emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Silah Bulundurma, Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır 2022 Harçları

Silah Bulundurma, Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır 2022 Harçları
29.06.2022

Silah ruhsatı 21 yaşını geçmiş olan kişilerin, kendilerini koruma amacı ile valiliklere başvuru yaparak edinebilecekleri bir belgedir. Silah bulundurma ve taşıma ruhsatı farklı kavramları ifade ediyor olup, silah ruhsatına sahip olan herkes silahı yanında taşıyarak gezdiremez. İki kavram birbirinden farklı olmakla beraber, yalnızca bulundurma ruhsatlı birinin tabanca ile gezmesi, adli para cezası ya da suçun niteliğine bağlı olarak hapis cezası ile sonuçlandırılır.

Silah Bulundurma Ruhsatı Nedir?

Silah bulundurma belgesi T.C. vatandaşlarının alabileceği, 21 yaşını geçmiş olan kişilerin herhangi bir ateşli aleti adreslerinde bulundurmalarını ifade eden bir belgedir. Bu belge yalnızca bu silaha sahip olduğunuzu ifade etmektedir. Yalnızca bulundurma belgesi olan bir silahı yanınızda taşıyamazsınız. Daha önce ateşli silahlar sebebiyle ceza almayan, sabıkası olmayan ve silah almak için uygun bulunan kişiler silah bulundurma ruhsatı alabilir.

Silah Taşıma Ruhsatı Nedir?

Silah taşıma belgesi kişinin sahip olduğu ateşli silahlı bulundurma belgesi ile beraber yanında taşıyabilmesi için devletten izin aldığını ifade etmektedir. Bu ruhsat aracılığı ile yalnızca belirli şartları sağlayan kişiler silahı gün içerisinde yanlarında taşıma imkanına sahip olurlar. Bulundurma ruhsatı ve silah taşıma ruhsatı birbirinden farklı iki belgedir ve taşıma ruhsatını almak oldukça zordur.

Kimler Silah Bulundurma Ruhsatı Alabilir?

Silah bulundurma ruhsatı alacak kişiler daha önce çeşitli suçlardan mahkûmiyet yaşamamış 21 yaşını doldurmuş olan TC vatandaşlarıdır. Silah ruhsatı alabilmek için valilik izni olması esastır. Aynı zamanda kişinin akli dengesinin yerinde olması ve silah bulundurma konusunda otorite sahipleri tarafından yeterli bulunması da esastır. Silah bulundurma için şartlara haiz olan kadın ve erkekler başvuru yapabilirler.

Kimler Silah Taşıma Ruhsatı Alabilir?

Silah taşıma ruhsatı alacak kişilerin hayati tehlikesi bulunması esas olarak alınmaktadır. Tehlikeli iş kollarında çalışmakta olan kişiler uygun bulunmaları halinde silah taşıma ruhsatı alabilirler. Detaylı bir bilgi ile ticaretle uğraşanlar, polis zabıta gibi meslek sahipleri, hayati tehlikesinin bulunduğunu ispat edebilen kişiler, silah taşıma ruhsatı almak için başvuru yapabilirler.

Silah Bulundurma ve Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Silah taşıma ve bulundurma ruhsatı almak için yetkili olan kurum bulunduğunuz ilin valilikleridir. Kişiye silah sahibi olup olmayacağı konusunda bilgi verilmekte ve daha sonra kişi başvuru için ilgili evrakları toplamaya yönlendirilmektedir. E-devlet aracılığı ile de silah sahibi olmak için ilgili valiliklerden randevu için ön başvuru yapmak mümkündür.

E-Devlet Silah Ruhsatı Başvurusu

E-devlet silah ruhsatı için başvurma www.turkiye.gov.tr adresinden yapılmaktadır. E Devlet aracılığı ile silah ruhsatı için başvuru kelimesini arama tuşuna yazdıktan sonra açılacak olan sayfada silah ruhsatı almak için size en yakın kuruma başvuru için randevu alabilirsiniz.

Burada başvuru doğrudan Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığı ile yapılmaktadır. Bu başvuru ön başvurudur, başvuru sonucunda gerekli evrakları toplamanız ve sağlık raporu için haiz olmanız gerekmektedir. Ancak silah almak için artık E devlet aracılığı ile başvuru mümkündür.

Silah Ruhsatı İçin Sağlık Raporu

Silah ruhsatı için sağlık belgesi mutlaka tam teşekküllü devlet hastanelerinden heyet raporu olarak alınmalıdır. Hastaneye başvurarak silah almak istediğinizi belirttikten sonra ayrı ayrı birçok branşta muayene olmanız gerekmektedir.

Psikiyatri başta olmak üzere, göz, kulak burun boğaz, nöroloji bu branşlar arasında yer almaktadır. Tam kapsamlı raporunuzu edindikten sonra valiliğe diğer evraklar ile beraber silah bulundurma ve taşıma ruhsatı almak amacıyla başvuru yapabilirsiniz.

En Kolay Silah Ruhsatı Nasıl Alınır?

Kolay silah ruhsatı alma mümkün değildir. Silah bulundurma ve silahı taşıma ruhsatı gerekli şartları sağlayabilen kimselere dikkatlice yapılan incelemelerden sonra verilmektedir. Silah bulundurma ruhsatını edinmek, silah taşıma ruhsatını edinmekten çok daha kolaydır. Evraklarınızı doğru ve eksiksiz bir şekilde topladıktan sonra valiliklere başvuru yaparak silah almayı deneyebilirsiniz.

2022 Silah Harçları Ne Kadar Oldu

2022 silah harç ücretleri 5 yıllık süre baz alınarak hesaplanmıştır. 5 yıl süre ile silah bulundurmak için ödemeniz gereken ücret 3.315 TL, yine aynı süre zarfında silah taşıma harcı için ödenmesi gereken miktar 10.350 TL’dir. Yivsiz tüfek ücreti 2022 yılında 80,20 TL olarak belirlenmişken yivli af tüfeği için bulundurma harcı 3.315 TL ve yine yivli tüfek için taşıma harç bedeli 10.350 TL olarak hesaplanmaktadır.

2022 yılı silah harçları;

RUHSAT TÜRÜSÜREHARÇ ÜCRETİ
Silah Bulundurma Ruhsatı5 YIL3.315.10 TL
Silah Taşıma Ruhsatı5 YIL10.350.00 TL
Yivli Av Tüfeği Bulundurma Ruhsatı5 YIL3.315.00 TL
Yivli Av Tüfeği Taşıma Ruhsatı5 YIL10.350.00 TL
Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi5 YIL80.20 TL

Silah Taşıma Ruhsatı İçin Gerekli Evraklar

Silah taşıma için evraklar sayıca fazladır. Bunlar;

 • Tam tescilli hastane raporu
 • Adliyeden alınmış sicil dökümü
 • Nüfuz cüzdanı
 • Valiliğe silah talebine dair yazılan dilekçe
 • Silah satın alma için doldurulacak form

Olarak özetlenebilir. Bu evrakların sağlanması durumunda, valiliğe silah alma için başvuru yapabilir.

Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl İptal Edilir?

Silah taşıma ruhsat iptali ruhsatınızın bir başkasına verilmesi halinde, 5 yıllık silah taşıma süresinin dolması ve yenilememeniz durumunda, silah verilirken sunmuş olduğunuz mücbir halin yitirilmesi ya da herhangi bir mahkûmiyet yaşamanız halinde iptal edilir. Akıl sağlığının kaybı da iptal sebepleri arasında başı çekmektedir.

Ruhsatsız Silah Taşıma Cezası Ne Kadar?

Ruhsatsız silah taşıma cezası bir seneden üç seneye kadar hapis cezası olarak belirlenmiştir. Herhangi bir suça karışmamış olmanız halinde bu ceza adli para cezası olarak infaz edilebilir. Bu süre 30-100 günlük adli para cezası olarak işleme alınmaktadır. Ruhsatsız silahla suça karışmanız halinde ise tarafınıza mahkemenin belirleyeceği oranda hapis cezası verilebilir.

Özel Güvenlik Silah Taşıma Ruhsatı Alabilir Mi?

Özel güvenlik silah taşıma ruhsatı alabilecek meslek grupları arasında yer almaktadır. Özellikle bankalar, alışveriş merkezleri ve büyük kamusal alanlarda özel güvenlikler silahlı ve silahsız olmak üzere çalışmaktadır. Özel güvenlik merkezleri aracılığı ile belgelerini almış olan silahlı kişiler, görev yerleri dışında silah kullanamazlar, bu yasaktır.

Normal Vatandaş Silah Taşıma Ruhsatı Alabilir Mi?

Normal vatandaş için silah taşıma ruhsatı verilmeyebilir. Can sağlığınızı tehlikeye atan bir durum yoksa, kuyumculuk muhasebecilik gibi ticari faaliyetlerde çalışmıyorsanız, kamu görevlisi değilseniz ve silah bulundurmanıza yönelik bir gerekçeniz yoksa, valilik size izin vermeyebilir. Bu durumda 21 yaşını geçmiş olan her vatandaş gibi yalnızca bulundurma ruhsatına sahip olursunuz.

Silah Ruhsat Yenilemesi Nasıl Yapılır?

Silah ruhsatı yenileme işlemleri 5 yıllık sürenin dolmasından sonra sürecin tekrarlanmasını ifade etmektedir. Yeniden randevu alınmalı, harç bedelleri yeniden ödenmeli ve yeniden sağlık raporu alınmalıdır. Silah ruhsatınızı yenilemeden kullanmaya devam etmeniz bir suç unsuru oluşturur ve bundan kaçınılmalıdır. Sağlık raporunuzun ise geçerlilik süresinin 6 ay olması gerekmektedir.

E-Devlet Silah Ruhsatı Sorgulama

E-devlet silah için ruhsat sorgulama sisteminize eriştikten sonra aşağıdaki yöntemleri izleyerek yapılır.

 • E devlet ile bilgilerinize giriş yapılır.
 • Arama butonuna ‘Adıma Tescilli silah ruhsatları’ bölümüne girilir.
 • Burada 5 senelik süre zarfı içerisinde sahip olduğunu ruhsatları görüntüleyebilirsiniz.
 • Silah bulundurma ve taşıma ruhsatı dışında geçerlilik süreleri gibi bilgiler de yine burada yer almaktadır.

E devlet aracılığı ile silah için ruhsatlarınızı bu şekilde sorgulayabilirsiniz. 5 sene sonrasında ruhsatları yenilemeniz gerekmektedir.

Av Tüfeği İçin Silah Ruhsatı Nasıl Çıkartılır?

Av tüfeği için ruhsat almak isteyen bireyin öncelikle 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. 18 Yaşını doldurmuş bireyin ruhsat başvurusu yapabilmesi için her hangi bir sabıka kaydının olmaması, her hangi bir suça karışmamış olması ve 1000 TL’nin üstünde vergi borcunun olmaması gerekiyor. Bu şartları yerine getiren bireyin bağlı ilin emniyet müdürlüğüne köy ise bağlı olduğu jandarma karakoluna giderek başvurusunu yapıyor olması gerekiyor.

Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gerekli Belgeler ise şunlardır;

 1. 4 Adet Vesikalık Fotoğraf(Son 6 Ay İçinde Çekilmiş Olması Gerekir)
 2. Sabıka Kaydı
 3. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 4. Vergi Dairesinden Alacağınız Vergi Borcu Yoktur Belgesi
 5. Kaymakamlığa Dilekçe(Sizin Doldurmanız İçin Verilecek)
 6. Sağlık Raporu(Aile Hekiminizden Aldığınız Sağlık Raporları İşinizi Görecektir)
 7. Vergi Dairesine Yatıracağınız Ruhsatname Vergi Dekontu(Her Sene Farklılık Gösterir)
 8. 1 Adet Karton Dosya(Yarım Kapaklı Telli)
Yorumlar

 1. Necdet duman dedi ki:

  Mavi kart tı olan silah rusatı alabilirmi

 2. Enes Fatih Sarışen dedi ki:

  Merhaba, bir sorum var, Yurt dışı lisansı olan gemi kaptanları olarak yazmışsınız fakat ben epeyi araştırdım bu kanun yenimi yürülüğe girdi tam anlayamadım ?