emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bulgaristan Vatandaşı Nasıl Olunur, Şartları Neler?

Bulgaristan Vatandaşı Nasıl Olunur, Şartları Neler?
21.12.2022

Bulgaristan vatandaşı olmak için, kişilerin Bulgaristan’ın koyduğu şartları taşıyor olması gerekmektedir. Bulgaristan, vatandaşlık alma hakkını farklı şekillerde çevre ülke insanlarına tanımıştır. Nüfusunun yüksek olmaması nedeniyle vatandaşlıkta sorun çıkarmayan ülkeler arasında yer alan Bulgaristan, aynı zamanda kişilerin vatandaşlık alması sırasında en düşük harçları talep eden ülkeler arasında yerini alır.

Bulgaristan vatandaşlığı kazanabilmek için kişilerin herhangi bir bağ ile o ülkeye bağlı olduğunu kanıtlaması yeterli olacaktır. bu durumda ikamet adresi fark etmeksizin, kişilerin Bulgaristan’a vatandaşlık almaları sağlanmaktadır.

Bulgaristan Vatandaşı Olma Şartları

Bulgaristan vatandaşı olma hakkı kazandıran durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Evlilik yoluyla vatandaşlık alımı
 • Bulgar soyundan geldiğinin kanıtlanmasıyla vatandaşlık alımı
 • Yatırım yaparak vatandaşlık alımı
 • Ebeveynler yoluyla vatandaşlık alımı
 • Oturma iznini kullanarak vatandaşlık alımı
 • İstisnai vatandaşlık
 • Göç yoluyla vatandaşlık

Bu şekillerde vatandaşlık alınmasına karar verilmiştir.

Evlilik Yoluyla Bulgaristan Vatandaşı Nasıl Olunur

Evlilik yoluyla vatandaşlık alımı için kişinin bahsedilen şartları yerine getirmesi gerekmektedir. bir Bulgar vatandaşı ile evlenen kişi, Bulgar vatandaşı olmaya direkt olarak hak kazanamaz. Kişilerin bu hakkı kazanmaları için aşamalı bir süreçten geçmeleri gerekir.

Kişilere öncelikle oturma izni verilerek Bulgaristan’da vakit geçirme hakkı tanınır. Bulgaristan’da geçen vaktin sorunsuz aşılmasından sonra ise, adli kontroller yapılır. Herhangi bir sakınca yoksa kişi, dil mülakatına girer. Mülakatı geçen kişilere vatandaşlık hakkı verilir.

Ancak vatandaşlık hakkı elde edilse dahi, kişilerin polis ile ilgili bir sorun yaşamaları durumunda vatandaşlık haklarını kaybetmeleri söz konusu olabilir.

Bulgar Soyundan Geldiğini Kanıtlayarak Bulgar Vatandaşı Olunur Mu?

Kişilerin soy ağacından Bulgar soyundan geldiğini ispat etmesi durumunda kesinlikle Bulgar vatandaşlığına alınmaları sağlanır. Kişiler, dünyanın hangi ülkesinde olursa olsunlar, eğer Bulgar soyundan geldiklerini kanıtlayabilirlerse, Bulgaristan, bu kişileri vatandaşlık hakkına tabi tutar. İkamet adresi ya da ülke kaydı geçersizdir.

Yatırım Yaparak Bulgar Vatandaşı Olunur Mu?

Yatırım yapma yoluyla Bulgar vatandaşlığı almak mümkündür. 512.000 devlet tahvil bonosu karşılığında Bulgaristan, yatırımcıya süresiz oturma izni verir. Alınacak belgelerle birlikte yatırımcı kendi devletine ait konsolosluğa başvurur.

Buradan en az 5 yıllık uzun süreli oturum izni alır. Herhangi bir adli suça karışmadıysa, yatırımcı bu sürecin sonunda uzun süreli oturumdan kaynaklı vatandaşlık alma hakkını kazanmış olur.

Ebeveyn Üzerinden Bulgaristan Vatandaşlığı Alınır Mı?

Ebeveynlerin nüfuzunu kullanarak Bulgar vatandaşı olmak için, kişilerin anne veya babasının Bulgar vatandaşı olması gerekir. Herhangi bir nedenle kişinin doğumundan sonra anne veya baba Bulgar vatandaşı olmuşsa, bebeğin de Bulgar vatandaşı olma hakkı bulunmaktadır.

Bu durum, anne veya baba Bulgar vatandaşı olurken dil şartı gibi şartları yerine getirmek zorunda kalmış olsa dahi, çocuğa yansımaz. Ebeveynlerinden en az biri Bulgar vatandaşlığı alan bebek, dil veya oturma izni şartı aranmadan Bulgar vatandaşı olur.

Oturma İzni İle Bulgar Vatandaşlığı Alınır Mı?

Oturma iznini kullanarak Bulgar vatandaşı olmak mümkündür. Kişinin konsolosluklar aracılığıyla alacağı oturma izni boyunca herhangi bir adli suça karışmış olmaması durumunda oturma izninin süresiz uzatılması sağlanabilir. Bunun yanında kişilerin oturma izni almasının nedenlerine göre ne kadar oturma izni alabileceği değişiklik göstermektedir.

İstisnai Vatandaşlık Nedir?

İstisnai vatandaşlık, ülkesine yarar sağlamış sporcular ve bilim insanları tarafından yapılan başvurulardır. Kişinin sanatçı, yatırımcı, bilim insanı, akademisyen gibi insanlığın yararına çalışan alanlarda yol alması durumunda, Bulgaristan vatandaşı olmak isterse, ülke herhangi bir engel koymamaktadır.

Ancak bunun olabilmesi için müsteşar veya bakan teklifi yapılmış olması gerekir. Başka bir ülkenin sanatçısına veya bilim insanına Bulgar müsteşarı ya da bakanı vatandaşlık teklifinde bulunursa, kişinin bu teklif doğrultusunda Bulgar vatandaşı olma şansı bulunmaktadır. Burada ikamet veya dil şartı aranmaz.

Göç Yoluyla Bulgaristan Vatandaşı Olunur mu ?

Göç edilerek vatandaşlık elde edilmesi için eski dönemlerde Bulgaristan’a göç etmiş atalara sahip olunması gerekmektedir. Kişilerin göç yılları, bu kapsamda yapılacak işlemlerde belirleyicidir. Prosedüre göre eski göçmenlerin uygulayabileceği iki yol bulunmaktadır.

Vatandaşlık sorgulamasında çıkan yanıt doğrultusunda kişinin Bulgar vatandaşı olacağı süre belirlenir. 1938,1951,1968 ve 1978 yıllarında Bulgaristan vatandaşı olan kişiler, vatandaşlıktan çıkarılmıştır.

Bunun için Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na başvuru yapılması gerekmektedir. kişiler, sorgulama sonrasında ‘Bulgar Vatandaşıdır.’ Ya da ‘ Bulgar Vatandaşlığı Yoktur’ sonuçlarından birini alır.

Bulgar Vatandaşlığı Sorgulaması Nereden Yapılır?

Bulgar vatandaşlığı sorgulaması, Adalet Bakanlığı tarafından yapılır. Yapılacak sorgulamada kişinin vatandaşı olduğu ülkenin kimlik kartına sahip olması gerekmektedir. gelecek sonuç kapsamında kişinin geçmiş göçler nedeniyle Bulgar vatandaşlığından çıkarılmış olma ihtimali de vardır.

Vatandaşlık Sorgulaması Olumsuz Sonuçlanırsa Ne Olur?

Vatandaşlık sorgulamasında olumsuz yanıt alınırsa, kişi  3 yoldan vatandaşlığını geri alabilir:

 • Çocukları veya anne babası üzerinden alabilir. Bunun için çocuklarının veya anne babasının Bulgar vatandaşı olması gereklidir.
 • Bulgaristan liçna karta başvuru yapabilir. Bunun için birkaç yıl öncesine kadar Bulgar vatandaşı olduğunu, vatandaşlıktan çıkarılma nedeninin yüz kızartıcı suç veya devlet suçu olmadığını ispat etmesi gerekir.
 • Vize alımı ile tekrar vatandaşlık kazanmak için Bulgaristan Konsolosluklarından D tipi vize alması gerekir. Bu vize ile 3 ya da 5 yıl boyunca vukuatsız olarak Bulgaristan’da yaşaması, sonrasında vatandaşlığa tekrar başvuru yapması gerekir. Bu vatandaşlık işlemlerinin tamamlanarak Bulgaristan’da yaşamaya başlanması, 6 ya da 12 aylık süre içinde gerçekleştirilir. Kişi, bu süre sonunda dil şartını yerine getirmesine gerek kalmadan Bulgar vatandaşlığına geçebilir.

Vatandaşlığı Olmayan Kişilerin Yapmaları Gerekenler Nelerdir?

Bulgar vatandaşı olmayan kişiler, ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yer alan Bulgaristan Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır. Ardından Adalet Bakanlığı’na başvuru yaparak Bulgaristan vatandaşı olmasının önünde engel bulunup bulunmadığını kontrol ettirmelidir.

Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olması durumunda anne babanın vekaletliğinde işlemleri yürütmesi gerekmektedir. Bulgaristan vatandaşı olunurken kişilerin dil sınavından geçmeleri sağlanmalıdır.

Bu sınavdan geçebilmek için Bulgarca veya Rusça dillerinden en az birine hakim olunması gerekmektedir. Bulgaristan’da yaygın olan bu dillerden en az birinin bilinmesi ile günlük yaşamı kapsayan test geçilir.

Bulgaristan Vatandaşlığına Başvuru Koşulları

Bulgaristan vatandaşlığına başvuru şartları şu şekildedir:

 • Kişinin Türkiye’de hiçbir suçtan sabıkasının olmaması gerekmektedir.
 • Kişi, Bulgaristan’da herhangi bir suç işlememiş olmalıdır. Kişinin bu vatandaşlığı almak isteme nedeni kaçmak olmamalıdır.
 • Kişilerin çalışmakta oldukları bir işi, düzenli bir geliri olmalıdır. Bulgaristan’daki düzeni bozacak, geliri düzenli olmayan kişiler ülke yasaları çerçevesinde vatandaşlığa alınmaz.
 • Kişinin belgelenebilir bir gelire sahip olması gerekmektedir. Yüksek bir gelire sahip olmak, eğer belgelenemiyorsa kullanılamaz. Kişinin tüm gelir kaynaklarının yasal olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin 18 yaşını aşmış olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Bulgar diline hakim olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. bu konuda bir belge alması ve sınavdan geçmesi gerekir. Ancak kişinin Bulgar soylu olması, eski Bulgar vatandaşları arasında yer alması ve anne babasından birinin Bulgar olması durumunda dil şartı aranmaz.

Vatandaş olmak isteyen kişiler, yukarıda ki şartları yerine getirerek bulgaristan vatandaşı olabilirler.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu
Bulgaristan Vize Başvuru Formu ve Gerekli Evraklar
Bulgaristan Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?
Yorumlar

 1. RASİM KORUYAN dedi ki:

  DEDELERİM BULGARİSTAN SVİLİNGRAT (MUSTAFA PAŞA) DOĞUMLU, YAŞAYAN AKRABAM YOK, SADECE NÜFUS KAYDI VAR BALKAN HARBİ GÖÇMENLERİ, VATANDAŞLIK HAKKIM OLABİLİR Mİ?