Emeklilik

EMEKLİ MAAŞINI YÜKSELTME YOLU

Her ülkede, bir insan yaşamın da belli yaşlar arasında kalan saptanmış bir çalışma süresi vardır. Özellikle işçi ya da memur gibi ücret karşılığı çalışan kişi bu süreyi doldurduğunda dilerse artık çalışmaz ve işini bırakabilir. Başka türlü ifade edecek olursak, çalışmadan ücret alma hakkına sahip olur. Böyle bir durumda, daha önce çalışırken bağlı olduğu kuruluş tarafından kendisine belirli bir aylık bağlanır. Bu durumdaki kişiye emekli, bu duruma da emeklilik hali denir.


Emekli Maaşını Yükseltme Yolu Nedir?

Emeklilik durumuna geçtikten sonra alınan aylıkları yükseltme gibi bir kolaylık bulunmaktadır. Sizlere bu yazıda emekli maaşını yükseltme yolu hakkında bilgi vereceğim. Yükselme, terfi alma ve ünvan alma gibi iyi konumlara çıkan kimseler çalışma hayatlarında bunun karşılığını gerek maaş olarak gerekse saygınlık olarak kazanırlar. Fakat bu tür terfi işlemlerinin faydası sadece iş hayatında değil aynı zamanda emeklilik hayatında da faydası çok büyüktür. Emeklilik aylığı sadece hizmet yılına bakılarak belirlenmez. Örnek verecek olursak; 2015 yılında düz memur olarak 25 yıl çalışmış ve emekli olmuş birinin aylık emeklilik maaşı 1.347,68 TL olarak belirlenmiştir. Fakat yine 25 yıl sonunda daire başkanlığından emekli olmuş birinin emekli maaşı ise 2.896,08 TL’dir. Aradaki uçurum gibi olan maaş farkı mevkiiden kaynaklanmaktadır. Emeklilik maaşını yükseltme yolu sadece bu da değildir. Ayrıca hizmet yılının artmasıyla emeklilik maaşı da yükselecektir. 25 yıl çalışmış ve emekli olmuş biriyle 28 yıl çalışmış ve emekli olmuş kişilerin emekli maaşları farkedecektir. Bunu da sayısal olarak ifade edecek olursak emeklilik maaşı her 5 yılın karşılığı olarak yüzde 5 daha fazla olur. Emeklilik maaşını yükseltme yolları yukarıdaki gibidir.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Cevabınıza teşekkür ederim,
  Ancak ikinci kez emekli olmak için değil, mevcut emekliliği durdurup yeniden başlatmaktan bahsetmiştim. Tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışırsam emekli maaşım kesiliyor, 3-5 sene sonra işten çıkınca maaşı tekrar bağlatabiliyorum. Tekrar bağlanacak maaşa son çalıştığım ücretlerin ne kadar etkisi olur? Prim gün değil kazanç esas alınırsa son çalışacağım yıllar yüksek kazanç ile tekrar bağlanacak maaşımın yükselmesine faydalı olur mu? Yani maaşımı kestirerek çalışmaya değer mi?
  Teşekkürler, kolay gelsin.

 2. Merhabalar; ben 21/5/1972 doğumluyum. 01/8/1990 yılında sigortalı çalışmaya başladım. arada boşluklarım olmakla birlikte son 13 yıldır kesintisiz sigortam ödeniyor. Son 5 yıldır da brüt maaş üzerinden ssk ödenmekte. 2019 Mayıs ayında yaşımı doldurarak emekliliğe hak kazanacağım inşallah. Şuan toplam 7300 prim günüm var. Emekli olacağım zaman tahminen ne kadar maaş bağlanır. Yüksek maaş bağlanabilmesi için şuan yapabileceğim bir şey var mı, 1 yıl daha çalışsam ve 30 yıl üzerinden emekli olsam maaş fark eder mi?Teşekkür ederim.

 3. ben emekli oldum emekli maasım düsük 1107 tl suan özel şirkette çalısıyorum bu emekli maaşımı nasıl yükseltebilirim bu konuda yardımcı olurmusunuz aldığım emekli maaşı asgari ücret bile değil maaşımı emekli maaşımı yükseltmem için neyapmalıyım bu maaşla 4 nüfuslu bir aileyi idare etmeye çalışıyorum saygılarımla
  Kimlik no……..
  sigorta no,,,,,,,,,

  1. Merhaba,

   Maalesef emekli maaşınızı emekli olduktan sonra yükseltme şansınız yok. Hükümetin verdiği zamlar haricinde…

 4. ben emekli oldum emekli maasım düsük 1107 tl suan özel şirkette çalısıyorum bu emekli maaşımı nasıl yükseltebilirim bu konuda yardımcı olurmusunuz aldığım emekli maaşı asgari ücret bile değil maaşımı emekli maaşımı yükseltmem için neyapmalıyım bu maaşla 4 nüfuslu bir aileyi idare etmeye çalışıyorum saygılarımla

  1. Osman Bey merhaba,

   Söylediklerinize katılıyoruz. Ancak maaş bağlandıktan sonra maalesef emekli maaşını yükseltme şansınız yok. Çalışırken asgari ücrette gösterilen maaşların sonucunda bağlanan maaşlar bu rakamlar civarında oluyor.

 5. Merhaba, Ağustos 2017 de emekli oldum. 49 yaşındayım. Tekrar çalışmaya başlayacağım. Emekli maaşımı kestirerek ne kadar süre çalışmalıyım ki tekrar emekliliğe başvura bileyim?
  Tekrar bağlanacak maaşımın yükselir mi? yükselmesi için ne kadar süre ve ne kadar ücret almam gerekir?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Emekli olduktan sonra ikinci kez emekli olma hakkınız bulunmamaktadır.

 6. Ben 10.03.1971 dogumluyum Isvicre de bulunan calisma sürelerimi Türkiye ye transfer ederek emeklilik basvurusunda bulundum 01.10.1991 / 02.09.2015 süreleri icerisinde gecen 8612 günlük calisma süresi ödemesi yaptim emekliligim icin 5525 gün yetmekte ben fazladan 3087 gün ödeme yaptim tam olarak ne zaman emekli olurum ve fazladan ödedigim 3087 gün emekli maasima ne kadarlik bir etki eder tesekkürler.

 7. Ben 06.07.1957 dogumluyum Almanyada yaşıyorum 2010 da türkiyeden emekli oldum ssk dan 1100 tl ile emeklim başladı şimdi 1700 tl ben almanyada 28 sene çalışdım ama türkiyede 15 sene üzerinden emekli oldum birde almanyada meslekli çalışdım maaşımı yükseltmek için neler yapmam lazım bilgi verebilirmisiniz.Şimdiden çok teşekkürler

  1. Türkiye’deki emekli maaşı kişinin adına yatırılan prim ve prime esas kazançlar dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Emekli maaşı bağlandıktan sonra, emekli maaşının yükseltilmesi yönünde şu an itibari ile bir işlem bulunmamaktadır.Diğer sorularınız için Dünyanın her yerinden +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYABİLİRSİNİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu