• Hurda Araç ÖTV İndirimi 2018

  Ülkemizde zaman zaman çıkan yasalarla hurda araçların trafikten çekilmesi teşvik edilmektedir. Bazen devlet bu araçları kilo ile satın alırken bazen de vergi indirimi için kullanmaktadır. Buradaki temel hedef söz konusu araçların trafikten çekilmesini sağlamak ve böylece hem trafiği daha güvenli hale getirmek hem de havaya salınan karbon gazlarının miktarını düşürmektedir. Özellikle eski model araçlar tarafından doğaya salınan karbon gazları havayı ciddi derecede kirletmekte ve bunun da birçok olumsuz etkisi olmaktadır. Bütün bunların dışında söz konusu teşvikler ile ekonomiye de katkı sağlanmaktadır. Hurda araç ÖTV indirimi 2018 de bu etkilerin tamamını sağlamak amacıyla çıkartılmaktadır. Nihayetinde söz konusu durumdan pek çok kişi faydalanacaktır.


  Hurda Araç ÖTV İndirimi 2018 Ne Kadar Olacak?

  Şubat ayı içerisinde çıkarılması hedeflenen torba yasanın içerisinde yer alması beklenen hurda yasasıyla ilgili ayrıntılar kamuoyu ile paylaşılmıştır. Hurda araç ÖTV indirimi 2018 sayesinde kişiler hurda araçlarını vererek sıfır alacakları zaman ciddi bir ÖTV indirimi elde etmiş olacaktır. 16 yaş ya da daha büyük araçlar bu kapsamda kullanılabilmekte ve bunlar verilerek yeni araç alımında 10.000 liralık ÖTV indirimi hakkı elde edilebilmektedir. Fakat burada farklı bir husus bulunmaktadır. Söz konusu indirim sadece motor silindir hacmi 1.600 cm3’ü geçmeyen modeller için geçerlidir. Bunun dışındaki modeller için indirim uygulaması bulunmamaktadır. Ayrıca söz konusu araçların listesi Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanacaktır. Bu kapsamda araçların cinsleri ve özelliklerinin de belirtilmesi beklenmektedir.

  Hurda araç ÖTV indirimi 2018 konusuyla ilgili olan yasanın maddeleri TBMM plan ve bütçe komisyonunda görüşülmeye başlanmıştır. Maddeleri gören uzmanlar bunların kötü niyetli insanların istismarına açık olduğunu belirtmektedir. Çünkü simsar adı verilen kişiler 16 yaşından büyük ve kullanılamayacak durumda olan araçları yok pahasına satın alarak toplamakta ve bir anlamda insanların söz konusu yasadan yararlanmasını engellemektedir. Onun yerine yasadan kendileri yararlanmakta ve adeta haksız kazanç elde etmektedir. Bundan dolayı da konunun uzmanları vatandaşların bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizdikten sonra tüketicilere bu hakkı başkalarına kullandırtmama uyarısı yapmışlardır.

  Hurda araç ÖTV indirimi 2018 ile kamuoyuna yansıyan ilk bilgilerin ciddi hatalar içerdiği de yine konunun uzmanları tarafından belirtilmektedir. Söz konusu yasa kapsamında bütün araçlara 10.000 TL’lik bir ÖTV indirim hakkı verildiği algısı oluşmuştur. Fakat ilgili maddeler dikkatli incelendiğinde durumunda çok daha farklı olduğu anlaşılmaktadır. Öncelikle bütün araçlar için yapılacak indirim tutarı aynı değildir. Bazı araçlar için 10.000 TL’lik indirim hakkı verilirken bazı araçlar için daha düşük miktarlarda hak verilmesi söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı da hurda araçlar için verilecek indirim tutarı hakkında net bir şeyler söylenmesi şu aşamada mümkün değildir. Söz konusu durum Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek ve kamuoyuna açıklanacaktır. Böylece hangi araç için kaç liralık indirim hakkı verildiği daha net ortaya çıkacaktır.

  Hurda Araç ÖTV İndirimi 2018 ve Bilinmesi Gerekenler

  Hurda araç ÖTV indirimi 2018 ile ilgili yasa hakkında bilinmesi gereken bazı temel hususlar bulunmakta olup bunlar sayesinde yasa daha net anlaşılacaktır. Söz konusu hususlar şunlardır:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Söz konusu tasarıdan yararlanacak olan araçların ya 16 yaşında ya da daha büyük olmaları gerekmektedir. Daha küçük yaşta olan araçlar için teşvik verilmemektedir.
  • 16 yaş ve daha büyük araca sahip olan kişilerin ilgili maddeden yararlanması durumunda alacakları araçların motor silindir hacimlerinin 1600 cm3’ten daha düşük olması gerekmektedir. Aksi takdirde ÖTV indirimi yapılmamaktadır. Söz konusu indirim en fazla 10.000 TL olabilmektedir. Fakat ayrıntılı liste Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanacaktır.
  • Araçların yaşları hesaplanırken ruhsatlarda bulunan tescil tarihleri dikkate alınmamaktadır. Onun yerine model yılları baz alınarak yaş hesabı yapılmakta ve buna göre araçlar ihraç edilmekte ya da hurdaya çıkarılacaktır.
  • Alınacak yeni araçlarda yapılacak olan ÖTV indirimleri hangi araçta ne kadar olacağı yine Bakanlar Kurulu tarafından açıklanacaktır. Hurda araç ÖTV indirimi 2018 için Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanacak bilgilerin beklenmesi gerekmektedir.

  Torba yasa içerisinde bulunan maddeler genel olarak bu şekildedir. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi mutlaka Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanacak olan listenin beklenilmesi gerekmektedir. Hurda araç ÖTV indirimi 2018 sayesinde özellikle kullanılamaz durumda olan araçlar sahipleri için çok büyük fırsatlar sunulmuş olmaktadır. Bundan dolayı bu fırsatı kullanmayacak olan kişiler farklı şekillerde bunu değerlendirmekte istemektedir. Yeni araç almak isteyen kişilerin faydalanabileceği ÖTV indirimi için bazı kişiler 16 yaşında ya da daha büyük olan araçlarını satışa çıkarmaya başlamıştır. Bunun haricinde araçları kullanılamaz durumda olan kişiler ise sadece plakaları satışa çıkarmakta ve böylece söz konusu durumdan yararlanılmış olunmaktadır. Araba satış sitelerinde şimdiden plaka satan kişiler fark edilmeye başlamıştır.

  Hurda araç ÖTV indirimi 2018 genel olarak bu şekildedir. Söz konusu şuanda alt komisyonlarda görüşülmekte ve yakında torba yasayla birlikte yürürlüğe girecektir. Söz konusu durumun farklı alanlara yansımaları olmakta ve ciddi bir yarar sağlayacağa benzemektedir. Fakat bunun için Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanacak olan listelerin tatmin edici olması gerekmektedir. Aksi halde bu yasaya talep az olacak ve istenilen amaçlar havada kalarak sağlanamayacaktır. Bundan dolayı çok iyi bir dengenin yakalanması ve ona göre liste hazırlanması gerekmektedir.

  2018 Hurda Yasası

  Engelli Ötv İndirimi

  MTV Hesaplama  tıkla sorunu sor

  Hurda Araç ÖTV İndirimi 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. fatma dedi ki:

   sıfır araç almayı düşünüyorum kardeşimin hurda aracını satın alıp faydalanabilir miyim. aracın benim üzerime kayıtlı olduğu sürenin bir önemi varmı?

  2. hamza dedi ki:

   eski arabası olan adamda ne gezer yeni araç parası. olanın zaten ne işi var 3 5 kuruşla.zaten aracın teslim fiyatından 10 binde düşmüyorlar ötv + araç + kdv = 3 bin tl falan indirim .

  3. Hüseyin DURAN dedi ki:

   Peki Yeni Araç Alamayorsak – Hurda aracımızı Teslim için yasadan faydanamayacakmıyız, veya Teslimat nasıl yapılacak.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanun sadece yeni araç alacaklar için geçerlidir.

  4. Hüseyin DURAN dedi ki:

   Hurda Oto İndiriminden yeni araç alımında ÖTV indirimi 10.000-Tl Tamam da ya yeni araç alımı yapmayacaksa ve imkanı yoksa Hurda Aracını teslimde karı ne olaca veya nasıl uygulanacak

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanun tasarısında ”Aracın sahibi aynı cins araçlardan motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen yeni bir araç alırsa, Özel tüketim vergisinin 10.000,00 TL yi aşmamak üzere bakanlar kurulunun belirleyeceği kısmı terkin edilecek.” ibaresi var. Buna göre araç alımı şart.

   2. Sedat dedi ki:

    02 07 2017 araç hurdaya ayırdim ben araç almak istemiyorum hurda evragini noter üzerinden başkasına devrede bilirmiyim

  5. Uğur dedi ki:

   İnternette bir çok internet sitesinde “Hurdaya verilen aracın yerine alınacak aynı tip araçlardan” ve “Hurdaya verilen aracın yerine alınacak aynı tip araç” şeklinde iki farklı ifadeye rastladım burada söylenmek istenen nedir ? Kamyonet verdiğinizde kamyonet almanızmı gerekiyor, yoksa kanunda belirtilen araçlardan herhangi bir tanesini alabiliyormusunuz ?( bildiğim kadarıyla motorsiklet, traktör kanuna dahil değil) 10000 TL Ötv indirimi yapılması durumunda benim hurdaya vermek istediğim 98 model panelvan bir kamyonetim var. Ancak ben bu aracı verip otomobil satın almak istiyorum. Ben bu kanundan yararlanabiliyormuyum, yararlanamıyormuyum ?

  6. ERCAN DOĞAN dedi ki:

   BUNDAN 10 YIL ÖNCE BİR KAZA GEÇİRDİM VE ARACIM FERD OLDU….ARACI HURDA HALİNDE BULUNDUĞUMUZ BELEDİYENİN ŞANTİYESİNE BRAKMIŞTIK..ANCAK BU SÜRE İÇİNDE İNSANLAR BU ARABADAN İŞİNE YARAYAN PARÇALARINI YAĞMALAMIŞLAR EN SONUNDA KALAN BÖLÜMÜNÜDE BİR HURDACIYA CÜZZİ BİR FİYATTA SATTIM…YANİ PİLAKASI VAR ,,RUHSATIDA VAR..HİÇ BORCU DA YOK BU ARAÇTANDA HURDA YASASINDAN FAYDALANA BİLİRMİYİM…YADA YAPILMASI GEREKEN BİR PROSÖDÖRÜ VARMI…BU KONUSA AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM…..TEŞEKKÜR EDERİM…

  7. Ramazan dedi ki:

   Aracımı 28.12.2017 tarihinde geri dönüşsüz olarak hurdaya çıkarmıştım.
   ÖTV indiriminden yararlanabilir miyim?

  8. cuma kuşcu dedi ki:

   iyi günler hayırlı çalışmalar merak ettiğimiz kunu hurda araçlar nereye teslim edilecek çevre kirlliği açısından bu araçların çok güzel bertaraf edilmesi gerekiyo diye düşünüyoruz saygılar

  Sorunuzu Yazın