ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu
09.10.2019

Anadolu Hayat bireysel emeklilik başvurusu birçok avantajı da beraberinde getiren bir sistemdir. 10 sene boyunca devlet katkısı ile para biriktirmek ve emeklilik aşamasında ikinci gelir elde etmek için Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu yapabilirsiniz. Emeklilik döneminde elde edeceğiniz ikinci bir gelir sayesinde, daha yüksek kaliteli bir emeklilik dönemi yaşayabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi, gönüllü katılıma bağlı bir sistemdir. Hem sosyal güvencesi olan hem de olmayan vatandaşların katılabileceği bir sistem olarak hizmet vermektedir. Çalışan ya da çalışmayan tüm vatandaşlar bu sisteme katılabilir.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Sistemi Avantajları Nelerdir?

Anadolu Hayat bireysel emeklilik avantajları oldukça fazladır. Hem çalışan hem de çalışmayan vatandaşların emeklilik şansı elde etmesini sağlamaktadır. Avantajları ise:

 • Bu sistemde yüzde 25 oranında devlet katkısı bulunmaktadır. Bu sayede birikimleriniz her ay devlet payıyla daha da yükselmektedir.
 • Birikimlerinizi emeklilik yatırım fonu kapsamında da değerlendirebilirsiniz.
 • Emeklilik döneminde dilerseniz toplu para, dilerseniz düzenli maaş alabilirsiniz.
 • Sosyal güvenlik ve yatırım danışmanlığı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Anlaşmalı olan sağlık kuruluşlarından indirimli şekilde faydalanabilirsiniz.
 • İhtiyaç duymanız halinde ücretsiz olarak acil ambulans ve sağlık danışmanlığı hizmeti de alabilirsiniz.
 • Anadolu sigorta konut, kasko ve sağlık poliçeleri için özel indirimlerden faydalanabilirsiniz.
 • Tercih edeceğiniz emeklilik planı kapsamında özel yatırım danışmanlığı alabilirsiniz. Katkı payı ödeme teminatının yanı sıra ferdi hayat sigortası imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Ürünleri Nelerdir?

Anadolu Hayat bireysel emeklilik planları çalışma durumunuza göre değişmektedir. Anadolu Hayat farklı hayat tarzları için uygun emeklilik planları geliştirmiştir. Bunlar:

 • Çiftçiler ve aileleri için: Çiftçilere özel emeklilik planı
 • 18-25 yaş arasındaki gençler için: Genç emeklilik planı
 • Sosyal güvencesi olmayan ya da geleceğine yatırım yapmak isteyen kadınlar için: Ev hanımları emeklilik planı
 • Geleceğini bugünden planlayanlar için: Geleceği yatırım planı
 • Yüksek tutarlarda birikim hedefleyenler için: Usta emeklilik planı
 • TSK mensupları ve aileleri için: TSK mensupları emeklilik planı
 • Doktorlar ve aileleri için: Doktorlara özel grup emeklilik planı
 • Türk Eczacıları Birliği üyeleri ve aileleri için: Türk eczacıları birliği emeklilik planı
 • Çalışanları için sigorta yaptıran kurumlar için: kurumlara özel emeklilik planı

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Sistemi Özellikleri Nelerdir?

Anadolu Hayat bireysel emeklilik planı geleceğe yatırım için önemli bir sistemdir. Aylık ödenecek oldukça ufak rakamlarla on sene sonra toplu şekilde gelir elde edebilirsiniz. Sisteme katılan vatandaşlar, otomatik olarak devlet katkı payı da almaktadır. Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu yaptıktan sonra size en uygun yatırım fonunu belirlemeniz gerekmektedir. Ödemelerinizi aylık, üç aylık ya da senelik şekilde yapabilirsiniz. Anadolu Hayat aracılığı ile aylık 200 TL ödeyerek sistemden faydalanabilirsiniz.

 • Anadolu Hayat bireysel emeklilik sistemine girerken giriş aidatı talep etmektedir. Bu aidat, 5 ay taksitle ödenebilmektedir.
 • Ödenecek tutarların yüzde 25’i devlet tarafından verilmektedir.
 • Katılımcılar dilekleri zaman katkı payı ödemelerini durdurabilir ya da ara verebilir.
 • Nakit ihtiyacı ya da acil durumlar için ödemeler ertelenebilir.
 • Bir sene içerisinde ödeme planında değişiklikler yapılabilir ya da fon değişebilir.
 • Her sene tüfe oranlarına göre ödeme tutarları değişmektedir.
 • Katkı payı üzerinden toplu şekilde ödeme yapılması da mümkündür.
 • Ödemeler asgari ya da azami sınırı olmayacak şekilde yapılmaktadır.
 • Anadolu Hayat bireysel emeklilik sistemine katılan kullanıcılarına ferdi kaza sigortası da yaptırmaktadır.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı Nedir?

Anadolu Hayat bireysel emeklilik iptal hakkı bulunmaktadır. Fakat 3 sene dolmadan sistemden çıkan vatandaşlar, devlet katkı payını alamamaktadır. Ödenen ana para kullanıcıya geri ödenmektedir. İptal hakkı için Anadolu Hayat şubelerine başvurmak ya da müşteri temsilcisini aramak gerekmektedir. İptal edilen bireysel emeklilik sisteminden sonra 10 iş günü içinde ödenen para, kişinin hesabına aktarılmaktadır. Buna göre:

 • Bireysel emeklilik sistemine olan ve en az 3 yıl boyunca sistemde kalan vatandaşlar, yüzde 15 tutarında devlet katkı payı ödemesi alarak sistemden çıkabilir.
 • En az 6 sene süreyle bireysel emeklilik sistemine ödeme yapan vatandaşlar, yüzde 35 tutarında devlet katkısı almaya hak kazanmaktadır.
 • En az 10 sene süreyle sisteme ödeme yapan vatandaşlar ise yüzde 60 oranında devlet katkısı alarak sistemden çıkabilmektedir.
 • 10 sene sistemde kalan tüm vatandaşlar ise 56 yaşını doldurduktan sonra sistemde biriken tüm katkı payını alabilmektedir.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Sisteminden Ne Zaman Çıkabilirim?

Anadolu Hayat BES iptali için vatandaşlar belirledikleri sürede çıkma talebi oluşturabilir. Ancak sistemden devlet katkı payını alabilmek en az 3 sene boyunca sistemde kalmak gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra 2 ay kaldıktan sonra sistemden çıkış yapılabilir. 10 iş günü içinde vatandaşların iptal edilen tutarları hesabına yatırılmaktadır. Fakat yapılan yüzde 25 oranında devlet katkısını almak için 10 sene boyunca sistemde kalmak ve ödeme yapmak gerekmektedir. Anadolu Hayat bireysel emeklilik sistemini iptal etmek için:

 • Anadolu Hayat müşteri temsilcisine başvuru yapabilirsiniz.
 • Anadolu Hayat şubelerine giderek iptal talebi oluşturabilirsiniz.
 • Mobil Anadolu Hayat uygulaması üzerinden form doldurabilirsiniz.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik için Devlet Katkısı Nedir?

Anadolu hayat BES devlet katkısı aylık yüzde 25 olmaktadır. Eğer her ay 100 TL ödeyeceksiniz, yapılan devlet desteği 25 TL olacaktır. Ödenen miktarın yüzde 25’i devlet tarafından ödenmektedir. Bireysel emeklilik sistemi gönüllü katılım gerektiren bir sistemdir. Katılımcılar diledikleri zaman sistemden çıkabilir ve biriken tutarı çekebilir. Sistemden ayrılan vatandaşlar, tekrar sisteme girebilir. Fakat bireysel emeklilik sisteminden ayrıldıktan sonra yeniden sisteme giren vatandaşların devlet katkı payı alması söz konusu değildir. Bundan dolayı da sistemden çıkmadan önce düşünmek faydalı olacaktır.

Anadolu Hayat Devlet Katkısı Ne Zaman Başlar?

Anadolu Hayat devlet katkısı kişinin bireysel emeklilik sistemine katıldığı ay başlamaktadır. Sisteme giriş yapan vatandaşların ödedikleri bireysel emeklilik katkısına yüzde 25 oranında devlet katkısı yapılmaktadır. Devlet katkısı her bireysel emeklilik kullanıcısı için aynıdır. Aylık olarak yapılan bireysel emeklilik ödemelerinin tutarı ne kadar yüksekse, devlet katkısı da ona göre olacaktır. Aylık 100 TL ödeme yapan kişiler için devlet katkısı 25 olacakken, 200 TL ödeme yapanlar için aylık 50 TL katkı payı yapılmaktadır.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Anadolu Hayat bireysel emeklilik iptal işlemleri için en az 2 ay sistemde kalmak ve ödeme yapmış olmak gerekmektedir. Ödemelerini düzenli olarak yapan ve sistemde 2. Sene ya da 2. Aydan sonra ayrılmak istediğine karar veren kişilerin talep doldurması yeterlidir. Katılımcılar 3 seneyi doldurmadan devlet katkısı almaya hak kazanamamaktadır. Devlet katkısı alabilmek için 3 sene boyunca sisteme ödeme yapmak gerekmektedir. Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu yaptıktan sonra çıkmak için Anadolu Hayat şubelerine başvuru yapabilirsiniz.

Burganbank Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu

Fibabanka Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu

Denizbank Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu

Yorumlar

 1. GÜLDEN VURAL dedi ki:

  B.E.S TEN AYRILMAK İSTİYORUM AMA SİZE ULAŞAMIYORUM ŞU NUMARADAN BANA ULAŞIRSANIZ SEVİNİRİM 05360349963

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Aşağıda ki linkte bulunan formu doldurmanız ve ardından hizmet@anadoluhayat.com.tr eposta adresine göndermeniz gerekmektedir. Form talebiniz tarafımıza ulaştıktan sonra BES uzmanları tarafından aranacaksınız.

   https://www.anadoluhayat.com.tr/Documents/PDF%20Files/Iletisim/talepFormlari/BireyselEmeklilik/ayrilma-talep-formu-ornegi.pdf