emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Merkez Bankası’ndan Son Dakika Önlemi!

Merkez Bankası’ndan Son Dakika Önlemi!
07.03.2020

Merkez Bankası’ndan Son Dakika Önlemi! Yapılan son dakika haberine göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tüketici kredilerinin artmasını önlemek için mevcut olan zorunlu karşılıklarda değişiklik yapma kararı aldı. Merkez Bankası tarafından gelen bilgiler doğrultusunda banka tüketici kredilerinin artışını önlemek adına birçok tedbir almış durumda.

Merkez Bankası zorunlu karşılık hamlesi ile büyüme, enflasyon ve dış denge üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilecek etkenler için tüketici kredilerinde düzenlemeye girmiş bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yapılan değişiklik işlemine göre, kredi arzının tüketimden farklı olarak sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek verimli ve üretim odaklı sektöre yönlendirilmesi çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Diğer yandan cari işlemler dengesinin olumlu yönde etkilenmesine ve finansal istikrarın desteklenmesine katkıda bulunacaktır.

Merkez Bankası’nda Yapılan Değişiklik Nedir?

Merkez Bankası’nda Yapılan Değişiklik Nedir? Merkez Bankası’nda gidilen değişiklik işlemine göre yıllık reel kredi büyüme oranı % 15’in üzerinde olan bankalar için selektif sektörlerde kullanılmasına izin verilen 2 yıldan daha uzun vadeli krediler ve 5 yıldan daha uzun vadeli konut kredileri reel değişimlerin tamamı büyüme oranı formülünün pay kısmından düşürülerek hesaplanmakta olan uyarlanmış reel kredi büyüme oranının % 15 oranının altında olması,

% 15’in altında olan bankalar için; 5 yıl ve daha uzun vadeli konut kredileri dışında kalan bireysel kredi reel değişiminin % 75’i yabancı para nakdi kredilerin erken kapatılması ya da vadesinden önce yapılandırılması için 9 Mart 2020 Pazartesi tarihinden itibaren olmak üzere, kullandırılan Türk Lirası kredilerinin tamamı büyüme oranı formülünün pay kısmından düşürülerek hesaplanacak. Büyüme oranı formülünün pay kısmından düşürülerek hesaplanan uyarlanmış reel kredi büyüme oranının % 5’in üzerinde olması durumunda zorunlu karşılık teşviklerinden faydalanabileceklerdir.

Merkez Bankası’ndan Gelen Açıklama Hangi Yönde?

Merkez Bankası’ndan Gelen Açıklama Hangi Yönde? Merkez Bankası, zorunlu karşılıkları, temel para politikası aracı olan kısa vadeli faiz oranlarını destekleyici, makro ihtiyati bir araç olarak esnek ve etkin olarak kullanmaya devam edecektir. Son dönemlerde tüketici kredilerinde olan belirgin derecedeki artış oranının, büyüme kompozisyonu, enflasyon ve dış denge üzerinde yaratabileceği etkiler ile yabancı para nakdi kredilerin erken kapatılması ya da vadesinden önce yapılandırılması ile kullandırılan Türk Lirası kredilerinin, kredi büyümesine yol açtığı artış dikkate alınarak mevcut zorunlu karşılık düzenlemesinde değişiklikler yapılamaya karar alınmış bulunulmaktadır.

Yapılacak olan yeni uygulamaların, kredi arzının tüketimden ziyade olarak, sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek olan verimli üretim odaklı sektörlere yönlendirilmesine, cari işlemler dengesinin olumlu etkilenmesine ve finansal istikrarın desteklenmesine katkı sağlayacağı belirlenmektedir. Söz konusu olan değişiklikler ise; tesisi 20 Mart 2020 tarihinde başlayacak olan, 6 Mart 2020 tarihli yükümlülük döneminden sonra geçerli olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.