Genel

2020 Yıl Sonunda Dolar Kuru Nasıl Olacak?

2020 Yıl Sonunda Dolar Kuru Nasıl Olacak? Merkez Bankası’nın yaptığı anket çalışmalarına göre yapılan değerlendirmeler sonucunda 2020 yılı sonu için beklenen tahmini dolar kuru açıklanmıştır. Merkez Bankası’nın düzenlediği Beklenti Anketinde yapılan çalışmalar sonucunda yılsonu cari tüketici enflasyon beklentisi % 10,01 oranından % 10,06 oranına yükselmiş bulunmaktadır. Yapılan bir önceki anket çalışma dönemine göre de 6,41TL olan yılsonu dolar kuru için beklenen tutar ise 6,45TL olmuş bulunmakta.


Merkez Bankası’nın Beklenen Anket çalışmasına yönelik cari yılsonu tüketici enflasyon rakamı TÜFE beklentisi, bir önceki anket döneminde % 10,01 oranında iken, bu dönemde yapılan anket çalışmasında ise % 10,06 oranında oldu. Düzenlenen Merkez Bankası beklenen Anket çalışmalarına göre, 12 ay sonrası için TÜFE beklentisi yapılan bir önceki anket çalışması döneminde % 9,54 oranındadır. Bu anket dönemi çalışmasında ise % 9,61 olarak ortaya çıkmış bulunmaktadır. 24 ay sonrasındaki TÜFE beklentisi de aynı anket dönemine denk gelecek şekilde sıra ile % 8,51 ve % 8,52 olarak gerçekleşmiş bulunmaktadır.

Dolar/ TL Beklentisi Yükseldi, Faiz Beklentisi Geriledi

Dolar/ TL Beklentisi Yükseldi, Faiz Beklentisi Geriledi, Yapılan anket çalışmasına göre cari yılsonu döviz kuru beklentisi, yapılan bir önceki anket çalışması döneminde 6,41TL olurken, bu dönemki anket çalışmasında 6,45TL olarak gerçekleşti. Buna göre 12 ay sonrası için beklenen döviz kuru anket çalışmalarına göre sırası ile 6,43TL ve 6,51TL olarak belirlendi.

GSYH 2020 yılı için büyüme beklentisi bir önceki anket çalışması döneminde % 3,4 olurken, bu dönem yapılan anket çalışma döneminde % 3,5 olarak gerçekleşti. Gelen bilgilere göre 2021 yılı için büyüme beklentisi de yapılan anket çalışması dönemlerine göre sıra ile % 3,7 ve % 3,8 olarak belirlendi.

BİST Repo ve Ters – Repo Pazarı içinde oluşan carı yılsonu gecelik olarak belirlenen faiz oranı beklentisi yapılan bir önceki anket döneminde % 11,43 olurken, bu dönem yapılan anket çalışmalarının sonucuna göre % 10,83 oranına gerilemiş bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti ay sonu cari beklentisi yapılan bir önceki anket çalışması döneminde % 11,31 olurken, bu dönem yapılan anket çalışmasında % 10,91 olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ay sonu cari beklentisi de anket dönemlerinde sırası ile % 11,53 ve % 11,02 olarak gerçekleşmektedir. Vadesine beş yıl ya da beş yıla yakın bir zaman kalan DİBS’ler 12 ay sonrası ikincil piyasaya yıllık bileşik faiz oranı beklentisi yapılan bir önceki anket çalışması döneminde % 10,75 olurken, bu dönem anket çalışması döneminde % 10,40 olarak gerçekleşti. Yine vadesine on yıl ya da on yıla yakın bir zaman kalan DİBS’ler de 12 ay sonrası ikincil piyasa bileşik faiz oranı beklentisi de yapılan aynı dönem anket çalışmasına göre sırası ile % 10,77 ve % 10,51 olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu