emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Aylık 7 Bin TL Maaşla Çalışacak 2000 Vasıfsız Eleman Alınacak

Aylık 7 Bin TL Maaşla Çalışacak 2000 Vasıfsız Eleman Alınacak

Aylık 7 Bin TL Maaşla Çalışacak Çay İşçisi Aranıyor! Alınan korona virüsü tedbirleri kapsamında, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sınır kapılarının kapatılması nedeni ile birlikte yaklaşık olarak 40 bin yabancı uyruklu işçi ülkeye girememektedir. Bu kapsamda gelmek isteyen de yaklaşık olarak 100 bin üreticinin de kente gelmesinin korona virüsü nedeni ile yasaklanmasının ardından çay hasadı için işçi arayışları son sürat devam etmektedir. Rize ilimizin Fındıklı ilçesinde düzenlenen kampanyada, “Çayımız Tarlada Kalmasın” projesinde birlik üyeleri mahalle ve köyleri gezerek aylık 6 bin 900TL’ye varan maaş ve sosyal güvence kapsamında işçi aramaktadırlar.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun genelinde yaklaşık olarak 1 milyon aile tarafından 830 bin dekar alana ekilmiş olan yaş çay hasadına sayılı günler kalmış durumdadır. Her yıl olduğu gibi bu yıl içinde Mayıs ayı ortasına doğru başlanması beklenen çay tarımında bu yıl korona virüsü nedeni ile sorunlar yaşanmaktadır. Yaş çay hasadı ile ilgili korona virüsü kapsamında sınır kapılarının kapatılmasından ötürü 40 bin yabancı uyruklu işçinin ülkeye gelemeyecek olması sıkıntılara yol açmış bulunmaktadır. Oluşan sıkıntıların giderilmesine yönelik olarak Rize Valiliği denetiminde, kaymakamlıklar, belediyeler, Çaykur, borsa ve ziraat odaları gibi birçok temsilcisi ile çay hasadının nasıl gerçekleştirileceği ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

İlçe Genelinde Toplam 2 Bin İşçi Aranıyor!

İlçe Genelinde Toplam 2 Bin İşçi Aranıyor! Bölge genelinde yaş çay hasadı için işçi açığını kapatmak adına çalışmalar sürerken, salgın dolayısı ile işi olumsuz yönde etkilenen ve uzaktan eğitime devam kapsamında evine geri dönen üniversite öğrencileri ve ayrıca Vefa Sosyal Destek Grupları çerçevesinde planlamalar düzenlenmeye devam ediliyor. Rize ili Fındıklı ilçesinde “Çayımız Tarlada Kalmasın” adıyla yürütülen proje genelinde kurulan çeşitli dernekler kapsamında köy ve mahalleler gezilerek işçi aranacak.

Çay İşçileri 6 Ay Boyunca Sigortalı Olacak!

Çay İşçileri 6 Ay Boyunca Sigortalı Olacak! Proje kapsamında Fındıklı Belediye Başkanı olan Ercüment Şahin Çervatoğlu, yaptığı açıklamasında şunlara değinmiş bulunmaktadır. Yaş çay hasadının da ortaya çıkan işçilik problemi için çözüm bulmak adına ortaklaşa proje çalışmaları yaptıklarını belirterek, çayın tarlada kalmaması için işe ihtiyacı olan işsizlere istihdam alanı oluşturmak istediklerini belirtti. Yapılan bu çalışmanın vadi bazlı olduğunu belirtirken, herkes kendi mahallesinde kendi köyü etrafında çalışacak dedi. Üreticiye çay taban fiyatının 3 / 1 fiyatının da bir maliyeti olacak ve hiçbir şeye karışmayacak.

Korona virüsü nedeni ile evine geri dönen üniversite öğrencileri içinde kendi köyünde kendi mahalle genelinde çay hasadına gidecek ve gençler kendi mahallelerinde ve köy genelinde komşusunun çayını toplarken de 6 ay boyunca sigortalı ve maaşlı olarak çalışacaktır. Oluşturulan bu sistem için çalışanlar en az asgari ücret alacaklardır. Fakat günlük yaş çay hasadı 300 kg olan aylık 4.650TL, günlük yaş çay hasadı 350 kg olan aylık 5.750TL ve günlük yaş çay hasadı 400 kg olan aylık olarak da 6.900TL kazanç elde edeceklerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.