KOSGEB

Büyükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Bu yazımızda büyükbaş hayvan yetiştiricilerini çok ilgilendiren büyükbaş hayvan kredisi nasıl alınır sorusuna cevap vereceğiz. Yazımızda hayvan yetiştiricilerinin büyükbaş hayvan kredisi almak için nerelere başvuracakları, başvuru için aranan şartlar ve büyükbaş hayvan kredisi veren devlet kurumları ve bankalar neler detaylı olarak göreceğiz.

Büyükbaş Hayvan Kredisi ve Kapsamı

Büyükbaş hayvan kredileri büyükbaş hayvan tanımına giren sığır, inek, düve ve manda yanında binek veya yük hayvanı olarak kullanılan at, eşek ve katır gibi hayvanların satın alınması, yetiştirilmesi, çoğaltılması ve üretilmesi için kullanılan bir kredi türüdür.

Uygulamada bankalar tarafından zaman zaman büyükbaş ve küçükbaş hayvan kredilerinin ayrıldığını görürüz. Bunun sebebi büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinin kendine has yatırım, sermaye gereksinimi ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının olması ve yatırımın niteliği itibariyle küçükbaş hayvan yetiştiricisinden daha fazla yatırım gereksinimine ihtiyaç duyulmasıdır.

Konumuz büyükbaş hayvan kredisi olduğu için yazımızda büyükbaş hayvan hibe kredisi şartlarından ziyade büyükbaş hayvanlar için verilen devlet desteklerine fazla değinmeden hem kamu kurum ve bankalarını hem de özel bankaların sunduğu büyükbaş hayvan kredilerinden bahsedeceğiz.

Büyükbaş Havyan Kredisi İçin Aranan Şartlar Neler?

Büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin ister kamu ister özel banka ve kurumlardan olsun kullanacakları büyükbaş hayvan kredilerine başvurabilmeleri için bazı şartları yerine getirmeleri gereklidir. Bu şartlar;

 • Çiftçi Belgesi: Bu kredilere başvuru için aranan il ve en önemli şartların başında başvuru yapacak kişilerin çiftçilik veya hayvancılıkla uğraştıklarını gösterir Çiftçi Belgesi veya ÇKS Belgesi ibraz etmeleridir. Çünkü söz konusu kredi imkanları genellikle bankalarca özel faiz oranları ve özel ödeme dönemlerine tanımlı krediler olduğundan sadece yetiştiricilere kullandırılması devlete garanti edilmiş kredi imkanlarıdır.
 • Nüfus Cüdanı: Büyükbaş hayvan kredisine başvuracak kişilerde aranan diğer önemli bir şart ise bu kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Söz konusu krediler aynı zamanda bir destek niteliğinde de olduğundan bu kredilerin yurt içinde yerleşik yabancılara kullandırılması genellikle söz konusu değildir.
 • İkametgah: Başvuru sahibi Türkiye sınırları içinde yaşadığını ispatlamak durumundadır. Zira aynen yurt içinde yerleşik kişilere verilmediği gibi büyükbaş hayvan kredileri veya diğer tarımsal destekleme kredileri yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarına da genellikle verilmez.
 • Tapu: Bankaların büyükbaş hayvan kredisi verirken bir diğer istediği belge de çiftçilerden bilhassa arazi tapularını beyan etmeleridir. Arazi tapusu banka nezdinde hem çiftçinin bir mal varlığı olarak hem de aynı zamanda büyükbaş hayvan yetiştiriciliğini yapacağı arazinin bir ispatı şeklinde kabul edilir. Öyle ki bazı bankaların vermiş oldukları hayvancılık kredilerinin limiti için belirleyici kriterlerden birisi de krediye başvuran hayvancının sahip olduğu arazinin büyüklüğüdür.
 • Varsa bağlı veya üyesi olunan birliklerden alınacak belge: Şayet çiftçi faaliyet konusuyla ilgili bir örgüt, kooperatif veya birliğe üye ise bu belgeyi de ibraz etmesi gereklidir. Diğer yandan bazen kredi veren kurum ve bankaların bu birlik ve örgütler ile anlaşmalı kredi kampanya ve imkanları da söz oluşu olabilir.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Veren Kurum ve Bankalar

Büyükbaş havyan yetiştiricilerinin kredi alabileceği kurum ve bazı bankalar aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası: Türkiye’nin en büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası’nın ana faaliyet konularından birisi de çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşanlara kredi imkanları sunmaktır. Ziraat Bankası bilhassa büyükbaş hayvan yetiştiricilerine özel 750.000 TL’ye kadar yetiştiricilik kredileri sunmaktadır. Ziraat bankası hayvan kredisi faiz oranları genellikle diğer bankalarla kıyaslandığında düşüktür.
 • Denizbank: Türkiye’nin çiftçi ve hayvancılara özel kredi çözümleri üreten diğer bir özel bankası ise Deniz Bank’tır. Denizbank hayvan kredisi büyükbaş hayvan yetiştiricilerine ve besicilere özel bazıları proje destekli ve uygun faiz ve ödeme koşullarında krediler sunmaktadır.
 • İş Bankası: İş Bankası ise büyükbaş hayvan yetiştiricilerine diğer çiftçilere yönelik geliştirdiği örneğin İmece Kart vb kredi ve finansman kolaylıkları ile kredi sağlamaktadır.
 • Vakıfbank: Vakıfbank ise uluslararası kurumlar ve devletle işbirliği içinde gerçekleştirdiği proje bazlı krediler ile büyükbaş hayvan yetiştiricilerine çok özel kredi imkanları sunmaktadır.

Kosgeb: Kosgeb büyükbaş hayvan yetiştiricilerine özel faizsiz kredi vermektedir. Ancak verilen kredi miktar ve şartları Kosgeb’in dönemsel olarak açıkladığı proje ve desteklere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Genç Çiftçi Sertifikası Nasıl Alınır?

Genç Çiftçi Destek Kredileri

Devlet Mazot Desteği Nasıl Alınır?

Shares:

2 Yorumlar

 • Murat
  16.04.2019

  Ben şu an sigortalı olarak bir özel şirkette çalışıyorum.Sunu belirtmek isterim köyde kendimize ait tapulu olarak yerimiz mevcut hayvan yetiştirmek için elverişli yani,yalnız hayvan kredisi almak istiyorum bu şartlarda kredi almam mümkün mü veya ne yapmam lazım teşekkürler.

  Cevapla
 • Mehmet Özkan
  16.04.2019

  Kiralık tapu ile büyük baş hayvan alabilinirmi
  Veya küçük baş hayvan alınabilir mi
  Yaş sınırı SSK şartı varmı
  Çiftçi belgesi var

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir