparak ödeme yapılabilmektedir.
 • Anlaşmalı bankaların internet şubeleri, mobil şubeleri, telefon şubeleri ve banka şubeleri aracılığı ile ödeme yapabilmek mümkündür.

E-Devlet Aracılığı İle SGK, SSK Prim ve Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK, SSK prim ve borç ödemeleri kart aracılığı ile yapılabilmektedir. Ödeme yapılacak olan uygulamaya ise e-devlet sistemi aracılığı ile giriş sağlanabilmektedir. Bunun için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapılması ve sonrasında kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. Ardından e-hizmetler listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında yapılabilecek işlem listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması seçilmelidir. Açılan sayfada SGK’nın online tahsilat uygulamasına yönlendirme yapılmaktadır. İstenen ödeme bilgilerinin girilmesi ile beraber ödeme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

SGK Aracılığı İle Prim ve Borç Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK üzerinden prim ödemesi yapılabilmesi için takip edilmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • https://www.sgk.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Açılan sayfanın üst kısmında bulunan E-SGK butonuna tıklanmalıdır.
 • E-SGK portalına giriş gerçekleştikten sonra işveren menüsüne girilmelidir.
 • Ardından kart ile prim ödeme butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfada uygulama ile ilgili bilgi verilmektedir. Uygulama ekranının gösterildiği görsele tıklanması gerekmektedir.
 • Görsele tıklanması ile beraber e-devlet giriş bilgileri ile kimlik doğrulaması yapılması istenmektedir.
 • Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra borç sorgulama ekranı açılmaktadır. E-devlet kullanıcı adı yazmaktadır.
 • Sorgu türü, sorgu tipi ve sicil no seçilmelidir.
 • Borç sorgula butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan ekranda sorgulama sonuçları yer almaktadır. Çıkan borç tutarı kredi kartı veya banka kartı ile ödenebilmektedir. Dekont görüntüleme sayfasından ödenen tutarların dekontları görülebilmektedir.

Ziraat Bankası SGK Prim ve Borç Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası aracılığı ile SGK, SSK prim ve borç ödeme işlemlerini yapacak olanların izleyebilecekleri yöntemler şöyledir:

 • 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralı müşteri iletişim merkezi aranarak Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeleri gerçekleştirilebilir.
 • Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile SGK prim ödemeleri kabul edilmektedir.
 • Ziraat Bankası’nın ATMlerinden prim ödemesi yapabilmek mümkündür.
 • https://www.ziraatbank.com.tr adresi aracılığı ile Ziraat Bankası’nın internet şubesine giriş yapıldığında; SGK prim ödemesi yapılabilmektedir.

Garanti BBVA SGK Prim ve Borç Ödeme Yolları Nelerdir?

Garanti BBVA üzerinden SGK prim ödemesini yapacak olanların kullanabileceği yöntemler aşağıda belirtilmiştir:

 • https://www.garantibbva.com.tr adresi aracılığı ile Garanti Bankası’nın internet bankacılığı şubesine giriş yapılmalıdır. SGK prim ödemesi işlem menüsünden yapılabilmektedir.
 • 444 0 333 numaralı Garanti BBVA müşteri hizmetleri aranarak SGK prim ödeme talebi verilebilmektedir.
 • https://www.gib.gov.tr adresi üzerinden SGK borç ve prim ödemeleri Garanti BBVA ticari kredi kartı ile yapılabilmektedir.

Garanti BBVA SGK Prim ve Borç Ödeme Kampanyasının Detayları Nelerdir?

Garanti BBVA kredi kartları ile SGK prim ve borç ödemeleri yapılabilmektedir. Bu ödemelerin yapılabileceği kartlar ise şunlardır:

 • Bonus Business
 • Miles&Smiles Business
 • Easy Card
 • Filo Card
 • American Express Business
 • American Express Corporate
 • Garanti Corporate Visa

Bu kredi kartları ile yapılacak olan SGK prim ödeme tutarlarına göre komisyon alınmaktadır. 75 TL’den daha az olan ödemeler için 1.25 TL ve daha fazla olan ödemeler için de %1.75 oranında komisyon alınmaktadır.

Halkbank SGK Prim ve Borç Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Firmalar Halkbank aracılığı ile SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı prim ödemelerini gerçekleştirebilmektedirler. Bunun için prim ödeme işlemleri Halkbank şubelerinden yapılmalıdır. Ayrıca https://www.halkbank.com.tr adresi aracılığı ile internet bankacılığı girişi yaparak prim ödemesi yapabilmek de mümkündür. İnternet şubesinden sadece SSK ve Bağ-Kur prim ödemeleri yapılabilmektedir. Hem vakit hem de iş gücü tasarrufu sağlayabilmek için prim ödemelerinin Halkbank aracılığı ile yapılması tavsiye edilmektedir.

Türkiye Finans Bankası SGK Prim ve Borç Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Türkiye Finans Bankası üzerinden prim ödemesi yapmak isteyenlerin işlem yapabileceği kanallardan aşağıda bahsedilmiştir:

 • https://www.turkiyefinans.com.tr adresine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki internet şubesi butonuna tıklanmalıdır. Bu buton aracılığı ile internet bankacılığı girişi yapıldıktan sonra ödemeler menüsünden önce SGK sonra borç ödeme seçeneği seçilmelidir ve prim ödemesi yapılabilmektedir.
 • Türkiye Finans’ın mobil uygulaması üzerinden SGK prim ödemesinin yapılabilmesi mümkündür. Uygulamaya girdikten sonra önce ödemeler menüsüne ve sonra sırası ile SGK, borç ödeme menülerine girilmelidir. SGK sicil numarası, T.C. kimlik numarası veya vergi numarası girildikten sonra prim ödemesi yapılmalıdır.
 • Türkiye Finans şubesinden prim ödemesi yapılmasına izin verilmektedir.

Türkiye Finans Bankası SGK, SSK Prim ve Borç Ödeme İşlemi İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Türkiye Finans kredi kartı ile SGK primi ödenebileceği gibi; otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir veya toplu ödeme sistemi sayesinde bütün ödemeler tek seferde gerçekleşebilmektedir. Dijital bankacılık yöntemleri ile ödeme yapacak olanlar 23:45 ile 00:15 saatleri arasında SGK prim ödemesi yapamamaktadırlar.

Kuveyt Türk Bankası SGK, SSK Prim ve Borç Ödeme İşleminin Detayları Nelerdir?

SGK, SSK prim ve borç ödeme işlemini Kuveyt Türk aracılığı ile yapacak olanlar; dijital bankacılık yöntemleri ile veya Kuveyt Türk şubesi ile ödemeyi gerçekleştirebilmektedirler. İnternet bankacılığından veya mobil uygulamadan giriş yaptıktan sonra ödemeler menüsünden SGK’yı seçmeleri ve sonrasında ödeme yapmaları gerekmektedir. 444 0 123 numaralı müşteri iletişim merkezi ile de prim ödeme talimatı verilebilmektedir.

SGK Geriye Dönük Borçlanma

En Düşük Sigorta Primi Ne Kadar ?

Sigorta Primi Ne Kadar Oldu?

Yorumlar

 1. ELO dedi ki:

  GEÇMİŞE DÖNÜK SGK BORÇLARINI HER AY BELLİ BİR MİKTAR ÖDEMEK İSTİYORUM BU MÜMKÜNMÜDÜR

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kuruma giderek ödeyebilmeniz mümkün.

 2. Selo dedi ki:

  Merhaba benim 12 bin TL bakır borcum var görünüyor 2017/2018 den peşin ödeme yapsam indirim olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2018 yılında çıkan yapılandırmada. eğer yapılandırmadan yararlanmadıysanız 2018 mayıs ayından önceki dönemler dondurulup silindi. Eğer canlandırıp ödemek istiyorsanız. Peşin ödeseniz de indirim olmaz.

 3. Ayse saime kaya dedi ki:

  Iyı gunler ben 60 yasındayım 1979 da ıse gırdım sonra evlendım 579 gun çalılmışlıyım var eşimden ayrıldım babamdan sgk baglanmıyor cunkı almanya dan emeklı oldugu ıcın ben sgk ya bas vurdum 2 dogum borclaması odemesı yaptım bunun ustune 5 sene calışmam ve prımlerın odenmesı durumunda 5 sene sonra emeklı olabılecegım soylendı ben ne yapmalıyım benı aydınlatırmısınız teşekkürle

 4. GÜL dedi ki:

  30/09/1998 yılında emekli sandığında öğretmen olarak göreve başladım.01/09/2016 tarihinde KHK ile ihraç oldum.17 yıl 11 ay görev yaptım. Hizmet sürem içerisinde 5940 gün pirim yatırıldı.Emekli olmam için normal yatırılması gereken ise pirim gün sayısı 5900 gündü.Pirim günüm doldu.Ancak hizmet süresi 25 yıl olması gerekliydi dolduramadık.Böyle devam ederse
  1-Emekli olmak için ne yapmalıyım.Emeklilik haklarım var mı.
  2-Bizde kıdem tazminatı hakkı var mı.

 5. Süleyman dedi ki:

  1966 doğumluyum 1982 Ssk girişim var 3500 günüm var ne zaman emekli olurum ? Teşekürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli olabilmek için en az 3600 günü doldurmalısınız. Bu durumda da 60 yaşında kısmi emekli olursunuz. Normal emeklilik için ise şartlarınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1980 ile 23.05.1982 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 46 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5075’dir.

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1982 ile 23.11.1983 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 47 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5150’dir.