• HGS Bakiye ve Ceza Sorgulaması Nasıl ve Nereden Yapılır


  Araçlar ücretli olan yolları ve köprüleri kullandığı zaman ücret ödemesi yapmaktadır. Bu ödeme yöntemleri sürekli olarak değişmiş ve şimdiki halini almıştır. Değişimin sebebi, araçların daha hızlı geçişlerini sağlayarak trafiği rahatlatmaktır. Şuanda uygulanan geçiş sistemi, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)’dir. Bu sistemde PTT ya da bankalardan alınan kartlar araçların ön camlarına yapıştırılmaktadır. HGS kartlarındaki bakiyelere para yüklemek gerekmektedir. Ücret ödenmesi gereken yerlerde sistem kartı okuyarak, bakiyeden gereken ücreti tahsil etmektedir. Otoyol ve köprü gibi ücretli yerlerden geçiş yapan HGS kart sahiplerinin kartlarının bakiyelerini sürekli kontrol etmeleri gerekmektedir. Yetersiz bakiye ile yapılan geçişlerin ücretleri en kısa zamanda ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde araç sistem geçer fakat daha sonra ciddi bir kaza ile karşı karşıya kalınmaktadır. Daha sonra HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl ve nereden yapılır sorusunun cevabı aranmak zorunda kalınmaktadır.


  HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl ve nereden yapılır konusunda birden fazla seçenek bulunmaktadır. HGS bakiye sorgulamak için:

  • e-devlet üzerinden,
  • PTT aracılığı ile,
  • Telefonla,
  • Bankalardan yapılmaktadır.

  HGS Bakiye ve Ceza Sorgulaması Nasıl ve Nereden Yapılır?

  HGS kartına bakiye yüklenmesi yapmak isteyen kullanıcılar, banka şubeleri ya da PTT şubelerini kullanarak bakiye yüklemesi yapabilmektedir. HGS bakiyesi ile ilgilenmemek için bankalarda bulunan hesabınız ya da kredi kartınız üzerinden otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir. Böylece HGS borcunuz düzenli olarak zamanında ödenmektedir.

  • HGS bakiyesini e-devlet üzerinden sorgulamak için size ait olan e-devlet şifresini kullanarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Hizmetler menüsüne giriş yapılarak PTT Genel Müdürlüğüne geçiş yapılır. Daha sonra açılan menülerden “Hızlı Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri” kısmından bakiye sorgulaması yapılmaktadır.
  • HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl ve nereden yapılır konusunda bir diğer bakiye sorgulama işlemi telefonla yapılmaktadır. Kolay bir şekilde HGS bakiyesini öğrenilmektedir. 444 1 778 veya 0 580 460 60 60 numaralı telefonları arayarak, yönlendirmeleri takip ederek bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirilmektedir.
  • PTT internet sitesi üzerinden ilgili menüler kullanılarak HGS bakiyesi sorgulanabilmektedir. Sorgulama yaparken, araç ve kart sahibinin bilgileri gerekmektedir. Ayrıca PTT şubelerinden de bu konuda bilgi verilmektedir.
  • Bankalar kullanılarak da HGS bakiye sorgulaması yapılabilmektedir. Bankaların müşteri hizmetlerinden, internet bankacılığından ya da şubelerden bakiye sorgulaması yapılmaktadır. Sorgulamaları yaparken araç ve HGS sahibinin bilgileri gerekmektedir.

  HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl ve nereden yapılır konusunda ceza durumlarını anlatacağız. Yetersiz bakiye ile HGS’den geçiş yapanlara 15 günlük yasal bir süre verilmektedir. Bu süre içerisinde HGS kartlarına gerekli bakiyeyi yatırarak ödeme yapılmaktadır. Yasal süre içerisinde ödeme yapmayan kullanıcılara HGS geçiş ihlali cezası kesilmektedir. Bu ceza oldukça yüksektir. Geçiş ücretinin 10 katı kadar ceza kesilmektedir. Ayrıca geçiş ücreti de talep edilmektedir. Örnek vermek gerekirse 25 liralık bir geçiş ücreti için yetersiz bakiye sebebiyle ceza kesilen birinden 250 lira ceza ve 25 lirada geçiş ücreti talep edilmektedir. Yani toplam ödemesi gereken miktar 275 liradır. Bu cezanın tebliği edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ödenmesi durumunda, 10 kat olarak uygulanan ceza miktarına %25 indirim uygulanmaktadır. HGS geçiş ihlalleri yine aynı yöntemler kullanılarak sorgulanabilmektedir. Bu cezalar PTT şubelerine ödenebilmektedir.

  HGS kartları tek plaka üzerinden hizmet vermektedir. Birden fazla aracı olanlar, her araç için ayrı HGS kartı almak zorundadır. HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl ve nereden yapılır şeklindeki durumlarda her plaka için ayrı sorgulama yapılması gerekmektedir. Ya da e-devlet üzerinden sorgulama yapıldığında sahip olunan bütün HGS kartlarına ait bilgiler görüntülenmektedir. HGS kartları çeşitli sebeplerle yenilendiği zaman, PTT’ye başvurarak eski kart içinde bulunana bakiyenin yeni karta aktarılmasını talep etmek gerekmektedir. Bu talepten sonra 7 gün içinde bakiye aktarımı gerçekleşmektedir. Bu durum dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Eski kartta unutulan miktarlar boşa gidecektir. Araç satımı durumunda ise HGS kartı PTT üzerinden iptal ettirilmelidir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl ve nereden yapılır konusuyla ilgili olarak HGS kartının almak için hangi belgelerin gerekli olduğunu anlatacağız.

  • Kişilere ait araçlar için HGS kartı alabilmek için kimlik ve ruhsat ile birlikte PTT ya da banka şubelerine başvurmak gerekmektedir. Bu belgelerle yapılan başvuru ile anında HGS kartı alınabilmektedir.
  • Kiralık araçların HGS alabilmesi için kimlik ve ruhsatın yanında sözleşmeleri de getirmeleri gerekmektedir. Yine PTT ya da banka şubelerinden HGS kartı talep edilebilmektedir.
  • Kurum üzerine bulunan araçlara HGS kartı almak için temsil belgeleri ve ruhsatlarla başvuru yapılması gerekmektedir.

  HGS Bakiye ve Ceza Sorgulaması Nasıl ve Nereden Yapılır Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl ve nereden yapılır konusunda verilecek bilgiler genel olarak bu şekildedir. Özel durumlara sahip kullanıcıların ilgili birimleri arayarak durumlarıyla ilgili bilgi almaları gerekmektedir. Bunun dışında HGS kartlarındaki geçiş ücretlerini ve bakiyelerini sık sık kontrol etmelerinde fayda vardır. Çünkü sistem bazen plakadan kaynaklanan sorunlar ya da benzer durumlar sebebiyle HGS kartını tam okuyamamaktadır. Böylece sürekli geçiş ihlali cezaları yazılmaktadır. Buna benzer sorunlar yaşayanlar bulunmaktadır. Bu konunun ihmal edilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde büyük bir borç ile karşı karşıya kalınmaktadır.

  PTT HGS Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

  E-Devlet HGS Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ
  tıkla sorunu sor

  HGS Bakiye ve Ceza Sorgulaması Nasıl ve Nereden Yapılır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın