emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E Devlet Dernek Üyeliği Sorgulama

E Devlet Dernek Üyeliği Sorgulama

Dünyada ve ülkemizde de oldukça yaygın olarak çeşitli amaçlarla kurulmuş pek çok dernek bulunmaktadır. Bu dernekler kuruluş amaçlarına göre de oldukça çeşitlilik göstermektedir. İnsan haklarından tutun da hayvan haklarına kadar kuruluş amaçlarına göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki yazımızda E Devlet Dernek Üyeliği Sorgulama konusu üzerine E Devlet ve Dernekler ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

E Devlet ve Dernek Üyelik İşlemleri

Öncelikle E Devlet hakkında kısaca bilgilendirme de bulunacak olursak; E Devlet üzerinden işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişiler sitede işlem yapabilmek için E Devlet’e giriş yapmaları gerekmektedir. Giriş yapabilmek içinse öncelikle PTT şubelerinden yaklaşık 2 TL karşılığında E Devlet şifresi almaları gerekmektedir. Şifreyi alan kişiler E Devlet ana sayfasına girerek T. C. Kimlik numaraları ile PTT şubesinden aldıkları şifreyi yazarak siteye girişleri gerçekleştirebilirler. Siteye girdikten sonra öncelikle kendinize yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Bu şifreyi sitenin göstereceği adımları izleyerek kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Şifre işlemlerini hallettikten sonra E Devlet üzerinden Devlet kurumlarında gerçekleştirebileceğiniz çoğu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Dernek Nasıl Kurulur?

Gerçek veya tüzel en az yedi kişi tarafından maddi gelir elde etme dışında belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirebilmek üzere bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek üzere oluşturdukları, tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarıdır. Dernekler, dernek tüzüğünü, kuruluş bildirimini ve diğer gerekli belgeleri yerleşim yerinin bulunduğu yerin mülki idare amirliğine verdikleri takdirde tüzel kişiliğe sahip olurlar.

Derneklere Nasıl Üye Olunur?

Kanunlarda ki özel düzenlemeler hariç olarak, fiil ehliyete sahip sahip olan yani akli dengesi yerinde olan gerçek kişiler ile tüzel kişiler derneklere üye olma hakkına sahiptir. Ancak derneklerin kendi iç tüzüklerinde oluşturdukları özel şartlar bulunabilir ve bu derneklere o özel şartlara sahip kişiler üye olabilmektedir. Derneklere üye olmak isteyen kişiler, derneğe yazılı bir şekilde başvuru yapması gerekmektedir. Dernek yönetim kurulları da dernek tüzüklerinde belirtilen bilgiler doğrultusunda üyelik başvurularını en geç otuz günde, yapılan üyelik başvurusuna kabul veya red cevabını karara bağlayarak sonucu başvuru yapan kişiye iletmek zorundadır.

Derneklerden İstifa Etme Usulü

Kimse üye olduğu dernekte isteği dışında tutulamaz. Üyeler yazılı olarak bildirmek koşulu ile dernekten ayrılma hakkına sahiptir. Dernek üyeliğinden ayrılma isteğini yazılı bir şekilde dernek yönetim kuruluna sunan her dernek üyesi o andan itibaren dernek üyeliğinden ayrılmış olur. Dernek yönetim kurulu, sunulan dernekten ayrılma yazısını almakta kaçınırsa noter aracılığı ile dernekten ayrılma dilekçesini dernek yönetim kuruluna ulaştırılması sağlanabilir.

Üye olunulan derneklerin ve Uluslararası Nitelikteki Teşekküllerin Kurulması Hakkında Kanun  hükümlerine uygun olarak kurulan birliklerin kuruluş, iş ve işlemlerini izlemek, kayıtlarını tutmak, dosyalamak ve arşivlemek Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Dernekler Dairesi Başkanlığının, derneklerin izne tabi faaliyetleri konusunda iş ve işlemlerini yürütmek, dernek ve birliklerin tüzel kişiliklerinin sona ermesi, tasfiyesi ve alıkonulması gibi görevleri vardır. Oluşturulan dernekler bu başkanlık tarafından takip edilmektedir.

Son olarak, Dernek Üyeliği Sorgulama İşlemi, 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde yapılmaktadır.

Bu başvuru;

  • Başvuru sahibinin adı ve soyadı, oturduğu yer veya iş adresi ile imzası
  • Başvuru sahibi tüzel kişi ise tüzel kişini sahip olduğu unvan ve adresi ile yetkili kişinin imzası ve yetki belgesini içeren bilgiler ile dilekçe yoluyla gerçekleştirebilirsiniz.

Dilekçe yoluyla gerçekleştirildiği gibi yazının sonunda vereceğimiz link üzerinden İç İşleri Bakanlığına bağlı site yoluyla da kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Verdiğimiz linke tıkladığınızda karşınıza yukarıdaki görsellerde ki sayfa çıkacaktır. Yukarıdaki istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde yaptığınız takdirde Başvur’a tıklayarak Dernek Üyeliği Sorgulama işlem başvurusunu yapabilirsiniz. Dernek Üyeliği Sorgulama işlemi için ise yapmanız gereken şey aşağıda yer alan linke tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan sayfanın en üst kısmında yer alan “Başvuru Durumunuzu Öğrenmek İçin Tıklayınız” yazısına tıklamaktır.

Böylece karşınıza gelecek olan bu sayfada gerekli olan bilgileri girdikten sonra “Ara” seçeneğine basabilirsiniz.

E Devlet Üzerinden Dernek Üyeliği Sorgulama

E Devlet üzerinden Dernekler Dairesine Başkanlığı sayfasına giriş yapılamamaktadır. Fakat E Devlet sayfasında bulunan arama kısmına Bilgi Edinme Başvuru Formu yazılarak aratıldığında karşınıza;

sayfası çıkacaktır. Kimliğimi şimdi doğrula diyerek istenilen adımları Dernek Üyeliği Sorgulama işlemini yapacak şekilde gerçekleştirdiğinizde, İç İşleri Bakanlığına sitede yaptığınızdan farklı olarak bilgileriniz girilmiş olacaktır. Dernek Üyeliği Sorgulama işleminizi E Devlet üzerinden Bilgi Edinme Başvurusu yolu ile gerçekleştirebilirsiniz.

Dernek Üyeliği Sorgulama sayfası için TIKLAYINIZ!

E Devlet Dernek Üyeliği Sorgulama, Bilgi Edinme Başvurusu için TIKLAYINIZ!

Yorumlar

  1. Sedat dedi ki:

    Dernek üyeligim varmı