emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Devlet Tarla Parası Ne Kadar, Dönüm Başı Fiyatları

2021 Devlet Tarla Parası Ne Kadar, Dönüm Başı Fiyatları

Devlet tarla desteği, ülke genelinde gerçekleşen tarımsal faaliyetlerin daha üst düzeye çıkabilmesi amacıyla sunulur. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kategorize edilmiş olan tarımsal üretim faaliyetleri, devletin maddi destek sunduğu faaliyetlerdir.

Birbirinden farklı 15 alanda çiftçiler için devlet tarafından destek sağlanabilir. Çünkü devlet tarla parası, tarımın her yönden iyileştirilebilmesi amacıyla verilen bir destektir.

2021 Devlet Tarla Parası Ne Kadar?

Hangi tarımsal faaliyet için ne kadar destek alınabileceği konusunda net rakamlar mevcut değildir. Fakat Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla ilan edilen dekar başı ücretlendirmelerden söz edilmesi mümkündür. Sahip olunan tarlanın ölçülerine ve tarımsal faaliyetin cinsine bağlı olarak birbirinden farklı miktarlarda devlet tarla hibesi alınabilir.

Bitkisel üretim yapan tüzel kişiler ve küçük aile işletmeleri, bu desteklerde faydalanarak üretim hacimlerini artırma avantajına sahip durumdadır.

Devletten tarla parası almaya hakkı bulunan tarımsal üreticiler ise şöyledir:

 • Her türlü meyve – sebze üreticileri
 • Süs bitkisi üreticileri (Sardunya, papatya, gül, kadife çiçeği, nilüfer, kaynanadili, arapsaçı, eğrelti vb.)
 • Tıbbi – Aromatik bitki üreticileri (Haşhaş, şerbetçi otu, kudret narı, anason, siyah çay, nane, kekik, kimyon, kırmızı biber vb.)
 • Çeltik tarımı ile uğraşanlar
 • Seracılar

Bu üretici sınıfları mazot, gübre, toprak analizi, sertifikalı fidan ve tohum kullanımı gibi farklı kapsamlarda devletten para yardımı alabilir.

Devlet Tarla Parası Nasıl Hesaplanır?

Devlet tarla parası hesaplama konusunda genel geçer bir formül yoktur. Her üretim faaliyeti için belirlenen dekar başı destek fiyatlandırmaları üzerinden ödemeler gerçekleşir. Yani tarımsal üreticilerin her biri, faaliyet cinslerine bağlı olarak birbirinden farklı miktarlarda ödeme alabilir.

Devlet tarla desteği ne kadar?” sorusunun cevabı üzerinde etkili olan faktörler şunlardır:

 • Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteklediği bir tarımsal üretimi gerçekleştiriyor olmak
 • Destek talep eden tarımsal üreticinin faaliyet çeşidi
 • Tarımsal arazinin ölçülerine göre belirlenmiş destek tutarları

Devlet Tarla Parası Sorgulama

Tarla parası nereden öğrenilir?” sorusunu soranlar, Çiftçi Kayıt Sistemi’ni kullanarak başvuru sürecini takip edebilirler. Bu sisteme kayıtlı olmayan tarımsal üreticilerin destek almaları ve sorgulama gerçekleştirebilmesi mümkün değildir. Ayrıca çay üretimi kapsamında devlet desteği alan üreticiler için, E Devlet üzerinden sorgulama hizmeti sunulur.

https://www.turkiye.gov.tr/caykur-uretici-destekleme Bağlantısını kullanarak E Devlet sistemine giriş yapan çay üreticileri / işletmecileri, devlet destek tutarının yatıp yatmamış olduğunu sorgulayabilir. Diğer üreticiler ise https://www.turkiye.gov.tr/ciftci-bilgileri-sorgulama bağlantısı üzerinden Çiftçi Kayıt Sistemi’ne ulaşarak devlet tarla parası sorgulama işlemini kısa sürede gerçekleştirebilir.

Devlet Tarla Parası Dönüm Başı Ne Kadar?

2021 Tarla parası meblağları, tarımsal arazilerin ölçülerine ve hizmet kapsamlarına göre belirlenmiştir. Her tarımsal üreticinin alabilecek olduğu devlet desteği bu sebepten dolayı farklılık gösterir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilgili vatandaşlara sunulan devlet tarla parası, arazi ölçülerine bağlı olarak şu aralıklardadır:

Mazot Gübre Destekleri;

Tarımsal Üretim MaddesiDekar Başına Mazot Desteği TutarıDekar Başına Gübre Desteği TutarıDekar Başına Alınabilecek Toplam Destek Tutarı
Kütlü pamuk ve çeltik62 TL4 TL66 TL
Patates27 TL4 TL31 TL
Soya ve yağlık ayçiçeği26 TL4 TL30 TL
Dane Mısır25 TL4 TL29 TL
Yulaf, arpa, buğday ve çavdar19 TL8 TL27 TL
Nohut, mercimek, kuru fasulye gibi bakliyat ürünleri22 TL4 TL26 TL
Taze çay, fındık, kuru soğan, kanola ve yem bitkileri17 TL4 TL21 TL
Yağlık ya da standart tüketime uygun zeytin15 TL4 TL19 TL
Bakanlık’ın desteklediği daha başka ürünler15 TL4 TL19 TL
Nadas dönemi desteği8 TLYOK8 TL

Bu desteklerle beraber, numune başına 40 TL’lik toprak analiz desteği de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sunulabilir. Ayrıca organik ve organomineral katı gübre destekleri, 4 TL’lik standart gübre desteklerinden farklı olup dekar başına 10 TL’dir.

Organik Tarım Yardımları

Organik tarım destekleri üretim kategorilerine bağlı olarak değişen tutarlardadır. Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü kategoriler, birbirinden farklı tarımsal faaliyetleri tanımlar. Dekar başı olarak;

 • Birinci kategori üretim 100 TL
 • İkinci kategori üretim 70 TL
 • Üçüncü kategori üretim 30 TL
 • Dördüncü kategori üretim 10 TL destek alabilir.

Söz konusu kategorilerde bulunan tarımsal ürün çeşitleri ise şunlardır:

Birinci Kategori Ürünleri: Avokado, çilek, ayva, kavun, karpuz, kereviz, limon, elma, şeftali, portakal, mandalina, muz, kiraz, vişne, havuç, salatalık, yaban mersini, dut, üzüm, erik, incir, hünnap, maydanoz, nane, pırasa, fasulye, barbunya, mantar, karnabahar, karayemiş, fındık.

İkinci Kategori Ürünleri: Anason, fıstık, biberiye, safran, rezene, mercanköşk, çöven, kinoa, kimyon, kişniş, kuşburnu, kantaron, kekik, salep, defne, çörekotu, ekinezya, ebegümeci, dulavratotu, çemen.

Üçüncü Kategori Ürünleri: Kuru bakla, soya, bezelye, börülce, çeltik, kenevir, mercimek, nohut, sarımsak, soğan, tütün, yer fıstığı.

Dördüncü Kategori Ürünleri: Birinci, ikinci ve üçüncü kategorilerde bulunan ürünler dışındaki her çeşit tarımsal ürün.

İyi Tarım Yardımları

Türkiye’deki tarımsal faaliyetleri iyileştirmeye yönelik sağlanan İyi Tarım destekleri, üreticilerin sertifika türlerine göre farklı meblağlardadır. Tarımsal faaliyetin ve sertifikanın türlerine bağlı olarak, söz konusu yardımlar şu aralıklara sahiptir:

İyi Tarım Desteği Kapsamındaki Üretim FaaliyetiSertifika TürüDekar Başına Destek Tutarı
Sebze ve Meyve ÜreticiliğiBireysel sertifika50 TL
 Grup sertifikası40 TL
Tıbbi – Aromatik Bitkiler ve Süs Bitkisi ÜreticiliğiBireysel sertifika100 TL
 Grup sertifikası50 TL
Çeltik ÜreticiliğiBireysel sertifika10 TL
 Grup sertifikası10 TL
Seracılık FaaliyetleriBireysel sertifika150 TL
 Grup sertifikası150 TL

Devlet Tarla Parası Nasıl Alınır?

Devletten tarla desteği alabilmenin ilk şartı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilan ettiği şartlarda üretim yapıyor olmaktır. Daha sonra ise başvuru işlemlerini tamamlamış olmak gerekir. Devlet tarafından çeşitli kapsamlarda sunulabilen tarla destekleri; yıllık tarımsal üretim durumlarına göre değişebilen süreçlerde sağlanır.

Çiftçi Kayıt Sistemi üzerinde kayıtlı olmak ise bir diğer şarttır. “Devlet tarla desteği nereden alınır?” sorusunun cevabı ise Bakanlık’ın görevlendirmiş olduğu kamu kurumlarıdır. Hak sahiplerine destek tutarlarını ulaştıran kurum, çoğunlukla Ziraat Bankası olarak belirlenir. Başvuru talebi onaylanan kişiler,   

Devlet Tarla Parası Ne Zaman Yatar?

Tarla parası ne zaman verilecek?” sorusuna cevap arayanlar, TC kimlik numaralarının son hanesine göre bu soru için yanıt bulabilir. Ödeme günleri, hak sahiplerinin TC kimlik numarasındaki son rakama göre belirlenir. Yani her vatandaş aynı gün içerisinde ödeme alamayacaktır.

Hangi rakamların hangi günlere tekabül ettiği ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilan edilir. 0’dan 9’a kadar olan bu rakamlar, hak sahiplerinin hangi günlerde para çekebileceğini belirler.

Ölen Kişinin Tarla Parası Nasıl Alınır?

Tarla destekleri için Bakanlık’a yapılacak tüm başvurular bizzat gerçekleşir. Tarla parasını almaya hak kazanan kişi, tıpkı başvuru sürecinde olduğu gibi para çekimini de bizzat yapmalıdır. Hak sahibinin vefat etmesi halinde onun adına destek alabilecek kişiler yalnızca mirasçıları olabilir. Mirasçılar, güncel olarak kendilerinden talep edilecek evrakları öğrenmek için Ziraat Bankası’na başvurmalıdır.

Ayrıca gerekmesi halinde Ziraat Bankası’ndan Tarım İl Müdürlüğü’ne yönlendirilebilirler. Ölen kişinin tarla parasını çekme işlemleri için herhangi bir aracıya ücret ödenmesi durumu ise oldukça sakıncalıdır. Söz konusu işlemin her adımı, bizzat mirasçı tarafından gerçekleştirilebilir.

Devlet Tarla Parası Şartları Nelerdir?

Devletin sunduğu tarla desteğini almak isteyen vatandaşlar, zorunlu olarak bazı şartları yerine getirmekle mükelleftir.

Dönüm parası alma şartları genel olarak şöyledir:

 • Aktif olarak tarımsal üretimi sürdürmek
 • Başvuru tarihinden itibaren Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmak
 • Doğal yöntemlerle meyve – sebze üretimi ya da seracılık faaliyetleri kapsamında belli bir süredir hizmet sunuyor olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 Yaşını doldurmuş olmak

Yukarıdaki şartlar, devletin sağladığı tarla desteğini almak isteyenler tarafından kesinlikle karşılanmalıdır. İlgili bakanlık tarafından ilan edilebilecek detaylı şartlar da söz konusu olabilir. Güncel şartları öğrenmek için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın duyurularına sürekli göz atmak gerekir.

Devlet Tarla Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet tarla desteği E Devlet üzerinden başvuru yapılabilen bir yardım türüdür. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan vatandaşlar, İyi Tarım uygulamaları kapsamında destek başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/gida-tarbil-i-4 bağlantısını kullanabilir. Kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş sağlandığında, çeşitli bilgiler otomatik olarak doldurulur.

İsim ve soy isim, başvuru tarihi, telefon numarası ve TC kimlik numarasının otomatik olarak ilgili kutucuklarda yer aldığı sayfa; çeşitli bilgiler talep eder.

Devlet tarla parası başvurusu için sisteme girmeniz gereken bilgiler şunlardır:

 • Başvuru yapılacak müdürlük
 • Vergi numarası
 • Makbuz numarası
 • Bitkisel üretime destek sunulacağına dair yapılmış olan Bakanlık tebliğinin numarası
 • Çiftçi Kayıt Sistemi belgesinin fotoğrafı ya da bilgisayar ortamındaki kopyası
 • İyi Tarım Uygulamaları sertifikasının fotoğrafı ya da bilgisayar ortamındaki kopyası

Bu bilgileri sisteme girdikten sonra E-Devletten başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca İyi Tarım Uygulamaları kapsamında olmayan bir faaliyet için dönüm parası talep edilecekse, ilgili faaliyete dair sertifikayı ibraz etmek gerekebilir. Tarımsal üretimdeki yeterlilik durumunu belgelemeden başvuru yapmak mümkün olmaz.

Devlet Tarla Parası İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Dönüm parası için gerekli belgeler Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi ve İyi Tarım Uygulamaları sertifikasıdır. Eğer seracılık gibi daha başka faaliyetler için dönüm parası talep ediliyorsa, ilgili tarımsal faaliyete dair sertifikayı ibraz etmek gerekir.

Para çekme sürecinde Ziraat Bankası tarafından talep edilebilecek daha başka belgeler de bulunabilir. İlgili kurumların evrak talepleri hakkında ise güncel bilgiye sahibi olmak için Bakanlık duyurularını takip etmek ya da Ziraat Bankası şubelerine müracaatta bulunmak gerekir. 

Devlet tarla parası için yapılan başvurular genel olarak E Devlet üzerinden kabul edildiği için; herhangi bir kuruma evrak sunmanın gerekmemesi de mümkündür. E Devlet sistemini kullanarak yapılan başvurularda kimlik bilgileri otomatik doldurulur. Başvuru sahibi, daha farklı evraklar ibraz etmesine gerek kalmadan ÇKS ve İyi Tarım sertifikalarını sisteme tanımlayarak başvuru işlemini gerçekleştirebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.