• İşkur Teşvikleri


  İşkur Teşvikleri Türkiye iş Kurumu tarafından ülkedeki istihdamı ve iş gücünü arttırmak adına hayata geçirilen projelerden biridir. İşverenler için geliştirilen işkur teşvikleri projesi “İşe Almak Sizden Sigortası Bizden…” sloganıyla uygulamaya koyuldu.


  İş başı Eğitim Programı, Mesleki Eğitim Programı gibi kurslar düzenleyerek hem ülkede ki işsizlik oranını düşürmeye hem de işverenin işçi ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır. Genel olarak bakıldığında başarılı olan proje sayesinde birçok işsiz mesleki eğitim programları ile meslek sahibi olup, vasıflı personel olurken, birçok işverende istihdam açığını kapatmaktadır.

  İşkur İş Başı Eğitim Programı

  Türkiye İş Kurumu’nun gerçekleştirdiği İş başı eğitim programı hem işçinin hem de iş verenin desteklenerek İşkur teşvikleri bakımından faydalanmasını sağlamaktadır.

  Bir işveren İş başı Eğitim programı dahilinde bir işçiyi veya birden fazla işçiyi istihdam etmek isterse 6 aydan 42 aya kadar olan sürelerde sigorta priminden muaf tutulup çalıştırılan işçilerin sigorta primi İşkur tarafından ödenir.

  İmalat, sanayi ve üretim sektöründe faaliyet gösteren firmaların katılacağı iş başı eğitim programında 42 aya kadar sigorta prim teşviki verilirken, diğer sektörlere ait firmaların katılacağı iş başı eğitim programlarında 30 aya kadar sigorta prim teşviki sağlanmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bu şekilde üreten bir sektöre üreten bir işçi yetiştirilir ve ülkenin üreten gücüne destek olunmuş olur.

  İşverenlerin kadın ve genç işçi istihdam etmesi durumunda İşkur teşvikleri daha fazla kolaylık ve imkan sağlıyor.

  Yeni işe alınan bir işçinin sahip olduğu nitelik ve mesleğe uygun bir şekilde istihdam edilmesine karşılık sigorta primlerinin işveren hisseleri Türkiye İş Kurumu tarafından devlet güvencesi ile ödenir.

  Mesleki Yeterlilik Belgesi bulunan işçilerin ilgili mesleğe uygun şekilde ve şartlarda çalıştırılması İşkur teşvikleri için önem arz ediyor ve işveren 48 aya kadar sigorta prim ödemesinden muaf hale geliyor.

  İşkur Teşviklerinden Yararlanmak İçin Şartlar Nelerdir?

  Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde faaliyet gösteren, imalat ve üretim yapan her iş veren iş başı eğitim programı dahilinde İşkur teşvikleri için başvuruda bulunabilir.

  İşe alınan işçinin son 6 ay içinde SGK’ya işe giriş bildirgesi ile bildirilmemiş olması gerekmektedir. Son 6 ay içerisindeki işçi oranı göz önünde bulundurularak işçi çıkarma yoluna gitmeden yeni bir işçinin istihdam ediliyor olması gerekmektedir.

  81 ilde müdürlükleri bulunan Türkiye İş Kurumu’na işverenler veya vekalet verdikleri kişilerin başvurması ile iş başı eğitim programında dahil olacak şekilde işçi istihdamı yapılabilir.

  İşkur Teşvikleri incelendiğinde sigorta primi ödeme veya sigorta priminden muaf tutulma gibi teşvikler işveren açısından büyük bir destektir.

  2 ila 10 işçi çalıştıran bir işveren 1 nitelikli ve mesleki yeterlilik belgesi bulunan işçiyi sigorta primlerinden muaf bir şekilde istihdam edebilir.

  10’dan fazla işçi çalıştıran bir işveren çalıştırdığı işçinin 10’da biri kadar işçiyi iş başı eğitim programı dahilinde çalıştırabilir.

  İşkur İşbaşı Eğitim Programı Maaşları Ne Kadar?

  İşkur yalnızca sigorta primlerini değil aynı zamanda belirlenen süre içerisinde işçinin alacağı maaşı da üstlenmektedir. İşkur İş başı Eğitim Programları kapsamında istihdam edilen işçiye net asgari ücret maaşı öder.

  İş başı Eğitim Programına dahil olan ve bu program dahilinde işçi istihdam eden işveren kendi iş yerinde mesleki yeterlilik belgesi bulunan işçiyi eğitme ve işletmesinin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeye gelmesini sağlayabilmektedir.

  İşkur İşbaşı Eğitim Programı İlanları

  Bir işveren İş Başı Eğitim Programı dahilinde bir işçi veya birden fazla işçiyi istihdam edip çalıştırmak isterse bulunduğu ilin İşkur Müdürlüğü’ne müracaat etmek zorundadır. Ayrıntılı ve detaylı bilgiler her işveren için atanan İş ve Meslek Danışmanı tarafından iş veren ile paylaşılmakta ve süreç içerisinde her türlü destek sağlanmaktadır.

  İşveren dilerse yine İşkur vasıtası ile istediği özelliklere sahip nitelik personel ihtiyacı için İşkur’a ve İşkur’un resmi internet sitesine ilan verebilir.

   
  tıkla sorunu sor

  İşkur Teşvikleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın