İSTİFA EDENE İŞSİZLİK MAAŞI | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • İSTİFA EDENE İŞSİZLİK MAAŞI  SSK

  Her çalışan vatandaşın isteği rahat bir emekliliğe ve sosyal güvenceye sahip olmaktır. Ama işsiz kalma ihtimali herkes için geçerlidir. İşsizlik maaşı her vatandaşa belli oranlarda yardımcı oluyor. İşsizlik maaşı insanlara aynı şartlarda olmasa da hayatlarını devam ettirmelerine yardımcı oluyor. Her çalışan bu hakka sahip. Çünkü sigorta primleri yatırılırken bu kapsam içinde ücretlerimizden kesinti yapılıyor.

  İşsizlik Maaşı İçin Şartlar Nelerdir?

  İşsizlik maaşını almak için bazı şartlar aranır. En önemli şart ise kendi isteği dışında işsiz kalınması durumudur. Yani işten çıkarılmış olmaktır. İşten çıkmadan önce olan 120 gün prim ödemesi yapıp, çalışmak da gerekiyor. Ayrıca son 3 yıl içerisinde en az 600 gün olmak şartıyla işsizlik sigortasının prim ödemesini yapmış olmak gerekiyor. Yani sigortalı çalışmış olmak şartı da aranıyor.

  İşsizlik maaşı alacak olan vatandaşların içine kendi isteği ile ayrılanları da dahil ediliyor. Çünkü çalışma hayatında ‘haklı fesih’ diye bir kavram bulunuyor. Eğer sizin iş yerinden ayrılma sebebiniz haklı bulunursa, ihbar haricinde kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabiliyorsunuz.

  İşsizlik maaşını aynı zamanda, iş yerinde çalışana yönelik ahlak ve iyi niyet durumlarına uymaması sebep olabilir. İşten çıkarılma sebebi eğer iş yerinin el değiştirmesi, iş yerinin kapanması gibi durumlar ise de işsizlik maaşı alınabilir. Ayrıca işçiye hakettiği maaş verilmediyse de işsizlik maaşı alınabilir.

  Üst Limit

  İşsizlik maaşı son 120 gün içerisinde alınan brüt ücret ortalamasının yüzde 40’ı şeklindedir. Her maaşın yüzde 40’ı işsizlik maaşı olarak alınmaz. Bu yıl içinde alınacak en yüksek işsizlik maaşı 856 lira 80 kuruş olarak belirleniyor. İşsizlik maaşı  6 ile 10 ay arasında ödeniyor. Bu süreç sizin yatırdığınız prim gününe göre belirleniyor.

  Dikkat!

  İşten ayrıldıktan sonra 30 gün içerinde İŞKUR’a başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu süreyi geçtiğiniz taktirde geçirdiğiniz süre kadar alacağınız maaşın süresi de azalır. Ayrıca işsizlik maaşı aldığınız süreç içerisinde çalışmanız mümkün değildir. İşsizlik maaşı aldığınız halde çalışırsanız bu belirlendiği takdirde işsizlik maaşınız kesime uğrar.  tıkla sorunu sor

  İSTİFA EDENE İŞSİZLİK MAAŞI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Arife dedi ki:

   Merhaba , özel sektör de çalışıyorum Şuan evlilik sebebiyle istifa etmek istiyorum tazminat daha fazla almak için fakat sağlık sorunları yaşadığımdan asıl işten ayrılıyorum bu durumda işsişlik maaşı alabilir miyim? Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evlilik sebebini belirtirseniz işsizlik maaşı durumu farklılık gösterebilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. TÜRKER ÖZDAMAR dedi ki:

   MERHABA,BEN 1995 SİGORTA GİRİŞLİYİM.KENDİM İSTİFA ETMEK İSTİYORUM.4900 GÜN PİRİM DOLDURDUM…TAZMİNATIMI ALABİLİRMİYİM… İSTİFA ETMEK İSTEDİĞİMİ İLETTİM, AMA İŞTEN ÇIKMAMA İZİN VERMEDİLER.. BENİ YILLIK İZİNE YOLLADILAR… NE YAPMAM GEREKİYOR… 13 YILDIR ÇALIŞIYORUM.. İŞİM STRES VE YOĞUN ŞEKİLDE BUNALIMA GİRDİM. SAĞLIĞIM BOZULDU… TEŞEKKÜRLER..

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  3. filiz dedi ki:

   çağrı merkezinde çalışıyorum 3 ekim 2014 de şe başlamıstım ama faranjit üst solunum yolları hastalıgını kronik yaşıyorum ve oturmaktan kilo aldım basım sürekli ağrıyor. bu nedenlerden kaynaklı yanı işimin sağlıgımı olumsuz etkilemesinden kaynaklı istifa etmek istiyorum işsizlik maası yada kıdem tazminatı tarzı haklarım var mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşten kendiniz ayrılırsanız, tazminat ve işsizlik maaşı haklarınız bulunmuyor.

  4. ERTAN AYGÜL dedi ki:

   eşim rahim ameliyatı geçirdi, ameliyat öncesi ve sonrası senelik izinleri de dahil olmak üzere ameliyatıyla ilgili de toplam 40 iş günü rapor aldı.üç aylık ücretsiz izin talebinde bulunduk.Fakat iş yeri kabul etmediği için sağlık sebeplerinden dolayı istifa dilekçesi sunarak işten ayrıldı. Bu durumda eşim işsizlik parası alabilir mi? Zaten iyileştiği anda çalışmaya tekrar başlayacak.İlgilenir cevap verirseniz çok mutlu olacağız.Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İstifa ettiği için işsizlik maaşı alamıyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  5. Meryem kirtik dedi ki:

   Bende 3 yıllık çalıştığım özel bir firmadan istifa ettim.istifa sebebim ise şöyle; hamileydim ve doğum iznine çıktım ve cikarkende işe geri dönmeyeceğimi belirttim bu sebeple de çıkışımı doğum iznim bittikten sonra yapmaları gerekti.rapor bitiminde de ohal kararı nedeniyle kendileri cikaramiyacaklarini benim istifa etmem gerektiğini söylediler. Bende istifa ettim. Bu durumda işsizlik maaşı alabiliyor muyum?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İşsizlik maaşı alamıyorsunuz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.