emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Son Dakika Merkez Bankası Temmuz 2020 Faiz Kararını Açıkladı!

Son Dakika Merkez Bankası Temmuz 2020 Faiz Kararını Açıkladı!
23.07.2020

Son Dakika Merkez Bankası Temmuz 2020 Faiz Kararını Açıkladı! Gelen son dakika bilgisine göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu Temmuz 2020 toplantısı gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Gerçekleştirilen toplantının ardından faiz kararı açıklanmış bulunmaktadır. Merkez Bankası beklentilerine paralel politika faizini % 8,25 olarak sabit tutma kararı almış bulunuyor. Ekonomistler tarafından beklenti de faizlerin sabit tutulacağı yönünde idi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 23 Temmuz Perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik anketine katılan ekonomistlerin tamamı politika faizinin sabit bırakılacağını tahmin etti. PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımı ile sonuca bağlanmış bulunuyor. Buna göre 14 ekonomistin hiçbiri politika faizinde değişiklik beklememekteydi.

Merkez Bankası Faizleri 1575 Baz Puan İndirdi!

Merkez Bankası Faizleri 1575 Baz Puan İndirdi! Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bir önceki toplantısında faizi piyasanın indirim yönündeki beklentisin aksine değişiklik uygulamamış bulunuyordu. Banka faiz indirim sürecine geçtiğimiz yılın Temmuz ayında başladığından bu yana toplam olarak 1575 baz puan aşağı çekmiş bulunmaktadır. Merkez Bankası Beklenti Anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi % 10,22, 12 ay sonrası enflasyon beklentisi % 9,33 ve 24 ay sonraki enflasyon beklentisi % 8,38 olmuş bulunuyor. TCMB’nın enflasyon beklentisi 2020 yılı sonu için % 7,4, 2021 yıl sonu için % 5,4 seviyesinde bulunmaktadır. TCMB Başkanı Murat Uysal, 29 Temmuz’da yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nu açıklayacak. Enflasyon beklentilerinde değişiklik olup olmayacağı da piyasalar tarafından yakından izlenecek. TÜİK tarafından ise en son tüketici fiyatlarını yıllık % 12,69 olarak açıklamış bulunuyor.

TCMB Bir Sonraki Toplantı 20 Ağustos 2020 Tarihinde

TCMB Bir Sonraki Toplantı 20 Ağustos 2020 Tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantı tarihi 20 Ağustos 2020 olarak açıklanmış bulunuyor. Gerçekleştirilen toplantının ardından yapılan açıklamaya göre, Korona virüs salgınına yönelik gelişmelere bağlı olarak küresel büyümedeki zayıflama yılın ikinci çeyreğinde derinleşmiş bulunuyor. Ülkeler tarafından atılan normalleşme üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlemlenmekle birlikte toparlanmaya yönelik belirsizlikler yüksek oranda seyretmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali adımlar atmaya devam etmektedir. Salgın hastalığın piyasa üzerindeki etkileri oldukça yakından takip edilmektedir. Salgın hastalığa bağlı olarak gelişmeler Türkiye ekonomisinin üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacı ile yakın zamanda uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirler, ekonominin üretim potansiyelini desteklemektedir. Diğer yandan turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesinin ardından iyileşme tablosu beklenmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.