Genel

2021 Trafik Cezaları ve Pasaport Harçlarına Yapılacak Zam Oranları Belli Oldu

2021 yılının yaklaşması ile birlikte pek çok alandaki harç ve ceza tutarları da güncelleniyor. Buna göre MTV, pasaport harç ve trafik cezalarına zam tutarları belli oldu. Yeni yılda vergi ve cezalara yüzde 9,11 oranında zam yapılacak.

Zam Oranları Belli Oldu

Motorlu Taşıtlar Vergisi, pasaport harç ve trafik cezalarına zam oranları 2021 yılı için belli oldu. Her yıl Ekim ayında yurt içi üretici fiyat endeksi temel alınarak belirlenen değerlendirme oranı 2020 yılı için yüzde 9,11 oranında belirlendi. Buna göre vergi harç ve cezaları için 2021 yılında yüzde 9,11 oranında zam gelecek. Yeni yıldan itibaren geçerli olacak vergi ve trafik cezası yeni oranları buna göre yüzde 9,11 oranı üzerinden zamlı olarak uygulanacak.

Yüzde 9,11 oranında uygulanacak zam oranı sonrasında pasaport harçları şu şekilde olacak; 6 aylık pasaport için harç bedeli 208 TL’den 227 TL, 1 yıllık pasaport için 304 TL’den 332 TL’ye, 2 yıllık pasaport için 497 TL’den 542 TL’ye, 3 yıllık pasaport için ise 705 TL’den 770 TL’ye çıkacak. 25 yaş altında olup öğrenciliğine devam edenlerden ise harç ücreti talep edilmeyecek. Aynı zamanda harç bedelleri, öğrenciler dışında pasaport türüne bakılmaksızın, yani bordo, yeşil ve gri pasaport sahipleri için uygulanacak.

2021 Trafik Cezalarında Artış

2021 trafik cezaları için de zam oranları yüzde 9,11 artış ile şu şekilde belirlendi; emniyet kemeri kullanmama cezası 132 TL’den 144 TL’ye, seyir halinde cep telefonu kullanmak 288 TL’den 314 TL’ye, kırmızı ışıkta geçme cezası 288 TL’den 314 TL’ye, alkollü araç kullanma cezasının ilki bin 228 TL’den bin 339 TL’ye, ikinci ceza ise bin 679 TL’ye, alkol testi yaptırmama cezası ise 3 bin 516 TL’den 3 bin 836 TL’ye yükselmiş oldu.

Trafik cezalarının 2021’nin ilk saatlerinden itibaren geçerli olacağı göz önünde tutularak sürücülerin yolculuk esnasında dikkat etmeleri gerekiyor. Sadece belirtilen durumlar için değil, radara yakalanma, hız sınırı aşma, muayenesi olmayan araçla trafiğe çıkma gibi tüm trafik cezaları için de yüzde 9,11 oranında zam uygulanacak.

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Trafik cezası ödememe durumunda son zamanlarda uygulanmaya başlayan e – haciz işlemi uygulanmaktadır. Trafik cezalarının ödenmeme durumunda öncelikle yasal faiz işlemekte ve belirtilen süreler içinde tahsil edilmesi için elektronik haciz işlemi uygulanmakta olup maaş hesaplarından ilgili tutar tahsil edilmektedir. Trafik cezalarını ödeme süreleri yasal olarak tebliğ tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde 30 gündür. 30 gün içinde trafik cezalarının ödenmemesi halinde zaman aşımı uygulanır ve geçen her ay için yüzde 5 faiz uygulaması yapılmaktadır. Trafik cezalarının tebliğ tarihinden 15 gün içerisinde yapılması halinde ise yüzde 25 oranında indirim uygulanmaktadır. Trafik cezası tebliği ise cezanın yazıldığı tarih ve bildirim tarihini içermektedir. Trafik cezasının ulaştığı andan itibaren cezanın ödeme süresi başlamaktadır.

Tebliğ tarihinden ilk 15 gün içinde trafik cezasının ödenmesi halinde yüzde 25’lik indirimden yararlanılmakta ve aynı zamanda trafik cezasını taksitlendirme imkânı da sağlanmaktadır. Cezanın tebliğ edilmesinden sonra bağlı bulunulan vergi dairesine başvuru yapılması halinde ceza taksit ile ödenmektedir. Vergi dairesinin internet sitesi üzerinden yapılacak ödemelerde ise taksitlendirme işlemi yapılmamaktadır.

Trafik cezasının ödenmemesi durumunda  haciz işlemleri başlayacağı gibi aynı zamanda trafikte kontrol sırasında trafik cezasının ödenmediği tespit edildiğinde ilave ceza kesilebilmekte ve aynı zamanda trafik cezası olan aracın resmi olarak satışı da yapılmamaktadır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu