Genel

2019 Hurda Araç ÖTV İndirimi Ne Kadar ?

2019 yılı hurda araç indirimi 15 bin TL olarak kabul edilmiştir. Son torba teklifinin meclise gelmesi ile birlikte hurda araç alımlarında uygulanan ÖTV 15 bin TL olarak öngörülen indirimi kapsayan kanun teklifi kabul edilmiştir ve 2019 Temmuz ayından itibaren devreye girmesi beklenmektedir. Merakla beklenen ÖTV indirimi ile ilgili son olarak yapılan açıklamalarda ÖTV indirimi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmiştir. Daha önce 10 bin TL olan ÖTV üst sınırı 15 bin TL’ye çıkarılmıştır. ÖTV indiriminden yararlanabilecek araçlar;


 • 16 yaş ve üzerinde olan binek otomobil, steyşın vagon tıpı araçlar ve panelvanlar
 • 16 yaş üzerinde olan 10 kişi ya da daha fazla yolcu taşıyan minibüsler, midibüsler, yük taşımaya mahsus kamyon ve kamyonetler
 • 16 yaş üzerinde olan otobüsler, arazı taşıtları, atv cinsi araçlar ve tır çekicisi, yarı römorklar için çekiciler ve pickup araçlardır.

Belirtilen 16 yaş üstü araçların hurdaya ayrılması ya da ihraç edilmesi söz konusu olduğu hallerde ÖTV indiriminden faydalanılması mümkün olmaktadır. Hurda araçlara uygulanan ÖTV indirim detayları ile ilgili bilgilendirme yazının devamında paylaşılmıştır.

Hurda Araç Teşviki 2019

2019 hurda araçlarına uygulanan artış 5 bin TL olmaktadır. Araç cins ve özelliklerine göre 2019 yılında teşvik 5 bin TL artış göstermiştir. ÖTV teşvikinde farkı belirleme ve farklılaştırma yetkisinin Bakanlar Kurulunda olacağı ÖTV teşviki daha öncesinde 10 bin TL’ye kadar uygulanmaktayken 2019 yılında 15 bin TL’ye yükselmiştir. Yapılan teşvikin amacı ise otomotiv sektörüne hareket ve canlılık getirmek olan ÖTV indirimleri yanı sıra devlet tarafından otomotiv sektöründe çeşitli teşvikler uygulanmıştır. Geçen yıl çıkarılan hurda düzenlemesine ilişkin süre 2019 yılı sonuna kadar uzatılmış ve hurda araçların satış ve ihraç edilmesi halinde uygulamadan yararlanılacağı yürürlüğe girmiştir.

Hurda Araç İndirimi Şartları

Hurda araç indirimi ÖTV uygulamaları 10 bin TL’ye kadar indirimlerde kriterler ve araçlarını hurdaya çıkartarak yeni araç alan kişilere uygulanan ÖTV indirim şartları şunlardır;

 • 46 bin TL’yi aşmayan araçlara uygulanan 10 bin TL’lik indirim yeni düzenleme ile matrahı 70 bin TL’yi aşmayan araçlara uygulanır.
 • 46 ile 80 bin TL’yi aşmayan araçlara uygulanan 8 bin TL’lik indirim yeni düzenleme ile matrahı 70 bin ile 120 bin TL’yi aşmayan araçlara uygulanır.
 • 80 bin TL’yi aşan araçlara uygulanan 3 bin TL’lik indirim yeni düzenleme ile matrahı 120 bin TL’yi aşan araçlara uygulanır.

ÖTV Hurda Araç İndirimi Başvurusu

Hurdaya araç indirimi başvuru süresinde öncelikle araç üzerindeki plaka sökülür ve ruhsatı alınarak notere başvuruda bulunulur. Çekme belgeli araç başvuruları plakasız olarak yapılır. Noter tarafından oluşturulacak kayıt ile 7103 sayılı yasa kapsamına dahil oluşulabildiğini gösteren belgeler başvuru sahibine teslim edilir. Daha sonra izlenecek süreç şu şekildedir;

 • Noterden alınan evraklar ile birlikte;

İl özel idaresi,

Büyükşehir belediyesi,

Ömrünü tamamlamış araç merkezleri ya da

Hurda İşletmesi Müdürlüğüne başvuru yapılmalıdır.

 • Noterden alınan evraklar belirtilen merkezlerden birisine teslim edildikten sonra araç toplama yerine teslim edilmelidir. Araç yürür halde değil ise yönlendirilen çekici ile araç alınmaktadır.
 • Aracın motor ve şanzıman gibi önemli parçalarının yerinde olması ve aracın bütünlüğün korunuyor olması gerekli olmaktadır.
 • Aracın tesliminde sonra başvuru sahiplerine 3 suret olmak üzere teslim tutanağı verilmektedir.
 • Teslim tutanağını alan başvuru sahipleri işlemlerini başlattıkları notere tekrar giderek işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.
 • Noter tarafından araç ruhsatına hurdaya çıkmıştır kaşesi basılarak başvuru sahibine teslim istem sonuç belgesini vermektedir.
 • Hurdaya çıkan aracın hurda onay kaşeli ruhsatı ve diğer evrakları tamamlayan kişiler bayilerine başvurarak yeni araçlarını ÖTV indirimi ile alabilmektedir.
 • Hurdaya çıkan araç teslim edilmeden sadece araç ruhsatı ile yasadan faydalanmak mümkün olmamaktadır.
 • Her araç için ÖTV indirimi yapılmamaktadır. Araç ÖTV indiriminden yararlanmak için yasalarla belirlenen şartlara uyum sağlanması gerekmektedir.

Hurda Araç İndirimi Yapan Firmalar

Hurda araç satmak için bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin internet üzerinden araştırma yapmaları mümkün olmaktadır. Hurda araç satışlarında hizmet veren firmalar ile ilgili iletişim bilgilerine internet üzerinden ulaşmak oldukça kolay olmaktadır. Hurda araç satılabilecek Türkiye genelinde firmalar online açtıkları sitelerde araç fiyatları ve satın alabildikleri hurdalarla ilgili detaylı bilgileri paylaşmaktadır.

Hurda Araçlarda ÖTV Avantajı

Hurda araç ÖTV indirimi uygulaması milyonlarca araç sahibinin yakından ilgilendiği konular arasında yer almaktadır. Hurda araçlara uygulanan ÖTV indirim avantajları eski araçlarını yeni araçlarla değiştirmek isteyen kişiler için 10 bin TL sına kadar indirimler uygulanarak devam etmektedir. Ekonominin canlanması amacı ile hükümet tarafından 2018 Mayıs ayında uygulanmaya başlayan teşvikler arasında yer alan hurda araç teşviki ÖTV indirimi olmaktadır.

2019 Hurda araç indirimi

Hurda İndirimi 2019 uygulamalarında yapılan yeni düzenlemelerin detaylarının resmi gazetede yayınlanan oranlarına göre;

 • 46 bin TL tutarında belirlenen vergisiz tavan 70 bin TL olmuştur.
 • 46-80 bin arasında belirlenen dilimde vergisiz tavan 70-120 bin TL olmuştur.
 • 80 bin TL’lik üst tavan ise 120 bin TL olmuştur.
 • Hurda teşviki ile birlikte devam etmekte olan ÖTV indirimlerinin 30 Haziran 2019 tarihi itibarı ile sona ereceği açıklanmıştır. Hurda araç indirimlerinde 2019 uygulaması son tarihi 30 haziran 2019 olmaktadır.

ÖTV Nedir

Özel Tüketim Vergisi belirli ürünlerde ve mallar üzerinden tahsil edilen bir harcama vergisidir.  Özel Tüketim Vergisi kısaca ÖTV olarak yazılmakta ve OTV uygulaması mal ve ürünler üzerinden maktu ya da oransal olarak alınmaktadır. ÖTV vergisi KDV gibi aynı malın her el değişimi esnasında uygulanan bir vergi değildir. ÖTV ödemesi hakkının doğması için malın ithal edilmesi ya da üretilen malın alıcısına ilk teslimi gerekir. motorlu taşıtlar için uygulanan ÖTV ödemeleri nihai tüketici adına olmaktadır. Motorlu taşıtlarda vergiyi ödemesi gereken kişiler ithalatçılar ve ilk satıcılar olmaktadır. Kanuna ek 4 ayrı ürünün tarifelendirmesinde vergilendirme esasına dayanan ÖTV vergi türevleri 4 ayrı tarifeye göre değerlendirilir. Buna göre;

 • Akaryakıt ve yağ vergileri 1 sayılı tarife olmaktadır.
 • Akaryakıt tüketim vergisi yerine 2 sayılı tarife olmaktadır.
 • Taşıt ve eski taşıt alım vergileri yerine 3 sayılı tarife olmaktadır.
 • Tütün ve alkol türevlerine ve eski KDV yerine ise 4 sayılı tarife olmaktadır.

ÖTV Uygulanan Ürünler

ÖTV uygulaması ithal edilen ya da satılan bir ürünün ilk satışında ortaya çıkmaktadır. KDV’den farkı ilk satışta uygulanması olan ÖTV araçlarda daha önceleri başlamış olan istihlal vergisi gibi olmaktadır. ÖTV ödemesini aracın son kullanıcısı yerine üreticiler, satıcılar ödemektedir. Motorlu taşıtlarda özel tüketim vergisi ödemesi nihai tüketici adına yapılır. ÖTV uygulanan ürünler şunlardır;

 • Kürk, mücevher ve lüks arabalar,
 • İnsan sağlığına zararlı olan alkol ve sigara gibi tekel ürünleri,
 • Çevre sağlığına zarar veren fosil atık, benzin ve kömür gibi ürünlere özel tüketim vergisi uygulanmaktadır.

Hurda Yasası

Engelli Ötv İndirimi

MTV Hesaplama

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. sıfır araç almayı düşünüyorum kardeşimin hurda aracını satın alıp faydalanabilir miyim. aracın benim üzerime kayıtlı olduğu sürenin bir önemi varmı?

 2. eski arabası olan adamda ne gezer yeni araç parası. olanın zaten ne işi var 3 5 kuruşla.zaten aracın teslim fiyatından 10 binde düşmüyorlar ötv + araç + kdv = 3 bin tl falan indirim .

 3. Peki Yeni Araç Alamayorsak – Hurda aracımızı Teslim için yasadan faydanamayacakmıyız, veya Teslimat nasıl yapılacak.

 4. Hurda Oto İndiriminden yeni araç alımında ÖTV indirimi 10.000-Tl Tamam da ya yeni araç alımı yapmayacaksa ve imkanı yoksa Hurda Aracını teslimde karı ne olaca veya nasıl uygulanacak

  1. Merhaba,

   Kanun tasarısında ”Aracın sahibi aynı cins araçlardan motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen yeni bir araç alırsa, Özel tüketim vergisinin 10.000,00 TL yi aşmamak üzere bakanlar kurulunun belirleyeceği kısmı terkin edilecek.” ibaresi var. Buna göre araç alımı şart.

  2. 02 07 2017 araç hurdaya ayırdim ben araç almak istemiyorum hurda evragini noter üzerinden başkasına devrede bilirmiyim

 5. İnternette bir çok internet sitesinde “Hurdaya verilen aracın yerine alınacak aynı tip araçlardan” ve “Hurdaya verilen aracın yerine alınacak aynı tip araç” şeklinde iki farklı ifadeye rastladım burada söylenmek istenen nedir ? Kamyonet verdiğinizde kamyonet almanızmı gerekiyor, yoksa kanunda belirtilen araçlardan herhangi bir tanesini alabiliyormusunuz ?( bildiğim kadarıyla motorsiklet, traktör kanuna dahil değil) 10000 TL Ötv indirimi yapılması durumunda benim hurdaya vermek istediğim 98 model panelvan bir kamyonetim var. Ancak ben bu aracı verip otomobil satın almak istiyorum. Ben bu kanundan yararlanabiliyormuyum, yararlanamıyormuyum ?

 6. BUNDAN 10 YIL ÖNCE BİR KAZA GEÇİRDİM VE ARACIM FERD OLDU….ARACI HURDA HALİNDE BULUNDUĞUMUZ BELEDİYENİN ŞANTİYESİNE BRAKMIŞTIK..ANCAK BU SÜRE İÇİNDE İNSANLAR BU ARABADAN İŞİNE YARAYAN PARÇALARINI YAĞMALAMIŞLAR EN SONUNDA KALAN BÖLÜMÜNÜDE BİR HURDACIYA CÜZZİ BİR FİYATTA SATTIM…YANİ PİLAKASI VAR ,,RUHSATIDA VAR..HİÇ BORCU DA YOK BU ARAÇTANDA HURDA YASASINDAN FAYDALANA BİLİRMİYİM…YADA YAPILMASI GEREKEN BİR PROSÖDÖRÜ VARMI…BU KONUSA AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM…..TEŞEKKÜR EDERİM…

 7. Aracımı 28.12.2017 tarihinde geri dönüşsüz olarak hurdaya çıkarmıştım.
  ÖTV indiriminden yararlanabilir miyim?

 8. iyi günler hayırlı çalışmalar merak ettiğimiz kunu hurda araçlar nereye teslim edilecek çevre kirlliği açısından bu araçların çok güzel bertaraf edilmesi gerekiyo diye düşünüyoruz saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu