• İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır 2017


  Bilindiği üzere işsizlik maaşı, devletin çalışan sigortalının maaşından düzenli olarak yaptığı kesintilerle birikmiş olan fondan, çalışanın işsiz kalması halinde ilgili kurum tarafından kendisine aylık olarak ödenen ücrete verilen isimdir. İşsizlik maaşı almak için gerekli olan ilk şart çalışanın kendi rızası dışında işten çıkarılmış olmasıdır.


  İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

  Günümüzde pek çok vatandaş, işten çıkarıldığında dönemsel olarak yaşadığı ekonomik mağduriyeti, işsizlik maaşı yoluyla hafifletirken, maaş başvurusunda bulunabilme şartlarının neler olduğunu araştırıyor. Bu konuda ilgili kanunda yer alan ifadelere göre:

  1-) Çalışanın sigorta priminin son 120 gün için kesintisiz olarak ödenmiş olması gerekliliği ile birlikte son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışmış olması gerekiyor.

  2-) Çalışanın yeterli istek, yetenek, performans kriterlerine sahip olmasına karşın, kendi isteği dışında işten çıkarılmış olması şartı aranıyor.

  Sponsorlu Bağlantılar


  3-) İş akdi sonlanan kişinin en geç 30 gün içerisinde “İŞKUR” a müracaat etmesi gerekir. Müracaatlar eskiden sadece kuruma giderek yapılırken şuan internet ortamında www.iskur.gov.tr adresi üzerinden başvuru kabul ediliyor.

  4-) İşsizlik maaşı başvurusu yapabilmek için gerekli evraklar olarak, resmi kimlik belgesi ve işveren tarafından düzenlenen işten ayrılma bildirgesi talep ediliyor.

  5-) Başvurunun kabul görmesi halinde ödenmiş olan primlerin gün sayısına göre maaş tutarı belirleniyor. En az süreli maaş ödemesi 600 gün prim ödemesiyle 3 ay, en çok süreli maaş ödemesi ise 1080 gün prim ödemesiyle 10 ay olarak belirleniyor.

   

  6-) İşsizlik maaşının hesaplanmasında çalışanın son 4 aydaki brüt maaşın ortalaması temel alınıyor. Çıkan tutarın yüzde 40’ı işsizlik maaşı olarak ödeniyor. Yine kanunda yer alan maddelere göre 2017 yılı için belirlenen alt limit 711 lira, üst limit ise 1.422 lira olarak açıklanmıştır.

  7-) İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler, her ayın son günü maaşlarını PTT kurumlarından alabiliyor.

  İşsizlik maaşı almaya hak kazanılan dönemde ise İŞKUR tarafından kişiye önerilen meslek edindirme veya yetiştirme eğitimlerini haklı bir mazeret gösterilmeksizin reddetmek ya da kabul edilen eğitimlere geçerli bir sebep iletmeden katılımın sağlanmaması, İŞKUR tarafından istenilen bilgi ve belgelerin talep edilen süre içinde teslim edilmemesi gibi nedenlerle maaş kurum tarafından kesilebiliyor. Maaş ödemesi yaşanan aksaklıkların giderilmesi durumunda yeniden başlatılıyor.
  tıkla sorunu sor

  İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır 2017 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın