emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Değerli Konut Vergisi 1 Yıl Ötelendi!

Değerli Konut Vergisi 1 Yıl Ötelendi!
12.02.2020

Değerli Konut Vergisi Ötelendi! Değerli konut vergisinde son dakika gelişmesi yaşandı. Değerli Konut Vergisi bir yıl süre ile ertelenerek, vergi oranlarında değişikliklere gidildi. Değeri 5 milyon TL’ye kadar olan konutlar Değerli Konut Vergisine tabi tutulmayacak. Ayrıca tek meskeni olanlar da Değerli Konut Vergisi ödemeyecek. Gelen habere göre Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü konutlar için değerleme yapmayacak. Binanın vergi değeri ele alınarak hareket edilecek. Buna göre değerli konut mükellefleri 2021 yılının başında beyanname vereceklerdir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu toplantısında, İmar Kanunu’nda değişiklikleri içeren Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair sunulan kanun teklifi içeriğine de 5 yeni madde eklenmiş bulunmaktadır. Buna göre sunulan maddeler içerisinde kabul gören maddeler de aşağıdaki gibi olmaktadır.

Değerli Konut Vergisi’nde Değişikliğe Gidilen Maddeler Nelerdir?

Değerli Konut Vergisi’nde Değişikliğe Gidilen Maddeler Nelerdir? Değerli konut vergisinde değişikliğe tabi tutulan maddeler aşağıda listelenmiş bulunmaktadır.

  • Değeri 5 milyon TL’ye kadar olan mesken nitelikli taşınmazlar değerli konut vergisine tabi tutulmayacaktır.
  • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından değer belirleme uygulamasına son verilmiş bulunmaktadır.
  • Emlak Vergisi’nde Kanun’a göre belirlenen bina vergisi değeri esas alınacaktır.
  • Paylı mülkiyette ve el birliği mülkiyetinde matrahın hesabında mesken nitelikli taşınmazın toplam değeri esas alınacaktır.
  • Değeri 5 milyon TL ile 7,5 milyon arasında olan konutlarda, 5 milyon TL’yi aşan kısım için binde 3,
  • Değeri 7,5 milyon TL ile 10 milyon arasında olan konutlarda da, değeri 7 milyon TL’yi aşan kısım için binde 6,
  • Değeri 10 milyon TL’den fazla olan konutlarda ise, 10 milyon TL’si için 22.500TL, fazlası için de binde 10 oranında vergilendirme yapılacaktır.
  • TOKİ Başkanlığının sahip olduğu mesken niteliği taşıyan, taşınmazların, tek meskeni bulunanların ve birden fazla değerli konut kapsamına girmekte olan taşınmazı bulunanların, en düşük değerli taşınmazı değerli konut vergisinden muaf olacaktır.

Değerli konut için mükellefiyet 2020 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olacaktır. Yalnız 2020 yılı için verilmesi gereken herhangi bir beyanname verilmeyecektir. Herhangi bir vergi tahakkuk ettirilmeyecektir. Cumhurbaşkanı bu hükümde yer alan süreleri 1 yıla kadar uzatmada yetkili olacaktır.

Buna göre değerli konut vergisinde mükellefiyette 2021 yılına başlayacaktır. Değerli konut vergisine bağlı olarak hükümleri içeriğinde bulunduran Emlak Vergisi Kanunu’nun 43. Maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.