Ekonomi

Çalışan Emeklilerin 5 Bin Lira İkramiye Alacağı Tarih Belli Oldu

Pek çok çalışan emeklinin dört gözle beklediği, bir kez verilecek olan 5 bin TL ikramiye ödemesinin ne zaman yapılacağı merak konusu. Özellikle tarih arayışında olan emekliler, dikkatlerini TBMM’den gelecek haberlere çevirdi. TBMM Genel Kurulu tarafından yapılan bütçe maratonu bugün itibariyle sona ermekle birlikte 5 bin TL ikramiyeyi içeren torba kanun teklifinin de görüşülmesi bekleniyor. Emekliye verilecek 5 bin TL ikramiye ne zaman hesaplara yatacak? Haberin devamından bilgiye ulaşabilirsiniz.

Torba Kanun Teklifi Görüşmelerine 26 Aralık Salı Günü Devam Edilecek

TBMM’de bütçe mesaisinde sona gelindi. Genel Kurulda 11 Aralık itibariyle başlayan bütçe görüşmeleri bu akşam itibariyle sona erecek ve bütçe görüşmeleri sonrasında Genel Kurul, çalışmalarını hız kesmeden sürdürecek.

26 Aralık Salı günü bir kez çalışan emeklilere verilecek olan 5 bin TL’lik ödeme ile ekonomiye ilişkin düzenlemeler barındıran torba kanun teklifinin görüşmeleri sürecek. Bütçe görüşmeleri öncesi 43 maddesi kabul edilen 86 maddelik teklifin diğer maddeleri ele alınarak karara bağlanacak.

2023 yılı içerisinde 86 maddelik torba yasayla birlikte 5 bin TL emekli ikramiyesi düzenlemesi Meclis Genel Kurulu’nda oylanacak ve yasalaşacak. Sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete ‘de yayımlanacak ve yürürlüğe girecek. Ardından SGK, SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı olmak üzere ödemelerin yapılmasına geçilecek.

Çalışan emekliye 5 bin lira ikramiye ne zaman ödenecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere 1 kez verilecek olan 5 bin TL ödemeye dair “Kanun teklifi Meclis’te kabul edilip, Resmî Gazete ‘de yayımlandıktan sonra ödemeleri iki gün içinde yapacak şekilde hazırlıklarımızı tamamladık” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Mecliste kanun teklifinin kabul edilmesinin ardından Resmî Gazete’de yayınlanarak yasalaşacak olan bu kanun teklifi çalışan emeklilere 5 bin TL ödenmesini sağlayacak.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir