E-Devlet

E-Nabız Covid ve PCR Test Sonucu Sorgulama

E-Nabız covid ve PCR test sorgulama işlemi ile hastalığı taşıyıp taşımadığınızı öğrenebilirsiniz. Covid salgını 2019 yılının sonunda hayatımıza girmiş ve 21. yüzyılda tüm dünyayı pençesine düşürmüştür. Milyonlarca insanın ölümüne neden olan covid salgını halen devam ettiği için şüpheli belirtiler taşıdığınızı hissettiğinizde e-nabız covid ve PCR test sorgulama yaptırabilirsiniz.

Covid hastalığı bazı hastalarda çok ağır geçerken bazılarında daha hafif geçer. Bu nedenle sizde nasıl bir etki bırakacağını bilmediğiniz bir hastalığa karşı her zaman tedbirli olmanız gerekir. Covid salgınına karşı geliştirilen aşılardan uygun dozda yaptırarak, sosyal mesafe ve hijyen gibi kurallara dikkat ederek kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Covid ve PCR Testi Nedir?

Covid ve PCR testi, Covid taşıyıcısı olup olmadığınızın anlaşılması için sağlık kurumları tarafından ya da bireysel kitler kullanılarak yapılır. Sağlık kurumları tarafından yapılan testlerin sonucunu öğrenmek için e-Nabız sistemini kullanabilirsiniz. Test sırasında ağzınızın içinden ve burnunuzdan sürüntü alınır. Bu sürüntüler laboratuvar ortamında incelenerek korona mikrobunun varlığı sorgulanır.

Hastane ortamında yapılan testlerin yanı sıra eczanelerde satılan kitleri alarak kendiniz kullanabilirsiniz. Bu kitlerin %100 kesin sonuç verdiğini söylemek zordur. Bu nedenle hastaneye giderek test yaptırmanızda fayda vardır. Aşağıdaki tabloda en güncel covid vaka ve vefat sayılarını görebilirsiniz.

Tabloyu incelediğinizde en güncel verilere göre haftalık vaka sayıları 20 binin üzerindedir. Vefat sayısı ise en son 70 olarak verilmiştir. Bu verilerden yola çıkarak hastalığın halen etkisini sürdürdüğünü ve gerekli tedbirlerin alınmasının ne denli önemli olduğunu söylemek mümkündür.

E-NABIZ COVİD VE PCR TEST SONUCU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E-Nabız covid ve PCR test sonucu sorgulamak için enabiz.gov.tr adresine girmeniz gerekir. E-Nabız, kişisel sağlığınıza ilişkin bilgileri sorgulayabileceğiniz bir sistemdir. Bu sistemde hastane ziyaretleriniz, tahlil sonuçlarınız, raporlarınız ve kullandığınız ilaçlar gibi bilgiler yer alır. Bu bilgileri gerekli durumlarda kullanabilir ya da sizden sağlığınızla ilgili bilgiler talep edildiğinde çıktı alarak ilgili kurumlara ibraz edebilirsiniz.

E-Nabız Sistemine Erişim

E-Nabız sistemine erişim için şifre ve kimlik numaranızı kullanmanız gerekir. E-Nabız şifresi alarak sisteme giriş yapabileceğiniz gibi e-Devlet şifrenizle de giriş işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İlk önce yapmanız gereken enabiz.gov.tr adresine girmektir.

Yukarıda gösterilen ekrandan e-Devlet şifrenizi kullanarak ya da e-imza ile de giriş yapabilirsiniz.

E-Nabız PCR Test Sonucu Sorgulama Kısmına Erişim

E-Nabız PCR test sonucu sorgulama kısmına erişim için ilk önce şifre giriş işlemlerini tamamlamanız gerekir. Şifre aşamasını tamamladığınızda karşınıza çıkan ekran aşağıda gösterilmiştir.

E-Nabız ana sayfasına ulaştığınızda yukarıdaki ekranda gösterilen kısımdan sorgulama yapabilirsiniz. Gösterilen simge “Tahlillerim” kısmına aittir.

Tahlillerim” kısmına giriş yaptığınızda sağ üst kısımda “Covid-19 Test Sonucu” bölümü vardır. Oraya tıkladığınızda karşınıza sonucu belli olan testleriniz çıkar.

Covid-19 Test Sonucu” kısmına tıkladığınızda sonuçlarınız tarihsel sırasına göre verilir. Bu sayede hastalığı taşıyıp taşımadığınızı öğrenebilir ve ona göre tedbirlerinizi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra yasal olarak uymak zorunda olduğunuz kurallar da olabilir.

Çocuklarım İçin PCR Testi Sorgulama Yapabilir miyim?

Çocuklarınız için PCR testi sorgulama yapma şansınız vardır. E-Nabız ana sayfasında sağ üst kısımda “Çocuklarım” seçeneği yer alır. Birden fazla çocuğunuz varsa buradan hangisi için sorgulama yapmak istediğinizi seçerek test sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Seçiminizi yaptıktan sonra yine “Tahlillerim” kısmına girerek sonuçları öğrenebilirsiniz.

E-Nabız Dışında PCR Sonucu Öğrenme

E-Nabız dışında PCR sonucu öğrenmek için Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanabilirsiniz. Test sonucu kesinleştikten sonra Hayat Eve Sığar uygulamasında durumunuz “Riskli” olarak görünür. Buradan test sonucunun pozitif çıktığını anlayabilirsiniz.

Yukarıdaki ekranda “Risksiz” yazan kısım eğer pozitif bir test sonucunuz varsa “Riskli” olarak değişir.

PCR Testi Sonucu Pozitif Ne Demek?

PCR testi sonucu pozitif olarak çıkarsa bu durum hastalığı taşıdığınız anlamına gelir. Covid hastaları için Türkiye’de 7 günlük bir karantina süresi öngörülür. Bu süre içerisinde hastaların evden dışarı çıkmaması ve kimseyle temas etmemesi gerekir. Temaslı kişiler için de aşısız ve hastalığı geçirmemiş olmamaları durumunda, belirli bir karantina süresi öngörülür. Bu sürenin sonunda hastalar ve temaslı kişiler günlük hayatlarına devam edebilir.

PCR Testi Sonucu Negatif Ne Demek?

PCR testi sonucu negatif ifadesinin anlamı hastalığı taşımadığınızdır. Belirtileri taşımamıza rağmen test sonucunuz negatif ise başka bir rahatsızlıkla karşı karşıya olabilirsiniz. Bu nedenle bir hekime danışarak hastalığınıza yönelik ilaç tedavisine başlayabilirsiniz.

PCR Testi Kaç Günde Sonuçlanır?

PCR testi sonuçlanma süresi en geç 24 saat olarak ifade edilebilir. Bu süre içerisinde test sonucunuz e-Nabız sisteminde görünür. Belirli aralıklarla sorgulama yaparak sonucu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra telefon numaranıza mesaj da gönderilir. Vaka sayılarının az olduğu dönemlerde sağlık görevlileri tarafından hastalara ilaç getirilse de artık bu uygulama yapılmamaktadır. Hastalar durumları ağırlaşması halinde sağlık ekiplerinden yardım alabilir.

PCR Test Sonucunun Çıktısı Nasıl Alınır?

PCR test sonuçlarının çıktısını almanız mümkündür. E-Nabız covid ve PCR test sorgulama yaptıktan sonra sonuç kısmının yanında yer alan “PDF(Türkçe) kısmından indirme işlemini yapabilirsiniz. İndirme işlemi neticesinde aldığınız belgeyi sizden covid test sonucu isteyen kurumlara verebilirsiniz.

PCR Test Doğrulama Nasıl Yapılır?

PCR test doğrulama yapmak için https://enabiz.gov.tr/PcrTestSonuc/Index adresine giriş yapmalısınız. Bu adresten sorgulama yapabilmeniz için şu bilgileri girmeniz gerekir:

  • Barkod numarası
  • T.C. kimlik numarasının son dört hanesi
  • Cep telefonu
  • E-posta adresi

Bu bilgilerle sorgulama yapabileceğiniz gibi pasaport numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz.

Barkod numarası hastaneden size test için verilen belgede yazar. Bu barkod numarasını yukarıda gösterilen alana girmelisiniz.

PCR Test Sonucu Geriye Dönük Sorgulanır mı?

PCR test sonucunun geriye dönük olarak sorgulanması mümkündür. Sorgulama ekranında daha önce yaptırdığınız tüm test sonuçlarını görebilirsiniz. Bu sayede geçmiş dönemde hastalığı kaç kere geçirdiğinizi öğrenme şansınız olur.

Başkasına Ait PCR Test Sonucunu Öğrenebilir miyim?

Başkasına ait PCR test sonucunu öğrenmek gibi bir şansınız yoktur. E-Nabız’a sadece kişiye özel şifre kullanarak giriş yapabilirsiniz. Başkasına ait şifreyi alarak o kişinin sistemine giriş yapmanızsa suç teşkil eder. Ancak sadece vasisi olduğunuz kişilerin e-Nabız sistemine ulaşabilirsiniz.

E-NABIZ’DAN BAŞKA HANGİ İŞLEMLER YAPILIR?

E-Nabız’dan yapılabilecek diğer işlemler oldukça fazladır. Randevu alma, randevu iptali, tahlil görüntüleme vs. gibi pek çok işlemi E-Nabız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Covid-19 aşı randevusu alma ve aşılarınızı takip etme işlemlerini de yapabilirsiniz.

Covid-19 Aşı Sorgulama

Covid-19 aşı sorgulama işlemi ile daha önce yaptırdığınız aşıları görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda yaptırmanız gereken aşılar olup olmadığını da bu kısımdan görüntüleyebilirsiniz.

Covid 19 aşı sorgulama kısmında hangi tür aşıları yaptırdığınız da görünür. Bu sayede yeni yaptırmanız gereken aşıların hangisi olduğunu görebilirsiniz. Aşılarınızı eksiksiz şekilde yaptırarak Covid 19’a karşı daha güçlü şekilde koruma sağlayabilirsiniz. Burada e-Nabız’dan daha önce yaptırdığınız aşılara göre yeni dozu hangisinden yaptırmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Daha önce yaptırıp yan etkisini gördüğünüz bir aşı varsa bu sefer farklı birini deneyebilirsiniz.

Covid-19 Aşı Randevusu Alma

Covid 19 aşı randevusu alma işlemi için aşı sorgulama ekranının üst kısmında yer alan “Aile hekiminden randevu al” ya da “Hastaneden randevu al” seçeneğine tıklamalısınız. Bu kısımlara tıkladığınızda sistem sizi “MHRS” ekranına yönlendirir. Bu ekrandan dilerseniz aile hekiminden ya da hastaneden randevunuzu alabilirsiniz.

Covid-19 Aşı Kartı Oluşturma

Covid 19 aşı kartı oluşturma işlemini e-Nabız üzerinden yapabilirsiniz. Bu sayede yurt dışına çıkışlarda aşı kartınızı kullanabilirsiniz. Aşı kartı sadece yurt dışı çıkış işlemleri için değil kurumsal amaçlı talepler için de kullanılabilir. Bu kart sadece en az 2 doz aşısını tamamlamış olan kişilere verilebilir.

Randevu Alma

E-Nabız üzerinden randevu alma işlemlerini yapabilirsiniz. Bu sayede hastalandığınızda randevunuzu alarak gerekli tedaviyi olabilirsiniz. Bunun için e-Nabız’a giriş yaparak randevu alma ekranına girmeniz gerekir.

