emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İhya Formu

İhya Formu

Ülkemizdeki kanunlar gereğince, Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçları belirli bir süre boyunca ödenmeyen sigortalıların sigortaları durdurulur. Bu süre kişilerin daha önce ödenmiş primlerine ve çalıştıkları süreye göre belirlenmektedir. Ancak, genelde 2-3 yılda bir çıkan af yasaları ile birlikte, çıkan yasanın gerektiği şartları sağlayan sigortalıların belirli bir süreye kadarki SGK primlerini ödemesine ve sigortalılık hallerinin devam etmesine izin verilir. İhya adı verilen bu durum, herhangi bir sebepten ötürü çalıştıkları işletme tarafından primleri ödenmemiş vatandaşlarımızın bu açığı bir nebze de olsun kapatmalarına imkan tanıyarak emeklilik hakkı kazandıkları zamanı ileri çekmelerini sağlıyor. İhya formu da ihya yapmak isteyen kişiler için önemli olan bir belgedir.

Genelde torba yasalarla birlikte çıkan bu af yasalarının birer örneğini 2008 ve 2015’te görmüştük. 01.05.2008 tarihli 5510 Sayılı yasayla, bu tarihten önce son ödeme vadesi geçmiş ve Bağ-Kur prim borcu 60 aydan fazla olanların SGK prim borçları silinmiş ve eğer hala çalışmakta olanların sigortaları tekrar başlatılmıştı. Benzer şekilde 2015 yılında çıkarılan 6645 sayılı kanun ile de yine Bağ-Kur prim borcu Nisan 2015 ve öncesine dayanan 12 ay veya daha fazla olanların prim borçları silinmiş, hizmetleri dondurulmuş ve hala çalışmakta olanların sigortaları tekrar başlatılmıştı.

19.08.2016 tarihinde yürürlüğe giren 6736 Sayılı “Alacak Yapılandırması Hakkındaki Kanun” ile de 30.06.2016 tarihi ve öncesinde son ödeme vadesi geçmiş SGK prim borcu olanlar bu borçlarını ödeyerek ihya haklarını kullanabilecekler. Ancak, yukarıdaki koşulları sağlayan kişilerin ihya borçlarının tamamını kanunun yayınlanmasını takip eden 3 ay içerisinde ödemeleri gerekmektedir, aksi takdirde ihya yapılmış sayılmayacaklardır.

İhya için ödenmesi gereken tutar ise Tarım Bağ-Kurluları için ve diğer tüm Bağ-Kurlular için ayrı ayrıdır.

Tarım Bağ-Kurluları için ihya tutarı hesaplanırken, sigortanın SGK tarafından durdurulduğu gün sayısı beyan edilen prime esas kazanç tutarıyla çarpılır. Ardından elde edilen değer de %34,5 ve 23/30 ile çarpılır. Diğer tüm Bağ-Kurlular içinse sigortanın durdurulduğu gün sayısı beyan edilen prime esas kazanç tutarıyla çarpıldıktan sonra %34,5 ile çarpılarak elde edilir. Bu iki hesaplama arasındaki fark, Tarım Bağ-Kurluları için elde edilen tutarın 23/30 ile çarpılmasıdır, bunun sebebi de Tarım Bağ-Kurlularının prim ödemelerini 2016 brüt asgari ücret tutarının yalnızca 23 günlük kazancı üzerinden prim ödemeleridir. Doğal olarak prim ödemelerindeki bu fark, ihya tutarı hesaplarına da yansır.

Peki ihya başvurusu nasıl yapılır ve ihya formu hangi kısımda devreye girer, biraz bundan bahsedelim.

Öncelikle, ihya başvurusu yapabilmek için en son çıkan yasada belirtilen kapsama uymanız gerekmektedir. Örneğin Bağ-Kur prim borcunuz kanunda belirtildiği gibi Nisan 2015 yerine Mayıs 2015’e dayanıyorsa, 2015’te yürürlüğe giren 6645 numaralı kanun kapsamında sayılmadığınız için ihya başvurusunda bulunamazsınız. Eğer bu kapsama girdiğinizden emin değilseniz Sosyal Güvenlik Kurumunu arayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu kanun kapsamına giriyorsanız, ihya için bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne bu talebinizi belirten bir dilekçe vermeniz gerekmektedir. İhya formunu da bu kurumlardan alabilirsiniz.

İhya talep formunun bir örneğini aşağıda bilginize sunduk.

bagkur-ihya

İhya formunda gerekli bilgileri nüfus cüzdanı bilgilerinizle eşleşecek şekilde doğru olarak doldurup imzalamalısınız. Ardından bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumuna giderek ya da internetten edineceğiniz Bağ-Kur sigortalılık belgesini de bu ihya formunun yanına ekleyerek bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ihya için başvurabilirsiniz. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda borcun tamamını  kanunun yayınlanma tarihinden itibaren 3 ay içinde  ödemeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Yorumlar

 1. Hakan dedi ki:

  Merhaba,kolay gelsin,benim 1999 dan 2006 ya kadar 2800 gün civarında aşağı yukarı 94 ay bağkur borcum var,benim asgari veya azami borcum ne kadar çıkar,şimdiden teşekkür ederim,bilgilerinize arz ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hesaplamalarımızda zaman zaman kurumla tutarsızlık oluştuğundan Borçlar ile ilgili hesaplama yapamıyoruz.

 2. alper dedi ki:

  Borclanma geçmiş dönemin değerinde mi olacak bu gün ki pirim den mi olacak tesekkurler

 3. alper dedi ki:

  Yeni yasa ile 1996 2015 yıllari arası tarim bagkuru ihya borcum tahmini ne kadar cikar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Asgari 583,48 tl den azami 4376,10 tl aylık ödeme yapabilirsiniz. asgari 120 ay hesaplarsak 120* 583,48 = 70.017,60 TL yapar.

 4. osman süslü dedi ki:

  çok teşşekur ederim verdiğiniz bilgi için
  cevabınızdan anladığım kadarıyla 1994-2000 yılları arası ihya ya dahil olmuyor mu?
  saygılar
  osman suslu

 5. osman süslü dedi ki:

  sayın yetkili
  1989 yılı ssk girişim var 1994-2005 yılları arası 124 ay bagkur gunum var hiç ödeme yapamadım 2005-2013 arası ssk lıydım emekli olmam için 5450 gun gerekli 4134 gun ssk da var çıkan yeni yasa ile bagkur gunlerimi ihya yapabilirmiyim maliyeden kayıt tarihleri ile ilgili belge istenirse en yakım maliyeden belge yi alabilirmiyim ?
  saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2000-2005 yıllarını borçlanarak ödeme hakkınız mevcut. Maliye kaydını en yakın maliyeden de alabilirsiniz.

 6. Recai dedi ki:

  İhya borcumuzu yapılandırılarak daha uzun taksitlerle ödemek istiyoruz. Devlet büyüklerimiz sesimizi lütfen duysun. Çıkacak torba yasada bari bu sefer bizi unutmayın. Ödemek istiyoruz. Kolaylık sağlansın