• İhya Formu


  bağkur indirimi

  Ülkemizdeki kanunlar gereğince, Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçları belirli bir süre boyunca ödenmeyen sigortalıların sigortaları durdurulur. Bu süre kişilerin daha önce ödenmiş primlerine ve çalıştıkları süreye göre belirlenmektedir. Ancak, genelde 2-3 yılda bir çıkan af yasaları ile birlikte, çıkan yasanın gerektiği şartları sağlayan sigortalıların belirli bir süreye kadarki SGK primlerini ödemesine ve sigortalılık hallerinin devam etmesine izin verilir. İhya adı verilen bu durum, herhangi bir sebepten ötürü çalıştıkları işletme tarafından primleri ödenmemiş vatandaşlarımızın bu açığı bir nebze de olsun kapatmalarına imkan tanıyarak emeklilik hakkı kazandıkları zamanı ileri çekmelerini sağlıyor. İhya formu da ihya yapmak isteyen kişiler için önemli olan bir belgedir.

  Genelde torba yasalarla birlikte çıkan bu af yasalarının birer örneğini 2008 ve 2015’te görmüştük. 01.05.2008 tarihli 5510 Sayılı yasayla, bu tarihten önce son ödeme vadesi geçmiş ve Bağ-Kur prim borcu 60 aydan fazla olanların SGK prim borçları silinmiş ve eğer hala çalışmakta olanların sigortaları tekrar başlatılmıştı. Benzer şekilde 2015 yılında çıkarılan 6645 sayılı kanun ile de yine Bağ-Kur prim borcu Nisan 2015 ve öncesine dayanan 12 ay veya daha fazla olanların prim borçları silinmiş, hizmetleri dondurulmuş ve hala çalışmakta olanların sigortaları tekrar başlatılmıştı.

  19.08.2016 tarihinde yürürlüğe giren 6736 Sayılı “Alacak Yapılandırması Hakkındaki Kanun” ile de 30.06.2016 tarihi ve öncesinde son ödeme vadesi geçmiş SGK prim borcu olanlar bu borçlarını ödeyerek ihya haklarını kullanabilecekler. Ancak, yukarıdaki koşulları sağlayan kişilerin ihya borçlarının tamamını kanunun yayınlanmasını takip eden 3 ay içerisinde ödemeleri gerekmektedir, aksi takdirde ihya yapılmış sayılmayacaklardır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  İhya için ödenmesi gereken tutar ise Tarım Bağ-Kurluları için ve diğer tüm Bağ-Kurlular için ayrı ayrıdır.

  Tarım Bağ-Kurluları için ihya tutarı hesaplanırken, sigortanın SGK tarafından durdurulduğu gün sayısı beyan edilen prime esas kazanç tutarıyla çarpılır. Ardından elde edilen değer de %34,5 ve 23/30 ile çarpılır. Diğer tüm Bağ-Kurlular içinse sigortanın durdurulduğu gün sayısı beyan edilen prime esas kazanç tutarıyla çarpıldıktan sonra %34,5 ile çarpılarak elde edilir. Bu iki hesaplama arasındaki fark, Tarım Bağ-Kurluları için elde edilen tutarın 23/30 ile çarpılmasıdır, bunun sebebi de Tarım Bağ-Kurlularının prim ödemelerini 2016 brüt asgari ücret tutarının yalnızca 23 günlük kazancı üzerinden prim ödemeleridir. Doğal olarak prim ödemelerindeki bu fark, ihya tutarı hesaplarına da yansır.

  Peki ihya başvurusu nasıl yapılır ve ihya formu hangi kısımda devreye girer, biraz bundan bahsedelim.

  Öncelikle, ihya başvurusu yapabilmek için en son çıkan yasada belirtilen kapsama uymanız gerekmektedir. Örneğin Bağ-Kur prim borcunuz kanunda belirtildiği gibi Nisan 2015 yerine Mayıs 2015’e dayanıyorsa, 2015’te yürürlüğe giren 6645 numaralı kanun kapsamında sayılmadığınız için ihya başvurusunda bulunamazsınız. Eğer bu kapsama girdiğinizden emin değilseniz Sosyal Güvenlik Kurumunu arayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu kanun kapsamına giriyorsanız, ihya için bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne bu talebinizi belirten bir dilekçe vermeniz gerekmektedir. İhya formunu da bu kurumlardan alabilirsiniz.

  İhya talep formunun bir örneğini aşağıda bilginize sunduk.

  bagkur-ihya

  İhya formunda gerekli bilgileri nüfus cüzdanı bilgilerinizle eşleşecek şekilde doğru olarak doldurup imzalamalısınız. Ardından bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumuna giderek ya da internetten edineceğiniz Bağ-Kur sigortalılık belgesini de bu ihya formunun yanına ekleyerek bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ihya için başvurabilirsiniz. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda borcun tamamını  kanunun yayınlanma tarihinden itibaren 3 ay içinde  ödemeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.  tıkla sorunu sor

  İhya Formu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.