Sol kısımda bulunan takvim simgesine tıklayarak “Randevularım” kısmına erişebilirsiniz. Bu kısımda daha önce aldığınız randevular görüntülenir. Aynı zamanda yeni randevu da alabilirsiniz. “Randevu Al” seçeneğine tıkladığınızda sistem sizi MHRS ekranına yönlendirir. Oradan hastane, doktor seçimini yaparak randevu alabilirsiniz.

Geçirilen Hastalıkları Görüntüleme

Geçirilen hastalıkları görüntülemek için E-Nabız’a girebilirsiniz. Bu kısımda daha önce hastane ziyaretlerinizde size konulan teşhisler gösterilir.

Yukarıdaki ekranda hastanın tüm hastane ziyaretlerinde konulan teşhisleri gösterilir. Bu hastalıkları hekiminiz de sistem üzerinden görüntüleyerek mevcut sağlık durumunuz hakkında fikir edinir. Aynı zamanda rahatsızlıklarınızı göz önünde bulundurarak ilaçlarınızı sınırlandırabilir ya da değiştirebilir. Örneğin, mide rahatsızlığınız varsa hekimler size mide koruyucusu reçete eder. Bu gibi durumlar düşünüldüğünde hastalıklarınızla ilgili detayların burada yer alması son derece önemlidir.

Çocuklar İçin Aşı Takvimi Oluşturma

Çocuklar için aşı takvimi oluşturma işlemi e-Nabız üzerinden yapılabilir. Çocuklarınızın eğitim gördüğü kurumlar tarafından ya da katıldığı etkinlikler için sizden aşı bilgileri talep edilebilir. Böyle durumlarda e-Nabız üzerinden ilgili takvimi oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda kalan aşıları öğrenmek için de bu sistemi kullanabilirsiniz.

Reçete Görüntüleme

Reçete görüntüleme işlemi ile doktorunuz tarafından yazılan ilaçları görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede doktorunuz tarafından size verilen reçete numarasını kaybetmeniz halinde buradan numaraya bakarak ilaç satın alabilirsiniz. Bu kısımda hekiminiz tarafından sisteme girilen ilaç hatırlatmaları ve yan etkiler ile ilgili uyarılar da yer alır.

Acil Durum Notları Ekleme

Acil durum notları ekleme, e-Nabız üzerinden yapabileceğiniz işlemlerden biridir. Bu sayede acilen hastaneye kaldırıldığınız durumlarda gerekli bilgiler sistemde görünür. Bu kısma penisilin alerjisi ya da acil durumlarda ihtiyaç duyulacak farklı bilgileri ekleyebilirsiniz.

Radyolojik Görüntülemelere Ulaşma

Radyolojik görüntülemelere ulaşma sekmesinden daha önce çektirdiğiniz röntgen ve ultrason filmlerinin sonuçlarını görebilirsiniz. Röntgen filmi gibi detaylar da sistemde yer alır. Böylece röntgen çekindikten kısa süre sonra tekrar röntgen çekinmenize gerek kalmaz. Sistemde yer alan görüntü üzerinden hekiminiz bir değerlendirme yapabilir.

Hasta ve Hasta Yakını Bilgilendirme

Hasta ve hasta yakını bilgilendirme kısmında hem kendinize ait hem de yakınlarınıza ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu işlemi acil durumlarda aranacak kişi olarak sizin isminizi veren yakınlarınız için yapabilirsiniz. Hastanın yoğun bakım, ventilasyon durumu, yoğun bakım tipi ve diyaliz cihazına bağlanma durumu gibi detaylar bu kısımda gösterilir. Böylece yakınınızın sağlık durumunu izleyebilirsiniz. E-Nabız covid ve PCR test sonucu sorgulamanın yanı sıra bu işlemleri yaparak sağlık durumunuzu düzenli olarak izleyebilirsiniz.

İlaç ve Reçete Kullanım Süresi Sorgulama

E-Devletten Hayat Sigortası Parası Nasıl Alınır?

PTT Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir