Trafik

2020 Hurda Araç ÖTV İndirimi Ne Kadar?

2020 yılında hurda araç ÖTV özel tüketim vergisi kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Belli mal ya da ürün üzerinden oransal ya da maktu olarak alınan bir vergi türüdür. Bu vergi türü Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde kanun değişiklikleri ile birlikte gündeme gelmiştir. 2002 senesinden bu yana ÖTV uygulaması yapılmaktadır. Bu vergi ile gelirin yükselmesinden çok amaç sosyal faydanın sağlanmasıdır. ÖTV uygulaması alkol, sigara, çevreye zararlı benzin gibi yakıtlar, mücevher, kürk gibi mallara uygulanmaktadır. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamaya göre ÖTV vergi indirimi uygulaması ikinci kez uzatılacaktır.

Araç ÖTV İndirim Miktarı Nasıl Hesaplanıyor?

Vergisiz fiyatı 70 bin TL altında olan araç olduğunu düşünelim. ÖTV oranı yüzde 45’ten yüzde 30’a düşecektir. Bu durumda fiyatı 70 bin TL ile 120 bin TL arası olan araçlarda yüzde 50’den yüzde 35’e düşmesi bekleniyor. Ticari araçlar için ise yüzde 18’lik KDV oranı yüzde 1’e kadar indirildi. Beyaz eşya için ÖTV oranı tamamen sıfırlanmıştır. Mobilyalar için ise bu oran yüzde 18’den yüzde 9’e düştü. Bu indirimlerin 31 Mart tarihinde sona ereceği Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştır.

Araç ÖTV Muafiyetinden Faydalanmak için Sağlık Raporunda Engel Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

ÖTV muafiyetinden faydalanmak isteyen kişilerin tam teşekküllü devlet hastanelerinden sağlık raporu almaları gerekmektedir. Bu raporda kişilerin engel oranının en az yüzde 90 olması halinde indirimden faydalanabileceği bilinmektedir. Yüzde 40 ve üzeri ortopedik engele sahip olan kişilerin ise, engellerine özel aksam ile hazırlanan aracı kendisinin kullanmasına engel durumu olmadığını belirtmesi gerekir.

Araç ÖTV Muafiyetinden Engelli Yakınları Faydalanabilir mi?

Hayır. ÖTV indirimi yalnızca engelli bireyin şahsına tanımlanmıştır. Bu nedenle engelli yakınlarının bu muafiyetten yararlanmaları mümkün değildir. İndirimden faydalanmak için kişinin aracı mutlaka kendi üzerlerine almış olmaları gerekiyor.

Araç ÖTV Muafiyetinden 18 Yaşından Küçük Kişiler Faydalanabilir mi?

Engel oranı yüzde 90 ve üzeri olan kişilerin ÖTV indiriminden faydalanmaları için yaşları ile ilgili herhangi bir sınırlamaları yoktur. Engel oranı bütün vücut fonksiyon kaybı oranına göre hesaplanmaktadır.

Araç ÖTV Muafiyetinden Faydalanmak için Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Eğer ÖTV indiriminden faydalanmak isterseniz, bütün binek otomobil modelleri için motor silindir hacmine bakılmaksızın, belli bir vergi hesaplaması yapılması gerekecektir. Bu hesaplama bütün vergiler dahil 303.200 TL’nin altında olması gerekiyor.

Hurda Teşvikinden Faydalanmanın Şartları Nelerdir?

Hurda teşvikinden faydalanmak isteyen araçların en az 16 yaşında olmaları gerekir. Araç hurda kategorisinde bile olsa eğer yaş şartını yerine getiremezseniz, bu indirimden faydalanmanız mümkün değildir. Araç yaşına ek olarak hurda olan aracın yeni alınmak istenilen araç ile aynı kategoride olması istenmektedir.

Diğer şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hurdaya verilecek olan aracın bütününü koruması gerekir. Yani kasa, şanzıman ve motor gibi önemli parçaların yerinde olması istenir.
 • Birden fazla indirimin tek araç için kullanılması mümkün değildir. Bir araç için bir tane indirim kullanılabilir. İndirimlerin birleştirilmesi söz konusu değildir.

Hurda Teşvikinin Faydaları Nelerdir?

Hurda teşviki uygulaması ile trafikten yaşlı olan araçların çekilmesi planlanmaktadır. Yaşlı araçların yerine genç ve son model araçların getirilmesi amacı ile teşvik verilmektedir. 70 bin TL değerinde olan araç için 15 bin TL ödeme yapılır. Değeri 70 bin TL ile 120 bin TL arasında olan araçlar için ise 12 bin TL ödeme yapılacaktır.

Hangi Araçlar ÖTV İndiriminden Faydalanabilir?

ÖTV indiriminden faydalanabilecek olan araçlar arasında otobüsler, minübüsler, ATV, çekiciler, binek otomobiller ve pikap araçlar yer alıyor.

ÖTV İndiriminden Faydalanmak için Engel Raporu Nereden Alınır?

İndirim hakkını kullanmak için engel raporunun tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması gerekir. Engel oranı yüzde 90 ve üzeri olmalıdır.

ÖTV İndiriminden Faydalanmak için Hangi Ehliyet Belgesine Sahip Olmak Gerekir?

ÖTV indiriminden faydalanmak isteyen engelli kişilerin H sınıfı ehliyet sahibi olması şartı aranmaktadır.

Engelli Yakınları ÖTV İndiriminden Faydalanabilir mi?

Hayır. İndirim yalnızca engelli vatandaşların kendi şahıslarına tanımlanmış olan bir haktır. Kişi yakınları, ailesi ve akrabalarının bu indirimden faydalanması mümkün değildir.

Engelli Araçların ÖTV Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engelliler Adına Alınan Aracı (Arabayı) Kimler Kullanabilir?

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır ve Belgeler Nelerdir?

Shares:

12 Yorumlar

 • Şenol
  01.10.2019

  Merhaba benim sorum şu engelli raporu ile birlikte hurda indirimi ikisini aynı araç ta kullanabilirmiyim

  Cevapla
 • fatma
  27.03.2018

  sıfır araç almayı düşünüyorum kardeşimin hurda aracını satın alıp faydalanabilir miyim. aracın benim üzerime kayıtlı olduğu sürenin bir önemi varmı?

  Cevapla
 • hamza
  22.03.2018

  eski arabası olan adamda ne gezer yeni araç parası. olanın zaten ne işi var 3 5 kuruşla.zaten aracın teslim fiyatından 10 binde düşmüyorlar ötv + araç + kdv = 3 bin tl falan indirim .

  Cevapla
 • Hüseyin DURAN
  22.03.2018

  Peki Yeni Araç Alamayorsak – Hurda aracımızı Teslim için yasadan faydanamayacakmıyız, veya Teslimat nasıl yapılacak.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   22.03.2018

   Merhaba,

   Kanun sadece yeni araç alacaklar için geçerlidir.

 • Hüseyin DURAN
  16.03.2018

  Hurda Oto İndiriminden yeni araç alımında ÖTV indirimi 10.000-Tl Tamam da ya yeni araç alımı yapmayacaksa ve imkanı yoksa Hurda Aracını teslimde karı ne olaca veya nasıl uygulanacak

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   18.03.2018

   Merhaba,

   Kanun tasarısında ”Aracın sahibi aynı cins araçlardan motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen yeni bir araç alırsa, Özel tüketim vergisinin 10.000,00 TL yi aşmamak üzere bakanlar kurulunun belirleyeceği kısmı terkin edilecek.” ibaresi var. Buna göre araç alımı şart.

  • Sedat
   29.03.2018

   02 07 2017 araç hurdaya ayırdim ben araç almak istemiyorum hurda evragini noter üzerinden başkasına devrede bilirmiyim

 • Uğur
  23.02.2018

  İnternette bir çok internet sitesinde “Hurdaya verilen aracın yerine alınacak aynı tip araçlardan” ve “Hurdaya verilen aracın yerine alınacak aynı tip araç” şeklinde iki farklı ifadeye rastladım burada söylenmek istenen nedir ? Kamyonet verdiğinizde kamyonet almanızmı gerekiyor, yoksa kanunda belirtilen araçlardan herhangi bir tanesini alabiliyormusunuz ?( bildiğim kadarıyla motorsiklet, traktör kanuna dahil değil) 10000 TL Ötv indirimi yapılması durumunda benim hurdaya vermek istediğim 98 model panelvan bir kamyonetim var. Ancak ben bu aracı verip otomobil satın almak istiyorum. Ben bu kanundan yararlanabiliyormuyum, yararlanamıyormuyum ?

  Cevapla
 • ERCAN DOĞAN
  23.02.2018

  BUNDAN 10 YIL ÖNCE BİR KAZA GEÇİRDİM VE ARACIM FERD OLDU….ARACI HURDA HALİNDE BULUNDUĞUMUZ BELEDİYENİN ŞANTİYESİNE BRAKMIŞTIK..ANCAK BU SÜRE İÇİNDE İNSANLAR BU ARABADAN İŞİNE YARAYAN PARÇALARINI YAĞMALAMIŞLAR EN SONUNDA KALAN BÖLÜMÜNÜDE BİR HURDACIYA CÜZZİ BİR FİYATTA SATTIM…YANİ PİLAKASI VAR ,,RUHSATIDA VAR..HİÇ BORCU DA YOK BU ARAÇTANDA HURDA YASASINDAN FAYDALANA BİLİRMİYİM…YADA YAPILMASI GEREKEN BİR PROSÖDÖRÜ VARMI…BU KONUSA AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM…..TEŞEKKÜR EDERİM…

  Cevapla
 • Ramazan
  22.02.2018

  Aracımı 28.12.2017 tarihinde geri dönüşsüz olarak hurdaya çıkarmıştım.
  ÖTV indiriminden yararlanabilir miyim?

  Cevapla
 • cuma kuşcu
  22.02.2018

  iyi günler hayırlı çalışmalar merak ettiğimiz kunu hurda araçlar nereye teslim edilecek çevre kirlliği açısından bu araçların çok güzel bertaraf edilmesi gerekiyo diye düşünüyoruz saygılar

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir