Emeklilik

Emekli Maaşınızı Nasıl Yükseltirsiniz, Maaşı Yükseltecek Formüller

Pek çok emekli prim, gün ya da diğer etmenlerden ötürü aylık bazda düşük maaş aldıkları için emekli olmak isteyenler için emekli maaşlarının nasıl yüksek olacağı merak ediliyor. Her ne kadar yılda iki kez emekli maaşlarına zam alınıyor olsa da farklı formüller ile emekli maaşını daha üst tutardan almak mümkündür.


Emekli Maaşını Yüksek Almak İçin Yapılacaklar

Emeklilik, yaşlılık döneminde kişilerin kendi ihtiyaçlarını daha rahat ve başkasına muhtaç olmadan gidermeleri için bir sosyal güvence olmasına karşılık, emekli maaşlarının düşük tutar olması nedeniyle, pek çok kişi emeklilik döneminde yüksek maaş almak istiyor. Ancak emeklilik yüksek maaş almak isteyenler birtakım noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. Emekli maaşlarını belirleyen en önemli nokta SGK’ya ödenmekte olan prime esas kazanç teşkil ediyor. Başka bir deyişle brüt kazancın ne kadar olduğu emeklilik döneminde alınacak emekli aylığını da doğrudan etkiliyor. Böylece brüt maaşları yüksek olanların emekli olduklarında maaşları da yüksek olabiliyor.

Sigortalı olarak çalışmaya başlanıldığı ilk tarihte, yani işe girişteki ilk tarihteki kazançtan son kazanca kadar olan tüm maaşlar, emeklilik hesaplanmasında kullanılmaktadır. Buna göre emeklilik için yapılmakta olan hesaplamalar için 2000 yılı öncesi, 2000 – 2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere üç ayrı dönemin temel prim ödemeleri ayrıca değerlendiriliyor.

3 Ayrı Döneme Dikkat

Çıkarılan mevzuata göre sosyal güvenlik alanında üç ayrı dönem olarak adlandırılan dönemler, yani 2000 öncesi, 2000 – 2008 arası ve 2008 sonrası için emeklilik şartları değişkenlik gösteriyor. Özellikle alınacak emekli maaşlarının belirlenmesi için de farklılık taşıyan bu dönemler arasında 2000 yılı ve öncesindeki aylık bağlama oranlarında çok daha yüksek tutarlar söz konusu oluyor. Bu noktada hesaplama yapılırken kazanca göre yüzde 70 seviyesini bulan çarpanlar kullanılıyor. Gösterge ise 14 binlere kadar artış gösteriyor. Başka bir deyişle bu dönemde yüksek kazanç bildirilenler ve çalışması fazla olanlar emeklilik döneminde yüksek maaş alabiliyorlar.

2000 – 2008 arası dönem ise aylık bağlanma oranları 2000 öncesine kıyasla değişiklik taşıyor. Gösterge sisteminin yerine de gelişme hızı ve enflasyon dahil ediliyor. Güncelleme katsayıları kazanç tutarları üzerinden bugüne endeksleniyor ve böylece alınacak maaş tutarı belirleniyor. 2008 ve sonrası için ise aylık bağlama oranlarında diğer dönemlere göre oldukça fazla düşüş görülüyor. Gelişme hızının da sadece yüzde 30’u dikkate alındığı için 2008 sonrasındaki çalışmalar bu dönemde ve sonrasında işe başlamış olanların emeklilik maaşlarının da düşük olmasına neden oluyor.

Emekli Maaşını Yüksek Almak İçin Yapılacaklar

Emekli maaşını yüksek almak için ise en önemli noktanın kazanç tutarının olduğu göz önünde tutulmalıdır. Bu bakımdan alınan maaşa kıyasla prim ödemelerinin de doğru şekilde yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Pek çok işyeri masraf olmaması gerekçesi ile asgari ücretten maaş almayan çalışanlarına da asgari ücret üzerinden sigorta primi ödemektedir. Böylesi bir durum olduğunda işyerinin aldığınız maaş üzerinden sigorta primleri yatırmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Gerçek maaşın bordroya yansıtılmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çoğu çalışan bordroya yansıtılan prim ödemelerine dikkat etmedikleri için emeklilik dönemlerinde pek çok sorun ile karşılaşabilmektedirler.

Bir diğer önemli nokta eğer emeklilik döneminde daha yüksek maaş almak istiyorsanız ve SSK kapsamında bulunuyorsanız, işyeriniz ile görüşüp aldığınız maaşın yüksek gösterilerek prim ödemelerinin de yüksek olmasını sağlayıp aradaki farkı kendiniz ödeyebilirsiniz. Oluşan masrafları kendiniz ödemeniz halinde, esasında emekliliğiniz için primlerinizi de kendiniz ödüyor görünecek ve böylece emeklilik aylık oranlarınızı yükseltebilirsiniz.

Emekliler İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Nasıl Etkiler?

Emekliler Tekrar Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi?

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Cevabınıza teşekkür ederim,
  Ancak ikinci kez emekli olmak için değil, mevcut emekliliği durdurup yeniden başlatmaktan bahsetmiştim. Tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışırsam emekli maaşım kesiliyor, 3-5 sene sonra işten çıkınca maaşı tekrar bağlatabiliyorum. Tekrar bağlanacak maaşa son çalıştığım ücretlerin ne kadar etkisi olur? Prim gün değil kazanç esas alınırsa son çalışacağım yıllar yüksek kazanç ile tekrar bağlanacak maaşımın yükselmesine faydalı olur mu? Yani maaşımı kestirerek çalışmaya değer mi?
  Teşekkürler, kolay gelsin.

 2. Merhabalar; ben 21/5/1972 doğumluyum. 01/8/1990 yılında sigortalı çalışmaya başladım. arada boşluklarım olmakla birlikte son 13 yıldır kesintisiz sigortam ödeniyor. Son 5 yıldır da brüt maaş üzerinden ssk ödenmekte. 2019 Mayıs ayında yaşımı doldurarak emekliliğe hak kazanacağım inşallah. Şuan toplam 7300 prim günüm var. Emekli olacağım zaman tahminen ne kadar maaş bağlanır. Yüksek maaş bağlanabilmesi için şuan yapabileceğim bir şey var mı, 1 yıl daha çalışsam ve 30 yıl üzerinden emekli olsam maaş fark eder mi?Teşekkür ederim.

 3. ben emekli oldum emekli maasım düsük 1107 tl suan özel şirkette çalısıyorum bu emekli maaşımı nasıl yükseltebilirim bu konuda yardımcı olurmusunuz aldığım emekli maaşı asgari ücret bile değil maaşımı emekli maaşımı yükseltmem için neyapmalıyım bu maaşla 4 nüfuslu bir aileyi idare etmeye çalışıyorum saygılarımla
  Kimlik no……..
  sigorta no,,,,,,,,,

  1. Merhaba,

   Maalesef emekli maaşınızı emekli olduktan sonra yükseltme şansınız yok. Hükümetin verdiği zamlar haricinde…

 4. ben emekli oldum emekli maasım düsük 1107 tl suan özel şirkette çalısıyorum bu emekli maaşımı nasıl yükseltebilirim bu konuda yardımcı olurmusunuz aldığım emekli maaşı asgari ücret bile değil maaşımı emekli maaşımı yükseltmem için neyapmalıyım bu maaşla 4 nüfuslu bir aileyi idare etmeye çalışıyorum saygılarımla

  1. Osman Bey merhaba,

   Söylediklerinize katılıyoruz. Ancak maaş bağlandıktan sonra maalesef emekli maaşını yükseltme şansınız yok. Çalışırken asgari ücrette gösterilen maaşların sonucunda bağlanan maaşlar bu rakamlar civarında oluyor.

 5. Merhaba, Ağustos 2017 de emekli oldum. 49 yaşındayım. Tekrar çalışmaya başlayacağım. Emekli maaşımı kestirerek ne kadar süre çalışmalıyım ki tekrar emekliliğe başvura bileyim?
  Tekrar bağlanacak maaşımın yükselir mi? yükselmesi için ne kadar süre ve ne kadar ücret almam gerekir?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Emekli olduktan sonra ikinci kez emekli olma hakkınız bulunmamaktadır.

 6. Ben 10.03.1971 dogumluyum Isvicre de bulunan calisma sürelerimi Türkiye ye transfer ederek emeklilik basvurusunda bulundum 01.10.1991 / 02.09.2015 süreleri icerisinde gecen 8612 günlük calisma süresi ödemesi yaptim emekliligim icin 5525 gün yetmekte ben fazladan 3087 gün ödeme yaptim tam olarak ne zaman emekli olurum ve fazladan ödedigim 3087 gün emekli maasima ne kadarlik bir etki eder tesekkürler.

 7. Ben 06.07.1957 dogumluyum Almanyada yaşıyorum 2010 da türkiyeden emekli oldum ssk dan 1100 tl ile emeklim başladı şimdi 1700 tl ben almanyada 28 sene çalışdım ama türkiyede 15 sene üzerinden emekli oldum birde almanyada meslekli çalışdım maaşımı yükseltmek için neler yapmam lazım bilgi verebilirmisiniz.Şimdiden çok teşekkürler

  1. Türkiye’deki emekli maaşı kişinin adına yatırılan prim ve prime esas kazançlar dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Emekli maaşı bağlandıktan sonra, emekli maaşının yükseltilmesi yönünde şu an itibari ile bir işlem bulunmamaktadır.Diğer sorularınız için Dünyanın her yerinden +90 216 170 11 12 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYABİLİRSİNİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu