Haberler

EYT’yi Az Farkla Kaçıranlar İçin Kısmi Emeklilik Formülü Gündemde

EYT’yi az farkla kaçıranları sevindirebilecek bir haber geldi. EYT’yi az farkla kaçıranlar için de 7500 lira maaş alabilme şansı doğdu. 3600 gün formülü ile primi yetmeyen SSK’lı kadınlar 50, erkekler 55 yaşında emekli olabilecek. Emeklilikte yaşa takılanlar yasasından primi yetmeyip yararlanamayanlar için başka seçenekler de mevcut.

Önümüzdeki günlerde emeklilik yaşının esnafların emekliliği için gerekli gün sayısının azaltılması, kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesi gibi yeni adımlar yürürlüğe konulacak. İş Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında EYT’ye dahil olup da primi yetmeyenler kısmi emeklilik hakkından yararlanabilir. Kısmi emeklilikte 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabilecek. Detaylara haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Kök Maaşlarda da Artış Görülecek

Kısmi emeklilik formülü için aranan yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 yaşını buluyor. Aylık tutarı sigorta başlangıcının 2000’den önce ve sonra olmasına bağlı olarak da değişiklikler görülebiliyor. Kısmi emeklilik hakkı kazananlar için kök aylıkları ne olursa olsun alacakları aylık tutar 7500 lira olacak. Temmuz ayında yapılacak yeni zamla birlikte kök maaşlarda da artış görülecek.

Kimler 3600 Prim Günüyle Emekli Olabilir?

İşsizlik Sigortası Kanunu uyarınca 8 Eylül 1981’den önce işe başlayan kadınlar ve 8 Eylül 1976’dan önce işe başlayan erkekler 15 yıl sigorta süresi, 3600 günü tamamlayarak emekli olabilir. Sosyal Sigortalar Kanunu uyarınca 23 Mayıs 2002’de 15 yıllık sigortalılık süresini dolduran kadınlar 50, erkekler de 55 yaşını doldurduysa 3600 gün malullük, yaşlılık, ölüm sigortaları primi ödemiş olanlar istediklerinde emekli olabilir. Normal şartlarda emekli olup elde edilecek aylıklara kıyasla bu aylıklar yüzde 25-30 daha düşük oluyor. En düşük emekli aylıkları 7500 lira yükseldiği için bağlanan aylık düşük de olsa bu tutarda bir gelir söz konusu olacak.

3600 Günden emeklilik detayları için konumuzu inceleyebilirsiniz.

Hangi Sigortalılar Daha Kolay Şartlar ile Yaşlılık Aylığına Hak Kazanır?

Çalışmaya başladığı tarihten önce malul olanlar, engelliliği nedeniyle vergi indiriminden yararlananlar, çalışma gücü kaybı olanlar, maden işyerlerinin yeraltı işlerinde çalışanlar, erken yaşlandığı tespit edilenler, özel olarak korunmakta ve bu sigortalıların daha kolay şartlarda emekli olabilmelerine imkan tanınıyor.

Emekli Olup Tüm Sigorta Kollarına Tabi Olarak Çalışmaya Başlayan Biri İşten Ayrıldığında Emekli Aylığını Nasıl Alır? 

Yeni aylık, eski aylığın kesildiği tarihten sonra aylıklara yapılacak artışlar uygulanarak yeni aylık başlangıç tarihi itibarıyla bulunan tutarı ile emeklilik sonrası çalışmaya ait kısmi aylığın toplamından oluşur.

Yaşlılık Toptan Ödemesinin Koşulları Nelerdir?

Sosyal güvenlik sistemine ödenen primler emekli olmaya ya da aylık bağlanmasına yeterli değilse yaşlılık toptan ödemesi ile primlerin iadesi alınabiliyor. Bu ödemeden yararlanabilmek için kadınların 58, erkeklerin de 60 yaşını doldurması gerekiyor. Örneğin 7 bin prim günüyle 60 yaşında emekli olacak bir erkek çalışanın sadece 2 bin prim günü bulunuyorsa bunu geri alabilir. SGK Toplu Ödeme Alma

Shares:

3 Yorumlar

 • Zafer toylak
  23.04.2023

  Nedense hep ssk lı lara çıkıyor kanun bağkur lular devletin üvey evladı.bende 93 yılından ssk lıyım.sonrası bağkur.6000 günüm var. 74 doğumluyum.10 yıl daha bekleyeceğim.ssk lı 1 işte bulamıyorum.

  Cevapla
  • zafer toylak
   24.04.2023

   cevabınız gözükmüyor.

 • bayram hazineci
  20.04.2023

  04/07/1978 2067 PİRİM GÜN VAR YÜZDE 76 RAPORUMVAR PİRİM ÖDEYEMİYORUM KISMİ EMEKLİLİK OLABİLİRMİYİM YAŞ 60 HAYIRLI BAYRAMLAR
  ,

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir