• Engelli Oranları


  Ülkemizde birçok engelli vatandaş yaşamaktadır. Her sene engelli bireyler için, birçok düzenleme yapılmakta ve indirimler uygulanmaktadır. Sosyal devlet anlayışı kapsamında yapılan bu hizmetler sayesinden engelli bireyler sosyal hayata kazandırılmakta ve yaşam standartları yükselmektedir. Biz de bu yazımızda engelli oranlarını işleyeceğiz.


  Engelli birey, kaza sonucunda ya da zihinsel rahatsızlık sebebi ile vücudundaki bir takım işlevleri kaybeden kişiye denmektedir. Söz konusu olan bu engeller doğuştan gelebildiği gibi daha sonradan da olabilmektedir.

  Engel Oranlarına Göre Sakatlık Dereceleri

  Engelli bireylerin engel oranları belirlenmekte ve bazı indirimler bu engel oranları üzerinden yapılmaktadır. Engelli oranları kapsamında belirlenmiş olan engel derecelerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Birinci Derece Sakatlık: Bu engelli derecesi çalışma gücünün % 80’ini ya da daha fazlasını kaybedilme durumudur.
  • İkinci Derece Sakatlık: Çalışma gücünün % 60’ından fazlasını kaybetmiş olma durumudur.
  • Üçüncü Derece Sakatlık: Üçüncü derece sakatlık ise, çalışma gücünün % 40’ından fazlasını kaybeden kişilerdir.

  Belirlenmiş olan engelli oranları bu şekildedir. Devlet ve bazı kurumlar, bu engelli oranları ile indirimler yapmaktadır. Bu engelli oranı ile hesaplanan indirimler, bakmakla yükümlü olduğu bir engelli yakını olan kişilere de uygulanmaktadır.

  Engelli İndirimleri

  Engelli bireylere devlet ve özel kuruluşlar tarafından engelli indirimleri de yapılmaktadır. Bu indirimler sayesinde engelli bireyler, hayata daha kolay tutunmakta ve sosyal hayatta kendilerine olan güvenleri artmaktadır. Engeli indiriminden faydalanmak için de bazı şartlar belirlenmiştir. Bu şartları sağlayan engelli bireyler, bazı indirimleri başvuru yaparak bazı indirimleri de direkt kullanabilirler.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Engelli vatandaşlara yapılan bazı engelli indirimlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Ulaşım, engelli vatandaşlara ücretsizdir.
  • Devlet, % 40 ve üzeri engeli olan engelli vatandaşlara ‘Özürlü Kimlik Kartı’ adından bir kart çıkarma hakkı tanımıştır. Engelli bireyler bu kart sayesinde belirlenmiş olan yerlerde indirimlerden yararlanabilirler.
  • Şehir için ulaşım gibi şehir dışı ulaşımlarda da engelli vatandaşlara indirimler yapılmaktadır. Devlet Demiryollarından engelli vatandaşların % 50 indirim hakkı vardır.
  • Sosyal yardımlar kapsamında da engelli bireylere çeşitli indirimler ve yardımlar yapılmaktadır.

  Engelli Oranı Hesaplama

  Engelli oranları kapsamındaki diğer bir önemli konu da engelli oranlarının hesaplanmasıdır. Engelli oranlarını hesaplanması önemlidir çünkü bazı durumlarda yapılan işlemler, indirimler, vergi indirimleri bu engelli oranları neticesinde yapılır.

  Engelli oranlarının hesaplanmasında bireyin eğer bir engeli varsa normal yöntemler kullanılır fakat asıl önemli olan birden fazla engeli bulunan bireylerinin engelli oranlarının hesaplanmasıdır. Bu engelli oranları hesaplanırken Balthazard formülü adında bir formül kullanılır. Balthazard formülünün işlem adımları ise şu şekildedir:

  • Engelli bireyin engellerine ilişkin engelli oranları ayrı ayrı belirlenir.
  • Sonra bulunan engelli oranları büyükten küçüğe doğru sıralanır.
  • En yüksek olan oran % 100’den çıkartılır.
  • Bulunan oran, ikinci sırada bulunan engelli oranı ile çarpılır ve bulunan sonuç 100’e bölünür. Sonda bulunan sayı en yüksek engel oranına eklenir. Bulunan sonuç bireyin engelli oranlarını gösteren sayıdır.

  İki tane engeli bulunan bireylerin engelli oranlarını hesaplama sırasında kullanılabilen Balthazard formülünün işlem adımları bu şekildedir. 2 veya daha fazla engele sahip olan bireylerin engelli oranlarını hesaplarken de bu formül kullanılır. Bunun için yukarıdaki adımlar tekrarlanır, bulunan sonuç ile diğer engelli oranları tekrar büyükten küçüğe sıralanır ve aynı işlemler tekrar yapılır.

  Balthazard formülünün kullanımında, eğer birey 60 yaşın üzerinde bir engelli ise, hesaplama sırasında engellilik oranına % 10 eklenmektedir.

  Engelli İndirimlerinin Ücretlere Etkisi

  Engelli oranları kapsamındaki diğer bir önemli olan konu da engelli indirimlerinin maaşlara ya da diğer ücretlere etkisinin nasıl olduğudur. Devlet memuru olan engelli bireylerin aylık ücretlerinin hesaplanması sırasında, engelli indirim miktarları aylık matrahtan çıkarılmaktadır ve yeni tutar kapsamında Gelir Vergisi hesaplanır.
  tıkla sorunu sor

  Engelli Oranları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Volkan dedi ki:

   Hocam ben 21 yasindaym askerden muafım
   Bende gece körlüğü var 2 göz de birde göz daralması var psikatriden paxil 20 mg kullanıyorum bunun %si kaç olur bana acil yazarsanız sevinirim

  2. tahsin demirayak dedi ki:

   engellinin ebeveyninin sosyal haklarından faydalanabilmesi için engel oranı kaç olmalıdır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az % 70 engelli olması yani ağır engelli olması gerekmektedir.

  3. süleyman karakuş dedi ki:

   duz tabanlıga oran verılırmı

  Sorunuzu Yazın