Engelli

2024 Engelli İndirim Tutarları ve Oranları

2024 yılı engelli indirim tutarları ve yüzde oranları yeni yapılandırmaya göre değişiklik gösteriyor. 1. derece engelli oranı başta olmak üzere, engellik durumu ve engel derecesine göre engelli vatandaşlara farklı destekler ve indirimler sunuluyor. Özellikle Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) başta olmak üzere bu kişiler için uygulanan vergi indirim tutarları ve oranları bu bireylerin hayata katılımlarını destekliyor.

Engelli vatandaşlara yönelik Türkiye’de birçok sosyal destek ve vergi muafiyeti uygulanıyor. İndirim oranlarını ve tutarlarını belirlemede etkili unsur ise engel derecesi ve engel durumu oluyor. 2024 engelli indirim tutarları ve oranları her dönem mevcut ekonomik koşullara göre de farklılık gösterebiliyor.

2024 Yılı Engelli İndirim Tutarları Tablosu

Engelli vergi indirimi hesaplama robotu kullanılarak yapılan hesaplamalarda engel oranlarına ve derecesine göre engelli vatandaşlar için belirlenen indirim tutarları farklılık gösteriyor. Engellilik indiirmi, çalışma gücünü en az %40 ve üzerinde kaybedenlerin, ücret ve kazançlarında, girecekleri derecelere göre uygulanan vergi indirimleridir.

Engelli bireylerin sosyal hayata katılımlarının desteklenmesine yönelik sosyal devlet ilkesi ile uygulanan bu tür muafiyet ve vergi indirimleri birçok farklı başlık altında incelenebilir. Engellilik derecesine göre indirim oranları da farklılık göstermektedir.

Engelli İndirim Oranları Tablosu

Engelli indirim oranları kişiden kişiye değişebilir. Engellilik indirimi, çalışma gücünü kaybeden ücret veya kazançlarına, girecekleri derecelere göre belirli oranda indirim uygulanmasıdır. Bu kapsamda engelli indirim oranları tablosu değişiklik gösterebilir.

Mevcut uygulamada üçüncü dereceye kadar engellik indirimi oranı bulunuyor. Buna göre 2024 yılı itibariyle engel derecesine göre indirim oranları ise şöyle:

 • 1. Derece Engelli İndirimi: 6.900 TL
 • 2. Derece Engelli İndirimi: 4.000 TL
 • 3. Derece Engelli İndirimi: 1.700 TL

Engel dereceleri çalışma gücü kaybına göre belirleniyor. Bu kapsamda üçüncü derece engelliler %40 ve üzerinde çalışma gücü kaybı yaşayan kişiler olarak belirlenmiştir. Engel oranlarına göre derece ve indirim oranları da farklılık göstermektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu : https://www.ssk.biz.tr/sosyal-yardim-basvurusu/

Ortopedi Engelli İndirim Oranı

Engelli vergi indirimi kapsamında engel türüne göre değil, çalışma gücünde yaşanan kaybın oranlarına göre indirim uygulanıyor. Türkiye’de bu kapsamda uygulanan engellik dereceleri ise %40 ile %80 arasında değişiyor. Buna göre çalışma gücünü %40 dahil ve üzerinde kaybedenler 3. derece engelli olarak sayılıyor.

Çalışma gücünü %60 ve üzerinde kaybeden bireyler 2. derece engelli olarak sayılırken, %80 ve üzerinde çalışma gücünü kaybeden bireyler ise 1. derece engelli olarak sayılmaktadır. Bu kişiler için uygulanacak engellik indirimi de farklılık göstermektedir.

Göz Engelli İndirim Oranları

Yeni engelli rapor oranları engel oranına göre belirleniyor. Görme kaybı sorunları yaşayan kişiler için de belirlenen özel gereksinim düzeyi bu kapsamda belirlenmektedir. Engelliler için sağlık kurulu raporları kapsamında engel oranlarına göre özel gereksinim düzeyleri ise şöyle:

 • Özel Gereksinimi Vardır: %20 – 29
 • Hafif Düzeyde: %40 – 49
 • Orta Düzeyde: %50 – 59
 • İleri Düzeyde: %60 – 69
 • Çok İleri Düzeyde: %70 – 79

Engel oran aralığı yüzde 80 – 89 arasında olanlar belirgin özel gereksinim, yüzde 90 – 99 arasında olanlar ise özel koşul gereksinimi kapsamında değerlendirilmektedir. Ancak bu kişiler için de indirim tutarları yine birinci, ikinci ve üçüncü derece engel durumuna göre belirlemektedir. 

Psikiyatri Engelli Oranı

Engelli vergi indirimi bordro örneği incelendiğinde vatandaşların sahip oldukları engel düzeylerine göre indirimler belirlenmiştir. Mesleki faaliyet icra eden veya basit usulde vergilendirilen tüccar ya da ücretli durumuna girmeksizin, imalat, tamirat ve küçük sanat işleri ile uğraşanlar için engelli gelir vergisi matrahına esas kazançlarına yıllık indirim uygulanıyor. Bu kapsamda önemli psikiyatrik engelleri olanlar için de uygulama geçerlidir.

Kalp Hastalığı Engelli İndirim Oranları

Engelli vergi indirimi başvuru adımları takip edilerek kişiler sahip oldukları kalp hastalıklarından dolayı da bu haktan eğer belirtilen derece engelli raporuna sahipse yararlanabilmektedir. Söz konusu indirim oranları, bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan serbest meslek erbabı ve ücret geliri elde eden kişiler için de uygulanmaktadır. 2024 engelli indirim tutarları ve oranları engel derecesine göre belirleniyor.

Dahiliye Engelli İndirimi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı engelli hakları başta olmak üzere dahiliye hastalıklarına yönelik engelli raporu olanlar da bu haktan yararlanabiliyor. Burada önemli unsur ise engel oranı ve engel derecesidir. Ayrıca bu kişiler çeşitli sosyal yardım ödemesi ve çeşitli haklardan da yararlanabiliyor.

Nöroloji Engelli İndirim Oranları

Yüzde 90 engelli hakları başta olmak üzere her engel derecesine özel farklı indirim ve muafiyetler bulunuyor. Eğer engel oranı yüzde 90 ve üzerinde ise yakınları tarafından ÖTV ve MTV muafiyetli sıfır araç alma hakları da bulunuyor. Sosyal yardımlar ise yüzde 40 ve üzeri kişilere bağlanıyor.

Zihinsel Hastalık Engelli Oranları

Doğalgaz engelli indirimi gibi sosyal hayata ilişkin çeşitli engelli destekleri de bulunmaktadır. Bu kapsamda zihinsel engelli vatandaşlar için birinci derece yakınlarına bu vergi indirimleri ve sosyal haklar verilmektedir. Engel derecesi yine dikkate alınacaktır.

Onkoloji Engelli İndirimi

Elektrik engelli indirimi de engelli raporu bulunan ve çalışma gücünü belirtilen oranlarda kaybettiği tespit edilen kişiler için uygulanabiliyor. Her dönem bu destek ve indirim oranları güncellenebilir. Bu nedenle başvuru öncesinde tüm şartların onkoloji hastaları tarafından da araştırılması gerekecektir.

Skolyoz Hastalığı Engelli İndirim Oranı

Engelli vergi indirimi maaşa ne kadar yansır sorusuna da yine engel derecesine göre yanıt aranmalıdır. Bu kapsamda skolyoz hastaları için de birinci dereceye kadar 6.900 TL, ikinci derece için 4.000 TL, üçüncü derece için 1.700 TL olarak 2027 engelli indirim tutarları ve oranları uygulanmaktadır.

KAYNAK;

Engelli Hakları İçin TIKLAYINIZ

Shares:

27 Yorumlar

 • Ömer
  19.12.2023

  A4 SSK dan emekli olduğunda emekli maaşı ne kadar alabilirim

  Cevapla
 • osman bülent
  18.04.2022

  by pass oldum 3 damar değişti uzak ve yakın gözlük kullanıyorum 57 yaşındayım
  banada rica etsem çıkabilecek oran bilgisi verebilirmisiniz

  Cevapla
 • Derya
  16.03.2022

  %31 engeli olan birinin kamu kurumunda ne gibi avantajları vardır mesai sattlerinde herhangi bir imtiyaz olabilirmi

  Cevapla
 • Özlem
  02.03.2022

  Iyi günler ben ülseratif kolit ve saklorit eklem romatizmasi hastasiyim 2000 yilindan sigorta girisim var bu hastaliklardan kac oran alabilirim

  Cevapla
 • Burhan73
  02.10.2021

  Merhaba,
  Yakında hastaneye gideceğim. Engelli emeklilik için rapor başvurusu yapacağım. Şu andaki rahatsızlıklarım;
  1- Diabet Hastasıyım. İnsülin vuruluyorum.
  2- Hiper Tansiyon. Hap kullanıyorum.
  3- Hiperlipidemi var. ( Kolestrol). Hap kullanıyorum.
  4- Nekrotizan Pankreatit rahatsızlığı geçirdim.Ameliyattan sonra raporda bu yazıyor. Ameliyat ‘ta Safra Kesesi, Dalak ve Pankreas’ın 3/2’si alındı. Her gün 100 mg Aspirin alıyorum, Dalak alındığı için.

  Bu rahatsızlar ile kaç puan alırım ? Bilgi verebelicek arkadaşlara teşekkürler.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   05.10.2021

   Merhaba,

   Belirttiğiniz hastalıklarda tahlillerde ne oranda çıktığı, ilaçla ne kadar düşürülebilindiği önem arzediyor. Kanaatim % 46 civarı gibi ama tahlillere bakmak gerek. % 40 altı da çıkma olasılığı var. doğru bir tahmin yapabilmek zor.

 • Ufuk karaağaçlı
  06.03.2021

  Merhaba benim 22 aylık kızım var doğuştan gen hastalığı var nf1 tanı konuldu size sormak istediğim çözger raporu alabilirmiyim ve nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.03.2021

   Merhaba,

   NF1 Hastalığı NF2 ye göre daha hafifi geçmektedir. Nf 2 de çözger çıkabilmektedir. NF1 de ise durum değerlendirilmesi yaparak öğrenme güçlüğü ve fiziksel gelişim süreçlere bakarak oran belirlenir. doktorunuza danışınız. Oran verebilmek zor.

 • Orhan sait
  28.08.2020

  1968 doğumluyum iki yıldır emekliyim
  Geçen yılın Kasım ayında timoma kanseri teşhisiyle çapa tıp fakültesinde ameliyat oldum öncesinde mıyastanya grevisin hastasıyım 2011 yılından beriameliyat öncesi kemoterapi terapi ameliyat sorası kemoterapi terapi ve 25 gün Işın aldım
  Onloloğumdan engelli raporu olmak için belge aldım verdiği belgede göğüs cerrahi nöroloji ve onkoloji olmak üzere üç dalda evrak dünzenleyip dekanlığa vermemi istedi soru şu buna göre yüzde kaç engelli raporu alabilirim

  Cevapla
 • Handan kaya
  26.08.2020

  Merhaba haziran ayında tiroid kanseri ameliyatı oldum engelli raporu anılabilir miyim %kaç oran vardır vardır acaba tiroid bez maling neoplazmı

  Cevapla
 • Batuhan Ustagil
  06.03.2020

  Merhaba ben arnold chari 4 evresinden ameliyat oldum ayrıca boyun düzleşmesi mevcut 2000 sigorta başlangıcım 4860 günüm var yaşım 36 engel oranım kaçtır ve emekli olabilirmiyim engelli emeklisi

  Cevapla
 • Murat ilhan
  06.02.2020

  Merhaba benim kayın pederim 75 yasinda gözünün biri görmüyor şeker tansiyondan kaybetti zor yürüyor ayaklara giden damarlardan amelayat oldu ama hala zor hareket ediyor kalp %40 larda calışıyor anju oldu.sag kolda uyuşma var yemek yerken zorlanma yaşıyor toplu taşıma kullanamıyor kendi başına bir yere gidemiyor ben özel araçla götürüyorum heyete götürsek % ? Oranînda engelli raporu alır üzerine vergi idirimli araç alabilirmiyiz teşekkūrederim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   07.02.2020

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 90 üzeri rapor alması olaslığı yüksek. Ama Yatalak durumda olmayan hastalar % 80 civarlarında da kalabiliyor.

 • Ismail küpeli
  28.06.2019

  Ben 18/06/2014 tarihinde .F32 9. Kararı ile devlet memuru olamaz raporu aldım . Emekliliğe sevk edildim. Tabi rahatsızlığımdan dolayı. Gidip ne puanımı nede vergi dairesine uğramadım. . Raporumı vergi dairesine vermem gerekirmi. Beş yıldır emekliyim. Ve özürlü kartı ve haklarından nasıl faydalanırım. Aydınlatırsanız sevinirim.

  Cevapla
 • Harun
  25.06.2019

  Beyin kanaması anevrizma (2 adet anevrizma)açık ameliyat oldum, hiper tansiyon var beyin kanaması ameliyat sonrasında koku alma duyumu tamamen kaybettim. Gözlerim miyop astigmat gözlük kullanıyorum. % kaç oranda rapor alabilirim ??

  Cevapla
 • Bastas
  27.03.2019

  Merhaba
  1-omurilik içinden tümör alındı.patoloji:Grande 2
  2-Bel ve boyun fıtığı var ve boyun düzleşmesi var.
  3-Boyun eklem hareket açıklığı
  Döndürme:45/40
  Öne geriye bükme:35/40
  Yana bükme:35/40
  4-Kardiyoloji sporcu kalp teşhisi koydu.
  5-Sft testi fvc:3.69 -. Fev:3.58
  6-Alerji rinit astım (j45) tanısı dan raporlu ilaç kullanıyorum.
  Bu rahatsızlık kardan % kaç oran çıkabilir?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   27.03.2019

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 40 – 50 arasında bir rapor çıkması beklenir.

 • Songül
  17.02.2019

  merhaba bisı sormak istiyorum .benim yüzde seksen hasta raporum var ama babam emekli ve 1 evimiz var devletten maaş alabilir miyim

  Cevapla
 • Can
  13.02.2019

  Hocam bende bel fıtıgı var kök siniri baskisı ve dizlerimde iç meniskuslerde yirtık var kikirdaklarda aşınma var oto tamircisiyim meslegimi yaparken çok agrım oluyor egilemiyorum merdiven çikarken zorlanıyrm daha kolay bir işde bulamadım ne yapmam lazım erken emekli olabilirmiyim yada engelli raporu alabilirmiyim kolay bir iş bulabilmek için 4500 primim var bir akıl verirseniz sevinirim tesekkurler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   13.02.2019

   Merhaba,

   İşiniz gereği melek hastalığı başlangıcı mevcut. ancak bu şikayetlerden dolayı engelli oranı çıkmaz. 4500 gün primle 58 yaşından aşağı emekli olamazsınız.

 • Ozancan
  13.02.2019

  Iyigunler, benim torakstan yani sol kaburgadan tümörden dolayı 3 adet kaburga kemiğim alındı ve yerine plastik tarzı protez takildı. Aradan yıllar geçti ve benim protez dağıldı, çicek gibi açıldı. Docente çıktim senin ameliyat riskli boyle idare edecen dedi. Hocam şimdi ben % 40 engelli raporu alabilirmiyim. Yada yüzde kaç verirler. Saygilar sunuyorum, hayırlı isler diliyorum.

  Cevapla
 • Murat özvar
  27.01.2019

  Merhaba annemin engelli raporu var %89 ağır engelli ötvsiz araç almak için %90 istiyor %85-89 aralığında çok fazla mağdur olan var buna yönelik bir çalışma yaparsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 • Volkan
  16.09.2018

  Hocam ben 21 yasindaym askerden muafım
  Bende gece körlüğü var 2 göz de birde göz daralması var psikatriden paxil 20 mg kullanıyorum bunun %si kaç olur bana acil yazarsanız sevinirim

  Cevapla
 • tahsin demirayak
  07.05.2018

  engellinin ebeveyninin sosyal haklarından faydalanabilmesi için engel oranı kaç olmalıdır

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.05.2018

   Merhaba,

   En az % 70 engelli olması yani ağır engelli olması gerekmektedir.

 • süleyman karakuş
  08.11.2017

  duz tabanlıga oran verılırmı

  Cevapla
  • Adem
   06.06.2020

   %74 engelli raporum vardır 1994 11 10 giş olup hala m.b.bsinde çalışmaktayım nezama emekli olabilirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir