emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Merkez Bankası 19 Şubat Yeni Faiz Kararını Açıkladı!

Merkez Bankası 19 Şubat Yeni Faiz Kararını Açıkladı!
19.02.2020

Merkez Bankası Yeni Faiz Kararını Açıkladı! 19 Şubat 2020 Çarşamba saat 14.00 itibarı ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politika Kurulu toplantısı başlamış bulunmaktadır. Türkiye piyasalarının merakla beklediği toplantının sonucuna göre politika faizi olarak bilinen bir haftalık vadeli repo ihale faiz oranında Merkez Bankası indirime gitmiş ve % 11,25 olan faiz oranında 50 baz puan düşüş kararı alarak % 10,75 oranına iniş gerçekleştirilmiş bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası an itibari ile 50 baz puan indirime gittiğini açıklamış bulunmaktadır. TCMB tarafından gelen haberlere göre yeni faiz oranlarının belirlendiğini, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanmış bulunan Para Politika Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda politika faizi % 11,25 oranından 50 baz puan indirime gidilerek, % 10,75 oranına gerilemiş bulunmaktadır. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre Para Politikası Kurulu politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizinde oran % 11,25’ten, % 10,75 oranına düşerek 50 baz puan indirim kararı alınmıştır.

Merkez Bankası Ve Para Politika Kurulu Toplantısında Geçen Konuşmalar

Merkez Bankası Ve Para Politika Kurulu Toplantısında Geçen Konuşmalar şöyle olmaktadır. Son döneme göre gelen verilen iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecinin devam ettiği yönünde olmaktadır. İktisadi faaliyetin sektörel yayılımında iyileşme süreci devam ederken, yapılan yatırımlarda ve istihdamda toparlanma sinyalleri zayıfta olsa devam etmektedir.

Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu yöndeki etkisi sürerken, küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen de olsa yavaşlamaktadır. Yapılan net ihracatın büyümeye katkısı gerilerken, dezenflasyon süreci ve finansal koşullardaki iyileşme ekonomideki toparlanmanın devam edeceği yönünde olmaktadır. Son dönemlerde belirgin bir biçimde iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin, gelecek dönemde ılımlı bir seyir halinde olması makro politika bileşimi açısından önem arz eder.

Merkez Bankası İstikrar İçin Elinden Geleni Yapacaktır!

Merkez Bankası İstikrar İçin Elinden Geleni Yapacaktır! Toplanan kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığını ülke risk eğrisinin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağıya inmesi ve ekonomide devam eden toparlanma sürecinin devam etmesi açısından büyük önem taşıdığını göstermektedir. Enflasyondaki düşüş sürecinin hedeflenen politika ile uyumlu olarak gerçekleştirilmesi adına para politikasında temkinli duruşun devam etmesi gerekmektedir. Yapılan işlemler doğrultusunda, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüş sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar için elindeki tüm imkanları kullanmaya devam edecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.