Emeklilik

EMEKLİLİK PARASI SORGULAMA

Çalışmakta olan her vatandaşımız emekli olabilmek ve emekli olduktan sonraki imkanlardan yararlanabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Emekliliğini bekleyen birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi ise emeklilik parası sorgulama işlemidir. Emekli parası sorgulama işleminizi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden yapacak olduğunuz emeklilik parası sorgulama işleminizi tek bir şekilde yapabilirsiniz. E-Devlet şifreniz ile bağlı olduğunuz kuruma göre ayrı ayrı emeklilik parasını sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere emekli parası sorgulama işleminizi bu yolla nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.


Bir süre önce emeklilik ile ilgili pek çok sorgulama işleminizi Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi üzerinden gerçekleştirmekteydik. İşlemler şifresi olarak sizden istenen bilgiler doğrultusunda tamamlanabilir durumdaydı. Ama artık E-SGM sistemi kaldırılmıştır. SGK’ ya bağlı olarak gerçekleştireceğiniz çoğu işlem birçok sorgulama işlemini kapsayan E-Devlet sistemi üzerinden şifreli olarak birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden yapabileceğiniz emekli parası sorgulama işlemi ile çalışma süreniz boyunca adınıza yatırılan primlere göre belirlenen emekliliğinizde alacağınız ücret hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için E-Devlet şifrenizin olması yeterli olacaktır. Yazımızın devamında E-Devlet sistemi üzerinden emeklilik parası sorgulama işlemi ile ilgili detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle Emeklilik Parası Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

E-Devlet sistemi üzerinden yapmak istediğiniz emeklilik parasını sorgulama işleminiz için E-Devlet şifrenize ihtiyacınız vardır. Eğer E-Devlet şifrenizi edinmek içinse herhangi bir PTT şubesine giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuz için kimlik bilgilerinizin olması yeterlidir. Ayrıca bu işlem için 2 TL ödemeniz gerekmektedir. Gerçekleştirmiş olduğunuz bu işlemlerden sonra E-Devlet şifreniz ile emeklilik parasını sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet şifreniz ile emekli parası sorgulama işleminizi yapabilmeniz için yazımızın sonunda bulunan ve bağlı olduğunuz SSK yani 4A, BAĞ-KUR 4B veya Emekli Sandığı 4C gibi kurumlardan birini seçmelisiniz. Bağlı olduğunuz kuruma göre seçiminizi yaptıktan sonra ilk olarak ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayınız.

  • Ardından TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.
  • ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayarak emeklilik parasını sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle SSK (4A) Emeklilik Parası Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

E-Devlet Şifresi İle BAĞ-KUR (4B) Emeklilik Parası Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

E-Devlet Şifresi İle Emekli Sandığı (4C) Emeklilik Parası Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ! 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı