• Tarım Sigortası Emeklilik Şartları 2018


  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her bireyin emekli olabilmesi için gerekli prim sayısını yatırması ve devletin öngördüğü yaş şartını yerine getirmesi gerekmektedir. Bazı emeklilik türlerinde işveren ve devlet tarafından sigorta neticesinde de emeklilik yapılabilirken, Tarım Sigortası Emeklilik Şartları 2018 içerisinde prim sayısını çalışan kişinin kendisinin yatırması gerekmektedir. Bu kapsama giren tarım, çiftçilik, orman işçileri ile gündelik (mevsimlik) işçiler hiçbir kuruma bağlı çalışmadıkları için süreç böyle işlemek zorundadır. Devlet bu kişilerin hak ve özgürlük sınırlarını 2011 yılında 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’nda yer alan Ek 5 maddesi ile güvence altına almaktadır.


  Ancak kötü bir tarafı da yok değildir. Mesela tarım sigortası dökümünüzü kullanarak herhangi bir bankadan kredi çekemezsiniz. Bordrolu bir işte çalışmadığınızdan dolayı haliyle bordo da ibraz edemezsiniz. Bankanın size sunacağı diğer şartları yerine getirdiğiniz takdirde kredi çekebilirsiniz. Ayrıca SSK’dan doğum ödemesi ve emzirme yardımı da alamazsınız. Sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan bir kereye mahsus doğum yardımı alabilirsiniz. Ama doğum borçlanması yapabilirsiniz. Bunun için de doğumdan önce sigorta başlangıcınızı yaptırmış olmanız gerekir.

  Emeklilik Öncesi ve Sonrası Ödemeler Ne Kadar?

  Tarım Sigortası Emeklilik Şartları 2018 için prim miktarındaki değişikliği etkileyen birçok etmen bulunmaktadır. Aylık zaman çizelgesi açısından konuya bakacak olursak, 2017 yılında tarım sigortası primi ödeyecek bir kişi 24 günlük brüt asgari ücreti ödüyordu. Ancak kişi 2018 yılında 25 günlük brüt asgari ücreti ödemeye başlamak zorunda kalmıştır. Bu da 2017 yılı için primler söz konusu olduğunda en az 490,00 TL en fazla ise 3.675,00 TL olması demekti. Ancak tarihler 2018’i gösterdiğinde en düşük prim 583,48 TL olurken en yüksek prim 4.376,10 TL olarak hesaplanmıştır.

  Not: Eğer geçmişe yönelik prim borcunuz yoksa ve primler hala düzenli olarak ödeniyorsa %5’lik bir indirim uygulaması yapılır.

  Böylece ödenecek olan tutar 498,91 TL olarak güncellenmektedir. Bu 25 günlük ödeme şekli 2023 yılında eşitlenecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Her şeye rağmen eğer Tarım Sigortası Emeklilik Şartları 2018 gereğince 2018 yılı içerisinde ne kadar maaş alacağınızı merak ediyorsanız:

  • 15 yıl ve 5400 prim günü şartlarını yerine getiren her birey ortalama olarak 650,00 TL ile 850,00 TL arası bir kazanca,
  • 25 yıl ve prim günü şartlarını yerine getiren her birey ise ortalama olarak 850,00 TL ile 1.050,00 TL arası bir kazanç miktarına sahip olacaktır.

  Yukarıda belirtilen tutarlar asgari şekilde olup, eğer başka bir yerde çalışılmış ve gün sayısı olarak primler yatırılmış ise onlar da eklenerek üzerine çıkılabilinecek meblağlardır.

  Ek bilgi olarak 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla maaşlara %5 ve %6 gibi zamlar gelmiştir. Böylece 1.000,00 TL alan her tarım emeklisi hesap cüzdanlarında 50,00 TL ve 60,00 TL farkı rahatlıkla görebilmektedir.

  Aranan Şartlar Nedir?

  Tarım Sigortası Emeklilik Şartları 2018 konusunda bu tür bir emeklilikten yararlanmak ve prim yatırmak isteyenlerin:

  • Vergi kaydı ya da şirket ortaklığı gibi hallerinin bulunmaması,
  • SGK’dan emekli maaşı almıyor olması,
  • Daha önceden çiftlik ve ÇKS (çiftçi kayıt sistemi) kaydına rastlanmaması (2018’den sonra kayıt otomatik açılıyor)
  • 4A SSK ve 4B Bağ-kur sistemlerinde kaydı olmaması
  • Başka herhangi bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.

  Ayrıca yetim ve dul aylığı alanlar bu emeklilikten yararlanabilmektedirler. Tarım Sigortası Emeklilik Şartları 2018 yapısı itibarıyla 4A SSK üzerinden yatırılan primler kategorisine girmektedir. Bu açıdan baktığınızda SSK’dan emekli olan biri ile tarım sigortası yaptıran biri arasında hiçbir fark yoktur. Emekliliği de o yüzden aynı kriterlere sahip olarak alabilirler. (Sadece maaşlarında %20 – 25’lik bir düşüş yaşarlar, o kadar.) Hatta bireyler tarım sigortasına dair dökümlerini de e-Devlet Kapısı 4A Hizmetler üzerinden görüntüleyebilmektedirler.

  Tarım Sigortası Emeklilik Şartları 2018 İçin Gerekli Evraklar

  Diğer tüm emeklilik başvuruları gibi tarım emekliliğinde de birtakım evraklar istenmektedir. Ancak diğerlerine nazaran çok kısa bir listesi vardır. Bunlar:

  • Kimlik fotokopiniz
  • Tarım müdürlüğü, muhtar ve ziraat odasının onayladığı Ek 5 tarım sigortası dilekçesidir.

  Bunlara ek olarak başka belge istenmemektedir.

  Tarım Sigortası Nereye ve Nasıl Ödenir?

  Tarım Sigortası Emeklilik Şartları 2018 gereğince ödemelerinizi sadece belirli yerlere ve belirli şekilde yapabilirsiniz. Bunlar:

  • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankalardan bizzat ödeme, ATM, internet bankacılığı ve mobil bankacılık sistemleri ile
  • PTT’lerden bizzat ödeme, ATM, internet bankacılığı ve mobil bankacılık ile
  • SGK kredi kartı ödeme sistemi ile

  gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ATM, internet ya da mobil bankacılığı tercih ediyorsanız:

  SGK ödemeleri – Ek5 / Ek6 / 5G / 4A Kısmi İBS/Topluluk menüsünü kullanabilirsiniz.

  Tarım Sigortası Emeklilik Şartları 2018 İçinde Dondurma ve Durdurmanın Yeri

  Daha önceden biriktirmiş olduğunuz prim borcunuzu sildirme hakkınız her zaman vardır. Ancak bir kere silme işlemi yaptırırsanız, bu süreleri daha sonra hizmet olarak tekrar alamazsınız. Mesela 2 Şubat 2018’de tarım sigortası yaptırdığınızı varsayalım. Sadece 3 ay primleri yatırma şansınız oldu ve daha sonrasında ödeme yapmadınız. 11 Ekim 2019’da da tarım sigortanızı prim ödenen son ayı içine katarak kapatmak istediniz. Bu durumda sigortanız 30 Nisan 2018 tarihi atılarak kapatılır. Geçmiş borçlarınız da böylece silinmiş olur. Sadece 3 aylık bir hizmetten yararlanmış olursunuz ve silinen o 3 aylık dönemi bir daha geri alamazsınız.

  Başka bir yol daha var aslında. Bu şekilde 3 ay kaybetmek yerine vereceğiniz bir dilekçe ile sigortanızı durdurabilirsiniz. Böylece hem daha sonra ödeme imkanınız olur hem de hizmeti saydırmaya devam edebilmiş olursunuz. Ama tabi ki kalan borç için gecikme zammı ve faizi uygulanmaya devam eder. Bir dilekçe örneği olarak:

  ………………………. Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,

  Müdürlüğünüzde ………………………… sicil numaralı ve ………………….. T.C. numarası ile kayıtlı Ek 5 tarım sigortalılığımın ……/……/…….. tarihi itibariyle sonlandırılmasını istiyorum. 

  Gereğini arz ederim. 

  İsim ve Soy isim

  Yaş Haddinden Emeklilik 2018

  Emeklilik Evrak Takibi 2018

  İsteğe Bağlı Emeklilik 2018
  tıkla sorunu sor

  Tarım Sigortası Emeklilik Şartları 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sevgi dedi ki:

   Slm çiftçi bagkuruna 1996 yılında girişim var yaşım 54 borcumu yapılandırsam veya tamamını ödesem ne zaman emekli olabilirim yaşım doluyor mu bilgi verirseniz sevinirim

  2. İbrahim dedi ki:

   Slm çiftçi bagkuruna 1996 yılında girişim var yasım54 borcumu yapılandırsam veya tamamını ödesem ne zaman emekli olabilirim yaşım doluyor mu bilgi verirseniz sevinirim

  3. Sevgi dedi ki:

   Slm çiftçi bagkuruna 1996 yılında girişim var borcumu yapılandırsam veya tamamını ödesem ne zaman emekli olabilirim yaşım doluyor mu bilgi verirseniz sevinirim

  Sorunuzu Yazın