Genel

Daha Ekonomik Market Alışverişi Nasıl Yapılır?

Market alışverişi ev giderleri açısından oldukça büyük bir yer kaplıyor. Daha ekonomik market alışverişi için temel noktalara dikkat ederek almak istediğiniz ürünleri daha ucuz şekilde alabilir ve bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Alışverişte Dikkat Edilecek Noktalar

Daha uygun fiyatlarla alışveriş yapmak için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durum hem daha az harcama yapmanızı hem de ev bütçesine katkı sunmanız anlamına gelecektir. Bu bakımdan ev giderleri arasında önemli bir gider kalemi oluşturan market alışverişlerinde temel noktalara dikkat edebilirsiniz. Market alışverişleri en temel olarak beslenme ihtiyacını gidermek için yapıldığından zaten marketten yemek yapmak için alışveriş yapmanız sizi dışarıda yemek yemek masrafından kurtaracaktır.

Dışarıda yemek yemek zorunlu haller ya da arada sırada görülen eğlence halleri dışında alt ve orta sınıf üyesi olanlar için son derece masraflı olmaktadır. Dışarıda yemek sadece yemek için değil sunum, çalışan, işletme masrafları da yemeğe eklendiği için bütçenize büyük bir gider oluşturur. Bu yüzden evde yemek yapmayı öğrenmeniz ya da sürdürmeniz bütçenize büyük katkı sunacak ve aynı zamanda daha sağlıklı bir beslenme yaşamanızı da mümkün hale getirecektir. Bunun için alışveriş yaparken dikkat edeceğiniz noktalarla birlikte önemli bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

Alışveriş Listesi ve Bültenler Kullanın

Alışverişte tasarruf etmek için en önemli noktaların başında alışveriş listesi gelmektedir. Liste yapmak markete gittiğinizde hangi ürünleri almanız gerektiğini size hatırlatacağı gibi aynı zamanda ihtiyacınız olmayan ürünleri almanızı da engelleyecektir. Genelde markete girildiğinde alınması gereken ürünleri unutulduğu için temelde gerekli olmayan ürünler satın alınmaktadır. Liste yapmanız böylesi durumlarda size rahatlık verecek ve sadece ihtiyacınız olan ürünleri almanızı sağlayacaktır.

Çeşitli marketler katalog ya da bülten adı verilen indirimli ürünler listeleri yayınlamaktadırlar. Bu bültenleri düzenli olarak takip etmeniz de hangi ürünlerin hangi fiyatlardan satışa sunulduğunu öğrenmeniz için büyük kolaylık sunar. Ayrıca bültenlerde o haftaya yönelik olarak özel indirimler de yayınlandığı için almak istediğiniz bir ürünü daha uygun fiyatlar ile bulmanız da mümkün olmaktadır. Tüm bunların yanında bültenleri karşılaştırarak ürünlerin farklı marketlerde satılma fiyatlarını da öğrenebilirsiniz.

İndirim Kartları ve Üyeliklerden Yararlanın

Çoğu market indirim kartı sunmakta ve böylece belirli bir puan biriktikten sonra bu puanlar ile indirim sağlamaktadır. Bunun yanında kartlar ile birlikte çeşitli ürünlerde anında indirim de sağlanabilmektedir. Bu yüzden kart sistemine sahip olan marketlerden kart üyeliği başlatmanız alışverişlerinizde tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında marketlerin kendi markalarını tercih etmeniz de yine önemli bir avantaj yaratmaktadır. Bazı marketler kendi ürünlerini üretmekte ve bunları kendi mağazalarında satmaktadırlar. Böylesi ürünlerin en büyük avantajı doğrudan üretimden satış yapıldığı için benzeri ürünlere göre daha uygun fiyatlara sahip olmalarıdır. Almak istediğiniz ürünlerin de tüketim sürelerine dikkat etmeniz daha ekonomik bir alışveriş yapabilmenize katkı sunacaktır.

Çoğu market raf sistemi, genelde son tüketim tarihi yaklaşan ürünleri öne doğru çekilmesi üzerine kuruludur. Buna göre tüketim süresi uzun olan ürünler arka tarafta, hemen satılması gereken ürünler ise ön sırada dizili dururlar. Buna dikkat ederek hemen tüketmeyeceğiniz bir ürün alıyorsanız, arka sıralardan ürün almanız ürünü daha uzun süreli kullanmanıza neden olur. Özellikle hayvansal ürünlerde bu sık kullanılan bir yöntem olduğundan mutlaka tüketim tarihini kontrol ederek alışveriş yapmanız yararlı olacaktır. Ayrıca saklama koşullarını da yine satın alacağınız ürünlerin üzerindeki bilgilendirme yazılarından öğrenmeniz satın aldığınız ürünleri daha uzun sürelerde kullanmanıza imkân verecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir