Emeklilik

Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır, Maaşınızı Yükselten Yöntemler

Emekli olmak her ne kadar çoğu kişinin hayali olsa da emeklilikte yüksek maaş almak da bir o kadar önemli bir konuyu teşkil ediyor. Emeklilikte yüksek maaş almak için belirli yöntemleri izleyebilir ve böylece daha yüksek bir maaş elde edebilirsiniz.


Emekli Maaşını Yüksek Almak Mümkün mü?

Emeklilikte yüksek maaş alma formülü bulunuyor ancak bu formül ne kadar emekli maaşı alınacağını tam olarak hesaplamıyor. Buradaki temel nokta emekli olacak kişinin memur, işçi ya da Bağkurlu olarak emekli olmasına dayandığı gibi aynı zamanda işe yani sigortaya giriş tarihine, ödemiş olduğu prim gününe, çalışma esnasında ödenmekte olan maaşa kadar farklı değişkenlik taşıyor. Emekli maaşının temel olarak hesaplanması ise sigortada yapılan değişiklik tarihlerine göre temel alınıyor. Emekli maaşının ne kadar olacağı sözü edilen noktaların yanında sigortaya girişte 1999 öncesi, 2008 öncesi ve 2008 sonrası olarak hesaplanıyor.

2000 ile 2008 yılları arasında büyüme hızının tamamı emekli maaşına dahil edilirken, 2008 sonrasında büyüme hızının sadece yüzde 30’u temel alınmaya başlandı. Bu durumda 2000 öncesi çalışanlar için emekli aylığı daha yüksek olurken 2008 sonrası çalışanlar için ise emekli maaşı düşük olarak yansıtılıyor. Esasında 2008 sonrasında emekli maaşları oldukça fazla düşüş seviyesi yaşadılar.

Statü Emekli Aylığını Tayin Ediyor

Emekli aylığı bağlatma statü açısından önem taşıyor. Emekli maaşının bağlanırken kişinin işçi, Bağkur ya da memur olup olmadığına bakılması aylıkların belirlenmesinde en önemli etmen olarak öne çıkıyor. Ancak özellikle son 7 yılda kişinin hangi statü kapsamında çalışmış olması önem taşıyor. 2008 yılı sonrasında ilk kez işe başlayan ya da sigorta girişi yapılanlarda durum değişkenlik gösteriyor. Bu tarihten sonra sigortaya giriş yapanlar için son 7 yıl kuralı geçerlilik taşımıyor ve tüm çalışma süreleri değerlendirilerek emeklilik hakkı elde ediyorlar.

Bu noktada ise en fazla hangi statü kapsamında çalışma söz konusu ve hangi alanda daha çok prim ödenmişse emeklilik şartları da bu statü üzerinden sağlanıyor. Maaşın hesaplanması tek başına farklı değişkenlere bağlı olduğu için herkes için aynı tutarları saptamak mümkün olmuyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanan maaşın düşük bulunması halinde kuruma dilekçe vererek maaşın yeniden hesaplanması talep edilebiliyor.

Emeklilik Maaşını Arttıracak Yöntemler

Emeklilik maaşını arttıracak yöntemler ise aylıkların artmasına etki ediyorlar. Maaşı yüksek almak için en önemli nokta prime esas teşkil eden kazancın yüksek olması. Yatırılan primlerin yüksek olması emekli maaşının da yüksek olmasına neden oluyor. Her ne kadar 4A kapsamında daha yüksek primlerin yatırılması mümkün olmasa da özellikle Bağkur kapsamında bulunanlar primlerini yüksek olarak yatırırlarsa bu durumda emeklilik döneminde alacakları aylık da artmış olacaktır. Bağkur kapsamında olanlar için aylık primlerini asgari ücretin yüzde 32’si oranın 7,5 katına kadar ödeme imkânı bulunuyor.

Bunun yanında prim ya da ikramiye gibi ek ödemeler de prime esas teşkil eden kazanca eklenerek gösterilirse, bu durumda yine emekli aylığı yüksek olacaktır. Prime esas kazancı asgari ücretten olanların emekli aylıkları ise düşük olmaktadır. Özellikle bu kişilerin emeklilikleri geldiği halde emekli olmayıp çalışmaya devam etmeleri halinde alacakları emekli aylığı primlerin düşük olmasından dolayı daha da düşük olabilecektir. 4A kapsamında çalışanlar şayet asgari ücretin üzerinde maaş alıyorlarsa bu durumda primleri asgari ücret üzerinden yatırılmamalı ve aldıkları maaşa denk gelecek şekilde prim ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Özellikle yeni işe başlayan pek çok kişi bu duruma dikkat etmelidir.

Emekliler İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Nasıl Etkiler?

Emekliler Tekrar Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Cevabınıza teşekkür ederim,
  Ancak ikinci kez emekli olmak için değil, mevcut emekliliği durdurup yeniden başlatmaktan bahsetmiştim. Tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışırsam emekli maaşım kesiliyor, 3-5 sene sonra işten çıkınca maaşı tekrar bağlatabiliyorum. Tekrar bağlanacak maaşa son çalıştığım ücretlerin ne kadar etkisi olur? Prim gün değil kazanç esas alınırsa son çalışacağım yıllar yüksek kazanç ile tekrar bağlanacak maaşımın yükselmesine faydalı olur mu? Yani maaşımı kestirerek çalışmaya değer mi?
  Teşekkürler, kolay gelsin.

 2. Merhabalar; ben 21/5/1972 doğumluyum. 01/8/1990 yılında sigortalı çalışmaya başladım. arada boşluklarım olmakla birlikte son 13 yıldır kesintisiz sigortam ödeniyor. Son 5 yıldır da brüt maaş üzerinden ssk ödenmekte. 2019 Mayıs ayında yaşımı doldurarak emekliliğe hak kazanacağım inşallah. Şuan toplam 7300 prim günüm var. Emekli olacağım zaman tahminen ne kadar maaş bağlanır. Yüksek maaş bağlanabilmesi için şuan yapabileceğim bir şey var mı, 1 yıl daha çalışsam ve 30 yıl üzerinden emekli olsam maaş fark eder mi?Teşekkür ederim.

 3. ben emekli oldum emekli maasım düsük 1107 tl suan özel şirkette çalısıyorum bu emekli maaşımı nasıl yükseltebilirim bu konuda yardımcı olurmusunuz aldığım emekli maaşı asgari ücret bile değil maaşımı emekli maaşımı yükseltmem için neyapmalıyım bu maaşla 4 nüfuslu bir aileyi idare etmeye çalışıyorum saygılarımla
  Kimlik no……..
  sigorta no,,,,,,,,,

  1. Merhaba,

   Maalesef emekli maaşınızı emekli olduktan sonra yükseltme şansınız yok. Hükümetin verdiği zamlar haricinde…

 4. ben emekli oldum emekli maasım düsük 1107 tl suan özel şirkette çalısıyorum bu emekli maaşımı nasıl yükseltebilirim bu konuda yardımcı olurmusunuz aldığım emekli maaşı asgari ücret bile değil maaşımı emekli maaşımı yükseltmem için neyapmalıyım bu maaşla 4 nüfuslu bir aileyi idare etmeye çalışıyorum saygılarımla

  1. Osman Bey merhaba,

   Söylediklerinize katılıyoruz. Ancak maaş bağlandıktan sonra maalesef emekli maaşını yükseltme şansınız yok. Çalışırken asgari ücrette gösterilen maaşların sonucunda bağlanan maaşlar bu rakamlar civarında oluyor.

 5. Merhaba, Ağustos 2017 de emekli oldum. 49 yaşındayım. Tekrar çalışmaya başlayacağım. Emekli maaşımı kestirerek ne kadar süre çalışmalıyım ki tekrar emekliliğe başvura bileyim?
  Tekrar bağlanacak maaşımın yükselir mi? yükselmesi için ne kadar süre ve ne kadar ücret almam gerekir?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Emekli olduktan sonra ikinci kez emekli olma hakkınız bulunmamaktadır.

 6. Ben 10.03.1971 dogumluyum Isvicre de bulunan calisma sürelerimi Türkiye ye transfer ederek emeklilik basvurusunda bulundum 01.10.1991 / 02.09.2015 süreleri icerisinde gecen 8612 günlük calisma süresi ödemesi yaptim emekliligim icin 5525 gün yetmekte ben fazladan 3087 gün ödeme yaptim tam olarak ne zaman emekli olurum ve fazladan ödedigim 3087 gün emekli maasima ne kadarlik bir etki eder tesekkürler.

 7. Ben 06.07.1957 dogumluyum Almanyada yaşıyorum 2010 da türkiyeden emekli oldum ssk dan 1100 tl ile emeklim başladı şimdi 1700 tl ben almanyada 28 sene çalışdım ama türkiyede 15 sene üzerinden emekli oldum birde almanyada meslekli çalışdım maaşımı yükseltmek için neler yapmam lazım bilgi verebilirmisiniz.Şimdiden çok teşekkürler

  1. Türkiye’deki emekli maaşı kişinin adına yatırılan prim ve prime esas kazançlar dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Emekli maaşı bağlandıktan sonra, emekli maaşının yükseltilmesi yönünde şu an itibari ile bir işlem bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu