ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Banka ve Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Banka ve Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-Devlet uygulaması, faaliyete başladığı günden beri vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. E-Devlet uygulaması her geçen gün kendini güncellemekte ve sunduğu hizmetlere bir yenisini eklemektedir. Vatandaşların E-Devlet uygulamalarından yararlanmaları, daha az zaman harcayıp daha verimli işlemler yapmasını sağlamaktadır. İşlemlerin hızla ve kolayca halledilmesi, E-Devlet sisteminin her gün daha fazla kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Vatandaşları uzun resmi işlemlerden kurtaran sistem, vatandaşları saatlerce işlem kuyruklarında beklemekten de kurtarmaktadır. İnternet erişimin olduğu her yerden E-Devlet sistemi kullanılabilmektedir.

E-Devlet sistemi içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 4/A, 4/B ve 4/C kapsamında yer alan emekliler için birçok uygulama mevcuttur. Bu uygulamalardan biri de emeklilerin maaşlarını istedikleri bankaya kolay ve hızlı bir şekilde aktarmasını sağlayan Banka ve Adres Değişikliği hizmetidir. Emekliler, her yıl çeşitli nedenlerle maaşlarını aldıkları banka ve banka şubelerinde değişiklik yapmayı talep etmektedirler. Bu işlem bankalarda vatandaşların uzun süreler sırada beklemelerine neden olmaktadır. Fakat E-Devlet içerisinde hizmete sunulan Banka ve adres değişikliği hizmeti ile artık bu işlem kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Banka ve Adres Değişikliğini Kimler Yapabilir?

E-Devletin sunduğu uygulamalardan biri de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığına bağlı kişilerin maaşlarını talepleri doğrultusunda istedikleri bankaya taşıyabilmelerini sağlayan Banka ve Adres Değişikliği uygulamasıdır. Daha önce yalnızca SGK E-Hizmet üzerinden ulaşılabilen bu hizmet artık E-Devlet üzerinden de yapılabilmektedir. E-Devlet uygulaması içerisinden E-Devlet ile aylık gelir (aylık) alan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı güvencesine sahip emekliler yararlanabilmektedir. Bu sistem sayesinde banka ve adres bilgilerini görüntüleyebilir, emekli maaşının ödendiği banka ve banka şubesi bilgilerinde değişiklikler yapılabilir.  SSK (4a), Emekli Sandığı (4b) ve Bağ-Kur (4c) emeklileri, emekli aylıklarının ödenmesi için kullanılan banka veya banka şubesini internet üzerinden bankaya gitmeden yapabilmektedirler. Bu sayede vatandaşların uzun kuyruklarda işlem sırası beklemeleri gerekmeksizin, banka veya banka şubesi değişikliklerini internetten yapabilmektedirler.

Banka ve Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-Devlet hizmetleri içinde yer alan Banka ve Adres Değişikliği, sistem üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sayede uzun işlem sıralarına girmeden vatandaşların maaşlarını istedikleri bankaya taşıması mümkün olmaktadır.

Banka veya banka şubesi değişiklikleri için şu adımlar izlenmelidir:

 1. Öncelikle PTT’den temin edilecek E-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresinden E-Devlet sistemine giriş yapılmalıdır.
 2. Sonrasında E-Hizmetler seçeneği seçilmelidir.
 3. Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmetlerinin yer aldığı sayfa seçilmelidir.Bu noktada seçenekler üçe ayrılacaktır:
 • SSK emeklileri, 4/A Hizmetleri, 4/A Banka ve Adres Değişikliği Menüsünden giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilirler.
 • BAĞ-KUR emeklileri, 4/B Hizmetleri, 4/B Banka ve Adres Değişikliği Menüsünden giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilirler.
 • Emekli Sandığı emeklileri, 4/C Hizmetleri, 4/C Banka ve Adres Değişikliği Menüsünden giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Banka Değişikliği Promosyonları

Çok sayıda banka emekli maaşını yatırıldığı bankanın değiştirilmesi karşılığında çeşitli promosyonlar tekli etmektedir. Bu promosyonlar kapsamında bazı bankalar değişen miktarlarda nakit hediyeler sunmaktadır. Bunların dışında çekiliş, hediye çekleri gibi promosyonlarda bankalar tarafından sunulmaktadır. Banka değişiklikleri promosyonlar kapsamında yapılacaksa dikkatli olunmalıdır. Zira birçok banka bu hediyeler kapsamında bazı taleplerde bulunmaktadır. Bu taleplerin başvuru öncesinde iyi anlaşılması ve ona göre kabul edilmesi gerekmektedir.

Vatandaşlar yukarıda belirtilen işlemleri sırası ile gerçekleştirerek, maaşlarını istedikleri bankadan temin edebilir, maaşlarını başka bankadan almayı talep edebilirler. Bu taşıma işlemlerinin yapılaması için belirlenen tek bir şart bulunmaktadır. Banka ve adres değişikliğinin yapılabilmesi için, bu taşıma işlemini gerçekleştiren kişinin maaş aldığı bankadan herhangi bir kredi borcunun bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca işlemi gerçekleştiren kişisinin varsa hesaplarının üzerindeki blokenin kaldırılması gerekmektedir. Emekli maaşını başka bankaya taşımak veya şube değiştirmek isteyen kişilerin, başka herhangi bir engel teşkil eden durum oluşmadığı sürece, taşıma işlemi sorunsuz olarak gerçekleşecektir. İşlem yalnızca birkaç dakika sürmekte olup, maaş taşıma işlemini yapmak isteyen kişiyi saatlerce bankalarda sıra beklemekten kurtarmaktadır. Maaşlarını başka bankaya taşıyan kişiler, maaşlarını taşıma işlemini gerçekleştirdikleri sonraki aylardan itibaren  istedikleri bankadan maaşlarını çekebilmektedir.

Yorumlar

 1. ergün dedi ki:

  alınmıyor hesabınız varsa belki alına bilir ben uğraşıyorum tc. ye göndermiyorlar 170 aradım kuvvyt banka görünüyor diyorlar gidiyoruz boş tekrar eski bankaya aldık bizde ama o ayki maaşı halen alamadık

 2. Raife cin dedi ki:

  Banka degisikligini ziraat bankasına yaptim ama Hesap numarasini e devlet ten giremedim parayi kartla cekmek istiyorum ama zaten ziraatte bir hesap no var onu giremedim bir turlu nasil olacak simdi para bir sene ziraat bankasinda kalsa 1 yil Sonra bir yil dolmadan alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet alabilmeniz mümkün.