Emeklilik

Tarım (Çiftçi) BağKur İle Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

Tarım bağkur’u ile emekli olmak isteyenler ilk önce 9000 ya da 5400 prim gününü doldurması gerekiyor. Prim gününüzü doldurduktan sonra emeklilik başvurunuzu yapabilirisiniz. 9000 prim günü ile 5400 prim günü emekliliği arasında farklılık bulunmaktadır.

Emekli olma durumunun Tarım Bağ-Kuru içerisinde kadın ve erkek için de farklılaştığı bilinmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde prim günü, yaş ya da aktif çalışma zamanı gibi farklı değerlendirmeler yapılarak emeklilik koşulları sağlanmış olmaktadır.Tarım Bağ-Kur emekliliği içinde başvuru yapılırken; yaştan emeklilik, malulen emeklilik, engelli emeklilik ve normal emeklilik olmak üzere 4 farklı emeklilik sahasından hangisine tabi olunduğunun da belirtilmesi gerekmektedir.

Tarım Bağ-Kur Emekliliği İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Tarım Bağ-Kur emeklisi olmak isteyen vatandaşların başvuru süreci itibariyle belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Tarım Bağkur Emeklilik Şartları;

 • Emeklilik şartına göre 9000 ya da 5400 gün prim günün doldurulması
 • Başvuru yapılan tarihin şartlarının sağlanması
 • Başvuru yapılan tarihte belirlenen emeklilik yaşının tamamlanması

Başvuru durumlarında öncelikli olarak 08.09.1999 tarihi, 30.04.2008 tarihi, 08.09.1999 tarihlerinde başvuru yapanların ayrı şartlar içerisinde değerlendirildiği bilinmektedir. Bu nedenle başvuru tarihi şartları üzerinden değerlendirme yapılması gerekmektedir.

Tarım Bağ-Kuru Erkek Emeklilik Şartları Nelerdir?

Tarım Bağ-Kur emekliliğine başvuru yapan erkek çiftçilerin şartları şu şekilde özelleşmektedir:

 • 09.1999 tarihinde başvuru yapanlar için 5400 gün ve 58 yaş
 • 09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arasında başvuru yapanların 9000 gün ve 60 yaş
 • 05.2008 tarihinde başvuru yapanlar için 5400 gün ve 63 yaş

Bu yaş ve prim günlerinin sağlanması halinde emeklilik mümkün olmaktadır. Fakat başvuruların özel durumlar dahilinde değişiklik yapmaları söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle resmi kurumlarca, emeklilik yaşının sorgulanması gerekli olmaktadır.

Tarım Bağ-Kuru Kadın Emeklilik Şartları Nelerdir?

Tarım Bağ-Kur üzerinden emekli olmak isteyen kadın çiftçiler için gerekli görülen şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 09.1999 tarihinde başvuru yapanlar için 5400 gün ve 56 yaş
 • 09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arasında başvuru yapanların 9000 gün ve 58 yaş
 • 05.2008 tarihinde başvuru yapanlar için 5400 gün ve 61 yaş veya 9000 gün 58 yaş

Belirlenen yaş kriterlerinin yanı sıra yaş haddinden ya da malulen emekli olmak isteyen vatandaşlar için farklı şartlar söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra genel kriter olarak kadınların emeklilik yaşlarının, erkeklerin yaş sınırından daha düşük olduğu bilinmektedir.

Tarım Bağ-Kuru Emeklilik Yaşı Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tarım Bağ-Kuru emeklilik yaşını hesaplamak için öncelikle hangi tarihte prim ödemelerinin başlatıldığının belirlenmesi gerekmektedir. Bu ödemelerin yapılma tarihinin yanı sıra yaş ve cinsiyet faktörünün de göz önünde bulundurulması ile ortalama yaş hesaplanabilir.

Tarım Bağkuru Emeklilik Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ

Tarım (Çiftçi) Bağ-Kuru emeklilik yaşının hesaplanması için www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden gerekli verilerin alınması ile yapılabilmektedir. Bunun için sisteme T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra SGK hizmetleri içerisinden hesaplama yapılacak verilerin alınması mümkündür. Emeklilik yaşı hesaplama işlemleri, kişilerin hangi durumla emekli oldukları da baz alınarak hesaplanabilmektedir. Örneğin malulen emeklilik durumunda bilinen yaş sınırından farklı değerlendirmeler yapılabilmektedir.

Tarım Bağ-Kuru Malulen Emekli Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Tarım Bağ-Kuru olan vatandaşların, bir hastalık ya da iş kazası gibi durumlar sonucunda malulen emekli olma olanakları bulunmaktadır.

Tarım Bağkur’u malulen emeklilik şartları şöyle;

 • Minimum 1800 prim günü ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • İş yapamama durumunun rapor ile %60 olarak beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Oluşan hastalık durumunun Bağ-Kur başvuru tarihi sonrasında olması zorunlu tutulmaktadır.
 • %40-49 oranında raporu olanlar için 4680 gün prim ödemesi gerekli olmaktadır.
 • %50-59 oranında raporu olanlar için ise 4320 gün prim ödemesi gerekli olmaktadır.

Bu şartları sağlayan vatandaşlar için malulen emeklilik hakkı işleyeme başlamaktadır. Malulen emeklilik ve engelli emeklilik şartları birbirinden farklıdır. Hastalık durumunun doğuştan olması halinde engelli emeklilik durumu geçerli olurken, Bağ-Kur sonrasında olması, malulen emekliliği zorunlu kılmaktadır.

Prim Borcu Olan Tarım Bağ-Kur Vatandaşları Nasıl Emekli Olur?

Tarım Bağ-Kur üzerinden emekli olmak isteyen vatandaşların prim borçlarının olması halinde işlemler ve şartlar farklılık göstermektedir. Prim borçlarının kapatılması için Ziraat Bankası üzerinden kredi kolaylıkları sunulduğu bilinmektedir.

Devlet destekli olarak sunulan prim borcu kredilerinin, %1,28 oranında faiz ile 48 ay vadeli şekilde ödenmesi mümkün olmaktadır. Prim borçları ödenmeden yaş haddinin sağlanması durumunda da emeklilik hakkından yararlanılamamaktadır. Bu nedenle yaş ve prim günü sınırı emekliliğin en temel kriterleri olarak bilinmektedir.

Tarım Bağ-Kuru Yaş Haddinden Emekli Olma Durumu Nedir?

Tarım Bağ-Kurlu olan erkek veya kadın çiftçiler için yaş haddinden emekli olmak hakkı bulunmaktadır. 08.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri aralığında başvuru yapanlar için şu şartları sağlamaları halinde yaş haddinden emekli olmaları mümkün olmaktadır:

 • 25 yıllık sigorta primini ödeyen kadınların 58, erkeklerin 60 yaşını doldurmaları durumunda,
 • Maluliyet, yaşlılık ve ölüm gibi rapor primlerini 15 yıllık süreyle ödeyen 60 yaşında kadın ve 62 yaşında erkek çiftçiler,

Bu iki durumun yanı sıra emeklilik başvuru tarihine göre değişkenlik göstermekte olan yaş haddi emeklilik haklarının da olduğu bilinmektedir.

Tarım Bağ-Kur Başlama Süresi Nedir?

Ziraat odaları ya da Tarım İl Müdürlükleri, Tarım İlçe Müdürlükleri üzerinden başlatılan kayıtlar, Tarım Bağ-Kurunun başladığı süre olarak hesap edilmektedir. Bu başvuruda buluna kişilerin aynı zamanda kanunen sigortadan yararlanabilecek kişiler olmaları gerekmektedir.

Tarım Bağ-Kuru Kimleri Kapsar?

Tarım Bağ-Kuru hizmeti kapsamında değerlendirilebilen kişiler şu şekilde sıralanmaktadırlar:

 • Tarımsal faaliyette bulunanlar
 • Ziraat Odalarına kayıt yaptıranlar
 • 18 yaşını dolduranlar

Bu şartların sağlanması halinde kişilerin Bağ-Kur faaliyetlerinden yararlanmalarına izin verilmektedir. Bunun dışındaki durumlarda kişiler 4B Bağ-Kur hizmetlerinin değer kollarından yararlanabilmektedirler.

Tarım Bağ-Kuru Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden yapılabilen sorgulama işlemleri için başvuru sahiplerinin kendi T.C kimlik numaraları ve kendi E-devlet şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Siteme ilk defa giriş yapanların 2 TL karşılığında PTT şifrelerini almaları gerekmektedir.

İlk defa yapılan sistem girişlerinde yeni bir şifre oluşturulması beklenir. Sonraki işlemler için farklı bir şifreye gerek kalmadan resmi kurum ve kuruluşlara ilişkin işlemler yapılabilmektedir. Bu işlemlerin içerisinde Tarım Bağ-Kur sorgulama işlemleri de SGK başlığı altında verilmektedir.

Tarım Bağ-Kur Güncel Prim Tutarları Nasıldır?

2021 yılının asgari ücret tutarının belirlenmesinin ardından tüm sigortaların prim tutarlarıda netleşmiş oldu. Tarım bağkur’u için prim ödemek isteyenler, 2021 yılında aşağıda ki tutarları ödeyecekler

 • İndirimsiz bağkur primi : 1234,25 TL
 • İndirimli bağkur primi : 1055,36 TL

Bağ-Kur prim tutarlarının asgari ücretin değişkenlik göstermesi ile birlikte arttığı bilinmektedir. Fakat bazı kanun ve yasalar üzerinden indirimli ödemelerin de yapıldığı bilinmektedir. Prim ödemelerinin emeklilik maaşını doğrudan etkilediği bilinmektedir.

Tarım Bağ-Kur Emeklilik Maaş Tutarları Nasıldır?

Enflasyon oranlarına göre değişkenliğe uğramakta olan Tarım (Çiftçi) Bağ-Kuru emeklilik maaşlarının en düşük tutarının 1,662 TL olduğu bilinmektedir. Bu tutar ödenen primlere göre yükselebilmektedir.

Emeklilik İkramiyesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kadınlar İçin Emeklilik Yaşı Tablosu ve Emeklilik Şartları

Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?

Shares:

12 Yorumlar

 • Deniz
  03.10.2019

  Slm 1995 yılından bağkur kaydım var 25 ay sistemde kaldım ama prim ödeyip ödemediğimi hatırlamıyorum nasıl öğrenebilirim; Prim yatırmamış sam borçlanma ile sigorta mı o tarihe çekme ihtimalim var mı? Saygılar

  Cevapla
 • Feyyaz
  11.09.2019

  1996 yılından ofise mısır ve buğday yatırmaktan dolayı çiftçi bağkuru girişim var. O döneme ait üzerime tapu yok 1999 yılından tapum var. Emeklilik için tapu kaydı ŞARTMI? İcarlama senedi ilede emekli olabilir iyim?

  Cevapla
 • yunus
  31.07.2019

  merhaba eşim 2008 ssk girişli 3200 günü var 2 yıldır ssk lı çalışmıyor ve işten çıktıktan sonra bir çocuğumuz oldu eşimi çiftçi sigortası yaptırsam aylık ne kadar öderim ve 5 yıl yatırsam emekliliğine yararmı ve 9 yıla yakın asgari ücretten yattı sigortası emekli olursa ortalama bu günün şartlarıyla ne kadar maaş alır

  Cevapla
  • Zihni İzanlı
   29.04.2024

   17.09.1967 doğumlu eşim 30.04.2009 4/1 B kendi nam ve hesabına çalışma 4B çiftci Bağkur kısmi emeklilik için 5400 gün prim kesintisiz yatırılmış olup kaç yaşında kısmi emekli olabilir?teşekkür ediyorum!

 • ismail
  05.07.2019

  slm 02.07.1959 doğumluyum ilk sigortalılığım 01.05.1985 başlangıç tarihi 2213 gün sgk lı 4a olarak pirim ödedim 5.9.2013 tarihinde EK 5 Tarım sıgortasına geçtim 986 gün pirim ödedim 24.5.2019 tarihinde tarım sigartasından çıktım 4asgk ya geçtim 30 gün pirim ödedim. tarım sigorta da 3.6.2016 tarihinden çıkış tarihi olan 24.5.2019 tarihine kadar pirim ödeyemedim , ne zaman emekli olabilirim askerlik borçlanması ya da eksik gün için tarım sigortasından pirim ödemediğim günler den ne kadar pirim ödemem lazım.

  Cevapla
 • hasan solak
  18.06.2019

  1980 yılında tarım bağkuruna kaydım var 1996 yılından grı dönuk borçlanma yapılmıyo ne yapmam lazım

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   19.06.2019

   Merhaba,

   Ticari mükellefiyetiniz var ise başlangıçtan dolayı borçlanma hakkınız var.

 • KENAN YILDIZ
  29.03.2019

  Merhaba.
  15.08.1972 doğumluyum ilk işe 4A 15.06.1999 girişliyim 1099 gün primim var.20.05.2002 tarihinden beri 4B tarım sigortalıyım 3522 gün primim var.Sizden ricam ssk’ danmı yoksa tarım sigortasından emekli olmam daha iyi olur.Birde %40 engelli raporum var.Nasıl emekli olabilirim.Ne kadar maaş alırım.İki sigortamı birleştirmem mi gerekir

  Cevapla
 • KENAN YILDIZ
  13.03.2019

  Merhaba.
  15.08.1972 doğumluyum ilk işe 4A 15.06.1999 girişliyim 1099 gün primim var.20.05.2002 tarihinden beri 4B tarım sigortalıyım 3522 gün primim var.Sizden ricam ssk’ danmı yoksa tarım sigortasından emekli olmam daha iyi olur.Birde %40 engelli raporum var.Nasıl emekli olabilirim.Ne kadar maaş alırım.İki sigortamı birleştirmem mi gerekir.

  Cevapla
 • Sevgi
  27.07.2018

  Slm çiftçi bagkuruna 1996 yılında girişim var yaşım 54 borcumu yapılandırsam veya tamamını ödesem ne zaman emekli olabilirim yaşım doluyor mu bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
 • İbrahim
  27.07.2018

  Slm çiftçi bagkuruna 1996 yılında girişim var yasım54 borcumu yapılandırsam veya tamamını ödesem ne zaman emekli olabilirim yaşım doluyor mu bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
 • Sevgi
  27.07.2018

  Slm çiftçi bagkuruna 1996 yılında girişim var borcumu yapılandırsam veya tamamını ödesem ne zaman emekli olabilirim yaşım doluyor mu bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir