Emeklilik

Emekli Hesabından Kredi Kullanımında Haciz Uygulanabilir

emekli kredi haciz

Emekli aylığı için haciz konusu pek çok emekli aylığı alan kimse tarafından merak edilmektedir. En genel tanımı ile birlikte emekli aylıklarına Sosyal Güvenlik Kurumu alacakları ve nafaka borçları dışında haciz koyulamamaktadır. Şayet banka borçları başta olmak üzere diğer borçlar nedeniyle emekli aylığına haciz koyulmuşsa, bu durumda haciz kaldırma işlemleri başlatılmalıdır.

Emekli Aylığına Hangi Durumda Haciz Koyulur?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında emekli aylığına haciz koyulacak durumlar net olarak belirlenmiştir. Buna göre SGK’dan emekli aylığı, dul aylığı ve yetim aylığı ile birlikte iş göremezlik geliri ödemelerinden sadece SGK’ya olan borçlara yönelik ve nafaka alacakları için emekli aylığına haciz işlemi yapılmaktadır. Bunun dışında emekli aylığına haciz koyulabilmesi için emekli tarafından yazılı muvafakat verilmesi gerekmektedir. Eğer emekli kişinin haciz koymaya söz konusu olan alacak için emekli aylığından kesinti yapılmasına dair yazılı olarak muvafakat yoksa bu durumda SGK’ya itirazda bulunabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Nasıl Etkiler

Bankadan Kredi Kullanımında Dikkat

Öte yandan özellikle maaş hesaplarının bulunduğu bankalardan kredi kullanılması halinde, borcun ödenmemesi durumunda tahsil edilecek olan borç tutarının emekli aylığından kesinti şeklinde olacağına dair bankalar tarafından sözleşme alınmaktadır. Tüm bankalar için, emekli aylığı o bankadan alınıyorsa, emekli kişi kredi kullanacaksa bu durum uygulanmaktadır. Ancak çoğunlukla bu maddelere dikkat edilmediği için sonradan yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla konu Yargıtay’a taşınıyor. Sözleşmelerin iptali için Yargıtay’a giden yakın tarihli bir kararda ise varılan karar borçlunun serbest iradesiyle imzalamış olduğu sözleşmenin daha sonradan iptal olunmayacağı kararına varıldı. Bu bakımdan dikkatsizlik ya da sözleşmeyi detaylı şekilde okumadan yapılan imzalar emeklilerin maaşlarına haciz işlemlerini yasal olarak düzenledi.

Yargıtay Emsal Niteliğinde Karar Verdi

Yargıtay tarafından 2019/6324 E. , 2020/3250 K kapsamında bankadan kredi çekerken emeklinin sözleşme imzalayarak şartları kabul etmesinin daha sonradan bozulmayacağına hükmedildi. Karara konu edinilen dava dosyasında, emekli bir kişi, emekli aylığı almakta olduğu bankadan kredi kullanırken, aylık 1030 TL tutarındaki taksitlerinin emekli aylığından tahsil edilmesi için bankaya yetki verdi. Bu noktada gözden kaçmaması gereken, emekliler için önemli olan nokta, emekli aylığının alındığı bankaya böyle bir yetki verildiğinde emekli aylığından doğrudan kesinti yapılmaktadır. Aylığın yatırılması ile birlikte kesinti otomatik olarak yapılır. Başka bir deyişle emekli kişinin eline emekli aylığının ilgili tutarı geçmez ve banka doğrudan hesabından bu parayı tahsil eder.

Emekliler Tekrar Çalışırsa Maaşı Kesilir Mi

Davanın devamında kredi çekmiş olan emeklinin ekonomik durumunun kötüleştiği ve emekli aylığından başka hiçbir gelirinin kalmadığı, emekli aylığını da tam olarak alamadığı için zor durumda kaldığı için konuyu bankaya taşıyarak ilgili sözleşmesinin kaldırılmasını talep etti. Banka ise bu teklifi geri çevirdi ve bankanın reddi üzerine kişi mahkemeye dava açtı. Yerel mahkeme tarafından dava haklı bulundu ve sözleşmenin banka tarafından geçersiz sayılmasına hükmetti. Ancak banka da bu sefer kararı temyize götürdü ve Yargıtay, yerel mahkemenin aldığı kararı geçersiz saydı.

Yargıtay tarafından alınan kararda, emeklinin kredi kullanım sırasında kredi şartları için banka tarafından istenen şartları emekli aylığını teminat göstererek sağladığı, haliyle şartların yerine getirilmemesi durumunda kişinin maaşı, mevduat ve bloke hesapları üzerinden bankaya haciz yetkisinin verildiğine dikkat çekildi. Bu yüzden emekli kişinin sözleşmeye uymaması durumunda bankanın, kişinin emekli maaşının yatırıldığı hesaptan doğrudan kredi tutarını alma yetkisine sahip olduğunu, bunun da yazılı muvafakatname ile sağlandığı belirtildi. Bu karara göre kredi çekecek emekliler maaş hesaplarını teminat göstermeleri halinde daha sonradan maaşlarındaki kredi ödemelerini iptal edemeyecekler.

Emeklilik İkramiyesi Hesaplama Nasıl Yapılır

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir