ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İçişleri Bakanlığı Duyurdu, Kısıtlamalar Kaldırıldı!

İçişleri Bakanlığı Duyurdu, Kısıtlamalar Kaldırıldı!
21.07.2020

İçişleri Bakanlığı Duyurdu, Kısıtlamalar Kaldırıldı! Gelen son dakika bilgisine göre İçişleri Bakanlığı tarafından lokanta, restoran, kafe, kırathane ve çay bahçesi gibi işletmeler için çalışma saati kısıtlamaları kaldırılmış bulunuyor. İllere gönderilen genelgeye göre marketler, pazar ve satış yerleri, berber, güzellik salonu, kuaför gibi işyerleri ile birlikte alışveriş merkezleri için çalışma saatlerine yönelik olarak kısıtlamalar kaldırılmış bulunuyor. İçişler Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilmiş olan genelgeye göre korona virüsü salgınının, toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek için oldukça önemli tedbirler alınmış bulunuyor. Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda pek çok tedbir kararı alınarak uygulandığı belirtilmektedir.

81 İl Valiliğine Gönderilen Genelge Kapsamı

81 İl Valiliğine Gönderilen Genelge Kapsamı, İl Valiliklerine gönderilen genelge kapsamına göre, kontrollü sosyal hayat döneminde, salgın ile mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanında her bir faaliyet alanı için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek, kural ve önlemler çerçevesinde faaliyetlerini sürdürdüğü belirtilmektedir. Bu kapsamda daha önceden illere gönderilen genelge ile faaliyetleri geçici olarak durdurulan bazı işletmelerin, 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren belirtilen kurallar çerçevesinde saat 22.00’a kadar hizmet verebilecekleri belirtilmişti. Söz konusu olan işletmelerin sundukları hizmetlere ihtiyacın artması nedeni ile kapanış saatleri 24.00’a kadar uzatılmış bulunuyor.

Bu kapsamda yine illere gönderilen genelge ile marketler, pazar ve satış yerleri, berber, güzellik salonu ve kuaför gibi iş yerleri ile alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerine yönelik olarak kısıtlamaların kaldırıldığı hatırlatıldı. Buna göre genelge kapsamında gelinen aşama ise, Koronavirüs Bilim kurulu tarafından sektörel bazda yayımlanan rehberlerde belirtilen tedbirlere riayet edilmesi ile kısıtlamalar 21 Temmuz 2020 tarihinden itibaren belirtilen yerlerde kaldırılmış bulunmaktadır. Buna göre lokanta, restoran, cafe, kafeterya, çay bahçesi, çorbacı, kokoreççi, kırathane, çiğ köfteci, kahvehane, dernek gibi işletmelerin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamalar kaldırılmış bulunuyor. Belirtilen işletmeler kapsamında genel mevzuatları ve ruhsatlarında belirtilen saat aralıklarında faaliyette bulunabilmelerine karar verildiği belirtilmiş bulunuyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.