ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bulgaristan Vatandaşı Nasıl Olunur, Şartları Neler?

Bulgaristan Vatandaşı Nasıl Olunur, Şartları Neler?
17.10.2023

Bulgaristan vatandaşı olma şartları, ülkenin mevcut yasaları ile belirlenmiştir. Bu şartları yerine getirenler, ülkenin vatandaşı olmaya hak kazanır. Bulgaristan vatandaşı olma şartlarını sağlayanların durumu, yetkili hükümet tarafından incelenir.

Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkedir. Ülkede iş olanakları, bazı sektörlerde fazladır. Sanayi ve tarım alanında olanakları geniştir. Ayrıca inşaat sektöründe de geniş iş imkânları vardır. Hizmet sektörü, Bulgaristan’da son yıllarda giderek büyümektedir.

Bulgaristan’da iş bulmak, çoğu zaman kolay olmayabilir. Bilişim, haberleşme, otomobil imalatı gibi alanlarda personel ihtiyacı daha fazladır. Bulgaristan’da asgari ücret, Türkiye ile kıyaslandığında daha yüksektir.

Bulgaristan’da kira giderleri, muhite göre değişiklik gösterir. Kişinin yaşam alışkanlıklarına göre Bulgaristan’da ihtiyaç duyulacak gelir tutarı değişir. Bulgaristan’da çalışmak ve ülkenin vatandaşı olmak isteyenler, gerekli şartları sağlamalıdır.

Bulgaristan Vatandaşı Olma Şartları

Bulgaristan vatandaşı olma şartları şöyle sıralanabilir:

 • Bulgar etnik kökenli olmak
 • Anne ve babanın Bulgar asıllı olması
 • Eşin Bulgar vatandaşı olması
 • Ülkeye yapılacak yatırım neticesinde vatandaşlık hakkı elde edilebilir.
 • Ülkede belli bir süre yaşayanlar vatandaşlık hakkı alabilir.
 • Eski Bulgar göçmenleri, vatandaşlık hakkından yararlanabilir.
 • Ülkeye belli bir katkı sunanlar, vatandaşlık alabilir.

Etnik kökeni Bulgaristan’a dayananlar, ikamet ve dil şartı olmadan vatandaşlık talep edebilir. Anne ve babası Bulgar vatandaşı olanlardan da bu şartlar istenmez. Eşi, Bulgaristan vatandaşı olanlar, Bulgaristan konsolosluğundan vize için başvuru yapabilir.

Ardından Yabancılar Şubesine giderek oturum kartı alınır. Vatandaşlık için gereken ikamet süresine kadar oturum kartı her yıl yenilenmelidir.

Dedem Bulgaristan Göçmeni, Ben Vatandaş Olabilir miyim?

Dedenin Bulgaristan göçmeni olması halinde Bulgaristan vatandaşı olunabilir. Bunun için ikamet ve dil şartı aranmaz. Göçmenlik durumunun gerekli belgeler ile kanıtlanması zorunludur. Etnik kökene bağlı vatandaşlık için istenilen belgeler, eksiksiz şekilde teslim edilmelidir.

Etnik kökeni Bulgaristan olanlar, kolay bir şekilde vatandaşlık alabilir. Bu sayede iki ülkenin birden vatandaşlığına sahip olunur. Bulgaristan ve Türkiye etnik açıdan birbirine bağlı iki ülkedir. Türkiye’de Bulgar göçmeni çok sayıda kişi vardır.

Bulgaristan Vatandaşlığı En Kolay Nasıl Alınır?

Bulgaristan vatandaşlığının en kolay yoldan alınması için bazı prosedürler tamamlanmalıdır. Ancak vatandaşlık almak, pek çok ülke için zorlu bir süreçtir. Yüksek tutarda devlet tahvili alınması ve farklı yöntemlerle vatandaşlık alınabilir.

1951 Bulgaristan göçmenlerine vatandaşlık hakkı verilir. Ancak bunun için kişilerin eski dönemlerdeki vatandaşlık durumunu belgelemesi gerekir. Bazı belgelerin alınması ile vatandaşlık işlemleri daha kolay hale gelir. Bu belgeler şöyle sıralanabilir:

 • İsim Denklik Belgesi
 • Doğum Belgesi
 • Tabiiyet Belgesi
 • Muhacir Belgesi

Bu belgeler temin edilerek Bulgaristan Adalet Bakanlığına başvuru yapılır. Bulgaristan vatandaşı olduğunuzun kabul edilmesi halinde vatandaşlık hakkından yararlanılır. Eğer vatandaşlık başvurusu onaylanmazsa oturma izni için başvuru yapılabilir. Oturma izni alanlar, üç yıl sona erdiğinde vatandaşlık amacıyla başvuru yapar.

Anne Üzerinden Bulgaristan Vatandaşı Olma

Anne üzerinden Bulgaristan vatandaşı olma başvurusu yapılabilir. İlk olarak kırmızı ya da tek sayfalık pasaport çıkarttırılır. Evliliğin Bulgaristan’ın yetkili birimleri tarafından onaylanması önemlidir. Çocuğun doğumunun Bulgaristan makamlarına bildirilmesi de gerekir.

Anne üzerinden Bulgaristan vatandaşı olacak çocuklar için gerekli işlemler, ebeveynler tarafından yürütülür. İşlemler, Bulgaristan konsolosluğundan da yapılabilir.

Baba Üzerinden Bulgaristan Vatandaşı Olma

Baba üzerinden Bulgaristan vatandaşı olmak için yetkili makamlara başvurulmalıdır. Anne ve babası Bulgar vatandaşı olan çocuklardan dil ve ikamet şartı istenmez. Bulgaristan vatandaşı olma şartlarını sağlayanlar, vatandaşlık hakkını elde eder.

Parayla Bulgaristan Vatandaşı Olunur mu?

Parayla Bulgaristan vatandaşı olmak mümkündür. Bunun için belli bir tutarda yatırım yapılmalıdır. 2023 yılı için yatırım tutarının 512 bin Euro olması gerekir. Ancak ilk olarak yatırımcı statüsünün, gerekli koşulların sağlanması neticesinde elde edilmesi zorunludur.

Yetkili bakanlığa başvurarak yatırımcı belgesi alınmalıdır. Ardından Bulgaristan’da oturum izni için başvuru yapılır. Oturum izni alındıktan sonra vatandaşlık için de başvuru yapılabilir. Parayla başvuru sonucu vatandaşlığa onay verilmesi, Bulgaristan hükümetinin yetkisi dâhilindedir. Hükümetin başvuruyu kabul etmemesi gibi bir durum da olabilir.

Bulgaristan Vatandaşlığı Kaç Senede Alınır?

Bulgaristan vatandaşlığının alınacağı süre, en az 5 yıl olarak belirtilebilir. İlk olarak oturma izni alınır. 3 yıl ülkede yaşadıktan sonra vatandaşlık için başvuru yapılır. Ancak başvuru sonrasında iki yıl daha beklemek gerekir.

Bulgaristan vatandaşlığı almak için geçmesi gereken süre, kişilere göre değişiklik gösterebilir. Gerekli incelemelerin tamamlanması için daha uzun zaman gerekebilir. Oturma izni almak için ilk olarak vize başvurusu yapılır.

Oturma izni için yabancılar şubesine başvurulur. Bulgaristan’ın uzun süreli vizesi “D Vize” olarak adlandırılır. D vize için gerekli şartları sağlayanlar, oturma izni de alabilir.

Türk Vatandaşları Bulgaristan’a Vizesiz Girebilir mi?

Türk vatandaşlarının Bulgaristan’a vizesiz girmesi mümkündür. Ancak en fazla üç aya kadar vizesiz giriş yapılabilir. Vizesiz giriş yapanlar, belirtilen süre dolduktan sonra ülkeden çıkış yapmalıdır.

Türk vatandaşları vizesiz olarak giriş yaptıkları takdirde vatandaşlık başvurusu yapamaz. Bu nedenle vatandaşlık almak için D vizesi alarak ülkeye giriş yapılmalıdır.

Evlenerek Bulgaristan Vatandaşı Olunur mu?

Evlenerek Bulgaristan vatandaşı olmak mümkündür. Bunun için ilk olarak oturum izni alınır. Oturum izni olanların ülkede beş yılı tamamlaması gerekir. Beş yıl sonunda sabit oturum almaya hak kazanılır. Böylece vatandaşlık için başvuru yapılabilir. Evlenerek Bulgaristan vatandaşı olmak isteyenlerin başvurular sırasında gerekli evrakları yetkili makamlara teslim etmesi gerekir.

Bulgaristan Vatandaşlığı İçin İstenen Belgeler

Bulgaristan vatandaşlığı için istenen belgeler şöyledir:

 • İstenilen sayıda fotoğraf
 • Pasaport belgesinin fotokopisi
 • En üst soyun da yer aldığı nüfus kayıt örneği
 • Noter tarafından onaylanan doğum belgesi
 • Evlilik kaydı
 • Özgeçmiş
 • Banka hesap dökümü
 • Bulgaristan’da ikamet edilen evin kira sözleşmesi

Vatandaşlık başvurularını yapanlar, gerekli belgeleri teslim ettikten sonra mülakata çağrılır. Mülakatlar, Adalet Bakanlığı tarafından yürütülür. Aynı zamanda farklı kurumlar ve bakanlıklar tarafından değerlendirme yapılır.

Polis tarafından vatandaşlık başvurusu yapanların durumu incelenir. Başvuru sonrası işlemlerin sonuçlanması iki yıl sürebilir. Vatandaşlık belgesi alındıktan sonra Bulgaristan pasaportu alınabilir.

Bulgaristan Vatandaşlığı Başvurusu Sırasında Dikkat Edilecekler

Bulgaristan vatandaşlığı başvurusu sırasında dikkat edileceklerden biri teslim edilen belgelerin onaylı olmasıdır. Türkiye’den alınan belgeler, yeminli tercüman tarafından Bulgarcaya çevrilir. Bulgaristan vatandaşı olmak isteyen Bulgar anne-babadan olan çocukların, anne ve babalarının iznini alması gerekir.

Vatandaşlık başvurusu yapan kişilerin daha önce bir suçtan dolayı ceza almamış olması önemlidir. Başvuru yapacak kişilerin hayatlarını sürdürecek bir işe sahip olması zorunludur.

Evlilik, etnik köken gibi farklı nedenlerle vatandaşlık başvurusu yapılabilir. Başvurular, yetkililer tarafından incelendikten sonra vatandaşlığa onay verilir. Bulgaristan vatandaşı olanların, ülkenin yasalarına uygun davranması önemlidir. Belli kurallara aykırı tutumlar sergileyenlerin vatandaşlıktan çıkarılması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Bulgaristan vatandaşlığı başvuru sırasında belgelerin eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir. Mülakat sırasında sorulan tüm sorulara uygun yanıtlar verilmelidir. Önemli konulardan biri de dil bilgisidir. Kişinin ülkede yaşamak için yeterli seviyede dil bilmesi gerekir. Bulgaristan vatandaşı olma şartlarını sağladığınız takdirde Avrupa Birliği vatandaşı olma hakkı da elde edersiniz.

KAYNAK;

Resmi Web Sitesi : TIKLAYINIZ

Yorumlar

 1. RASİM KORUYAN dedi ki:

  DEDELERİM BULGARİSTAN SVİLİNGRAT (MUSTAFA PAŞA) DOĞUMLU, YAŞAYAN AKRABAM YOK, SADECE NÜFUS KAYDI VAR BALKAN HARBİ GÖÇMENLERİ, VATANDAŞLIK HAKKIM OLABİLİR Mİ?