KOSGEB

Esnafa Faizsiz Kredi Müjdesi

Esnafa faizsiz kredi müjdesi ile esnaflar için verilecek olan kredinin ayrıntıları belli olmuş ve kimlerin bu krediden yararlanabileceği netlik kazanmıştır. Bu kredinin miktarı 30 bin lira olup gelecek sene daha da yükselmesi beklenmektedir. Öncelikle bu krediden yararlanmak için daha önceki dönemlerde devlet destekli kredi kullanmamış olunması ya da kullanılmış ise de bu kredinin kapatılmış olması gerekmektedir. Normal banka kredisi borcu olan esnafların bu krediyi almalarının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu kredi için doğrudan Halkbank’a ya da Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifine başvuru yapılabilmektedir. Bu başvurudan sonra gerekli değerlendirmeler yapılarak sonuç başvuru sahibine bildirilmektedir.


Esnafa Faizsiz Kredi Müjdesi ve Bu Kredi İçin Ödenecek Masraflar

Esnafa faizsiz kredi müjdesi ile duyurulan krediye başvuru yapıldıktan sonra gelen sonuç olumlu olursa işletme sahibinin mutlaka Esnaf Odasına kayıt yaptırması gerekmektedir. Eğer üyeliği var ise bu üyelik yeterli olacaktır. Ayrıca kredi onaylandıktan sonra bazı teminatlar ve bunlarla ilgili ekspertiz raporları istenmektedir. Bu kredini toplamda iki defa kullanılabilmekte olup 2 yıl geçmeden yeni bir başvuru yapılamamaktadır. Ayrıca bu kredi için farklı masraflar ve komisyonlar alınmaktadır. Kredinin vadesine göre bu masraflarda ciddi artışlar gözlenmektedir. 30 bin liralık faizsiz kredinin vadesi 60 ay olduğunda alınan toplam masraf 3.600 liraya ulaşmaktadır. Esnafa faizsiz kredi müjdesi ile bunun dışında da farklı bir kredi seçeneği daha bulunmaktadır. Esnaflar bu krediyi de kullanabilmekte fakat iki kredi aynı anda kullanılamamaktadır. Bu kredinin detayları da kısa süre önce paylaşılmıştır. Her sene düzenli olarak verilen ve esnafların en büyük destekçilerinden birisi olan KOSGEB tarafından bu kredi verilmektedir.

Esnafa Faizsiz Kredi Müjdesi ve KOSGEB Kredisi

Ülkemizde birçok sektör devlet tarafından desteklendiği gibi esnaflar da desteklenmektedir. Hatta bunun için bir kurum bile bulunmakta ve bu kurum işletmeleri desteklemekle görevlidir. Herkesin bildiği gibi KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemektedir. Birçok işi KOSGEB kapsamında krediler kullanmakta ve bu şekilde ya işletmelerini büyütmekte ya da yeni işletme açmaktadırlar. KOSGEB tarafından esnaflara verilen kredinin miktarı her yıl artmaktadır. Bu yıl faizsiz kredi miktarı 100 bin lira iken gelecek yıl bu rakamın çok daha yüksek olması beklenmektedir. Esnafa faizsiz kredi müjdesi ile bu durum devlet yetkilileri tarafından açıklanmıştır. Esnaflar bir önceki yılda olduğu gibi bu senede aynı şekilde başvuru yapabilmektedir.

Esnafa faizsiz kredi müjdesi ile duyurulan krediden yaralanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi ve belli bir usul takip edilerek başvuru yapılması gerekmektedir. Öncelikle KOSGEB işletmelerin desteklenmesi için kurulmuş bu yönde faaliyet göstermektedir. Bundan dolayı, KOSGEB tarafından verilen kredi ile iş yeri açmayı düşünenler için süreç tahmin ettiklerinden farklı şekilde işlemektedir. Öncelikle bilinmesi gereken husus, KOSGEB tarafından verilen bu tür durumlar için izlenen prosedür hakkında tam bilgi sahibi olarak bu şekilde bir girişimde bulunulması gerekmektedir. Aksi takdirde bu girişim istenmeyen bir şekilde sonuçlanabilmektedir. KOSGEB tarafından verilen kredilerin destekleme amaçlı olduğu konusu bununla ilgili girişimcilere bir fikir verecektir.

Esnafa faizsiz kredi müjdesi sayesinde küçük ve orta ölçekli işletmeler desteklenmekte ve işletmelerini büyütme fırsatı bulmaktadır. KOSGEB kapsamında verilen kredilerden yararlanabilmeleri için öncelikle bu konu hakkında bilgi almaları ve daha sonra gerekli şartlar sağlanarak başvuru yapmaları gerekmektedir. KOSGEB kapsamında alınan kredilerin bir kısmı faizsiz iken diğer kısmı ise hibe şeklinde verilmektedir. Bu kredilerden yararlanılabilmesi için işletme ile ilgili yeni bir proje geliştirilmesi gerekmektedir. Bu projenin detaylı ve doğru unsurları içermesi gerekmektedir. Bu proje ile başvurunu yapılması önemlidir. İlgili kurullar bu proje ile yapılan kredi başvurusunu değerlendirmekte ve projeye göre krediler verilmektedir. Verilen krediler proje kapsamında yapılacak olan harcamalara göre verilmektedir.

Esnafa faizsiz kredi müjdesi ile desteklenen esnafların KOSGEB kredilerini yaptıkları harcamalara göre almaktadırlar. Daha önce proje ile yapılan başvurunun onaylanan kişilerin yaptıkları bütün harcamaları faturalandırmaları gerekmektedir. Bu faturalar KOSGEB’in desteklediği alanlarda ise bu faturaların belli bir oranının karşılanması için kredi desteği verilecektir. KOSGEB bütün harcamalara destek vermemekte olup sadece kendi belirlediği alanlardaki harcamalara kredi desteği vermektedir. İşletmeler ya da işletme kurmak isteyenler buna göre planlarını yapmaları çok önemlidir. Bu alanların hangileri olduğu anlaşmalı bankalar ya da doğrudan kurumdan öğrenilebilmektedir. Bu duruma gereken önemi göstermeyen bazı işletmeler yaptıkları harcamaların kredi kapsamı dışında olduğunu sonradan öğrendiğinde büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilmektedir.

KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredi için teşvik alan illerdeki destekleme oranları daha fazladır. Bu illerde yapılan harcamaların yaklaşık %70’i kurum tarafından geri ödenirken diğer illerde bu oran %60 civarındadır. Ayrıca kadınların girişimleri daha fazla desteklenmekte ve kadınlara bu konuda pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır. Esnafa faizsiz kredi müjdesi bundan dolayı kadınlar için çok daha önemlidir. Kadın girişimciler bu kredilerle işletmelerini rahatlıkla daha hızlı büyütebilmektedir. Ayrıca kadın girişimciler sıfırdan işletmeleri de bu destekleme ile çok daha kolay bir şekilde kurabilmekte ve hayallerindeki terzi, kuaför gibi işletmelerin patronu olabilmektedir. Bu yönüyle faizsiz kredi, kadınların ülke ekonomisine daha fazla katılmasını sağlamakta ve hatta kadınları bu yönde teşvik etmektedir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Hüseyin bey,

      KOSGEB işbirliği ile esnafa faizsiz kredi imkanları bulunmaktadır. Bu imkanlardan yararlanabilmek için her hangi bir halkbank şubesine gitmeniz yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu