emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli Oranları

Engelli Oranları

Ülkemizde birçok engelli vatandaş yaşamaktadır. Her sene engelli bireyler için, birçok düzenleme yapılmakta ve indirimler uygulanmaktadır. Sosyal devlet anlayışı kapsamında yapılan bu hizmetler sayesinden engelli bireyler sosyal hayata kazandırılmakta ve yaşam standartları yükselmektedir. Biz de bu yazımızda engelli oranlarını işleyeceğiz.

Engelli birey, kaza sonucunda ya da zihinsel rahatsızlık sebebi ile vücudundaki bir takım işlevleri kaybeden kişiye denmektedir. Söz konusu olan bu engeller doğuştan gelebildiği gibi daha sonradan da olabilmektedir.

Engel Oranlarına Göre Sakatlık Dereceleri

Engelli bireylerin engel oranları belirlenmekte ve bazı indirimler bu engel oranları üzerinden yapılmaktadır. Engelli oranları kapsamında belirlenmiş olan engel derecelerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Birinci Derece Sakatlık: Bu engelli derecesi çalışma gücünün % 80’ini ya da daha fazlasını kaybedilme durumudur.
 • İkinci Derece Sakatlık: Çalışma gücünün % 60’ından fazlasını kaybetmiş olma durumudur.
 • Üçüncü Derece Sakatlık: Üçüncü derece sakatlık ise, çalışma gücünün % 40’ından fazlasını kaybeden kişilerdir.

Belirlenmiş olan engelli oranları bu şekildedir. Devlet ve bazı kurumlar, bu engelli oranları ile indirimler yapmaktadır. Bu engelli oranı ile hesaplanan indirimler, bakmakla yükümlü olduğu bir engelli yakını olan kişilere de uygulanmaktadır.

Engelli İndirimleri

Engelli bireylere devlet ve özel kuruluşlar tarafından engelli indirimleri de yapılmaktadır. Bu indirimler sayesinde engelli bireyler, hayata daha kolay tutunmakta ve sosyal hayatta kendilerine olan güvenleri artmaktadır. Engeli indiriminden faydalanmak için de bazı şartlar belirlenmiştir. Bu şartları sağlayan engelli bireyler, bazı indirimleri başvuru yaparak bazı indirimleri de direkt kullanabilirler.

Engelli vatandaşlara yapılan bazı engelli indirimlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Ulaşım, engelli vatandaşlara ücretsizdir.
 • Devlet, % 40 ve üzeri engeli olan engelli vatandaşlara ‘Özürlü Kimlik Kartı’ adından bir kart çıkarma hakkı tanımıştır. Engelli bireyler bu kart sayesinde belirlenmiş olan yerlerde indirimlerden yararlanabilirler.
 • Şehir için ulaşım gibi şehir dışı ulaşımlarda da engelli vatandaşlara indirimler yapılmaktadır. Devlet Demiryollarından engelli vatandaşların % 50 indirim hakkı vardır.
 • Sosyal yardımlar kapsamında da engelli bireylere çeşitli indirimler ve yardımlar yapılmaktadır.

Engelli Oranı Hesaplama

Engelli oranları kapsamındaki diğer bir önemli konu da engelli oranlarının hesaplanmasıdır. Engelli oranlarını hesaplanması önemlidir çünkü bazı durumlarda yapılan işlemler, indirimler, vergi indirimleri bu engelli oranları neticesinde yapılır.

Engelli oranlarının hesaplanmasında bireyin eğer bir engeli varsa normal yöntemler kullanılır fakat asıl önemli olan birden fazla engeli bulunan bireylerinin engelli oranlarının hesaplanmasıdır. Bu engelli oranları hesaplanırken Balthazard formülü adında bir formül kullanılır. Balthazard formülünün işlem adımları ise şu şekildedir:

 • Engelli bireyin engellerine ilişkin engelli oranları ayrı ayrı belirlenir.
 • Sonra bulunan engelli oranları büyükten küçüğe doğru sıralanır.
 • En yüksek olan oran % 100’den çıkartılır.
 • Bulunan oran, ikinci sırada bulunan engelli oranı ile çarpılır ve bulunan sonuç 100’e bölünür. Sonda bulunan sayı en yüksek engel oranına eklenir. Bulunan sonuç bireyin engelli oranlarını gösteren sayıdır.

İki tane engeli bulunan bireylerin engelli oranlarını hesaplama sırasında kullanılabilen Balthazard formülünün işlem adımları bu şekildedir. 2 veya daha fazla engele sahip olan bireylerin engelli oranlarını hesaplarken de bu formül kullanılır. Bunun için yukarıdaki adımlar tekrarlanır, bulunan sonuç ile diğer engelli oranları tekrar büyükten küçüğe sıralanır ve aynı işlemler tekrar yapılır.

Balthazard formülünün kullanımında, eğer birey 60 yaşın üzerinde bir engelli ise, hesaplama sırasında engellilik oranına % 10 eklenmektedir.

Engelli İndirimlerinin Ücretlere Etkisi

Engelli oranları kapsamındaki diğer bir önemli olan konu da engelli indirimlerinin maaşlara ya da diğer ücretlere etkisinin nasıl olduğudur. Devlet memuru olan engelli bireylerin aylık ücretlerinin hesaplanması sırasında, engelli indirim miktarları aylık matrahtan çıkarılmaktadır ve yeni tutar kapsamında Gelir Vergisi hesaplanır.

Yorumlar

 1. Burhan73 dedi ki:

  Merhaba,
  Yakında hastaneye gideceğim. Engelli emeklilik için rapor başvurusu yapacağım. Şu andaki rahatsızlıklarım;
  1- Diabet Hastasıyım. İnsülin vuruluyorum.
  2- Hiper Tansiyon. Hap kullanıyorum.
  3- Hiperlipidemi var. ( Kolestrol). Hap kullanıyorum.
  4- Nekrotizan Pankreatit rahatsızlığı geçirdim.Ameliyattan sonra raporda bu yazıyor. Ameliyat ‘ta Safra Kesesi, Dalak ve Pankreas’ın 3/2’si alındı. Her gün 100 mg Aspirin alıyorum, Dalak alındığı için.

  Bu rahatsızlar ile kaç puan alırım ? Bilgi verebelicek arkadaşlara teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Belirttiğiniz hastalıklarda tahlillerde ne oranda çıktığı, ilaçla ne kadar düşürülebilindiği önem arzediyor. Kanaatim % 46 civarı gibi ama tahlillere bakmak gerek. % 40 altı da çıkma olasılığı var. doğru bir tahmin yapabilmek zor.

 2. Ufuk karaağaçlı dedi ki:

  Merhaba benim 22 aylık kızım var doğuştan gen hastalığı var nf1 tanı konuldu size sormak istediğim çözger raporu alabilirmiyim ve nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   NF1 Hastalığı NF2 ye göre daha hafifi geçmektedir. Nf 2 de çözger çıkabilmektedir. NF1 de ise durum değerlendirilmesi yaparak öğrenme güçlüğü ve fiziksel gelişim süreçlere bakarak oran belirlenir. doktorunuza danışınız. Oran verebilmek zor.

 3. Batuhan Ustagil dedi ki:

  Merhaba ben arnold chari 4 evresinden ameliyat oldum ayrıca boyun düzleşmesi mevcut 2000 sigorta başlangıcım 4860 günüm var yaşım 36 engel oranım kaçtır ve emekli olabilirmiyim engelli emeklisi

 4. Murat ilhan dedi ki:

  Merhaba benim kayın pederim 75 yasinda gözünün biri görmüyor şeker tansiyondan kaybetti zor yürüyor ayaklara giden damarlardan amelayat oldu ama hala zor hareket ediyor kalp %40 larda calışıyor anju oldu.sag kolda uyuşma var yemek yerken zorlanma yaşıyor toplu taşıma kullanamıyor kendi başına bir yere gidemiyor ben özel araçla götürüyorum heyete götürsek % ? Oranînda engelli raporu alır üzerine vergi idirimli araç alabilirmiyiz teşekkūrederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 90 üzeri rapor alması olaslığı yüksek. Ama Yatalak durumda olmayan hastalar % 80 civarlarında da kalabiliyor.

 5. Ismail küpeli dedi ki:

  Ben 18/06/2014 tarihinde .F32 9. Kararı ile devlet memuru olamaz raporu aldım . Emekliliğe sevk edildim. Tabi rahatsızlığımdan dolayı. Gidip ne puanımı nede vergi dairesine uğramadım. . Raporumı vergi dairesine vermem gerekirmi. Beş yıldır emekliyim. Ve özürlü kartı ve haklarından nasıl faydalanırım. Aydınlatırsanız sevinirim.

 6. Harun dedi ki:

  Beyin kanaması anevrizma (2 adet anevrizma)açık ameliyat oldum, hiper tansiyon var beyin kanaması ameliyat sonrasında koku alma duyumu tamamen kaybettim. Gözlerim miyop astigmat gözlük kullanıyorum. % kaç oranda rapor alabilirim ??

 7. Bastas dedi ki:

  Merhaba
  1-omurilik içinden tümör alındı.patoloji:Grande 2
  2-Bel ve boyun fıtığı var ve boyun düzleşmesi var.
  3-Boyun eklem hareket açıklığı
  Döndürme:45/40
  Öne geriye bükme:35/40
  Yana bükme:35/40
  4-Kardiyoloji sporcu kalp teşhisi koydu.
  5-Sft testi fvc:3.69 -. Fev:3.58
  6-Alerji rinit astım (j45) tanısı dan raporlu ilaç kullanıyorum.
  Bu rahatsızlık kardan % kaç oran çıkabilir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 40 – 50 arasında bir rapor çıkması beklenir.

 8. Songül dedi ki:

  merhaba bisı sormak istiyorum .benim yüzde seksen hasta raporum var ama babam emekli ve 1 evimiz var devletten maaş alabilir miyim

 9. Can dedi ki:

  Hocam bende bel fıtıgı var kök siniri baskisı ve dizlerimde iç meniskuslerde yirtık var kikirdaklarda aşınma var oto tamircisiyim meslegimi yaparken çok agrım oluyor egilemiyorum merdiven çikarken zorlanıyrm daha kolay bir işde bulamadım ne yapmam lazım erken emekli olabilirmiyim yada engelli raporu alabilirmiyim kolay bir iş bulabilmek için 4500 primim var bir akıl verirseniz sevinirim tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşiniz gereği melek hastalığı başlangıcı mevcut. ancak bu şikayetlerden dolayı engelli oranı çıkmaz. 4500 gün primle 58 yaşından aşağı emekli olamazsınız.

 10. Ozancan dedi ki:

  Iyigunler, benim torakstan yani sol kaburgadan tümörden dolayı 3 adet kaburga kemiğim alındı ve yerine plastik tarzı protez takildı. Aradan yıllar geçti ve benim protez dağıldı, çicek gibi açıldı. Docente çıktim senin ameliyat riskli boyle idare edecen dedi. Hocam şimdi ben % 40 engelli raporu alabilirmiyim. Yada yüzde kaç verirler. Saygilar sunuyorum, hayırlı isler diliyorum.

 11. Murat özvar dedi ki:

  Merhaba annemin engelli raporu var %89 ağır engelli ötvsiz araç almak için %90 istiyor %85-89 aralığında çok fazla mağdur olan var buna yönelik bir çalışma yaparsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 12. Volkan dedi ki:

  Hocam ben 21 yasindaym askerden muafım
  Bende gece körlüğü var 2 göz de birde göz daralması var psikatriden paxil 20 mg kullanıyorum bunun %si kaç olur bana acil yazarsanız sevinirim

 13. tahsin demirayak dedi ki:

  engellinin ebeveyninin sosyal haklarından faydalanabilmesi için engel oranı kaç olmalıdır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   En az % 70 engelli olması yani ağır engelli olması gerekmektedir.

 14. süleyman karakuş dedi ki:

  duz tabanlıga oran verılırmı