• Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

  Her zaman gündemde bulunan çocuk gelin olaylarını aza indirgemek isteyen dernekler, sivil toplum kuruluşları yeni düzenlemeler yapılarak bu durumun önüne geçilmesi istenilmektedir. Genel olarak resmi nikahı olmayan çocuk gelinler haricinde yapılan araştırmalara göre Türkiye’de evlenme yaşı erkeklerde 27 iken kadınlarda 23 olarak tespit edilmiştir. Evlenme yaş oranları şehir bazında değişiklik gösterirken doğu bölgelerinde ortalama yaş oranın batı bölgelere göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir.


  Özellikle çocuk gelin olaylarının önüne geçilmesi için 2015 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Evlendirme Yönetmenliğine konulan evlenecek olan kişilerden Evlendirme Ehliyet Belgesi talep edilmesi özellikle yaşı küçük olan ve evlenmek isteyen ailelerden talep edilmektedir. Bu durumda herkesin aklına Evlenme Ehliyeti Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır ? Sorusu gündeme gelmiştir.

  Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır? Ne İşe Yarar?

  Evlenme Ehliyeti Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır? Sorusunu soranlar için belgenin ne işe yaradığını bakmak gerekmektedir. Evlendirme Ehliyet Belgesi evlenecek olan çiftlerden evlenmelerine herhangi bir sakınca olmadığı gösteren belgeler arasındadır. Evlenecek kişiler nikah öncesi kendilerinden istenilen Nüfus kayıt örneği, sağlık raporu gibi belgelerin yanına bu belgeyi de eklemek zorundadırlar. Özellikle yaşı küçük veya kısıtlı bulunan kişiler ile anne babası ile hakim iznine bağlı olan kişilerin evlenme talebinde bulundukları zaman evlenme ehliyet belgesinden iki örnek doldurmaları gerekmektedir.

  Belgede son altı ay’a ait yüz hatlarının belli olacağı resmin yer alması şartı ile evlenecek kişilerin kişisel bilgilerinin yer aldığı, anne baba veya vasisi kim ise onların isim ve imzalarının yer alacağı belgeyi doldurmaları gerekmektedirler. Belgeyi dolduran kişiler hazırladıkları diğer evrakları ile birlikte evlendirme dairesine teslim etmeleri gerektiği gibi evrakı eksik olan kişilerin nikahları yapılmamaktadır. Evlenme Ehliyeti Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır? Sorusu ile ilgili olarak bu belgenin doldurulması üzerine evlilik kararının ilan edilmesi gerek duyulmadığı gibi evlilik akdini yapan makam yaptığı bu evliliği 15 gün içinde izin veren evlendirme memurluğuna bildirmesi gerekmektedir.

  Yaşı Küçükler İçin Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

  Evlenme Ehliyeti Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır? Diye düşünenler için Evlenme Belgesini alacakları yer bağlı bulundukları Nüfus Müdürlüklerinden temin edeceklerdir. Buradan alacakları belgeyi dolduran çiftler gerekli imzaları tamamladıktan sonra belge üzerine yapıştıracakları resmin bulunduğu bölgeye muhtar, evlenmek istedikleri evlendirme dairesinden veya Nüfus Müdürlüklerinden soğuk mühür bastırmaları gerekmektedir. Evrak üzerinde herhangi bir eksik veya yanlış bilgi doldurmaları durumunda nikahları gerçekleşmeyeceği gibi kendilerinden yeniden evrak doldurmaları istenecektir. Tüm evlenecek çiftler için istenilmeyen bu belge sadece yaşı küçük veya kısıtlı olanları evlenmek istediklerinde ailelerinin evlenmeleri için gerekli izni verdiklerinin ispatı olarak görülmektedir. Bu evraklar yetkili kurumlar tarafından 10 yıl boyunca muhafaza edilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Nüfus Müdürlüklerinden alınan bu belgelerin 6 ay boyunca geçerliliği bulunmaktadır ki altı ay içerisinde evlilik akdi gerçekleşmediği takdirde belgenin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Evlenmek isteyen çiftler nüfus cüzdan örneği, sağlık raporu, nüfus kayıt örneği, resim ile birlikte evlenme ehliyet belgesini de bulundurmaları gerekmektedirler. Evlenme Ehliyeti Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır? Sorusundan sonra bu belgeyi illerden alındığı gibi ilçe müdürlüklerden de alınarak doldurulması ve evraklara eklenmesi gerekmektedir. 18 yaşından büyük olan kişiler kendi rızası ile evlilik başvurularını yapabildikleri gibi 17 yaşından küçük olanlar için veli veya vasisinin izni olması gerekirken 16 yaşından küçük olanlar için mahkeme kararına ihtiyaç duyulmaktadır.

  Evlenecekler İçin Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

  Bu doğrultuda özellikle 18 yaşından küçük olanlardan evlenmek isteyenler için Evlenme Ehliyeti Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır? Yazısını mutlaka okumaları ve bu doğrultuda hareket etmeleri gerekmektedir. Bu belgeler İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinden temin edilerek üzerinde istenilen bilgiler mutlaka doğru olarak girildikten sonra resmi yapıştırdıktan sonra evlenecek olan çiftlerin anne babaları veya vasilerinin imzaları gerekmektedir. Evrak üzerinde evlenecek kişilerin TC Kimlik Numaraları, Ad Soyadları, kimlik bilgileri, nüfusa kayıtlı olduğu yer bilgileri yer almaktadır. İkinci bölümde yasal temsilcilerin evlilik ile ilgili onaylarının yer aldığı imza bölümleri ile evlenecek kişilerin imzalarının yer aldığı bölümlerden oluşmaktadır.

  Bu uygulama sayesinde çocuk gelin uygulamasını en aza indirmek hedeflenirken zoraki evlilik olaylarını da bu sayede önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Uygulama açısından bakıldığında yaşı küçük olanlar resmi nikah kıymadıkları için genellikle imam nikahı ile evlilik akitlerini gerçekleştirdikleri için denetimi zorlanmaktadır. Yaşı küçük olan ve resmi nikah kıyarak evliliğini gerçekleştirmek isteyenler ise Evlenme Ehliyeti Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır? Sorunun cevabına göre hareket etmeleri gerekmektedir.

  Evlenme Ehliyeti Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır? Diye düşünenler için 18 yaşından küçük olanlar ve evlilik yapmak isteyenler için ailelerinden almış oldukları izin belgesinin resmiyete dökülmüş halidir. 2015 yılından beridir uygulamada yer alan bu belgede eksik olması durumunda nikah yapılmamaktadır. Nüfus Müdürlüklerinden alınacak olan belgenin doldurularak istenilen diğer evrakların içerisine eklenmesi gerekmektedir. İstenilen belge için herhangi bir ücret talep edilmediği için üzerinde doldurulması gereken yerler içinde görevlilerden yardım alabilirsiniz. Bu belgeyi almak şart mı diye düşünenler için teslim etmiş olduğunuz evraklar arasında olmaması durumunda yolunuz yeniden Nüfus Müdürlüğüne düşecektir.

  Bulgaristan Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır

  Ustalık Belgesi Nasıl Alınır  tıkla sorunu sor

  Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın