• 25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı ?

  İnsanların evli kaldıkları süreler dikkate alınarak emekli olabilmeleri öngören bir yasa tasarısı geçtiğimiz yıl meclise sunulmuş ve insanların büyük heyecan yaşamasına sebep olmuştur. Söz konusu yasa tasarısı en basit anlamda 25 yıl evli kalan kişilere emekli olabilme fırsatı sunmaktaydı. Belirtilen şartların sağlanması durumunda insanlar emekli olabilmekte ve böylelikle yaşam kaliteleri biraz daha artmaktadır. 25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıktı mı sorusu bundan dolayı insanlar tarafından sorulmakta ve cevabı da merak edilmektedir. Söz konusu yasa tasarısı sadece kadınları kapsamakta olup erkekler bundan yararlanamayacaktır. Yani erkekler normal kanuna göre istenen şartları yerine getirdiğinde emekli olacaklardır.


  25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı ve İstenen Şartlar Nelerdir?

  25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıktı mı konusunda farklı hususlar bulunmakta ve bunların sağlanması durumunda emekli olunabilmektedir. Bu şartlardan bazıları şu şekildedir:

  • Geçmiş yıllarda çalışmış ve bu kapsamda sigorta girişi olan kişiler arada kalan süreyi borçlanabilmekte ve böylece de eksik prim gün sayısını tamamlayarak emekli olabilmektedir. Burada en önemli husus sigorta girişi olup geçmiş yıllarda sigorta girişi olmayan kişiler bu yasadan yararlanamayacaktır.
  • İstenen şartlardan bir tanesi ise kişilerin en az 25 yıl evli kalmasıdır. Daha az süre evli kalan kişilerin söz konusu yasadan yararlanma ihtimali bulunmamaktadır.
  • Yasanın 25 yıl evli kaldıktan sonra boşanan kişileri kapsayıp kapsayamayacağı henüz net olmayıp bununla ilgili bir madde bulunmamaktadır.

  Söz konusu yasa tasarısının kabul edilmesi halinde kişiler geriye doğru borçlanabilecek ve böylece de eksik primler tamamlanarak emekli olunacaktır. Sigorta girişi konusunda yurt dışında bulunan kişiler biraz daha avantajlı kabul edilmektedir. Çünkü ülke dışında ikamet eden kişilerden sigorta girişi istenmemekte olup bu kapsamda da aynı uygulamanın yapılması beklenmektedir. Fakat ülke dışında bulunan kişilerin söz konusu tasarıya ilgisinin kısıtlı olması beklenmektedir. 25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıktı mı konusundaki bir başka ayrıntı ise kadınların kaç lira üzerinden borçlanacağıdır. Şuanda insanlar günlük 21,64 TL üzerinden borçlanma yapabilmekte olup eksik prim günü söz konusu miktar üzerinden tamamlanacaktır.

  Sigorta Girişi olup 25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı?

  25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıktı mı konusu genel olarak yukarıda belirtilen şekildedir. Bunların kısa bir özeti yapılacak olursa öncelikle kişilerin mutlaka geçmişte bir süre çalışmış olması ve bunların sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir. Kısaca kişilerin sigorta girişleri aranmaktadır. Bir diğer şart ise 25 yıl evli kalmış olmaktır. Evlendikten sonra ya da farklı nedenlerle çalışmayı bırakan kişilerin emekli olması böylelikle sağlanmış olacaktır. Emekli maaşı almaya başlayacak olan kadınlar ciddi bir gelir elde etmiş olacağından söz konusu durumu oldukça yakından takip etmektedirler. Yapılacak olan borçlanma ödemesinin çok yüksek miktarlarda olması ve insanların bunları karşılamayacak olması durumunda ise bankaların devreye girmesi ve insanlara söz konusu durumda yardımcı olacak krediler vermesi beklenmektedir.

  25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıktı mı konusunda bir başka husus ise ülke dışında bulunan kişilerle ilgilidir. Bu kişiler gerekli borçlanmayı yaptıklarında buradan da emekli olabilmektedir. Hem yabancı ülkeden hem de kendi ülkesinden emekli olma fırsatını yakalayan kişiler çift emeklilik elde edebilmektedir. Fakat meclise sunulan yasa tasarısı kabul edilmemiş ve eski kanunda belirtilen şartlar aranmaya devam edecektir. Böylece 25 yıl evli kalan kişilerin emekli olabilmesi gereken değişmemiş ve eski sistem uygulanmaya devam etmektedir. İnsanlar söz konusu yasa tasarısının kabul edilmemesinden dolayı BAĞKUR, emekli sandığı ya da SSK şartlarını yerine getirdiklerinde emekli olabilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıktı mı konusu genel hatlarıyla bu şekilde olup uzmanlar yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda özellikle dar gelirli kişilerin bir nebze olsun rahat edeceğini ifade etmektedir. Bankaların da devreye sokulmasıyla dar gelirli olan kişilerin yapacakları borçlanmalar için bankalar kredi sağlar ve alınan emekli maaşının bir bölümü ile de söz konusu kredi uzun vadede ödenebilirdi. Böylelikle insanlar borçlanma için gerekli olan parayı temin etme konusunda da zorlanmamış olurdu. Hem kamu yapılacak borçlanmayla ciddi bir gelir elde eder hem de vatandaşlar maddi olarak rahatlar böylelikle de ekonomi olumlu etkilenirdi. Söz konusu tasarının kabul edilmemesinin nedeni olarak tasarının detaylı olarak hazırlanmaması gösterilmektedir.

  25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıktı mı konusu insanlar tarafından çok fazla merak edilmesine rağmen meclis tarafından tasarının kabul edilmemesi büyük bir hayal kırıklığına sebep olmuştur. Bu yasayla ilgili yapılan çalışmaların biraz daha ayrıntılı olması durumunda kabul edilme ihtimalinin bulunduğu uzmanlar tarafından belirtildikten sonra büyük bir fırsatın kaçtığı belirtilmektedir. Zamanında sigorta girişi olmuş fakat yeteri kadar prim yatırmamış olan kişilerin emekli olabilmeleri şuanda neredeyse imkansız olarak görülmektedir. 25 yıllık evli kalanların emekli olabilmesi konusu bundan dolayı çok fazla merak edilmekte ve takip edilmekteydi. Fakat son durumda tasarının reddedilmesi insanların bu konudaki umudunu suya düşürmüş olmuştur.

  25 yıl evli kalanlara emeklilik yasası çıktı mı sorusunun bundan sonraki dönemlerde tekrar gündeme gelip gelmeyeceği de insanlar tarafından merak edilmektedir. Fakat ülkemizde uygulanan emeklilik sisteminin sürekli olarak değişmesi buna çok fazla fırsat vermeyecek gibi gözükmektedir.

  2018 – Kadınların Emeklilik Tablosu

  3600 Gün İle Emeklilik Hesaplama Tablosu

  SGK Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?  tıkla sorunu sor

  25 Yıl Evli Kalanlara Emeklilik Yasası Çıktı Mı ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. MUHARREM TOKTAŞ dedi ki:

   BENİM EŞIM 1997 HAZİRAN İLE 1998 EKIM AYLARI ARASINDA (16 AY ) SIGORTALIDIR.
   ARADAKI PRIMLERI YATIRIP EMEKLİ OLABILIR MI? KENDİSİ EV HANIMIDIR.

   1. Ferdi kaçmaz dedi ki:

    25 yıl evli kalıp daha sonra boşanma durumda kadın a sunulan bir haktır
    Yani 25 yıl dolacak ve boşanılacak

  2. naime dedi ki:

   SİGORTA ÖNCESİ DOGUM BORCLANMASI YASA CIKICAKMI

  Sorunuzu Yazın