• Bulgaristan Vatandaşlık Şartları

  Bulgaristan vatandaşlık şartları konusunu incelemeden önce kısa bir bilgilendirme yapmakta fayda var. Avrupa Birliği üyesi herhangi bir ülkede vatandaşlığınız varsa bütün Avrupa içinde tanınan bir kimliğe sahipsiniz demektir. Her ne kadar bazı ülkeler, kendi vatandaşlığına başvuru yapıldığında ikinci bir vatandaşlığı kabul etmese de Bulgaristan bunlardan biri değil. Buna bir de Birleşmiş Milletler’in 2011’de yayınladığı rapor eklenince çifte vatandaşlık hayal olmaktan çoktan çıkmış oldu.


  Rapora göre 2050 yılına kadar nüfusu en çok azalacak 12 ülke arasında Bulgaristan birincilik bayrağını taşıyordu. Hal böyle olunca da Bulgaristan Parlamentosu’ndaki milletvekilleri yurtdışında yaşayan ancak Bulgaristan’da vatandaş olmak kaydıyla en az 1 akrabası olan herkesin çifte vatandaşlığa kabul edilebileceğini oy birliğiyle kabul etti. Böylece eğer altıncı dereceye kadar orada yaşamış ve hala yaşamaya devam eden akrabalarınız varsa kolaylıkla çifte vatandaşlığa başvuru yapabiliyorsunuz. e-Devlet uygulaması ile gündemde olan “soyacağı sorgulama” hizmetiyle de yüzlerce insanın vatandaş olabileceği tescillendi. Peki Bulgaristan vatandaşlık şartları nedir? Kimler başvurabilir? Şartlar nelerdir?

  Kimler Başvuru Yapabilir ?

  • 1951,1952, 1960,1969, 1970, 1972,1976 ve 1978 yıllarında göç etmiş olan vatandaşlar

  1951,1952, 1960,1969, 1970, 1972,1976 ve 1978 tarihlerinde Türkiye’ye göç etmişseniz gerekli şartları yerine getirdiğinizde çifte vatandaş olabilirsiniz. Kişi çifte vatandaşlığını aldıktan sonra çocukları da başvuru yapabilir. Bir sonraki nesil için ise 5 yılda bir olmak kaydıyla başvurular açılabilmektedir.

  • Evlilik durumu ile çifte vatandaşlığın yapılabilirliği

  Bulgaristan vatandaşlık şartları konusunda evlilik yoluyla çifte vatandaş olmak isteyenler için süreç biraz uzun. Bulgaristan vatandaşı bir eşe sahip olarak önce oturma izni alıp sonrasında 5 yıl orada yaşamışsanız sabit bir oturma iznine sahip olabilirsiniz. Evli olma sebebiyle alınabilen D vizesi ile Bulgaristan’a gider gitmez eşin ikamette bulunduğu yerdeki yabancılar şubesine gidilmeli ve buradan geçici oturum belgesi alınmalıdır. 7 iş günü sonunda alınacak bu belge duruma göre 3, 6 ya da 12 aylık olabilir. En fazla 5 yıla kadar çıkabilecek bu belge de size çifte vatandaşlığın yolunu açacaktır. Bu süre sonunda geçmiş 5 yılın tüm şartlarını yerine getiren kişi tekrar gidip başvuru yapacak, her şey incelendikten sonra eğer aksi bir durum söz konusun değilse, postoyanno prebivavane de denilen kalıcı oturma izni alınabilecektir. Bu oturma iznine sahip olan kişi de rahatlıkla çifte vatandaşlık başvurusu yapabilir.

  • Reşit olmamış çocuklarınız varsa okumalısınız

  Daha önceden Türkiye’ye göç etmişseniz, 18 yaş altında çocuklarınız varsa ve Bulgaristan vatandaşlık şartları için merak ettiğiniz şeyler var ise, en önemli hususun anne ve babadan en az birinin Bulgaristan vatandaşı olması gerektiğini bilmelisiniz. Yine de çocuk reşit olmadığından dolayı işlemleri anne ve baba olarak sizin yapmanız gerekecektir. İstenen belgeler ise sadece anneden ya da babadan değil, iki taraftan birden verilmesi gerekir nitelikte olacaktır. Çocuğun doğum yeri bu seçenek için fark etmemektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Yatırım yoluyla vatandaşlık edinmek

  Bulgaristan vatandaşlık şartları konusunda en çok zorlananlar şüphesiz ki orada hiçbir akrabası bulunmayan ancak girişimci olarak orada iş kurmak isteyenlerdir. Kişiler öncesinde Bulgaristan’a vize ile gidebilir. En az 512.000,00 euro ile bir süreliğine gidilen bu yerde yatırım amaçlı bir iş kurup ya da ortak olup devamını da getirebilirse, gerekli belge ve şartları hazırlayıp vatandaşlık için başvuruda bulunabilir. Ancak burada geçireceği sürede oturum izni almış olması gerekir. Bununla beraber yılları kapsayan bir zamanı orada geçirmelidir.

  Şartlar Nelerdir Peki? Süreç Nasıl İşler?

  Sizden istenecek her türlü evrak ve belgenin eksiksiz olması şarttır. En az 5 yıl Bulgaristan’da süresiz oturum izniniz varsa ve asla hüküm giymemiş olmalısınız. Ayrıca sizden istenecek dil yeterliliği için Bulgaristan Eğitim Bakanlığı onaylı belgeye sahip olmalı, yapılacak sözlü ve yazılı Bulgarca mülakatı da başarı ile geçmelisiniz. Elinizin altında Bulgaristan’a dair kira kontratları, çalışma belgeleri ya da basit ev faturalarını da muhakkak bulundurun.

  Bulgaristan vatandaşlık şartları konusunu bu kadar anlattıktan sonra devamında bir süreci de getirdiğinizi kısaca söylemek isteriz.. Burada asıl kıstas uzun ve kısa başvuru süreçleri. Uzun başvuru süreçleri daha önceden vatandaş olmayanlar için uygulanırken, kısa başvuru süreci zaten vatandaş olanlar için hazırlanıyor. Bulgaristan vatandaşlık şartları için herşeyi yerine getirildikten sonra, öncelikle başvuruda bulunacak kişinin Bulgaristan konsolosluğuna giderek ilk dilekçesini vermesi gerekir. Başvuru yapıldıktan sonra verilecek görüşme gün ve saatine geç kalınmamalıdır. Bu tarih genellikle konsolosluğun daha az yoğun oldukları zamanlar baz alınarak oluşturulur. Buna dayanak olarak da Bulgaristan Vatandaşlık Yasası 5. Başlık 13. Maddenin 19.02.1999’da 1. Kanunu’nun yürürlüğe girmesi gösterilir. Ayrıca istenilen tüm belge ve şartlar Lahey Anlaşması ile 5.10.1961’de imzalanan Yabancı Kamu Belgeleri için Yasallaştırma Şartının Kaldırılması Sözleşmesi’nin ilgili maddeleri uyarınca istenmektedir. Bütün belgeler orijinal, apostilli, Bulgaristan’daki tercümanların tercüme ettiği şekilde ve noter onaylı olmalıdır. Eğer başvuru sahibinin adıyla ilgili değişiklikler varsa, bunun için de durum açıklayıcı belgelerin resmi dilde belgelere eklenmesi gerekmektedir.

  Bulgaristan vatandaşlık şartları konusu için geniş bir anlatım yapan bu internet sitesi, Bulgaristan Konsolosluğu’nun resmi sitesi değildir. İşlemlere başlamadan önce buradaki tüm bilgileri teyit ettiriniz.

  Bulgaristan Vize Başvuru Formu

  Almanya Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Almanya Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı  tıkla sorunu sor

  Bulgaristan Vatandaşlık Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. RASİM KORUYAN dedi ki:

   DEDELERİM BULGARİSTAN SVİLİNGRAT (MUSTAFA PAŞA) DOĞUMLU, YAŞAYAN AKRABAM YOK, SADECE NÜFUS KAYDI VAR BALKAN HARBİ GÖÇMENLERİ, VATANDAŞLIK HAKKIM OLABİLİR Mİ?

  Sorunuzu Yazın