SGK

TC No İle SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC No’dan emeklilik sorgulaması yapmak için e-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Çünkü TC kimlik numarası ile SGK emeklilik sorgulaması e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra yapılabilmektedir. Bunun için de e-Devlet şifresi almalısınız. E-Devlet şifresini de PTT şubelerinden TC kimlik numaranızın bulunduğu bir belge ile alabilirsiniz.


Herhangi bir PTT şubesine TC kimlik numaranızın bulunduğu pasaport, TC kimlik kartı, ehliyet gibi belgelerden birini ibraz edip e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifresi alırken de belirli ücret ödemeniz gerekebilir. 2020 Yılı e-Devlet şifresi alma ücreti 2 TL’dir. e-Devlet şifresi aldıktan sonra emeklilik sorgulaması yapmak için e-Devlet’e girmenizin önünde bir engel kalmıyor.

E-Devlet emeklilik sorgulaması yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • E-Devlet Kapısı’na TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız.
 • E-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna ait hizmetlerin bulunduğu sayfaya giriniz.
 • Sosyal Güvenlik Kurumunun uygulamalarından “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” isimli uygulamayı açınız.
 • “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?” İsimli e-Devlet uygulamasını açtıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan önce bağlı olduğunuz sigorta kolunu, ardından bağlı olduğunuz sigorta kolunda çalışmaya başladığınız tarihi gün, ay ve yıl olarak girdikten sonra “Sorgula” butonuna tıklayıp, SGK emeklilik sorgulaması yapabilirsiniz.

E-Devlet Emeklilik Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

SGK Üzerinden Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK’nin sitesinden emeklilik sorgulaması yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumunun orijinal sitesine girmeniz gerekmektedir. Fakat buradaki önemli bir husus Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî sitesine girmelisiniz. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumunun sahte sayfaları da piyasada mevcuttur.

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden emeklilik tarihini öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 • Sosyal Güvenlik Kurumunun resmî sayfasına giriniz.
 • Çıkan sayfada “Emekliler” sekmesine tıklayınız.
 • Emekliler sekmesinde biraz aşağı indikten sonra sağ alt köşede bulunan “Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama” bölümüne tıklayınız.
 • Bu sayfadan da eğer 4/A yani eski SSK sigortalı iseniz “Ne Zaman Emekli Olabilirim? (4a)” isimli uygulamayı, eğer 4/B yani Bağ-kurlu iseniz “Ne Zaman Emekli Olabilirim? (4b)” isimli uygulamayı, son olarak da eğer 4/C sigortalı yani kamu görevlisi ya da geçici görevde iseniz de “Ne Zaman Emekli Olabilirim? (4c)” isimli uygulamayı açmanız gerekmektedir.
 • Çıkan sayfadan da sigorta bilgilerinizi (hizmete başlama tarihi, SSK prim günü sayısı, fiili gün sayısı, yurt dışı gün sayısı, doğum tarihi vb.) doldurduktan sonra “Gönder” butonuna basıp, ne zaman emekli olacağınız konusunda bir bilgi alabilirsiniz.

4/A Emeklilik Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

4/B Emeklilik Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

4/C Emeklilik Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

4/A SSK Hizmet Dökümü Öğrenme

4/A SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. 4/A SSK hizmet dökümünü öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • 4/A Hizmet dökümünü öğrenmek için sizi e-Devlet “4A Hizmet Dökümü” isimli uygulamaya yönlendirecek olan linke tıklayın https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu.
 • Linke tıkladıktan sonra e-Devlet’e TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapınız.
 • E-Devlet Kapısı’na başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra 4/A hizmet dökümünüzü öğrenebilirsiniz.

4/B Bağ-Kur Hizmet Dökümü Öğrenme

4/B Bağ-kur hizmet dökümü sorgulama işlemini e-Devlet aracılığı ile yapabilir, 4/B Bağ-kur hizmet dökümünüzü görüntüleyebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gerekenler;

 • 4/B Bağ-kur hizmet dökümünü görüntülemek için linki kullanarak e-Devlet üzerinde Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olan “4B Hizmet Bilgisi” isimli uygulamayı açınız https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi.
 • Linke tıkladıktan sonra e-Devlet Kapısı’na TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapınız.
 • E-Devlet Kapısı’na doğru bir şekilde girdikten sonra 4B hizmet dökümünüz ekrana gelecektir.

4/C Kamu Görevlisi Ödeme Dökümü Öğrenme

4/C Devlet memuru ödeme dökümü sorgulama işlemini yapmanız için e-Devlet’e sahip olmanız gerekmektedir. e-Devlet Kapısı’na sahipseniz aşağıdaki adımları izledikten sonra 4/C ödeme dökümünü öğrenebilirsiniz.

 • 4/C Ödeme dökümünü öğrenmek için belirtilen linke tıklayıp e-Devlet Kapısı üzerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumunun bir uygulaması olan “4C İsteğe Bağlı Ödeme Dökümü” isimli uygulamaya gidiniz https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu.
 • Uygulama linkine tıkladıktan sonra e-Devlet Kapısı’na TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapınız.
 • Giriş yaptıktan sonra 4/C ödeme dökümünüzü ekranda görebilirsiniz.

e-Devlet SGK Sorgulamaları Nelerdir?

e-Devlet üzerinden TC kimlik numarası ve şifre ile çeşit çeşit Sosyal Güvenlik Kurumuna ait sorgulamalar yapılır ve istediğiniz bilgileri öğrenebilirsiniz.

e-Devlet’ten yapılan SGK sorgulamaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Genel Sağlık Sigortası borcu sorgulama
 • SGK tescili ve hizmet dökümü sorgulama
 • SGK emeklilik tarihi öğrenme
 • SGK emeklilik maaşı sorgulama gibi sorgulamaları e-Devlet üzerinden TC kimlik numarası ve şifre girerek yapabilirsiniz.

2020 SGK Emeklilik Yaşları

Sosyal Güvenlik Kurumunun yönetmeliğine göre emekli olmak için sigortalılık süresi, SGK prim günü ve yaş şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir. Eğer SGK prim gününüz ve sigortalı çalışma süreniz emeklilik için yetiyorsa emekli olmanız için gereken yaşı beklemeniz gerekmektedir.

2020 Yılı emeklilik yaşları ise erkekler için 44 yaş ile 61 yaş arasıdır. Bahsi geçen erkekler için emeklilik yaş şartı işe başlama tarihine göre değişiklik göstermektedir.  1976 Yılından önce işe başladıysanız yaş şartınız yoktur. 1976 Yılından önce işe başlayanlar 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 prim günü şartlarını yerine getirdiği yaşta emekli olabilir. 1979 Yılı ile 2008 yılları arasında işe başladıysanız da işe başlama tarihinizin ne kadar erken olduğuna bağlı olarak da emeklilik yaşında azalma meydana gelmektedir. Bu durumda 2020 en erken emeklilik yaşı 44, 2020 en geç emeklilik yaşı ise 61’dir.

Bu durum kadınlar için farklıdır. Kadınlar sigortalı olarak 1981 yılından önce işe başladıysa 20 yıl sigortalı çalışma süresini ve 5000 prim günü şartını yerine getirdiği an emekli olabilir. 1981 Yılından önce işe başlayan kadınlar için yaş şartı bulunmamaktadır. Kadınlar için ise 1981 yılı ile 2008 yılı arasında işe başlama tarihlerinin erken olmasına göre de yaş şartı azalmaktadır. Buna göre 1981 yılında işe başlayan bir kadın en erken 38 yaşında olabiliyorken, 2008 yılında işe başlayan bir kadın 58 yaşında emekli olacaktır.

Kaç Yaşında Emekli Olurum Hesaplaması

Emeklilik İkramiyesi Hesaplama

Bağ-Kur Emeklilik Şartları Tablosu

İlgili Makaleler

59 Yorum

 1. 04.08.1969 doğumluyum 06.08.1986 ilk sigorta girişim va rve 2190 gün yatmşi primim var.01.02.199 dan bu yana bağkurluyum.hizmet birlaitirmesi yaparak bağkurdan emekli olabilirmiyim.

 2. Merhaba oğlum mert şimşek 15 yaşında ve yüzde 50 engelli raporumuz var ve pisikiyatri doktor tedavisi görüyor ve oğluma maaş bağlamak istiyorum fakat babasından sigortalı ama babayla ayrıldık ve hiç bir yardım almıyoruz nafaka falan hiç bir destek yok ve ikinci evliliğim ve syk verdikleri kağıtları doldurduk başvuru yaptık acaba engelli aylığı alabilir mi oğlum

 3. Merhaba engelli emekliyim şimdi normal emekliliğe hak kazandım 16.11.1986 SSK girişim var 08.09.1969 doğumluyum 8830 günüm var Aldığım ENGELİ emekli maaşı şuan 4443 TL. Normal emekliliğe geçsem kaybım olurmu. Geçmek isteme sebebim hersene rapor çilesi.

 4. ssk girişim 1994 yılında prim ödemem hiç yok bunu nasıl halledebilirim emeklı olmak gibi bir sansım varmı 1975 dogumlu bayanım

  1. Merhaba,

   Eğer staj başlangıcı veya mesleki çıraklık vb bir giriş ise başlangıç sayılmıyor. Normal girişte de prim günü gözükmeliydi.

  1. Merhaba,

   İlk sigorta girişi 24.11.1992 ila 23.05.1994 arasında ise 25 yıllık sigorta süresi, 5675 ödenmiş prim günü ve 54 yaşa tabisiniz.

 5. Unkapanı SSK ya emeklilik için müracaat etik 2018 yılında 10 aylık hasaplamada 292 gün çalışmısınız var dendi.ama biz e devlet üzerinde hasaplamada 299 gün çıkıyor …. çelişki nereden kaynaklandığını bilmek istiyorum

 6. Öğretmen olarak çalışmaktayım eşim vefat etti Ben bir kız çocuğu olarak ölen SSK’lı babamdan l yetim aylığı alabilir miyim

  1. Merhaba,

   Doğum tarihi sigorta başlangıcı ve prim bilgilerinizi bildirirseniz yardımcı olabiliriz.

 7. Bağkur geriye dönük borçlanma yoluyla emeklilik dilekçesi verildi. 02/08/2018 tarihinde maaş yatmıyor daha nereden bilgi alabiliriz. Dilekçe yi verdiğimiz de yazı gelecek ondan sonra maaş almaya baslanacaksiniz dediler. Kasım ayı geldi hâlâ yazı gelmedi ne zaman emekli maaşı yatar.

 8. Işe gırisş tarihim 10.09 1983 emekli oldugum tarih 27.08.2018 ne zanam maaş alırim.maaşım ne kadar olur.

  1. Merhaba,

   Ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayamayız. Ancak 9. ve 10. ayın maaşları bu ay yatabilir.

 9. merhaba
  28.08.2018 de doğum borçlanması yaparak emeklilik dilekçemi verdim.Buradan baktığımda evrak kaydım oluşmamış görünüyor ve sürecin hangi aşamasında olduğumu takip edemiyorum. Ayrıca bu kadar uzun sürmesi normal midir?

 10. İyi günler Annem 1967 yılında işe bsşlamış 7 sene çalışmış şu anda 62 yaşında ve sigorta sicil nosunu bulamıyoruz nadıl bulmalıyız e devlette çıkmıyor sigorta kurumundafa bulamadık Çalıştığı iş yerinden sigorta sicil numaradı ola kagıt vardı onu kaybettiğimiz için hiç bir lejilde bulamıyoruz nadıl buluruz ve Annem emekli olabilir mi

  1. Merhaba,

   Eğer İstanbul daysanız Unkapanında bulunan Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Diğer illerde de il müdürlüklerine müracaat edin. Başka bir yerden çıkartamazsanız.

 11. 1998 işe giriş tarihim
  1976 doğumluyum
  3000 yakın günüm var
  hastalıklarım var malulen emekli olabilirmiyim

  1. Arzu Hanım merhaba,

   En Az %40 iş göremezlik raporu alırsanız 4080 gün primi tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 12. İşe Giriş Tarihi=03.05.1999
  Doğum Tarihi=15.03.1969
  Prim Günüm=5960
  Kaç Ay Askerlik Borçlanırsam Emeklilik Yaşını Geri Çekerim
  Askerlik 18 Ay(540 gün) Emeklilik Tarihim Ne Olur.

  1. Merhaba,
   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.
   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

   Bilgilerinize göre 7 ay (210) gün borçlanma yaparsanız 1 yıl geri çeker; 57 yaşında emekli olabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmanız gerekmektedir.

  1. Merhaba,

   SGK PRİMİ İŞÇİ % 14 248,85
   İŞSİZLİK SİG. FONU% 1 17,78
   GELİR VERGİSİ% 15 (*) 93,32
   DAMGA VERGİSİ% 0,759 13,49
   SGK PRİMİ% 15.5 (İşveren Payı) (***) 275,51
   İŞVEREN İŞSİZLİK SİGORTA FONU% 2 35,55
   TOPLAM MALİYET 684,50

  1. Oya Hanım,

   Asgari ücretle çalışan birinin size maliyeti aşağıda ki gibi olacaktır.
   Asgari ücret (Brüt): 1777,50 TL
   SGK Primi (%14): 248,85 TL
   İşsizlik Sigortası Fonu (%1) : 17,78 TL
   Gelir Vergisi (%15): 93,32 TL
   Asgari Geçim İndirimi: 133,31
   Damga Vergisi (%0,759): 13,49 TL
   Kesinti Toplamı: 373,44 TL
   Net Asgari Ücret: 1404,06 TL

  2. Giriş Tarihi 10.02.2000
   toplam uzun vade gun sayisi 1618
   Ozel emeklilik yaptirmak daha mi mantikli olacak acaba?
   Yas 42

  3. Sayin Yetkili bana tam rakami soylebilirmisiniz lutfen? Sgk maliyetin ile ilgili olan soruma
   Nekadar?))

 13. Sosyal sigortalar kurumu sigorta sicil numarasi 19820355 yardimci olurmu bu numara tesekkür ederim yardimlariniz icin saygilarimla Oguzhan Uyar

  1. Merhaba,

   Emeklilik sorgulayabilmek için; işe giriş tarihi, Doğum tarihi ve prim gün sayısı bilgilerine ihtiyaç var. E-Devlet şifresi ile bu bilgilere ulaşıp; yazımızdaki linkten sorgulama yapabilirsiniz. Sigorta numarası ile bu bilgilere ulaşma şansımız bulunmamaktadır.

 14. Merhaba Ben 1977 dogumluyum , yanlis hatirlamiyorsam 1989yada1990 yilinda sigortali oldum 1995 kasim ayina kadar sonra avrupaya geldim 1996 yilindan beri burada calismaktayim buradaki is gunlerimle birlikte ne kadar gun sonra emekli olabilirim geriye ne kadar gun kalir borclanmasi ne kadar olur buradan istenilen evraklar nelerdir bilgi verirseniz cok sevinirim saygilarimla

  1. Arzu hanım merhaba,

   Emeklilik hizmet başlangıç süreniz 1996 ve şuana kadar tamamladığınız prim gününüz 3760 ise 27.01.2023 tarihinde emekli olabilirsiniz.
   Kalan gün sayınız : 2065
   Kalan yılınız : 3 yıl 7 ay 29 gündür.

 15. 28.11.1998 yılında işe başladım.toplam 3400 hizmet sürem var..1967 doğuluyum. ssk lı olmadan önce 1993 yılında doğan 1 çocuğum var.. onu borçlanabilrisem ne zaman emekli olabilirim. halen çalışıyorum

 16. Merhaba,sgk başlangıcım (bayanım) 30 haziran 1998 .3 maddelik emeklilik şartları bankalarda da geçerli midir? .Ve prim gün sayısı dolmuş fakat 19.yılda kurumdan ayrılınca emeklilik hakkı kaybolmuş oluyor mu ? teşekkürler.

 17. merhaba .adin metin ben 2002 yilinda danimarkaya icci ollarak geldim, o yildan beridir halen burada icci olarak yasiyorum ve calisiyorum yanliz 1989 da turkiyede 259 gun sigartam var, sizden orenmek istedim ben kac yilinda emekli olabilirim veya ne kadar ssk,borclanma yoluyla emeklilik hakkina sahip olabiliri eger bu konuda yardimci olursaniz emmun olurum saygilar

 18. iyi günler,
  ben 1972 yilindan beri almanyada yasiyorum.02.08.1971 dogumluyum. 1988 yilinda almanyada ise basladim, 24.12.2009 da alman vatandasligina gectim.Mavi kartim var.halen calisiyorum.türkiye borclanarak ne zaman emekli olabilirim.eger bu konuda bilgi verebilirseniz cok memnun olurum

  saygilar
  mustafa karamusaoglu

 19. Sayın ilgili,
  Emekli devlet memuruyum.32 yıl 2 ay hizmet sürem var.6700 yasa uyarınca tarafıma emekli ikramiyesi ödenmesi için iki kez mart 2016 ve şubat 2017 yıllarında kurumdan aldığım dilekçe ile ANKARA SGK posta ilebaşvurdum fakat tarafıma hiç bir bilgilendirme cevabı verilmedi.Ankara SGK aradım görevli bir memur hanım bana SGK emekli portalından bilgi alabilirsiniz dedi ama ben böyle bir portala ulaşamadım .Sizce ne yapmalıyım.

  Teşekkür ederim,iyi günler

 20. Sayin Ilgili,

  Emekli ogretim elemaniyim, 30 yildan fazla hizmet surem var. 6700 sayili yasa uyarinca tarafima emekli ikramiyesi odenmesi icin verecegim dilekce ornegini kurumunuzdan mi almak zorundayim? Yoksa sadece emeklilik bilgilerimle Ankara SGK Baskanligi’na posta ile basvurum yeterli olabilecek mi?
  Tesekkur ederim, iyi gunler.

  iffet karamuk

 21. sicil numarası ile 31.08.2000 tarihinde 9146 gün üzerinden türk ticaret bankasından emekli oldum işe giriş tarihim 16.12.1976 SGK maaş tablosunda emeklilik tarihim SSK dan maaş almaya başladığım 01.08.2003 yazmaktadır ocak 2017 da 1.789.83 tl maaşımın eskiye dönük eksik veya hatalı olup olmadığının hesaplanmasını rica ederim

 22. 2017 EK-5
  Ek-5 sigortasında çalışanların 23 gün prim ödeyip diğer 7 günün sadece süresini kazandığını biliyoruz. Yani o 7 günün prim ödemesi şeklinde karşılığı yok. Dolayısı ile emeklilikte normal SSK’lılara göre biraz daha düşük maaş alınacağını da biliyoruz. Ek-5’liler bu maaş düşüşünü yaşamaması için (Normal bir SSK kadar maaş alabilmesi için) 2017 primini ne kadar yatırmalıdır? SAYGILARIMLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu