ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Devlet Tarla Parası Sorgulama, Dönüm Başı Ne Kadar?

2023 Devlet Tarla Parası Sorgulama, Dönüm Başı Ne Kadar?
23.05.2023

2023 devlet tarla parası sorgulama işlemleri e-Devlet sistemi ve Ziraat Bankası internet şubesi üzerinden yapılabilir. Bu sayede destek ödemesinin yapılıp yapılmadığı anlaşılır. 2023 devlet tarla parası sorgulama için e-Devlet ya da Ziraat Bankası mobil uygulaması da kullanılabilir.

Devlet tarla parası, çiftçilere destek maksadıyla yapılan ödemedir. Bu ödeme sayesinde çiftçilerin masraflarının azaltılması hedeflenir. Devlet tarafından her yıl çiftçilerin desteklenmesi için belirli bir bütçe ayrılır.

Devlet tarafından ayrılan bütçe ile dekar başına olacak şekilde ödeme yapılır. Her yıl yapılacak ödeme tutarı değişiklik gösterir. Yapılacak ödemeler mahsul, mazot, gübre desteği şeklinde planlanır. Tarla ne denli büyükse o kadar fazla ödeme almak mümkün olur.

Destekten yararlanmak isteyenlerin çiftçi kayıt sistemine kaydolması gerekir. İlk defa çiftçi kaydı yaptıracak kişiler, Tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvurmalıdır. Birden fazla şehirde arazisi olanlar, ikamet ettikleri yerdeki müdürlüklere başvurmalıdır.

Devlet Tarla Parası Nedir?

Devlet tarla parası, çiftçilerin desteklenmesi maksadıyla yapılan bir ödeme çeşididir. Bu ödeme ile çiftçilerin maddi anlamda yardım görmesi amaçlanır. Destek, arazinin genişliği ile orantılı bir şekilde verilir. Aynı zamanda farklı alanlarda destek verilerek ihtiyaçların geniş bir kapsamda karşılanması da planlanır.

Yukarıdaki tabloda destekleme alanları yer alır. Buna göre çiftçilere; mazot, gübre için destek verilir. Destek tutarı mahsule göre değişir. En yüksek destek kütlü pamuk ve çeltik için verilir. Patates ve soya için verilen mazot desteği de yüksektir.

Arpa, buğday, çavdar, tritikale ve yulaf için 75 TL mazot, 46 TL gübre desteği verilir. Aspir yetiştirenler için 76 TL mazot desteği verilir. Verilen gübre desteği miktarı 21 TL’dir. Toplam destek miktarı ise 97 TL olarak uygulanır.

Desteklerden yararlanmak isteyenlerin tarım il ve ilçe müdürlüklerine giderek dilekçe vermesi gerekir. Dilekçede hangi desteklerden yararlanmak istenildiği belirtilmelidir.

Mazot ve Gübre desteği için : https://www.ssk.biz.tr/devlet-mazot-destegi-nasil-alinir/

Devlet Tarla Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devlet tarla parası sorgulama işlemleri, Ziraat Bankası ve e-Devlet üzerinden yapılabilir. Devlet tarla parası ödemeleri, Ziraat Bankası üzerinden yapılabilir. Ziraat Bankasından ödemenin hesaba geçip geçmediği öğrenilir. Bunun için ziraatbank.com.tr adresine girmek gerekir.

Ziraat Bankası internet sitesine girdikten sonra “İnternet Şubesi” seçeneğine tıklamak gerekir. Ardından gelen kısımda “Bireysel” seçeneğine tıklanmalıdır.

Şifre girildikten sonra “Devam” yazan alana tıklanmalıdır. Şifresi olmayanlar “Hemen Başvur” yazan kısımdan yeni şifre almak için başvuru yapabilir.

Yukarıdaki ekrandan “Hemen Başvur” seçeneğine tıklayarak başvuru yapılabilir. Şifre almak ve internet şubesini kullanmaya başlamak için bu kısımdan başvuru yapılmalıdır. Ziraat Bankasında herhangi bir ödeme görünmüyorsa e-Devlet üzerinden ödemeler kontrol edilebilir.

E-Devlet Üzerinden Tarla Parası Sorgulama

E-Devlet üzerinden tarla parası sorgulama adımları yapılabilir. Bunun için ilk olarak “Giriş Yap” yazan kısma tıklanmalıdır. Ardından gelen ekranda kimlik numarası e-Devlet şifresi girilmelidir. E-Devlet şifresi olmayanlar, PTT’den alabilir.

Arama alanına “Çiftçi Kayıt” yazdıktan sonra pek çok seçenek çıkar. Çiftçi kayıt sisteminde kaydın her üretim yılında yenilenmesi gerekir. 2023 devlet tarla parası sorgulama öncesinde yenileme işleminin yapılması gerekir.

Yenileme başvurusu gerçek ve tüzel kişiler için e-Devlet üzerinden yapılabilir. Çiftçi kayıt belgesi sorgulama işlemleri de e-Devlet üzerinden yapılabilir. Bu sayede belge alınabilir.

ÇKS Belgesi almak için : https://www.ssk.biz.tr/cks-belgesi/

E-Devlet üzerinden ürün değişikliği başvurusu da yapılabilir. Bu sayede yeni bir ürün yetiştirmeye başlayacak çiftçiler, bakanlığa bildirimde bulunur. Bu bildirime istinaden sunulacak destekler de değişebilir.

Yukarıdaki ekrandan çiftçi kayıt yenileme işlemleri yapılabilir. Bu sayede her üretim yılında desteklerden yararlanmak mümkün olur. İlk defa çiftçi kaydı oluşturacak kişiler, şahsen başvuru yapmalıdır.

2023 Devlet Tarla Parası Dönüm Başı Ne Kadar?

2023 devlet tarla parası dönüm başı tutarı, ürüne ve destek türüne göre belirlenir. Buna göre 2023 için destek tutarları şu şekildedir:

 • Arpa, buğday, çavdar, tritikale ve yulaf için mazot:75 TL, gübre:46 TL, toplam:121 TL
 • Aspir, mazot:76 TL, gübre:21, toplam:97 TL
 • Kanola mazot:88 TL, gübre:21 TL, toplam 109 TL
 • Kuru fasulye, mercimek, nohut mazot:75 TL, gübre:21 TL, toplam:96 TL
 • Kuru soğan, yaş çay, zeytin mazot:63 TL, toplam:84 TL
 • Kütlü pamuk, çeltik, mazot:250 TL, gübre:21 TL, toplam 271 TL
 • Patates, soya mazot:125 TL, gübre:21 TL, toplam:146 TL
 • Yağlık ayçiçeği mazot:88 TL, gübre:21 TL, toplam:109 TL
 • Yem bitkileri, mazot:94 TL, gübre:21 TL, toplam:115 TL
 • Dane mısır, fındık ve diğer ürünler: gübre:62 TL, mazot:21 TL, toplam:83 TL
 • Nadas, gübre:38 TL, toplam:38 TL

Devlet Tarla Parası Nasıl Hesaplanır?

Devlet tarla parası hesaplama işlemi, dekar başına olacak şekilde yapılır. Çiftçinin kaç dekar tarlası varsa ona göre ödeme yapılır. Örneğin yem bitkileri yetiştiren çiftçi, dekar başına 94 TL alır.

Çiftçinin 10 dekar tarlası olması halinde alacağı destek 940 TL olarak uygulanır. Aynı şekilde gübre desteği de artar. 10 dekar için 210 TL gübre desteği verilir. Devlet tarla parası hesaplaması yapıldıktan sonra ödeme aşamasına geçilir. Tarım müdürlükleri ilk olarak başvuruları inceler ardından kime destek verileceğine karar verir.

Her yıl çiftçi kayıt sisteminde yenileme işlemi yapılmadığı takdirde destekler kesilir. Bu nedenle yenileme işlemlerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Devlet tarla parası ile mazot alımları ve gübre alımı daha kolay hale gelir. Masraflar, devlet desteği ile karşılanır.

Devlet Tarla Parası Alma Şartları Nelerdir?

Devlet tarla parası almak isteyenlerin ilk olarak çiftçi kayıt sistemine kaydolması gerekir. Bunun için Tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapmak gerekir. Aynı zamanda yardım için de başvuru dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçe aşağıdaki biçimde olabilir.

Destek almak için ilk önce Ziraat Bankasında hesap açtırmak da gerekir. Bu sayede ödemeler hesaba aktarılır.

Dilekçenin sonunda ad-soyad, kimlik no, telefon, adres ve imza da yer almalıdır.

Dilekçede hangi desteklerden yararlanmak istendiği de belirtilmelidir. Mazot, gübre ve toprak analizi seçeneklerinden uygun olan seçilmelidir.

Kimlere Tarla Parası Verilir?

Tarla parası alabilecek kişiler çiftçilerdir. Çiftçiler bu parayı alabilmek için tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvurabilir. İlk olarak çiftçi kayıt işlemleri tamamlanır. Tarım il ve ilçe müdürlükleri tarafından verilen form doldurulmalıdır.

Formda kimlik, adres, iletişim ve eğitim bilgileri istenir. Tüm bilgiler eksiksiz şekilde doldurulduktan sonra belgenin imzalanması gerekir.

İmzasız formlar geçersiz kabul edileceği için formun mutlaka imzalanması gerekir. Bu evrak imzalandıktan sonra yetkiliye teslim edilmelidir. Yetkili kişi, belgeyi sisteme kaydeder.

2023 devlet tarla parası sorgulama ile yardım talebinin kabul edilip edilmediği anlaşılabilir. Ödemeler başvuruyu takip eden ayda başlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.