• SSK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir?

  Uzun yıllar boyu çalışıp yaşa takılma nedeni ile emekli olamayan kişiler olduğu gibi sosyal güvenlikteki reform sebebiyle emekli olmaya hak kazanan ancak prim eksikliği nedeniyle endişelenen birçok sigortalı çalışan bulunmaktadır. Emekli olabilmek için gün sayısı yeterli olmayanlar genel olarak yeni çıkan yasaları beklemektedir ancak yasalar çıkmadan da bu eksik günleri tamamlamanın bazı yolları olmaktadır. SSK primi eksik olan nasıl emekli olabilir? sorusu ise konu hakkında en çok sorulan sorudur.


  Askerlik Borçlanması İle İşe Giriş Tarihinin Öne Çekilmesi

  SSK primi eksik olan nasıl emekli olabilir? Nasıl emekli olunur? Sorularında en çok tercih edilen yollardan biri askerlik borçlanmasıdır. Emekli olacak kişinin askerlik öncesinde sigortası yoksa bu günler için borçlanılarak sigorta başlangıç tarihinin öne çekilmesi mümkündür. Borçlanma ile sigortanın başlangıç tarihi özellikle 8 Eylül 1999 öncesine çekilirse büyük bir avantaj sağlanarak 1 sene erken emekli olmak mümkün olabilir. Kademeli sistem geçerliliği ile sigortanın 1 gün öne çekilmesi ile 1 sene erken emeklilik durumu mümkündür. Askerlik borçlanmasının maliyeti ise 18 ay yani 540 düşünüldüğünde en az 10 bin 238 TL civarındadır.

  Engelli(Malul) Çocuğa Bakmakta Olan Kadınlar

  01 Ekim 2008 sonrasındaki prim ödemeleri gün sayılarının dörtte biri SSK primi ödeme gün sayısına eklenmektedir ve bu zaman süresi emeklilik yaş hesabından indirilmektedir. Örnek olarak sigortalı kişi, 1 Ekim 2008 sonrasında 3.000 gün prim ödemesi yapmış ise, 3000/4=750 gün ilave olarak prim gün sayısına eklenir. Böylece 2 yıl ve 8 gün kişinin emeklilik yaşından düşülmektedir. Emekli çocuğa bakım indiriminden yararlanabilmek için sigortalı kadının bunu belgelemesi gerekmektedir. Yani başkasının bakımına kesin olarak muhtaç olan engelli çocuk varlığını belgelemelidir. Bu belgeleme ise sağlık kurul raporu ile gerçekleştirilmektedir.

  Doğum Borçlanması İle SSK Primi Doldurma

  Doğum borçlanması yolu ile de SSK primi günü doldurularak emekli olma sağlanabilmektedir. Doğum borçlanması işleminin gerçekleştirilebilmesi için çocuğun doğumunun sigortanın başlama tarihinden sonra olması gerekmektedir. Sigorta başlangıcının çırak ya da stajyerlik olarak geçtiği durumlarda ise sigortalı kadının stajyerlik veya çıraklık giriş tarihi sonrasında doğmuş çocukları için bu haktan yararlanma hakkı bulunmaktadır.

  Yaş Haddi İle Eksik Olan SSK Primi Doldurma

  Kısmi emeklilik olarak da geçen yaş haddi ile emeklilik, yaşıyüksek ancak primleri emeklilik için gerekli sayıda olmayan kişilerikapsamaktadır. Kısmi emeklilik yani yaş haddi ile emeklilik hizmetinden yararlanıldığındamaaşlar ise biraz daha düşük olmaktadır. Yaş haddi ile emeklilik için 3600 gün, 4500 gün ve 5400 gün ile emekli olunabilmektedir. Eğer kişinin sigortası Mayıs 2008 öncesinde başlamış ise SGK’ya başvurulup ne zaman emekli olunabileceği öğrenilebilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Erken Yaşlanma İle SSK Primi Doldurma

  Erken yaşlanma ile emekli olma durumundaki kişiler yaş sınırı dışındaki diğer tüm kriterleri sağladıklarında emeklilik durumları sağlanmaktadır. Yani erken yaşlanmadan yararlanmak isteyen kişiler 55 yaş doldurulduğunda, 5400 gün primine sahip ise eksik olan SSK primi ile emekli olma hakkına sahiptir.

  Ağır Ve Yıpratıcı İşlerde Çalışanlar

  • Kurşun ve arsenik işlerinde çalışmakta olanlar (60 gün)
  • Cıva üretimi işleri sanayiinde çalışmakta olanlar (90 gün)
  • Kok fabrikaları ile termik santralde çalışanlar (60 gün)
  • Alüminyum fabrikalarında çalışmakta olanlar (60 gün)
  • Cam fabrika ve atölyelerde çalışmakta olanlar (60 gün)
  • Yer altı işlerinde çalışmakta olanlar (180 gün)
  • Su altında ya da su altında basınçlı hava içerisinde çalışmakta olanlar(60 veya 90 gün)
  • Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmakta olanlar (90 gün)
  • Milli İstihbarat Teşkilatı Mensupları (90 gün)
  • Emniyet ve polislik mesleğinde görev yapmakta olanlar(90 gün)
  • Radyoaktif ve radyoiyonizan maddeler ile yapılan işlerde çalışmakta olanlar(90 gün)
  • İtfaiye ya da yangın söndürme işlerinde çalışmakta olanlar(60 gün)

  Yukarıdaki sektörlerden herhangi birinde çalışan personellerin fiili hizmet sürelerinin prim günlerine eklenmesi ve yaş haddinden düşüş sağlanmaktadır. Örneğin demir çelik sektöründe çalışan birinin fiili hizmeti 1400 gün ise, 1400×90/360=350 gün

  Yaşa Takılanlar

  Emeklilik için yaşa takılan kişiler için nasıl emekli olunur? için bir planlama beklenmekte. Olası plan ise genel olarak Prim ve sigorta zamanı şartlarını doldurmuş ve şartları sağlayan ancak yaş haddi nedeniyle emekli olamayan kişilerin emekli olmasının sağlanıp maaşın azaltılması şeklinde düşünülmektedir. Bu tasarı bir beklenti olarak konuşulmaktadır ancak kesinleşmiş bir durum değildir ve henüz kanunlaşması söz konusu değildir.

  Torba Yasa

  Emeklilik yaşı doldurulmuş ancak prim günü eksik olan vatandaşların emekli olması için beklenen yasa mecliste konuşulmuştu. Belli yalın üzerindeki kişiler, eksik olan SSK primi borçlanıp emekli olma hakkına sahip olabilecek. Geçtiğimiz aylarda yapılandırma kanunu aracılığı ile geçmişe dönük borçlanma yapan BAĞ-KUR’ular yaş, yıl ve prim şartlarını yerine getirerek emekli olma hakkı kazanmıştı. Bu yasa ile SGK’lıların da aynı imkânı kullanabilmesi gündeme gelmiştir.

  Eğer düzenlemeler yapılırsa emeklilik yaşı tuttuğu halde bazı sebeplerde işsiz kala ve prim süresini dolduramayan 100 bin kişinin emekli olma yolu açılmış olacak. Birkaç formül üzerinde durulan bu taslak ile ilk olarak eksik primi olan kişilere borçlanma imkanı sağlanması konuşuluyor. Bu imkandan yararlanabilmek için ise belli bir hizmet süresinin arana bileceği konuşulmakta.

  Askerlik Borçlanması Hesaplama

  Doğum Borçlanması Hesaplama

  Ne Zaman Emekli Olabilirim Hesaplama  tıkla sorunu sor

  SSK Primi Eksik Olan Nasıl Emekli Olabilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Oruç sarı dedi ki:

   Ssk geriye donuk odeme kaç gündür

  2. Hilmi dedi ki:

   02.02.1966 doğumluyum , 15.02.1993 tarihinde bağkur a kayıt oldum ve 5405 gün prim günüm var ayrıca 1 senedir de sigortalı bir işte calisiyorum ve primlerim yatıyor, ne şekilde emekli olabilirim ?

  3. Ayten dedi ki:

   03/061993 sigorta girişliyim ve 1974 doğumluyum. Toplamda 1915 günüm var.2002 doğumlu 1 evladım var ve yurt dışında 5 yıl bulundum.Hepsini borçlanırsam ne zaman emekli olurum. Bir süre isteğe bağlı sigorta ödeyebilirmiyim günü doldurmak için…Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışında olduğunuz 5 yılı ve 2002 yılı doğan çocuğunuz için 2 yıl borçlanıp toplamda yaklaşık 4435 güne ulaşırsınız. Kalan günleri de isteğe bağlı ödeyebilirsiniz. isteğe bağlı ödemeniz 3,5 seneyi geçmeyeceği için ssk dan emekli olabilirsiniz. Kısmi emeklilik için ise 3600 gün şartını sağlayarak 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1993 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dir.

  4. emin dedi ki:

   1964 doğumluyum. sigorta başlangıç tarihim 1981. toplam 4642 ödenmiş prim günüm var. kalan 15 aylık süreyi süt faturalarıyla toplu olarak ödeyebilir miyim.2006-2015 yılları arasında hiç sigorta yatırmadım. bu yıllar arasında sadece 15 ay borçlanıp ödeyebilir miyiz?

  5. mehmet dedi ki:

   merhaba
   ben mehmet ssk emeklilik yaşım geldi 800 günüm eksik borçlanp emekli olobilirmiyim teşekkürler.

  6. nihat söylemez dedi ki:

   1979dan başlangıc 3600 den nasıl emekli olabilirim 1500 ssk 1300bakur var yaş 1963 55

  7. murat kalaycı dedi ki:

   merhaba kolay gelsin benim babam1976işe giriş var bagkur daha sonra istegebaglı sigortaya geçmiş bagkuru istegebaglı sigortaya aktarmışve şimdide çok yaşlı oldugu için 1,5 sene dahasigortanın yatmasını söylüyolar yeni kanunla yaştanemekli olabilmesi için ne yapmamızı önerirsiniz babam 1949 dogumlu şimdiden çok tşk ederim.

  8. Bora balli dedi ki:

   Kanser twdavisi goruyorum.Yaklasik 5400 isgunu odenmis sigortaliligim var,15 ay da aslerlik yaptim.Ssk giris Haziran 2000.Hastaliktan dolayi (ileri evre akciger kanseri) erken emekli olabilir miyim?Malulen emeklilik istemiyorum,erken emeklilik.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer %60 ın üzerinde iş gücü kaybı var ise malülen, daha az bir oran çıkar ise erken emeklilik hakkına sahipsiniz. 2000 yılı giriş tarihine göre erken emeklilik şartlarınızda 18 yıl süre ve 4080 gün gerekli. Bunları da dolduruyorsunuz. yani erken emekli olabilirsiniz.

  9. Mehmet dedi ki:

   Yer altı maden işçisiyim 2004 temmuz sigorta girişim var 2004 2011 arası yer üstü 1600 günüm var 2011 7 ayından itibaren yer altında 4a sigortalı olarak aktif çalışıyorum toplamda 4050 günüm var bunun 2450 si yer altı bu şekilde çalışmaya devam edersek kaç yaşında kaç bin günden ne zaman emekli oluruz saygılar

  Sorunuzu Yazın