• Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Sistemi


  BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) bireylerin çalıştıkları dönemde uygulamış olduğu hayat standartlarını, emekli oldukları dönemde de sürdürebilmesini sağladığı, katkı payı ile birikim sağlayarak ek kazanç elde ettiği bir sistemdir. Çalışanlar yararlanabileceği gibi, herhangi bir yerde çalışmayan bireyler de sisteme dahil olabilmektedir. Sisteme katılabilmek için 18 yaşını doldurmuş ve fiili ehliyete sahip olmak yeterlidir. Türkiye’de uzun yıllardan beri bu alanda hizmet veren Anadolu Hayat Emeklilik de bu alandaki şirketler arasında ön sıralarda yer almaktadır.


  Anadolu Hayat Emeklilik Sistemine Nasıl Dahil Olabilirim?

  Sisteme dahil olabilmek için Anadolu Hayat bünyesinde yetkili olan bir uzman ile iletişime geçmek yeterlidir. Katkı payı ödemesinin aylık, yıllık, ya da dönemlik mi yapılacağı konusunda karar verilmelidir. Uzman ile yapılacak olan sözleşmenin ardından, ilk katkı payı ödemesi sisteme dahil olduğunda emeklilik sistemi kişi için başlamış olacaktır.

  Anadolu Hayat Emeklilik Sistemi Bilinmesi Gerekenler

  • Sistemde her 100 TL için 25 TL’lik devlet katkısı bulunmaktadır.
  • Sisteme dahil olan kişiler, emeklilik hakkı elde ettiğinde ödemelerini toplu ya da emekli maaşı şeklinde alabilmektedir.
  • İşveren bazlı grup sözleşmelerinde devlet tarafından katkı payı desteği verilmezken, bireysel bazda sisteme dahil olan bireyler için % 25 oranında devlet katkısı bulunmaktadır.
  • Kişiler eşi ya da çocuğu için katkı payı ödemesi gerçekleştirdiği takdirde, katılımcı gibi eş ve çocukları da %25’lik devlet katkısından faydalanabilmektedir.
  • Emeklilik Gözetim Merkezi’ne (EGM) bildirilen katkı payı ödemeleri sisteme işlenir ve bu ödemeler baz alınarak katkı payı da devlet tarafından emeklilik hesabına aktarılır.
  • 01.01.2013 tarihi itibariyle kişilerin ödediği katkı payları devlet desteği kapsamındadır.
  • https://ahesube.anadoluhayat.com.tr  linki aracılığı ile katılımcılar devlet katkısı takibi gerçekleştirebilirken, AppStore ya da Google Play Store aracılığı ile edinebilecekleri
  • Anadolu Hayat Emekilik mobil uygulaması ile de aynı işlemi gerçekleştirebilirler. Tüm bunların dışında 444 55 00 nolu telefondan her türlü soru için iletişime geçebilmektedir.
  • Transfer aracılığı ile Anadolu Hayat Emeklilik sistemine dahil olan katkı payları ve işveren toplu sözleşmeleri için devlet katkısı yoktur.
  • Eğer emeklilik hesabı farklı bir şirkete aktarılmak isteniyorsa, o güne kadar sağlanan devlet katkıları da yeni şirkete transfer edilebilir.
  • Devlet katkısı oranları sistemde bulunulan yıla göre değişiklik göstermektedir. Oranlar aşağıdaki gibidir.

  Sistemde 3 yıldan az bulunan kişilere devlet katkısı %0
  Sistemde 3 ile 6 yıl arasında bulunan kişilere % 15
  Sistemde 6 ile 10 yıl arasında bulunan kişilere % 35
  Sistemde 10 yıl ve daha fazla yıl bulunan kişilere % 60 (56 yaşını doldurmamış)
  Emeklilik hakkını elde etmiş kişilerde (56 Yaşını Doldurmuş) %100

  Sponsorlu Bağlantılar

  Anadolu Hayat Emekilik Sisteni’ne dahil olmadan önce, kişiler sağlıklı bir emeklilik planı yapabilmek ve ne kadar katkı payı ödeyebileceğini hesaplayabilmek için https://www.anadoluhayat.com.tr/bireysel-emeklilik/hesaplama linki aracılığı ile gerekli incelemeleri sağlayabilmektedir.

  Katkı Payına Dair Bilinmesi Gerekenler

  • Anadolu Hayat bünyesinde kişilerin ödeyeceği “Asgari Katkı Payı” seçilen fonlara göre değişiklik göstermektedir.
  • Giriş aidatları için sistem tarafından belli bir üst sınır düzenlemesi gerçekleştirilmiştir.
  • Yapılan sözleşme dahilinde ilk 5 yıl için ödenecek giriş aidatları ve yönetim gider kesintilerine ait toplam rakam, her yıl olmak üzere aylık asgari ücret tutarının % 8,5’ini aşamamaktadır.

  Sisteme dahil olan kişiler seçmiş oldukları fon çeşidini, yılda en fazla 6 defa olmak üzere değiştirme hakkına sahiptir. Aynı zamanda daha yüksek birikim elde edebilmek için kişiler, fon dağılımlarını takip edip istedikleri şekillere göre değiştirebilmektedir.

  Anadolu Hayat Emeklilik Sistemine İnternet Üzerinden Dahil Olma

  Kişiler sisteme dahil olabilmek için yüz yüze anlaşma sağlamak zorunda değildir. Www.anadoluhayatemeklilik.com.tr adresi üzerinde bulunan formlar bölümünden, ilgili formun çıktısını alıp doldurabilir, e posta, posta ya da fax aracılığı ile şirket merkezine iletebilmektedir.

  Formlar bölümünde sisteme dahil olma, sistemden ayrılma, fon değişikliği, emeklilik bilgi formu, aktarım formu, hesap özeti, kredi kartı talimatı gibi pek çok işlemin gerçekleştirilebileceği formlar bulunmaktadır. Kişiler bu formlar ile kolayca işlemlerini halledebilir, gerekli yerlere iletebilirler.

  Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Çeşitleri

  Genç Emeklilik

  Bu emeklilik planı ile 18 ile 25 yaş arasındaki gençler asgari 99 TL katkı payı ödeyerek siteme dahil olmaktadır. % 25 devlet katkısı sağlayan bu sistemin avantajları arasında, kariyer koçluğu desteği, sosyal güvenlik danışmanlık hizmeti, yatırım danışmanlığı hizmeti gibi faktörler yer almaktadır.

  Geleceğe Yatırım

  Bu sistemde de devlet katkısı bulunmaktadır. Kişiler katkı paylarını kendileri belirlemektedir. Sisteme dahil olan kişiler aynı zamanda yatırım danışmanlığı, sosyal güvenlik danışmanlığı, ücretsiz ambulans ve sağlık danışmanlığı ve anlaşmalı sağlık kuruluşlarından görecekleri indirim gibi hizmetler almaktadır.

  Ev Hanımları İçin Emeklilik

  Bu sisteme dahil olan ev hanımları, en çok bu emeklilik planını tercih etmektedir. Kendi isteklerine göre ödedikleri katkı payı tutarları yanında devlet katkısından da yararlanmaktadır. Katkı pauının ödeneceğine dair teminat konusunda eğer katılımcının eşi vefat ederse, 10 yıllık emeklilik planı süresinde ödenmiş olan katkı payları düşülür ve kalan katkı payları Anadolu Hayat Emekilik tarafından ödenir. Ev hanımları bu sistem sayesinde ücretsiz ambulans, sağlık danışmanlığı ve yatırım danışmanlığı gibi pek çok hizmetten de yararlanabilmektedir.

  Grup Emeklilik Sistemi

  İşverenler, bünyesinde çalışan kişileri bu sisteme dahil edebilmektedir. İşverenler, çalışanları için ödemiş olduğu katkı paylarını vergiden düşebilmektedir. Bu yönden de büyük avantaj sağlayan bireysel emeklilik sistemi için işverenler, çalışanları için ödeme yaptıkları maaşın belli bir kısmını sisteme yatırırlar. Çalışanlara fon teklifi götürürler ve çalışanlar hangi fonu seçtiğine dair işverenine bildirim gerçekleştirir. Herhangi bir seçim yapmayan personel için asgari fon seçimi gerçekleştirilir ve bu şekilde sisteme dahil olunur.

  Çalışanlar için, işçi, üst düzey yönetici ya da ofis çalışanı bazında farklı ödeme planları gerçekleştirilebilmektedir. Çalışanlar sisteme dahil olduklarında sağlık indirimi ve ücretsiz ambulans servisi gibi hizmetlerden de yararlanabilmektedir.

  Grup Emeklilik Sistemi İle Emeklilik Hakkı Elde Etme

  Sisteme dahil olan çalışanlar en az 10 yıl sistemde kalıp 56 yaşını doldurduğunda emekli olmuş sayılmaktadır. Emeklilik birikimlerine alabilmeleri için 3 yöntem bulunmaktadır. Programlı geri ödeme, yıllık gelir sigortası dahilinde ödeme ve toplu ödeme seçenekleri bu üç yöntem arasında yer almaktadır. Emeklilik hakkı kazanan katılımcılar, emeklilik haklarını erteleyip ertelemiş oldukları dönemde daha fazla katkı payı ödeyerek birikimlerini artırma imkanına da sahiptir.  tıkla sorunu sor

  Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Sistemi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. GÜLDEN VURAL dedi ki:

   B.E.S TEN AYRILMAK İSTİYORUM AMA SİZE ULAŞAMIYORUM ŞU NUMARADAN BANA ULAŞIRSANIZ SEVİNİRİM 05360349963

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Aşağıda ki linkte bulunan formu doldurmanız ve ardından hizmet@anadoluhayat.com.tr eposta adresine göndermeniz gerekmektedir. Form talebiniz tarafımıza ulaştıktan sonra BES uzmanları tarafından aranacaksınız.

    https://www.anadoluhayat.com.tr/Documents/PDF%20Files/Iletisim/talepFormlari/BireyselEmeklilik/ayrilma-talep-formu-ornegi.pdf

  Sorunuzu Yazın