emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Tarımsal Amaçlı Kenevir Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Teşvikler Neler?

Tarımsal Amaçlı Kenevir Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır, Teşvikler Neler?
14.11.2020

Son zamanların popüler tarım bitkisi kenevir üretimi hakkında pek çok kişi kenevir yetiştiriciliği nasıl yapılır sorusunu merak ediyor. Özellikle kenevir ekmenin yasak olup olmadığı da yine merak edilen konular arasında gelmektedir. Tarımsal amaçlı kenevir ekiminde herhangi bir yasak söz konusu değildir.

Kenevir Ekmek Yasak Mı?

Kenevir üretimi esasında belirli yasalar altında kontrol altında bulunmaktadır. Örneğin buğday ekmek için herhangi bir kurumdan izin almaya gerek yokken kenevir ekicilerinin kötü amaçlı kullanımları engellemek adına izin almaları gerekmektedir. Bu bakımdan ülkelere göre kenevir ekimi farklılık taşıyabilmektedir. Daha önceki yıllarda Türkiye’de kenevir ekimi yasak olmasına karşılık, kenevirin pek çok alanda kullanılacak ve fazla getirisi olan bir bitki olmasının daha iyi anlaşılmasından sonra 19 il sınırları içerisinde kenevir ekimine izin vermiştir.

Bu bakımdan bu illerin il merkezlerinde ve ilçelerinde kenevir üretimi bakanlıktan gerekli izinlerin alınması kapsamında yapılabilmektedir. Türkiye’de kenevir ekimi yapılan iller; Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’tır. Bu illerin dışında kenevir ekimi yapılmamaktadır. Söz konusu illerde kenevir ekimi yapmak için de mutlaka izin alınması gerekmektedir. Bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta da bu illerde kenevir tohumu ve lif üretimi konusunda serbestlik bulunmaktadır. Tohum ve lif ise sanayi amaçlı olarak kullanılabilmektedir.

Kenevir Yetiştiriciliği Maliyetleri Ne Kadar?

Kenevir yetiştiriciliği maliyetleri esasında oldukça düşüktür ve bu bakımdan üretimini yapan çiftçiler önemli kâr oranları sağlayabilmektedirler. Sanayi amaçlı kenevir üretiminin oldukça fazla alanda kullanımı mümkün olmaktadır. İlaç sektöründen otomobil sektörüne kadar kenevir satışı pek çok farklı alanda yapılabilmektedir. Kenevir tohumu kilogramı ortalama 30 TL’den alıcı bulmaktadır ve ortalama 1 dekar araziden 60 kilogram tohum çıkmaktadır. Bu tohumlar tekrar tarlada kullanılmaya uygun oldukları için de çiftçiler daha sonraki yıllardaki masrafları oldukça azalmaktadır. Ayrıca kenevir çok fazla bakım istemez ve gerekli sulama koşullarının sağlanması ile birlikte son derece verimli bir yetişme sergilemektedir.

Konuyla ilgili olarak merak edilen kenevir satın alan firmalar da oldukça fazladır. Türkiye’de genelde tekstil sanayisinde kenevire rağbet gösterilmektedir. Bunun yanında özellikle yurtdışına ithalat yapıldığında alım alanı çok daha genişlik göstermektedir. Kenevirden yelken bezinden yangın hortumlarına kadar çok çeşitli alanlarda ürünler yapılmaktadır.

Kenevir Yetiştiriciliği Teşvikleri Neler?

Devlet teşviği kenevir ekimi yapacak olanlara devlet tarafından teşvik sağlanmaktadır. Ekiminin izinli olduğu illerde yapılacak olan başvurulara devlet 1 dekar başına 700 TL’ye varan destek sunmaktadır. Bu destekten yararlanmak için ise öncelikle kenevir yetiştiricisi izni alınması gerekmektedir.

İzni almak için;

  • Ekimin serbest olduğu ilin valiliğine başvuru yapılarak yetiştiricilik belgesi alınır.
  • Yetiştiricilik belgesi alınması için başvuru yapan kişinin adli sicil dosyası temel alınmaktadır. Adli sicil dosyası temiz olanlar belgeyi alabilmektedir.
  • Kenevir yetiştiriciliği yapılacak arsaya dair keşif raporları,
  • ÇKS kaydı,
  • Kimlik belgesi ve fotokopisi gerekmektedir.

Bu belgelerin tamamlanması ve ibraz edilmesinden sonra yapılacak olan değerlendirme sonrasında kenevir yetiştiricisi belgesi verilmektedir. Valilik tarafından yapılacak olan inceleme sonucunda kenevirin sanayi amaçları için üretileceğine karar verilmesi sonrasında ekim yapılmakta ve teşviklerden de yararlanılabilmektedir. Konuyla ilgili olarak bilinmesi gereken bir diğer detay da sanayide kullanılacak olan kenevirlerin tür olarak uyuşturucu olarak kullanılmadığıdır. Bu yüzden sanayi amacıyla ekilecek olan ve izin verilen kenevirlerin, ekiminden sonra da yapılan olan denetimlerde kenevirlerin uygunluğu kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir.

Kivi Yetiştiricilerine Devlet’den Gübre, Arazi, Mazot ve Traktör Desteği

Kadın Çiftçilere Faizsiz Hibe Kredisi Destekleri

KOSGEB Maaş Desteği Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.