• TC Kimlik No ile SSK Emeklilik Sorgulama


  İyi bir iş sahibi olmak için uzun yıllar boyunca eğitim alıp nihayet bir işe yerleştikten sonra, herkeste güçlü bir gelecek kaygısı başlar. Muhtemelen yıllarca çalışacağınız, gecenizi gündüzünüzü katacağınız bir işten sonra, yaşlandığınızda elinizde ne kalacaktır? Bu sorunun cevabı rahat bir emeklilik dönemi olabilir sanırım. Tam da bu amaca hizmet eden sosyal güvenlik sistemlerinden biri olan SSK, vatandaşlarımızın yıllarca bir işte çalıştıktan sonra emeklilik hakkı ve sağlık güvencesi elde etmelerini sağlayan bir sistemdir. Ancak, eskiden SSK prim ödemeleri iş verenler tarafından yapılırken çalışanların bu konuda bilgi sahibi olması zordu ve bu durum iş verenler tarafından yanıltılmaya zemin hazırlıyordu. Artık SGK ve e-devlet üzerinden yapılabilen SSK sorgulamaları ile bu durum ortadan kalktı. Artık çalışanlar bu iki sistem üzerinden emeklilik haklarını, çalışmakta oldukları veya daha önce çalıştıkları yerler tarafından yapılan ödemelerini istedikleri zaman görebildikleri için yapılması gereken bir ödemenin yapılmadığını anlamaları ve gerekli yerlere başvurmaları fazlasıyla kolaylaştı.


  Emeklilik sorgulama şekillerinden birisi olan TC Kimlik No ile SSK emeklilik sorgulama işlemi de vatandaşlar için önem kazanmıştır. Ayrıca siz de SSK kapsamındaysanız ve emeklilik sorgulamak istiyorsanız bunun için iki yol var.

  E-SGK Üzerinden SSK Emeklilik Sorgulama

  TC Kimlik No ile SSK emeklilik sorgulama işlemlerinde eğer yalnızca ne zaman emekli olabileceğinizi merak ediyorsanız bunun için herhangi bir şifre gerektirmeyen, Sosyal Güvenlik Kurumunun bu amaçla oluşturduğu sistemden yararlanabilirsiniz.

  Öncelikle SGK’nın kendi uygulamasına girmelisiniz.

  Karşınıza gelecek ekranda cinsiyetiniz ve doğum tarihinizi giriniz. Ardından çalışma bilgilerinizin istendiği alanlara girip, hizmete başlama tarihiniz, SSK prim ödeme gün sayınız, diğer sandıklara ait gün sayınız, askerlik/ sanatçı gün sayınız, fiili gün sayınız, yurt dışı gün sayınız ve 3600 günün dolduğu tarihi giriniz. Eğer malüliyetiniz ya da erken yaşlanmanız varsa bunları da sağ üst köşedeki alanlardan seçebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  SSK prim ödeme gün sayınızı bilmiyorsanız bir sonraki başlıkta anlatacağımız e-devlet sistemini kullanarak SSK prim ödeme gün sayınızı öğrenebilirsiniz.

  Ardından sol alttaki “GÖNDER” tuşuna basarak emekli olacağınız günü öğrenebilirsiniz. Ancak bu bilginin sizin girdiğiniz bilgilere göre hesaplandığını hatırlatmakta fayda var. Kimlik bilgilerinizi ya da çalışma durumunuzla ilgili bilgileri eksik ya da yanlış girmeniz durumunda verilecek emeklilik tarihi, diğerinden farklı olabilir. Bu göreceli durumdan ötürü SGK’nın bu uygulamasından elde ettiğiniz bilgiler belge niteliği taşımaz, herhangi bir anlaşmazlık durumunda bu uygulamadan edindiğiniz bilgilerle hak iddia edemezsiniz.

  E-Devlet Üzerinden SSK Sorgulama

  TC Kimlik No ile SSK emeklilik sorgulama işlemlerinde eğer yalnızca emekli olabileceğiniz tarihi öğrenmek değil de, SSK ödemelerinizi, daha önce çalıştığınız iş yerlerinde çalışma sürenizi ve tarihlerini, bu yerlerden yapılan SSK prim ödemelerinizi de görmek istiyorsanız ayrıntılı hizmet dökümü için e-devlet sistemini kullanmalısınız.

  Emeklilik sorgulama işlemleri için öncelikle  e-devlet sistemine giriş yapmalısınız. Bunun için sağ üstte bulunan “Sisteme Giriş” butonuna tıklayabilirsiniz. Karşınıza  gelecek ekrana TC Kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girerek yapmalısınız. E-devlet şifreniz yoksa ya da daha önceki şifrenizi unuttuysanız en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınızla başvurarak e-devlet şifresi edinebilirsiniz.

  Sisteme giriş yaptıktan sonra SSK sisteminin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumunun sayfasına gitmeniz gerekiyor. Bunun için “E-Hizmetler” butonuna tıklayarak karşınıza çıkan listeden “Sosyal Güvenlik Kurumu” kısmını bulmalısınız. SSK, e-devlet sisteminde “4A” olarak geçtiği için aradığımız sorgulama sekmesi “4A Hizmetleri” üst başlığının altındaki listede.

  “4A Hizmetleri” başlığının altındaki “4A Hizmet Dökümü” linkine tıkladığınızda SSK emeklilik sorgulamanızı ayrıntılarıyla yapabilir, isterseniz SSK emeklilik sorgulamaları ile ilgili bilgilerinizi çıktı alabilirsiniz.

  SGK’nın sisteminden yapılan sorgulamanın aksine, e-devlet sisteminden yapacağınız SSK emeklilik sorgulaması belge niteliğini taşımaktadır. Eğer elde ettiğiniz verilerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız ya da işvereninizden kaynaklanan bir sıkıntı sistemde görünüyorsa, 4A Hizmet Dökümünüzü çıktı alarak gerekli yerlere başvurabilir, hakkınızı arayabilirsiniz.

  E-SGK SSK Emeklilik Sorgulama için TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  TC Kimlik No ile SSK Emeklilik Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. arzu akay seyhan dedi ki:

   1998 işe giriş tarihim
   1976 doğumluyum
   3000 yakın günüm var
   hastalıklarım var malulen emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arzu Hanım merhaba,

    En Az %40 iş göremezlik raporu alırsanız 4080 gün primi tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

  2. ERSOY YILDIRIM dedi ki:

   1975 LİYİM 1992 DE SGK BASLAN GICI VAR KAC YASINDA EMEKLİ OLURUM

  3. Hayati dedi ki:

   İşe Giriş Tarihi=03.05.1999
   Doğum Tarihi=15.03.1969
   Prim Günüm=5960
   Kaç Ay Askerlik Borçlanırsam Emeklilik Yaşını Geri Çekerim
   Askerlik 18 Ay(540 gün) Emeklilik Tarihim Ne Olur.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,
    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.
    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dür.

    Bilgilerinize göre 7 ay (210) gün borçlanma yaparsanız 1 yıl geri çeker; 57 yaşında emekli olabilirsiniz.

  4. Oya dedi ki:

   Is ten cikarildiktan sonra kac gun icinde issizlik maasi icin basvurabiliyorum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmanız gerekmektedir.

  5. Oya dedi ki:

   Toplam degil sadece maas disinda olan sgk masrafim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK PRİMİ İŞÇİ % 14 248,85
    İŞSİZLİK SİG. FONU% 1 17,78
    GELİR VERGİSİ% 15 (*) 93,32
    DAMGA VERGİSİ% 0,759 13,49
    SGK PRİMİ% 15.5 (İşveren Payı) (***) 275,51
    İŞVEREN İŞSİZLİK SİGORTA FONU% 2 35,55
    TOPLAM MALİYET 684,50

  6. Oya dedi ki:

   Merhaba! Askari ucretli calisanin firma sahibine sgk vergi stopaji dahil olarak , aylik maliyeti nekadar?

   1. Yonetici dedi ki:

    Oya Hanım,

    Asgari ücretle çalışan birinin size maliyeti aşağıda ki gibi olacaktır.
    Asgari ücret (Brüt): 1777,50 TL
    SGK Primi (%14): 248,85 TL
    İşsizlik Sigortası Fonu (%1) : 17,78 TL
    Gelir Vergisi (%15): 93,32 TL
    Asgari Geçim İndirimi: 133,31
    Damga Vergisi (%0,759): 13,49 TL
    Kesinti Toplamı: 373,44 TL
    Net Asgari Ücret: 1404,06 TL

    1. Oya dedi ki:

     Giriş Tarihi 10.02.2000
     toplam uzun vade gun sayisi 1618
     Ozel emeklilik yaptirmak daha mi mantikli olacak acaba?
     Yas 42

    2. Oya dedi ki:

     Yani is verene (asgari ucret) benim aylik sgk masrafi nekadar?

   2. Oya dedi ki:

    Sayin Yetkili bana tam rakami soylebilirmisiniz lutfen? Sgk maliyetin ile ilgili olan soruma
    Nekadar?))

    1. Yonetici dedi ki:

     Toplam maliyeti : 2.088,56 TL

  7. Oguzhan Uyar dedi ki:

   Sosyal sigortalar kurumu sigorta sicil numarasi 19820355 yardimci olurmu bu numara tesekkür ederim yardimlariniz icin saygilarimla Oguzhan Uyar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik sorgulayabilmek için; işe giriş tarihi, Doğum tarihi ve prim gün sayısı bilgilerine ihtiyaç var. E-Devlet şifresi ile bu bilgilere ulaşıp; yazımızdaki linkten sorgulama yapabilirsiniz. Sigorta numarası ile bu bilgilere ulaşma şansımız bulunmamaktadır.

  8. Oguzhan Uyar dedi ki:

   Merhaba Ben 1977 dogumluyum , yanlis hatirlamiyorsam 1989yada1990 yilinda sigortali oldum 1995 kasim ayina kadar sonra avrupaya geldim 1996 yilindan beri burada calismaktayim buradaki is gunlerimle birlikte ne kadar gun sonra emekli olabilirim geriye ne kadar gun kalir borclanmasi ne kadar olur buradan istenilen evraklar nelerdir bilgi verirseniz cok sevinirim saygilarimla

  9. Arzu küçükoğlu dedi ki:

   20 06 1960 doğumluyum 1996 girişliyim 3760 prim gün sayısı var ne zaman emekli olurum

   1. Analiz Ekibi dedi ki:

    Arzu hanım merhaba,

    Emeklilik hizmet başlangıç süreniz 1996 ve şuana kadar tamamladığınız prim gününüz 3760 ise 27.01.2023 tarihinde emekli olabilirsiniz.
    Kalan gün sayınız : 2065
    Kalan yılınız : 3 yıl 7 ay 29 gündür.

  10. selma pişkin dedi ki:

   28.11.1998 yılında işe başladım.toplam 3400 hizmet sürem var..1967 doğuluyum. ssk lı olmadan önce 1993 yılında doğan 1 çocuğum var.. onu borçlanabilrisem ne zaman emekli olabilirim. halen çalışıyorum

  11. ülkü tunca dedi ki:

   Merhaba,sgk başlangıcım (bayanım) 30 haziran 1998 .3 maddelik emeklilik şartları bankalarda da geçerli midir? .Ve prim gün sayısı dolmuş fakat 19.yılda kurumdan ayrılınca emeklilik hakkı kaybolmuş oluyor mu ? teşekkürler.

  12. ömer esen dedi ki:

   1973 dogumluyum 1991 3 ay maliye kayıtım var ama bagkur yok eski girişimi saydırabilirmiyim acaba

  13. metin dedi ki:

   merhaba .adin metin ben 2002 yilinda danimarkaya icci ollarak geldim, o yildan beridir halen burada icci olarak yasiyorum ve calisiyorum yanliz 1989 da turkiyede 259 gun sigartam var, sizden orenmek istedim ben kac yilinda emekli olabilirim veya ne kadar ssk,borclanma yoluyla emeklilik hakkina sahip olabiliri eger bu konuda yardimci olursaniz emmun olurum saygilar

  14. ali bostan dedi ki:

   1993 yilinda ise basladim kac yasinda emekli olurum

  15. Mustafa Karamusaoglu dedi ki:

   iyi günler,
   ben 1972 yilindan beri almanyada yasiyorum.02.08.1971 dogumluyum. 1988 yilinda almanyada ise basladim, 24.12.2009 da alman vatandasligina gectim.Mavi kartim var.halen calisiyorum.türkiye borclanarak ne zaman emekli olabilirim.eger bu konuda bilgi verebilirseniz cok memnun olurum

   saygilar
   mustafa karamusaoglu

  16. SEHER KILIÇ dedi ki:

   Sayın ilgili,
   Emekli devlet memuruyum.32 yıl 2 ay hizmet sürem var.6700 yasa uyarınca tarafıma emekli ikramiyesi ödenmesi için iki kez mart 2016 ve şubat 2017 yıllarında kurumdan aldığım dilekçe ile ANKARA SGK posta ilebaşvurdum fakat tarafıma hiç bir bilgilendirme cevabı verilmedi.Ankara SGK aradım görevli bir memur hanım bana SGK emekli portalından bilgi alabilirsiniz dedi ama ben böyle bir portala ulaşamadım .Sizce ne yapmalıyım.

   Teşekkür ederim,iyi günler

  17. iffet karamuk dedi ki:

   Sayin Ilgili,

   Emekli ogretim elemaniyim, 30 yildan fazla hizmet surem var. 6700 sayili yasa uyarinca tarafima emekli ikramiyesi odenmesi icin verecegim dilekce ornegini kurumunuzdan mi almak zorundayim? Yoksa sadece emeklilik bilgilerimle Ankara SGK Baskanligi’na posta ile basvurum yeterli olabilecek mi?
   Tesekkur ederim, iyi gunler.

   iffet karamuk

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ankara SGK Başkanlığı’na posta ile başvuru yapmanız yeterlidir

  18. sührap dedi ki:

   sicil numarası ile 31.08.2000 tarihinde 9146 gün üzerinden türk ticaret bankasından emekli oldum işe giriş tarihim 16.12.1976 SGK maaş tablosunda emeklilik tarihim SSK dan maaş almaya başladığım 01.08.2003 yazmaktadır ocak 2017 da 1.789.83 tl maaşımın eskiye dönük eksik veya hatalı olup olmadığının hesaplanmasını rica ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  19. yener üçel dedi ki:

   2660gün yatmış sigortam var askerlik borçlanması yapmadım ne zaman emekli olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  20. Rasim Karakaya dedi ki:

   2017 EK-5
   Ek-5 sigortasında çalışanların 23 gün prim ödeyip diğer 7 günün sadece süresini kazandığını biliyoruz. Yani o 7 günün prim ödemesi şeklinde karşılığı yok. Dolayısı ile emeklilikte normal SSK’lılara göre biraz daha düşük maaş alınacağını da biliyoruz. Ek-5’liler bu maaş düşüşünü yaşamaması için (Normal bir SSK kadar maaş alabilmesi için) 2017 primini ne kadar yatırmalıdır? SAYGILARIMLA

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    TC Kimlik No ile SSK Emeklilik Sorgulama sayfasını inceleyiniz ve Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ‘nı ARAYINIZ

  Sorunuzu Yazın