KOSGEB

2020 Devlet Tarla Parası Oranları Ne Kadar, Dönüm Başı Fiyatlar

2020 yılının sonuna yaklaşırken özellikle tarım ile uğraşanlar sunulacak devlet desteklerini merak ediyorlar. Bu konuda ziraat ve hayvancılık konusunda önemli destekler sağlanıyor. Özellikle tarla parası çiftçiler için büyük destek yaratıyor.


Tarla Parası Nedir, Nasıl Alınır?

Tarla parası olarak bilinen destek, devlet tarafından çiftçilere sunulan bir destektir. Başvurular belirli dönemlerde bakanlık tarafından alınmakta olup destek tutarları da Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Dönüm parası olarak da adlandırılan destekten yararlanmak için de belirli şartlar bulunuyor. Bu şartların sağlanması halinde tarla parası almak mümkün oluyor.

Ziraat Bankası 5 Yıl Geri Ödemesiz 30 Bin TL Hayvancılık Kredisi

Tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen destek programı olan tarla parası, belirli şartlara sahip olan üreticilere sağlanıyor. Tarla parası destekleri dönüm başı temel alınarak hesaplanmaktadır. Destekten yararlanmak için ise tarım alanlarının büyüklüğünün en az 5 dekar olması ve üzerinde sebze, meyve, süs bitkisi ya da benzeri üretimin faal olarak yapılması gerekmektedir. Başka bir deyişle atıl halde bulunan tarlalar için destek parası alınması mümkün değildir. Destek tutarı ise yapılan iş koluna göre değişmektedir. Tarla parası aynı zamanda bölgelere göre de belirli farklılıklar taşımaktadır çünkü bölgelere göre ekilen ürünler farklılık taşıdıklarından tarla parasının belirlenmesinde de etmen olan hangi ürünlerin ekildiği olmaktadır. Yıllık olarak ekilen tarlalar bu kapsamda destek kapsamına girerken, bir kişinin birden fazla tarlasının olması halinde de ayrı ayrı destekten yararlanmak mümkün olmaktadır.

Tarla Parası Nasıl Alınır?

Tarla parası almak için öncelikle başvuru yapacakların çiftçilik yaparak üretim sağlamaları, yani tarlalarından hasat almaları gerekmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı’na yapılacak başvuru sonucunda ise tarla parası almaya hak kazanılmaktadır. Ancak başvuru için çiftçilerin ÇKS belgelerinin olması gerekmektedir. ÇKS belgesi ve tarla tapu kayıtları ile birlikte bağlı bulundukları Tarım Orman Müdürlüğü’ne yapılacak başvuru değerlendirilecek ve şartların sağlanması halinde Ziraat Bankası üzerinden destek sunulacaktır.

KOSGEB 100 Bin TL Sıfır Faizli Acil Destek Kredisi Şartları

Aynı zamanda 50 dekar ve üzeri araziye sahip olanlar arazi tahlillerini de yaptırmak zorundadırlar. Tahlillerin yaptırılması halinde üretilen ürünlere göre Bakanlık tarafından belirlenecek olan mazot ve gübre desteğinden de yararlanmak mümkün olmaktadır.

2020 Tarla Parası Fiyatları

2020 tarla parası fiyatları üretilen alana göre değişiklik göstermektedir. Buna göre fındık üreticilerine verilecek olan gelir desteği dekar başına 170 TL’dir. Seracılık yapan kimseler ise serada ürettikleri ürünler farkı olmadan sera başına 150 TL destek almaktadırlar. İyi tarım uygulaması kapsamında faaliyet yürütenler ise organik meyve ve sebze üretimlerinde dönüm başına 50 TL destek almaktadırlar. Bunun yanında süs bitkisi yetiştirenler için de destek ödemeleri sağlanmaktadır. Süs bitkilerinin çiçek olarak satılması ya da aromatik olarak kullanılması halinde dönüm başına 100 TL destek sunulmaktadır. 50 dekardan fazla olan toprakların analizinin yapılması ise dekar başına 2,5 TL olmaktadır.

KOSGEB Maaş Desteği Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Bu kapsamda tarla parası alacak olan alanlar; yağlı tohum bitkileri, endüstri bitkileri, süs bitkileri, meyve alanları, yumru bitkiler, hububat, baklagiller, peyzaj, mera, süs bitkileri gibi alanlarda sağlanmaktadır. Ayrıca bu alanlarda üretim yapan çiftçiler ürettikleri alanlara göre dönüm başına mazot ve gübre desteğinden de yararlanabilmektedir. Buğday, çavdar, arpa, yulaf ekenler için dönüm başına 19 TL, kuru soğan, aspir, yaş fındık, kanola ekenler için dönüm başına 17 TL, kuru fasulye, mercimek, nohut gibi hububat ekenler için dönüm başına 22 TL mazot desteği de verilmektedir. Aynı şekilde alanlara göre gübre destekleri de ÇKS kayıtlı olan çiftçilere sağlanarak maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanmaktadır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu