emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Düşük Riskli Yatırım Araçları Neler, Hangi Alanlara Yatırım Yapılır?

Düşük Riskli Yatırım Araçları Neler, Hangi Alanlara Yatırım Yapılır?

Yatırım yapmak isteyenler için düşük riskli yatırım araçları büyük önem taşıyor. Özellikle elinde az sermayesi olanlar için düşük riskli ya da risksiz yatırım araçlarını tercih etmek zarar etmemeleri için öne çıkıyor.

Risksiz Yatırım Araçları Nedir?

Risksiz yatırım araçları ya da düşük riske sahip yatırım araçları eldeki birikimin zarar edilmeyecek şekilde yatırım aracına dönüştürülmesini içermektedir. Kâr elde etmek isteyenler bu araçlar ile birlikte risk olmadan yatırım yapabilmektedirler. Elbette risksiz ya da riski düşük olan yatırım araçlarının, riskli olan yatırım araçlarına kıyasla kâr oranları daha düşük olmaktadır ancak oluşacak zarar durumundan yatırımcılar kurtulabilmektedir.

Düşük riskli yatırım araçları arasında bu bakımdan vadeli mevduat hesapları öne çıkmaktadır. En sık olarak tercih edilen vadeli mevduat hesapları, temelde bankaya belirli bir süre kapsamında paranın işletilmesi ve belirlenen süre içinde paranın asıl sahibi tarafından kullanılmamasına dayanmaktadır. Bu sayede yatırılan tutar bankalara göre belirlenen faiz oranları kapsamında işletilir ve süre sonunda oluşan faiz hesaba yatırılarak değerlendirilmiş olunur.

Vadeli mevduat hesapları her bankada açılabilmektedir ve hesabı açmak için belirli bir alt limit bulunmaktadır. Bu limitin sağlanması sonrasında en önemli nokta vade süresinin ne kadar olacağına karar vermektir. Vade süresinin daha kısa süre olması yatırımı daha iyi değerlendirmek için önemli bir avantaj sunmaktadır. Örneğin 1 yıllık yerine 6 aylık vadeye yatırım yapmak daha sonra alınan faiz ile birlikte yatırımı tekrar 6 aylık sürede değerlendirmek daha iyi gelir elde etmeye yardımcı olmaktadır. Vadeli mevduat hesaplarında zarar etmek olanaklı değildir, belirtilen süreler içerisinde yatırımın hesapta kalması halinde kâr sağlanmaktadır.

Tahvil ve Bono Yatırımları Neler?

Düşük riskli yatırım yapmak isteyenler için bono ve tahviller de önem taşıyor. Bonolar kısa süreli oldukları için en az risk taşıyan yatırım araçları arasında yer almaktadırlar. Genelde 3 ay ve 1 sene arasında, orta vadede sayılan borçlanma seçenekleri kapsamında yatırım yapmayı mümkün hale getirmektedir. Hazine bonosu üzerinden sağlanan kâr miktarları kapsamında yatırımcılar istedikleri zaman bonoları nakde çevirebilmektedirler. Devlet tarafından piyasaya sürülmüş olan bir sisteme dayandığı için de yatırımlar için güvence sağlanmaktadır.

Bunun yanında devletin ya da bazı özel şirketlerin bütçe ihtiyaçlarını karşılamak üzere piyasaya sunmuş oldukları tahviller de önemli bir yatırım aracı olabilmektedirler. Daha çok genelde özel şirketlerin fon ihtiyaçları üzerine kuruludur ve bu ihtiyaçlar üzerinden doğan tutarların karşılanması için sermaye piyasası kurulundan izin alınarak halka açılmaktadır. Bonoların aksine tahviller daha uzun süreli yatırım türleri olmaktadırlar. Şirketlerin var olma süreleri kapsamında yatırımlar aktif olarak devam etmektedir. Ayrıca belirli vadelerin söz konusu olması halinde yatırımcılar da vade sonlarını beklemeden paralarını çekebilmektedirler hatta piyasa hareketliliğine göre kâr da elde edebilmektedirler.

Döviz Hesabı Açmak

Düşük riske sahip yatırımlar arasında döviz hesabı açmak da oldukça pratik ve orta ve uzun vadede kâr sağlayacak bir yöntemdir. Her banka tarafından sunulan döviz hesabı açmak oldukça kolay şekilde yapılmaktadır. Müşterisi olunan bankanın mobil ya da internet şubesinden gerekli bilgiler girilerek döviz hesabı açılmaktadır. Bankalar neredeyse her para birimine yönelik döviz hesabı açılmasına izin vermektedirler ancak daha çok Dolar ve Euro için döviz hesabı açılmaktadır. Hesap açıldıktan sonra döviz kurları takip edilerek döviz alım ya da satımı yapılır ve böylece düşük miktardaki sermayeler de değerlendirilmiş olur. Döviz hesaplarını açmak ücretsiz olup döviz alım satımlarında komisyon ücreti bankalar tarafından alınabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.