Haberler

BAKAN’DAN TÜP BEBEK MÜJDESİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Acıbadem Hastanesi işbirliğiyle başlattıkları bebeği olmayan 2 bin 500 dar gelirli çifte tüp Bebek tedavisinde ilk müjdeli haberin geldiğini söyledi. Proje kapsamında tedaviye başlayan 14 yıllık evli Ağrılı bir çiftin tüp bebeğinin başarıyla sonuçlandığını belirten Şahin, “Beni de çok heyecanlandırıyor. Çalışmanın yürütüldüğü 2 bin 500 başvurunun dışında ekstra 500 talep var, başvuru şu an 3 bine çıkmış durumda. 2 bin 500’ü Acıbadem Hastanesi üzerinden yapılacak. Toplam sayıya bakıp yeni Acıbadem’ler bulacağız.” Diye konutu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Dünya Bankası ile Ankara’da ortak ‘Sektörde Kadın Buluşması’ toplantısı düzenledi. Hilton Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Tüp Bebek konusunda Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 5 yıl önce bir destek paketi çıkardığını belirten Şapin, “Pakette devlet hastanelerinde tüp Bebek yaptırıyorsa devlet desteği geldi. Özel sektörde de en büyük gider ilaçların maliyetleriydi. Orada SGK ile yapılan çalışmayla tüp Bebek ilaçlarının özel hastaneler üzerinde fiyatların aşağıya ineceği bir iyileştirme yapıldı. Eskiye göre hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde tüp Bebek merkezleri kuruldu ve sistem çalıştı. Ama bu sosyal güvencesi olanlar üzerinde çalıştı. Bir de sosyal güvencesi olmayan ve bu sistemde Bebek sahibi mümkün olmayan en alt gelir grubu vardı. Özellikle Acıbadem Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı MehmetAli Bey yanımıza geldi. Dedi ki, ‘Bakanım ben burada ciddi bir ihtiyaç görüyorum, fakat kime vereceğimizi yani hangi ilde bu grup var, hangi ailenin sosyal güvencesi yok, bundan dolayı Bebek yapacak gücü yok. Bilmiyoruz, bize bu konuda yardımcısı olabilir misiniz’ dedi. Biz de ‘bu bizim için çok kolay’ dedik.” diye konuştu.

“500 YENİ BAŞVURU VAR, YENİ ACIBADEMLER BULACAĞIZ”

Bakanlığın Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) üzerinden 18 milyon kişinin ekonomik ve sosyal analizini yapabildiğini vurgulayan Bakan Şahin, “Bir düğmeye bastığımız zaman o ailenin kaç yıllık evli olduğunu, ekonomik ve sosyal statüsünü, bebeği olup olmadığını görebiliyoruz. 81 il ve ilçe merkezinde 900 vakıf üzerinden bu çalışmayı başlattık. Bu konuda potansiyeli olan kaç kişi olduğunu öğrenmeye çalıştık. Onlar ilk aşamada 2 bin 500 kişiye bu desteği vereceklerini söyledi. Çünkü Acıbadem, ilaç parasını da kendisi ödüyor. Yani normal bir tüp bebeğin bütün masraflarını kendisi ödüyor. Biz de bakanlık olarak, bu ailelerin tespitini sağladık. Ayrıca ulaşım ve konaklama masraflarını sosyal yardımlar üzerinden destekledik ve sistem çalıştı.” Şeklinde konuştu. Çalışma kapsamında 2 bin 500 ailenin tespit edildiğini ve Acıbadem Hastanesi’nin tüpBebek için ön bilimsel çalışmaya başladığını ifade eden Şahin, “İlk haberi aldık, 14 yıllık evli olan, karı koca Ağrılı Ankara’da gelip tedaviye başlayan bir çiftin tüp bebeği başarıyla sonuçlandı. Beni de çok heyecanlandırıyor. Bunları tamamladığımız zaman 2 bin 500 ailenin birer çocuğu olduğu zaman 2 bin 500 çocuk anne, babasıyla kucağında olduğu bir fotoğrafı düşündüğünüz zaman, o ailelerin yakın çevresinin mutluluğunu düşündüğünüz zaman ne kadar büyük bir sosyal sorumluluk, ne kadar güçlü bir sosyal politika oluşturduğunuzu düşünüyorsunuz.” açıklamasında bulundu.

Vakıflardan tüp Bebek konusunda 500 kişinin başvurduğunu belirten Şahin, “Ekstra 500 talep var. Şu an 3 bine çıkmış durumda, 2 bin 500’ü Acıbadem üzerinden yapılacak, toplam sayıya bakıp yeni Acıbadem’ler bulacağız.” dedi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’yla bugün konuya ilişkin değerlendirme yapacaklarını belirten Şahin, şöyle konuştu: “Sağlık Bakanımızla, haftaya İçişleri Bakanımızla, Kültür ve Turizm Bakanımızla, Milli Eğitim Bakanımızla yaptığımız çalışmalar konusunda koordinasyonu ne şekilde güçlendirmeliyiz, hangi sorun alanlarında ne yapmamız gerekiyor, bunu çalışacağız. Ortaklarımızla da konuşup, koordineli bir şekilde bu sorun alanlarını çözecek bir çalışma sisteminin takipçisiyiz.”

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu