emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bilim Kurulu Önerdi! Maske Takmayana Ceza Kesilecek!

Bilim Kurulu Önerdi! Maske Takmayana Ceza Kesilecek!
12.06.2020

Bilim Kurulu Önerdi! Maske Takmayana Ceza Kesilecek! Korona virüsü salgını dolayısı ile sosyal mesafe ve maske kullanımlarına dikkat edilmemesi yeni vaka sayılarında azalmaya yönelik gelişmelerin yaşanmamasından dolayı maske takmayan vatandaşlara ceza kesilmesi öngörülmektedir. Korona virüsü salgını dolayısı ile Türkiye normalleşme sürecine girmiş olmasına rağmen günlük yeni vaka sayısı direnci 900 adedin altında inememektedir. Bu duruma istinaden Bilim Kurulu üyeleri, direncin kırılması için maske takmayan bireylere ceza kesilmesini önermiş bulunuyor.

Korona virüsü yasaklarının kaldırılmasının ardından vaka tablosunda korkulanın olmadığı, belirtilirken günlük vaka sayılarında yaşanan durağanlık ve 900’lü rakamlarının direncinin kırılmasında % 20 oranında bir kesimiz kural ihlalleri olduğu belirtilmektedir. Ülke olarak 1 Haziran 2020 tarihinden bu yana normalleşme süreçleri başlamış bulunuyor. Buna istinaden vaka sayısındaki etkilerinin bu hafta sonuna kadar azalması öngörülmekteydi. Gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısına istinaden normalleşmenin etkileri masada gündeme getirilmiş bulunmaktadır. Normalleşme sürecinde birçok sınırlamanın kaldırılması ile birlikte tüm Türkiye genelinde yaşanan yoğunluğun vaka tablosunda olumsuz değişime yol açmamasına rağmen, vaka sayılarının belli bir rakamda takıldığı belirtilmiş bulunuyor. Bu durumun nedeninin ise toplumun bir kesiminin kural ihlalinden kaynaklandığı belirtilmektedir.

Günlük Vaka Sayısının Tek Sebebi İhmal

Günlük Vaka Sayısının Tek Sebebi İhmal, Sağlık bakanlığı tarafından gerçekleştirilen modelleme işlemi ile Haziran aynının ortalarına kadar günlük vaka sayısının 500’lü rakamlara inmesi öngörülmekteydi. Belirtilen bu vaka sayısı Temmuz ayının başından itibaren de 100’lü rakamların altına inmesi beklenmekteydi. Fakat yapılan asker uğurlamaları ve geçmiş bayram ziyareti gibi ziyaretler sonrasında vaka tablosu 800 ve 900 rakamlarında direnç göstermeye neden olmuş bulunuyor.

Bilim Kurulu tarafından yapılan değerlendirmede “Bu açılımların çok fazla yönde olumsuz etkisinin olmadığı, yapılan açılımların vaka sayısının azalma hızını düşürdüğü ve bunun tek sebebinin ihmaller olduğu belirtildi. Bu ihmal durumlarının yaygın olmadığı aksi bir durum söz konusu olması halinde ise İran’da olanlar bizde de olurdu denildi. Lokal olarak kurallara uymayanlar var” görüşü dile getirilmiş bulunuyor. Bu sebepten Bilim Kurulu üyeleri, bu direncin kırılması adına özellikle kapalı alanlar için maske takmayanlara yönelik olarak cezai yaptırım uygulanması teklifi getirdi. Bilim kurulu üyeleri ayrıca vakaların öngörülmeye bir şekilde arttığı ve potansiyel kümelenmelerin arttığı illerde gerekli durumlarda sokağa çıkma yasağı dahil olmak üzere bazı tedbirlerin uygulanması önerisinde bulunmuş olmaktadır.

65 Yaş ve Üstü İçin Serbest Kartı Tekrar Ücretsiz Oldu!

14 Günlük Karantina Kuralı Kaldırıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Okullara Karne Düzenlemesi Getirildi!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.