KOSGEB

Devlet Destekli Tohum Kredisi Nasıl Alınır?

Tohum kredisi almak için devlerin yaptığı kredi yardımı çiftçilere rahat nefes aldıran müjdeli bir haber olmuştur. Bu müjdeli haber ile üretim yaparak ülke ekonomisine değerli katkılar sağlayan çiftçilerimiz, üretimlerini daha rahat koşullarda yapabilmeleri için, devlet çiftçilere fidandan tutun buğday, arpa, yulafa kadar bu tohumlarda teşvik parası veriyor.


Devlet Destekli Kredi Nedir?

Devlet destekli kredi , devletin çiftçilere, kadınlara, esnaflara, KOBİ’lere vs. farklı sektörlerde çalışan farklı insanlara, avantajlı faiz oranları, vade imkanları, hibeler ve ödemeler ile, işlerini geliştirmeleri, işlerine yatırım yapmaları, üretimlerini daha kolay şekilde yapmaları, ekonomiyi canlandırmaları, istihdamı artırmaları gibi pek çok sebeplerle devletin yaptığı yardımlara verilen isimdir.

Ziraat Bankası’nın Çiftçilere Verdiği Destekler Nelerdir?

Ziraat Bankası, tarımla uğraşan çiftçilere pek çok farklı sektörde hizmet vermektedir. Bu sektörler; hayvansal üretim kredileri ve su ürünleri kredileri olmak üzere hayvancılık ve su ürünleri kredisi, tarımsal mekanizasyon kredileri, küçük ekipman kredileri, modern basınçlı sulama kredileri gibi mekanizasyon kredileri, nakliye aracı kredileri, hasat pazarlama kredileri, bitkisel üretim kredileri gibi çok çeşitli sektörlerde ve türlerde  kredilerdir. Peki bu sektörlerden herhangi birinde çalışıyor ve krediye ihtiyacınız var ise Ziraat Bankası kredi nasıl alınır? Öncelikle gerekli belgelerinizi tamamlamanız gerekir. Bunun için, gerçek kişi olarak başvuru yapıyorsanız, nüfus cüzdanınız, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olunduğuna dair ÇKS belgesi, tarımsal işletmesinin olduğunu kanıtlar nitelikteki tapu kaydı, kira kontratı gibi belgeler, krediye karşılık gösterilecek teminatın belgeleri, son üç yıla ait olan bilanço ve gelir tablosu gereklidir.

Eğer tüzel kişilik olarak başvuruda bulunacaksanız, Çitçi Kayıt Sitemine kayıtlı olduğunuzu gösterir ÇKS belgeniz, faaliyet gösterdiğiniz odanın kayıt belgesi, vergi levhanız, krediye teminat olarak gösterebileceğiniz belgeleriniz, tapu kaydı kredi kontratı gibi tarımsal işletmesi olduğunu tasdik edici belgeler, en az son üç yıla ait olmak şartı ile bilanço ve gelir belgesi, tüzel kişiliği her kim temsil ediyorsa o kişinin aldığı kararlar ve noter onaylı imza sirküleri.

Bireysel veya tüzel kişiler olarak başvurularınızı yapmanız için yukarıda belirtilen belgelerinizi tamamladıktan sonra, sizlere en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret ederek veya 0850 220 00 00 hatlı ücretsiz müşteri temsilciliği numarasını arayarak müşteri temsilciniz aracılığı ile başvurunuzu tamamlayabilir, kredinizi kullanabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatiflerinden Kredi Almak İsteyenler

Tarım kredisi almak için başvurunuzu Ziraat Bankası’na yapmaktan başka Tarım Kredi Kooperatiflerine yaparak da yardım alabilirsiniz. Peki, Tarım Kredi den kredi nasıl alınır? Öncelikle bu kredi için ödeme gücü bulunan 2 ortak bulunması gerekmektedir. Bunun yanında açılacak olan kredinin miktarına göre değişen kefiller gerekmektedir.

  • Kredilere karşı olarak teminatlar istenir. Bu teminatlar mal ipoteği, araç rehini veya teminat mektubu olabilir.
  • Bir yıla kadar olan kredilerde yüzde 8 faiz oranı uygulanırken, 1 ve 4 yıl arasında kredilerde yüzde 10 faiz oranı uygulanır.
  • Eğer kullanacağınız kredi 20 bin TL’nin üzerinde bir değerse, müteselsil kefaletin yanı sıra taşınmaz mal ipoteği istenir. Rehin alınabilecek diğer varlıklara tarım taşıtları örnek verilebilir.
  • Kullanacağınız kredi 40.000 TL üzerinde ise açılacak olan kredinin toplam iki katı tutarında teminat verilmesi gerekmektedir.

Diyelim bu kredilerden birisine başvurdunuz , kredi başvurunuz da onaylandı. Peki bu aşamadan sonra devlet destekli hibe kredi ve teşvik nasıl temin edilir? Başvuru yaptığınız krediye göre, her ay düzenli olarak tanımlamış olduğunuz Ziraat Bankası hesabına ücretiniz tanımlanır.

Kaz Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Besicilik Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Besicilik kredisi almak isterim …büyük şehirde çalışıyorum artik köyüme girip topragimda kendi isimin sahibi olmak istiyor üretici olmak istiyorum..ama bir birikimim yok hayvan alıp isimi kurmaya bana devlet destekli kredi alıp hem kazanıp hem borcumu ödeyip is sahibi olmak istiyorum topragima donup besicilik yapmak istiyorum bu konuda yardim ve kredi devlet desteği nasıl ala bilirim göç kredisi varmıdır..nasıl bir yol izlenmeli nerelere başvuru yapilacak..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı